• اینستاگرام اسمارتیز
  • ویزاکار
  • اکو کمپ کویری متین آباد

10 آبشار برتر جهان

2 آذر، 1398
21 مهر، 1398
مدت مطالعه :
بیشتر وقت‌ها وقتی حرف از آبشارهای بزرگ دنیا می‌شود، همه‌مان اسم نیاگارا را می‌آوریم و شاید فکر می‌کنیم که بزرگ‌ترین آبشار جهان است. شاید چون اسمش را بیشتر شنیده‌ایم اما در لیست 10 تایی زیباترین آبشارهای جهان، نیاگارا در جایگاه دهم است! حالا سوال پیش می‌آید که «واقعا عظیم‌تر و مرتفع‌تر از آبشار نیاگارا هم داریم؟». با اسمارتیز همراه باشید تا به این سوال پاسخ دهیم.

10. آبشار نیاگارا؛ کانادا و آمریکا

آبشار نیاگارا، در مرز آمریکا و کانادا، بدون شک معروف‌ترین آبشار دنیا است. نیاگارا، سالانه بین 14 تا 20 میلیون نفر بازدیدکننده دارد که تاکنون بسیاری از آن‌ها دست به کارهای مهیج و متهورانه زده‌اند. مثلا «آنی اودسون تیلور» اولین نفری بود که داخل یک بشکه نشست و از بالای آبشار به پایین پرید. عرض آبشار نیاگارا 1203 متر است و هر چند بزرگ‌ترین آبشار دنیا نیست اما بیشترین حجم آب را دارد. این آبشار سه بخش جداگانه دارد: آبشارهای آمریکایی، بریدال ویل و نعل اسب یا کانادایی. بهترین چشم‌انداز آن از روی آب است. اگر گذرتان به کانادا و آبشار نیاگارا افتاد حتما بارانی باکیفیتی با خودتان ببرید که مثل موش آب‌کشیده نشوید!
آبشار نیاگارا، بزرگ‌ترین آبشار دنیا نیست اما بیشتر حجم آب را دارد.
9. آبشارهای پلیتویک، کرواسی
پارک ملی دریاچه‌های پلیتویک بخشی از سایت میراث جهانی یونسکو در کرواسی است که به خاطر دریاچه‌ها و آبشارهایش در جهان معروف است. در حال حاضر 16 دریاچه آبشاری دارد که به دلیل رنگ‌های خاص‌شان مانند زمردی و فیروزه‌ای شفاف مشهورند. آب‌هایی که بیش از هزاران سال بر روی سنگ آهک و گچ جاری بوده، سدهای طبیعی را به وجود آورده که این سدها باعث شکل‌گیری آبشارهای خیره‌کننده و رودخانه‌ها و غارها شده‌اند. هر ساله بیش از 1.200.000 نفر بازدیدکننده از این پارک ملی دیدن می‌کنند.
نمای هوایی آبشارهای پلیتویک کرواسی
8. آبشار هاواسو، آریزونا، آمریکا
آبشار هاواسو در مکانی ناشناخته و خلوت قرار دارد؛ آبشاری که بیش از همه در گرند کانیون از آن عکاسی شده است. این آبشار در نقطه‌ای دورافتاده در منطقه‌ی اختصاصی سرخپوست‌های هاواسوپای واقع شده و از ارتفاع 30 متری از فراز صخره‌های قرمز آتشین به دل آب‌های فیروزه‌ای می‌ریزد. انعکاس صدای غرش آن که در صخره‌های اطراف می‌پیچد از فاصله 800 متری هم شنیده می‌شود! پیرامون آبشار ساحل شنی وسیعی پوشیده از درختان صنوبر هست که می‌توان در سایه‌ی درختانش استراحت کرد. رسیدن به آبشار، تلاش زیادی می‌خواهد؛ یعنی فرقی ندارد پیاده‌روی کنید یا این‌که آنقدر پولدار باشید که با هلیکوپتر به اینجا برسید. با این حال هرکه رفته، عقیده داشته که کاملا ارزش دیدنش را داشته و این آبشار از زیباترین آبشارهای جهان است. 
در این عکس به خوبی صخره‌های قرمزرنگ آبشار هاواسو مشخص است.
7. آبشار کائتور، گویان
آبشار شماره هفتم لیست زیباترین آبشارهای جهان را باید در کشور گویان پیدا کرد. اینجا یکی از بکرترین جنگل‌های بارانی باقی‌مانده روی زمین است که آبشار کائتور را در خود جا داده. در منطقه‌ی مرکزی اسیکوییبو و روی رودخانه‌ی پوتارو این آبشار قرار گرفته که 251 متر ارتفاع دارد. یعنی آب آبشار پس از اینکه 226 متر از بالای صخره‌‎ای ماسه سنگی فرو می‌ریزد به آبشارهای کوچک‌تری تبدیل می‌شود که با در نظر گرفتن ‌آن‌ها ارتفاع آن معادل 251 متر اندازه‌گیری می‌شود. هر چند ارتفاع بسیاری از آبشارها از آن بیشتر است اما تعداد معدودی آبشار از چنین ترکیب ارتفاعی و حجم آب برخوردار هستند، کائتور با سرعت جریان متوسط 663 متر مکعب در ثانیه از قدرتمندترین آبشارهای جهان است.
اگر مثل پرنده‌ها از بالای آبشار کائتور گویان رد می‌شدیم!
6. آبشار گولفوس، ایسلند
معروف‌ترین جاذبه‌ی گردشگری ایسلند و یکی از زیباترین آبشارهای جهان، آبشار بزرگ گولفوس است. این آبشار در رودخانه هویتا قرار گرفته که سرچشمه‌اش دریاچه یخچالی لانگ یوکول است. چون رسوبات یخی آبشار در تابش نور خورشید، طلایی‌رنگ به نظر می‌آیند، به گولفوس معروف شده یعنی آبشار طلایی. این آبشار 32 متری در دو تراز با زوایای تقریباً عمود بر یکدیگر فرو می‌ریزد. آبشار به نحوی قرار گرفته که شکافی که آب به آن می‌ریزد قابل دیدن نیست؛ به همین دلیل به نظر می‌رسد رودخانه‌ی هویتا ناگهان غیب می‌شود. این ویژگی منحصر به فرد گولفوس باعث شده این آبشار بی‌نظیر و به یاد ماندنی شود.
 آبشار گولفوس ایسلند یا به قول خود ایسلندی‌ها آبشار طلایی
5. دیوار گریان، هاوایی
این آبشار بزرگ در یکی از دیدنی‌ترین جزایر جهان واقع شده؛ جزیره‌ی هاوایی. دیوار گریان مجموعه آبشاری است که به شکل خطوط تیز بر روی کوه 1544 متری وایالیالی در جزیره کائوآئی هاوایی قرار دارد. وایالیالی با میانگین بارندگی 11.430 میلیمتر در سال دومین مکان مرطوب دنیا است. بالاترین آمار بارندگی در این مکان در سال 2002 معادل 17.348 میلیمتر بوده است. قسمت بالایی دیواره تقریباً همیشه با ابرهای باران‌زا پوشیده شده، در واقع، قله آتشفشان قدیمی تنها 20 روز در سال قابل رؤیت است. دیدن آن با هلیکوپتر تجربه‌ای بی‌نظیر و خیره کننده است.
در این عکس به خوبی مشخص است که چرا اسم این آبشار را دیوار گریان گذاشته‌اند.
4. آبشار یوسیمیتی، کالیفرنیا
ایالت کالیفرنیا هم بلندترین آبشار آمریکای شمالی را در خود جای داده و هم یکی از زیباترین پارک‌های ملی آمریکا را دارد. آبشار یوسیمیتی در واقع از سه آبشار جداگانه تشکیل شده که ارتفاع کلی آن به 739 متر می‌رسد. این آبشار به ماه کمان‌هایش در بهار و مخروط برفی که در قسمت فوقانی آن در زمستان شکل می‌گیرد، شهرت دارد. اوج جریان آب در آن به خاطر ذوب شدن برف‌ها در ماه اردیبهشت یا خرداد است و صدای ریزش آب آن حتی از قسمت‌های شرقی دره یوسیمیتی شنیده ‌می‌شود. پس از آب شدن تمام برف‌های بالا دست آب یوسیمیتی کم می‌شود و معمولاً در ماه مرداد کاملاً خشک می‌شود.
آبشار یوسیمیتی کالیفرنیا پنجمین آبشار مرتفع و پرحجم دنیاست.
3. آبشار ایگواسو، مرز برزیل و آرژانتین
از جذاب‌ترین دیدنی‌های طبیعی کره زمین و زیباترین آبشارهای جهان، آبشار حیرت‌انگیز ایگواسو است. بازدید از آن تجربه‌ای شگفت انگیز و عمیق است و قدرت و صدای آبشارهای آن برای همیشه در یاد انسان باقی می‌ماند. با بیش از 270 آبشار و ارتفاع حداکثر 60 متر ایگواسو در دل صخره‌های هلالی شکل قرار گرفته که به خاطر همین ساختارش به گلوی شیطان هم معروف است. موقعیت آبشار ایگوآسو باعث جذابیت بیشترش هم شده چون اینجا دقیقا بین برزیل و آرژانتین قرار گرفته و پوشش گیاهی و جانوری متنوع و بی‌نظیری دارد. برای دسترسی به ایگوآسو می‌توان از سمت آرژانتین، برزیل یا حتی کشور پاراگوئه هم اقدام کرد.
 آبشار ایگواسو یکی از نقاط مرزی بین برزیل و آرژانتین است.
2. آبشار آنجل، ونزوئلا
آبشار آنجل در پارک ملی کانایما کشور ونزوئلا در رتبه‌ی دوم لیست زیباترین آبشارهای جهان قرار گرفته است. این آبشار مرتفع‌ترین آبشار جهان است که از کوه آییانتوپویی به دره‌ی عمیق و باریکی به نام دره شیطان می‌ریزد و 979 متر ارتفاع دارد. مردم بومی آن را Kerepakupai Merú ( آبشار عمیق‌ترین مکان) می‌نامند اما از آنجایی که جیمی آنجل، خلبان و ماجراجوی آمریکایی آن را در سال 1937 کشف کرد نام آنجل بر آن گذاشته شده است. ارتفاع ریزش آب آن‌قدر زیاد است که پیش از رسیدن به زمین توسط بادهای قوی تبدیل به ذرات ریز شده و به شکل مه در می‌آید.
برای نام‌گذاری آبشارها همیشه پای یک آمریکایی در میان است!
1. آبشار ویکتوریا، زیمبابوه و زامبیا
آبشار ویکتوریا فوق‌العاده‌ترین آبشار جهان است. مکانی دیدنی و جذاب با زیبایی خیره‌کننده که روی رودخانه زامبزی است و مرز بین کشورهای زیمبابوه و زامبیا را شکل می‌دهد. در اوج فصل بارندگی، بیش از 500 میلیون متر مکعب آب در هر دقیقه در طولی حدود 2 کیلومتر درون دره‌ای به عمق صد متر می‌ریزد تا جایی که ذرات معلق آب در هوا از کیلومترها دورتر هم دیده می‌شود. صخره گسترده بازالتی که آب از روی آن فرو می‌ریزد، زامبزی را از رودخانه‌ای آرام به جریان خروشانی تبدیل می‌کند که از دل دره‌ها می‌گذرد. بازدیدکننده‌ها در مسیری در امتداد لبه جنگل همانطور که از میان ذرات مه عبور می‌کنند، می‌توانند از چشم‌اندازهای فوق‌العاده به آبشار لذت ببرند. سفر زمینی از شهر کیپ تاون به آبشار ویکتوریا از تماشایی‌ترین سفرهای زمینی است.
عکس‌ها هم نمی‌توانند هیبت آبشار ویکتوریا را به طور کامل نشان دهند.
برچسب(ها)

معماری خوندم، همیشه دنبال بهانه ای برای خندیدن و شاد بودن می گردم.عاشق سفر کردن، عکاسی و سینمام.

امتیاز دهید نظری تا کنون ثبت نشده است ۵ / 4.4 67 نفر
نظرتو با ما مطرح کن
نظرات دیگران
اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می‌دهد.