10 جای دیدنی لائوس که باید رفت

شیما تیموری 19 تیر، 1398
مدت مطالعه :

لائوس زیباترین و بکرترین مناظر طبیعی را دارد، اما به لطف درگیری‌های سیاسی و حکومت کمونیستی‌اش کمتر شناخته شده. البته این ناشناختگی خوبی‌هایی هم دارد. سفر به کشوری که نسبت به سایر کشورهای آسیای شرقی دست‌خوردگی کمتری دارد و طبیعتش بکر مانده، می‌تواند ترغیب‌کننده باشد. اگر دنبال یک ماجراجویی واقعی و هیجان‌انگیز در جنوب شرق آسیا هستید، روی لائوس حساب کنید.

1. بنای Patuxai در شهر ویِن‌تیان (Vientiane)

با پایتخت لائوس شروع می‌کنیم، شهری که هنوز به بزرگی پایتخت‌های سایر کشورها نرسیده اما پتانسیل خاص خودش را برای جذب گردشگر دارد. قبل از اینکه وین‌تیان به مرکز سیاسی لائوس تبدیل شود، مرکزی برای تجارت فرانسوی‌هایی بود که به لائوس می‌آمدند. این شهر کلونی فرانسوی‌ها بود و به همین خاطر هنگام گشت و گذار در شهر، ردپایی از هنر و معماری فرانسه را خواهید دید. از معروف‌ترین بناهای تاثیر گرفته از معماری فرانسوی در وین‌تیان، Patuxi است که با الهام از طاق نصرت پاریس یا همان Arc de Triomphe ساخته شده. این بنا با اینکه یادآور معماری فرانسه است اما در اصل به عنوان یادبودی برای کشته‌شدگان جنگ لائوس با فرانسه برای کسب استقلال ایجاد شده.

با اینکه در نظر اول طاق نصرت پاریس را به یادمان می‌آورد اما در جزئیات تزئیناتش کاملا بومی است. 

2. معبد Wat Xieng Thong در لانگ‌ پِرابانگ (Luang Prabang)

دیدن معابد و تماشای راهب‌های بودایی که برای انجام نیایش هر روز صبح به یکی از 34 معبد شهر لانگ پرابانگ می‌روند به خودی خود جاذبه محسوب می‌شود. با این حال مهم‌ترین معبد شهر برای بازدید، معبد Wat Xieng Thong یا Golden City Temple است. تا سال 1975م. از Wat Xieng Thong به عنوان معبدی سلطنتی استفاده می‌شد که اعضای خاندان سلطنتی برای انجام مراسم مذهبی استفاده می‌کردند. از ساعت 8 صبح تا 5:30 بعد از ظهر وقت دارید به این معبد سر بزنید که بهای بلیطش 20 هزار کیپ است.

معماری معبد Wat Xieng Thong جزو زیباترین و خاص‌ترین معماری معابد قرن 16م. لائوس است. 

3. جزایر Si Phan Don

لائوس به دریا راه ندارد و به کشوری که خط ساحلی ندارد، معروف است. برای همین وجود مجمع‌الجزایر در این کشور عجیب است اما در رودخانه‌ی مکونگ چندین جزیره وجود دارد که به چهارهزار جزیره یا Si Phan Don معروفند. این جزایر به لطف برخورد رودخانه‌ی مکونگ با خاک لائوس و کامبوج ایجاد شده‌اند که از بین‌شان Don Khon و Don Det از بقیه بزرگ‌ترند و بیشتر به درد خوش‌گذرانی و تفریح می‌خورند. از آن طرف اگر می‌خواهید در جایی آرام‌تر اقامت کنید باید سراغ جزایر کوچک‌تر Si Phan Don بروید.

بک‌پکرها علاقه‌ی شدیدی به Si Phan Don دارند. هر بک‌پکری که به لائوس می‌رود حتما در ساحل این جزیره‌ها اقامت می‌کند. 
قایق‌سواری در رودخانه‌ی مکونگ از فعالیت‌هایی است که در جریان بازدید از جزیره‌ها می‌توانید انجام دهید. 

4. منطقه‌ی حفاظت‌شده Bokeo

بیرون از شهر Huay Xai لائوس، منطقه‌ی حفاظت‌شده‌ی Bokeo قرار گرفته که به خاطر اقامت در خانه‌های درختی و گونه‌ی کمیاب گیبون گونه‌سیاه شمالی (black-cheeked gibbons) معروف است. تا قبل از سال 1997م. دولت لائوس فکر می‌کرد که گیبون‌ها منقرض شدند اما در این منطقه پیدای‌شان کرد و تصمیم گرفت مراقب‌شان باشد. زیپ‌لاین، پیاده‌روی و تماشای حیواناتی مثل گیبون، فیل، خرس، ببر و بوفالو از کارهایی است که می‌توانید در زمان حضورتان در این پارک انجام دهید.

اگر مشتاق ماندن در Bokeo باشید، می‌توانید در یکی از این خانه‌های درختی اقامت کنید. 

5. دهکده‌ی Ban Phanom

نزدیک شهر لانگ پرابانگ و معبد Phon Phau دهکده‌ی Ban Phanom قرار گرفته که به خاطر پارچه‌های دست‌سازش معروف است. این پارچه‌ها از ترکیب ابریشم و پنبه درست می‌شوند و در طرح‌های مختلفی تولید می‌شوند. البته به جز خرید و دیدن بافندگی، دوچرخه‌سواری در اطراف دهکده و دیدن معابد قدیمی Ban Phanom هم جذاب است.

دیدن کسب و کار خانگی اهالی دهکده که در کنار هم برای امرار معاش تلاش می‌کنند جالب است.

بهترین راه برای رسیدن به این دهکده، توک توک (Tuk Tuk) است که از مرکز شهر لانگ پرابانگ 10 دقیقه طول می‌کشد تا با آن به اینجا برسید. کرایه‌ی توک توک برای این مسیر حدود 100 هزار کیپ است که شامل مسیر رفت و برگشت می‌شود. توصیه می‌کنیم زمان بازدید‌تان را طوری تنظیم کنید که به ساعت 9 صبح نخورید، چون در این زمان اتوبوس‌های گردشگری به دهکده می‌آیند و جمعیت تقریبا زیادی در دهکده هستند.

6. کوه Mount Phousi در لانگ پرابانگ

برای دیدن طلوع خورشید و تمام زیبایی‌های لانگ پرابانگ جایی بهتر از Mount Phousi نیست. این کوه که 100 متر بالاتر از سطح دریا قرار گرفته بلندترین نقطه‌ی شهر لانگ پرابانگ است که با طی کردن 300 پله به آن می‌رسید. بالای این کوه، معبد طلایی Wat Chomsi قرار گرفته که تاریخ ساختش به 1804 م. برمی‌گردد.

تقریبا در هر پاگردی، معبدی می‌بینید. 

معمولا بازدیدکنندگان به محض اینکه به این معبد می‌رسند چند شاخه گل برای تبرک می‌خرند و به معبد هدیه می‌دهند. شلوغ‌ترین زمان بازدید از Mount Phousi بعدازظهر است؛ زمانی که می‌توانید بهترین منظره‌ی غروب خورشید لانگ پرابانگ را ببینید. همراه داشتن آب معدنی و اسپری یا پماد ضد حشره کمک‌تان می‌کند که هایکینگ راحت‌تری در مسیر رسیدن به کوه داشته باشید.

منظورم از شلوغ‌ترین زمان بازدید، همین عکس است. 

7. پارک بودا (Xieng Khuan)

پارک روباز بودا (Buddha Park) در 25 کیلومتری وین‌تیان قرار گرفته. این پارک را راهب بودایی به اسم Bunleua Sulila در سال 1985م. ساخته. شاید هدفش با ساختن این پارک و مجسمه‌های عظیم‌الجثه‌ی بودایی، ایجاد لحظاتی خوش برای راهبان بوده. Bunleua به جز حجم مجسمه‌ها به جزئیات‌شان هم توجه کرده. شاید عجیب‌ترین مجسمه‌ی بودایی در این پارک همانی باشد که با چهار دست و صورت مثل هشت‌پا یا عنکبوت ساخته شده.

بهترین راه برای رسیدن به این پارک، استفاده از خط 14 اتوبوس در ایستگاه Talat Sao است که هر 40 دقیقه به سمت Buddha Park حرکت می‌کند.

8. بنای یادبور Pha That Luang وین‌تیان

از مهم‌ترین بناهای مذهبی لائوس و شهر وین‌تیان، Pha That Luang است که قدمتش به قرن سوم میلادی برمی‌گردد. اما ساختمانی که امروز می‌بینیم در قرن 1556م. ساخته شده. ارتفاع این بنای یادبودی 44 متر است که نمای بیرونی‌اش از طلای خالص ساخته شده. توک توک یا دوچرخه‌سواری برای رسیدن به Pha That Luang پیشنهاد ماست. بیشتر مسافرخانه‌ی وین‌تیان دوچرخه اجاره می‌دهند، برای همین نیازی نیست خیلی دنبال کرایه دوچرخه بگردید.

تصویر این معبد، به عنوان نمادی ملی روی مهر حکومتی لائوس هم نقش بسته. 

شاید بهتر باشد اگر برنامه‌ی سفرتان به لائوس را طوری تنظیم کنید که در ماه‌های اکتبر یا نوامبر به اینجا بروید. در این زمان فستیوال‌ها و جشن‌های زیادی از جمله That Luang برگزار می‌شوند که محل اصلی‌شان در Pha That است.

9. معبد Wat Si Saket وین‌تیان

Wat Si Saket تنها معبد بودایی است که از وحشی‌گری خمرها در امان مانده. حدود 10 هزار مجسمه‌ی بودایی در سایزها و سبک‌های مختلف در این معبد قرار داده شدند که ترکیب جالبی را ایجاد کرده‌اند. بیشتر این مجسمه‌ها بین قرن‌ها 16 تا 18 میلادی ساخته شدند که برای دیدن‌شان باید 5 هزار کیپ لائوسی بپردازید. اگر صبح خیلی زود برای بازدید این معبد بروید با تعداد زیادی از افراد محلی و راهبان روبرو می‌شوید که مشغول نیایش و نذر کردن هستند. از ساعت 8 صبح تا 12 ظهر و از یک تا 4 بعدازظهر می‌توانید به اینجا سر بزنید.

جنس مجسمه‌های بودایی این معبد بیشتر از چوب است.

10. موزه‌ی ملی لائوس

بهترین جا برای فهمیدن راه و رسم زندگی لائوسی‌ها، اینکه از چه گذشته‌ای آمده‌اند و چه تاریخی دارند، موزه‌ی ملی لائوس (Lao National Museum) است. ساختمان موزه، قبلا متعلق به فرماندار فرانسوی شهر بوده که در سال 1925م. ساخته شده. تا سال 2000م. اینجا به عنوان موزه‌ی انقلاب لائوس شناخته می‌شده که بعدها تبدیل به موزه‌ی ملی شده.

موزه شامل بخش‌های نمایشی پیش از تاریخ تا تاریخی و معاصر است که جذاب‌ترین و البته تلخ‌ترین بخشش متعلق به زمانی است که لائوس درگیر جنگ داخلی بین کمونیست‌ها و خاندان سلطنتی لائوس بود. در این جنگ که بین سال‌های 1959 تا 1975م. طول کشید، هرکدام از طرفین به صورت خواسته و ناخواسته خرابی‌های زیادی به بار آوردند که بیشترش متعلق به بمباران آمریکایی‌ها در دفاع از خاندان سلطنتی بود. مبلغ ورودی ناچیز است و هنگام ورود کیف و دوربین‌ شما را خواهند گرفت و در کمدهای جداگانه قرار می‌دهند. متاسفانه تا آنجایی که ما مطلعیم و در صفحه‌ی تریپ ادوایزر موزه اعلام شده، موزه ملی لائوس تا اطلاع ثانوی برای انجام یک سری تعمیرات و تغییرات بسته است.

در نقشه‌ی زیر جاهای دیدنی لائوس را آورده‌ایم. کافی‌ست که روی هرکدام از آیکون‌ها کلیک کنید تا اطلاعات و عکس‌های مرتبط با هر کدام را ببینید.

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]
برچسب مطالب

ایندیاناجونز از بچگی برام جذاب بود. برای همین رفتم سراغ باستان‌شناسی و تا فوق لیسانس ادامه‌ش دادم. از طرف دیگه سفر هم چیزی نیست که بتونم ازش دست بکشم؛ دوسش دارم. اصلا با سفر می‌تونی خودتو به چالش بکشی و اون قدرت پنهون درونتو بیاری بیرون. حیوانات، موسیقی، تکنولوژی، سریال و کتاب هم در لیست دوست‌داشتنی‌های منه و بدون اونا زندگیم یکنواخت و روتینه. من شیما هستم، الان و به وقت محلی 29 سالمه :)

امتیاز دهید 1 دیدگاه ۵ / 4.4 41 نفر
نظرتو با ما مطرح کن
نظرات دیگران
PARVIN SHIRAZI

سلام, ممون از توضیحات کامل, برای من که به تنهایی سفر می کنم بسیار مفید هست.

اسمارتیز :
سلام خوبید؟
خوشحالم که براتون مفید بوده. چه کیفی می‌کنین سفر تنهایی! حسابی جای مارو هم خالی کنین