• اینستاگرام اسمارتیز
  • ویزاکار
  • اکو کمپ کویری متین آباد

جاهای دیدنی مصر

1 خرداد، 1399
1 خرداد، 1399
مدت مطالعه :
مصر کشوری تاریخی و خانه فرعون‌های بزرگ در شمال آفریقا است. معابد و اهرام به جا مانده از فرعون‌ها مهم‌ترین دلیل معروف شدن مصر به حساب می‌آیند. اما جذابیت‌های مصر تنها به این گنجینه‌های تاریخی ختم نمی‌شود. بیابان‌های بزرگ، سواحل زیبا و جلگه حاصل خیز رود نیل که شریان حیات بخش مصر محسوب می‌شود سبب می‌شوند هر بازدید کننده‌ای توشه مناسبی از سفر به مصر کسب کند. به همین دلیل جاهای دیدنی مصر می‌توانند ترکیبی از فرهنگ، تاریخ، ماجراجویی و البته آرامش را برای مسافران به همراه داشته باشند. ما در اینجا لیستی از بهترین جاهای دیدنی مصر که هر بیننده‌ای را به شگفتی وا می‌دارد برای شما تهیه کرده‌ایم. با اسمارتیز همراه باشید.
اهرام مصر جاهای دیدنی مصر
اهرام ثلاثه، یکی از جاهای دیدنی مصر و عجایب هفت گانه دنیا
1.    اهرام جیزه
اهرام جیزه آخرین باقی مانده از عجایب هفت گانه دنیای کهن هستند و جزو شناخته‌شده‌ترین و پربازدیدترین مکان‌های روی کره زمین به حساب می‌آیند. عظمت و بزرگی اهرام ثلاثه مصر به حدی است که هر انسانی با دیدن آن‌ها برای مدتی به فکر فرو می‌رود و زبان به تحسین هنر مردمان هزاران سال پیش می‌گشاید. اهرام جیزه در واقع آرامگاه بزرگ‌ترین فرعون‌های مصر هستند که توسط مجسمه بزرگ ابولهول از آن‌ها حفاظت می‌شود. این اهرام بزرگ علاوه بر اینکه از لحاظ تاریخی و باستان شناسی اهمیت زیادی دارند، در فرهنگ عامه مردم نیز جایگاه ویژه‌ای دارند. داستان‌های اساطیری و تئوری‌های جذابی که در مورد این اهرام وجود دارد از بخش‌های ویژه سفر به جیزه خواهند بود.
امروزه این آثار به جا مانده از دل تاریخ شاهان بزرگ مصر مهم‌ترین جاهای دیدنی مصر محسوب می‌شوند و تقریباً همه مسافران مصر بدون استثنا اهرام جیزه را به عنوان اولین مقصد خود انتخاب می‌کنند. در گذشته تورهای گردشگری ماه‌ها برای رزرو کردن بازدید از این بناها در صف باقی می‌ماندند اما امروزه به دلیل مشکلات سیاسی چند سال اخیر مصر، تعداد گردشگران کاهش یافته است. فصل زمستان شلوغ‌ترین فصل و فصل تابستان خلوت‌ترین فصل سفر به جیزه محسوب می‌شود.
معبد کرنک جاهای دیدنی مصر
باقی مانده های معبد کرنک از جاهای دیدنی مصر. مجسمه ها و قسمت های باقی مانده این معبد نشان از عظمت و شکوه آن در گذشته دارد
2.    معابد کرنک لوکسور و دره پادشاهان
در حاشیه نیل و در نزدیکی شهر لوکسور مجموعه‌ای از اماکن تاریخی و جاهای دیدنی مصر قرار دارند. معبد کرنک، دره پادشاهان و معبد حتشپسوت از جمله مهم‌ترین آثار باقی مانده از فرعون‌های بزرگ مصر هستند که در این منطقه قرار دارند. در واقع زمانی در این منطقه شهر باشکوهی به نام تبس قرار داشت که مرکز جدید قلمرو فرعون‌ها به حساب می‌آمد. اگر سریال معروف حضرت یوسف را دیده باشید بارها نام تبس را شنیده‌اید. در این منطقه از مصر آن قدر چیزهای جذابی وجود دارد که تنها با یک دیدار نمی‌توان به همه آن‌ها سر زد.
معبد کرنک مجموعه‌ای از معابد مربوط به دوره‌های مختلف است که امروزه باقی مانده‌های آن‌ها محلی برای شناختن مصر کهن محسوب می‌شود. دره پادشاهان در کرانه غربی لوکسور قرار دارد و خانه مقبره‌ها و معابد مربوط به فرعون‌های مصر است. وجود تعداد زیادی مقبره و معبد در این ناحیه باعث شده آن را به عنوان بزرگترین موزه رو باز جهان بشناسند. در بین معبدهای دره پادشاهان، معبد یادبود حتشپوست جایگاه ویژه‌ای دارد. این مقبره منسوب به ملکه حتشپوست از فراعنه مصر است. اگر قصد سفر به این نقطه از مصر را دارید حداقل چند روز وقت بگذارید تا بتوانید تمام جاذبه‌های لوکسور را ببینید. فصل پاییز و زمستان بهترین زمان برای بازدید از لوکسور محسوب می‌شود. 
مساجد قاهره جاهای دیدنی مصر
جاهای دیدنی مصر؛ نمایی از مساجد تاریخی شهر قاهره
3.    جاذبه‌های تاریخی قاهره
قاهره در جهان اسلام جایگاه بسیار ویژه‌ای دارد. قسمت‌های تاریخی این شهر شامل مساجد، مدرسه‌ها و آثار به جا مانده از دوران سلطنت فاطمیان در مصر است که هر یک از مهم‌ترین جاهای دیدنی مصر به حساب می‌آیند. در این نقطه از قاهره جاذبه‌هایی مانند بازار هزارتوی خان الخلیلی را پیدا خواهید کرد که در آن هنوز کسب و کارهای سنتی در دخمه‌های کوچک به فعالیت‌هایی مانند فروش پارچه، ادویه، عطر و صنایع دستی ادامه می‌دهند.
در اطراف بازار می‌توانید زیباترین معماری باقی مانده از امپراتوری‌های قدیم اسلامی را پیدا کنید. گنجینه‌ای تاریخی که بازدید از آن برای هر مسافری که به مصر سفر می‌کند واجب است. در اینجا می‌توانید مسجد الازهر و مسجد باشکوه و خیره کننده سلطان حسن را ببینید. همچنین می‌توانید برای لذت بردن از نمای قسمت تاریخی شهر به بالای مناره‌های باب زویله بروید. این دروازه از تاریخی‌ترین و البته زیباترین دروازه‌های جهان اسلام است. در هر فصلی از سال می‌توانید برای سفر به قاهره اقدام کنید اما حتماً برای بازدید از همه مکان‌های تاریخی این شهر باید دو تا سه روز زمان در نظر بگیرید.
آسوان جاهای دیدنی مصر
جاهای دیدنی مصر؛ گردشگران در حال قایق سواری در رود نیل در شهر آسوان
4.    آسوان
آسوان آرامش بخش ترین شهر مصر در سواحل نیل است. آسوان از دیرباز محلی برای تفریح و گذران اوقات فراغت مردم و پادشاهان مصر به حساب می‌آید. افرادی که به مصر سفر می‌کنند معمولاً در روزهای آخر سفر خود به مصر سری به آسوان می‌زنند تا غبار سفر را از روی خود بتکانند. در آسوان می‌توانید با کشتی از رودخانه بگذرید و خود را به جزیره الفانتین برسانید تا از معماری رنگی و آرامش بخش روستاهای نوبیان لذت ببرید. همچنین می‌توانید شتر سواری را انتخاب کنید و به دیدن صومعه سنت سیمون در حاشیه صحرا بروید. یا به دور از هیاهو در عرشه یکی از کشتی‌ها بنشینید و از دیدن منظره رود نیل و چای عربی خود لذت ببرید.
البته مانند باقی شهرهای مصر در اینجا نیز مکان‌های تاریخی زیادی وجود دارد و معابد باشکوهی در این شهر یافت می‌شوند. اگر هنوز از تماشای معماری شگفت انگیز مصری سیر نشده‌اید در آسوان نیز می‌توانید گزینه‌های خوبی پیدا کنید.
ابوسنبل جاهای دیدنی مصر
جاهای دیدنی مصر؛ ورودی معبد رامسس دوم و 4 محافظ افسانه ای آن
5.    ابوسنبل
حتی در کشوری که سرتاسر آن پر است از معابد شگفت انگیز و مکان‌های تاریخی، معبدی مانند ابوسنبل جایگاه ویژه‌ای دارد. ابو سنبل در واقع معبد رامسس دوم است که 4 مجسمه بزرگ به عنوان محافظ آن در سردر معبد نشسته‌اند. درون معبد پر از نقش و نگارهای تاریخی است که زیبایی آن را دو چندان می‌کنند. ابو سنبل از جمله جاهای دیدنی مصر است که در نزدیکی شهر آسوان قرار دارد.
واحه سیوا جاهای دیدنی مصر
جاهای دیدنی مصر؛ واحه تاریخی سیوا با معماری کهن همچون نگینی در حاشیه صحرا می درخشد
6.    واحه سیوا
برخلاف شرق مصر که بدلیل حضور نیل سر سبز و پر جنب و جوش است، در غرب مصر چیزهای زیادی در صحراهای سوزان مصر و لیبی دیده نمی‌شود. در این میان واحه سیوا همچون بهشت گمشده‌ای در دل بیابان است. این واحه زیبا توسط باغ‌های نخل و چشمه‌های جوشان محاصره گشته و چشم اندازی زیبا در غرب مصر محسوب می‌شود. معماری قدیمی و دژی آجری از جمله جذابیت‌های این شهر است. بسیاری از صحرا نوردان و افرادی که به ماجراجویی در بیابان علاقه دارند واحه سیوا را به عنوان محل اقامت اصلی خود در مصر انتخاب می‌کنند.
اسکندریه جاهای دیدنی مصر
شهر تاریخی اسکندریه، جواهر مدیترانه و از مهم ترین جاهای دیدنی مصر
7.    اسکندریه
اسکندریه شهری با معماری اروپایی در شمال مصر و ساحل مدیترانه محسوب می‌شود. همانطور که از نام آن پیداست، این شهر ساحلی به دست اسکندر مقدونی ساخته شده است. شهر خانگی کلئوپاترا ملکه معروف مصری، به عنوان یک شهر تفریحی از جمله مهم‌ترین شهرهای مدیترانه به حساب می‌آید. تاریخ غنی شهر در طی گذر زمان تا حدود زیادی از بین رفته و از آن اسکندریه تاریخی که در کتاب‌ها نوشته‌اند چیز زیادی به چشم نمی‌خورد. در عوض این شهر حالا محلی برای گذران اوقات فراغت در کرانه ساحل مدیترانه، کافه گردی و خرید سوغاتی‌های خوشمزه مصری است و از جمله جاهای دیدنی مصر که حتماً باید به آن سفر کنید. آب و هوای معتدل مدیترانه‌ای باعث می‌شود که همه فصول سال برای سفر به اسکندریه مناسب باشد.
صومعه سنت کاترین جاهای دیدنی مصر
جاهای دیدنی مصر؛ صومعه سنت کاترین، قدیمی ترین کتابخانه جهان در کنار کوه سینا
8.    صومعه سنت کاترین
صومعه سنت کاترین از جمله قدیمی‌ترین صومعه‌های جهان است که در پای کوه سینا، جایی که حضرت موسی ده فرمان الهی را دریافت کرد، قرار دارد. قدیمی‌ترین کتابخانه جهان به همراه تعدادی از عجیب‌ترین نگارگری‌های تاریخی و نسخه‌های خطی کتب مذهبی در این صومعه به چشم می‌خورند. بازدیدکنندگانی که به این صومعه سر می‌زنند بعد از بازدید از موزه و آثار باستانی صومعه، معمولاً به بالای کوه سینا می‌روند تا طلوع یا غروب خورشید را به همراه منظره‌ای چشم نواز مشاهده کنند. قدم گاه توبه در کوه سینا و شتر سواری از دیگر جاذبه‌های این صومعه است.
غردقه جاهای دیدنی مصر
جاهای دیدنی مصر؛ اسکله شهر توریستی غردقه در حاشیه دریای سرخ
9.    غردقه
غردقه شهری نسبتاً تازه تأسیس در مقایسه با سایر شهرهای مصر است که در صد سال گذشته به دلیل سرمایه گذاری آمریکایی‌ها و اروپاییان به سرعت رشد کرده و از جمله شهرهای توریستی مصر در حاشیه دریای سرخ به حساب می‌آید. فاصله این شهر تا قاهره حدود 6 ساعت است و همین نکته باعث شده بسیاری از مردم مصر و البته گردشگران خارجی برای لذت بردن از پلاژها و ساحل‌های گسترده این شهر به آن سفر کنند. صدها حتل ساحلی، قایق‌های تفریحی، سایت‌های شنا، جت اسکی، قایق‌های بادبانی و البته دیواره‌های مرجانی زیبا این شهر را به بهشتی برای گردشگران تبدیل می‌کند. همچنین غردقه محلی برای استراحت و لذت بردن از ساحل زیبای دریای سرخ است. پاییز و زمستان زمان مناسبی برای سفر به این شهر به حساب می‌آید.
برچسب(ها)
موقعیت(ها)

از وقتی یادم میاد خوندن همه چیو دوست داشتم از سر در مغازه ها تا مطالب وبسایت های مختلف. ترجمه چیزایی که میخوندم رو از دوران دانشجویی شروع کردم. از ترجمه مطالب دیگران رسیدم به نوشتن مطالب خودم توی سایت های مختلف و انقدر از این کار لذت میبرم که اصلا نفهمیدم چجوری بیشتر از هزار تا مطلب تو دو سال گذشته نوشتم. هنوز در حال یادگیریم و دوست دارم چیزای جدیدو امتحان کنم.

امتیاز دهید 1 دیدگاه ۵ / 4.4 48 نفر
نظرتو با ما مطرح کن
نظرات دیگران
مهمان
13 خرداد، 1399

بسیار جالب بود.انگار ما را یک سفری به مصر بردید.با سپاس

پاسخ اسمارتیز :ممنون از این که مطلب رو خوندید