برنامه‌ی سفر به دره لالون

بازدید از تونل برفی

21 خرداد، 1399
21 خرداد، 1399
1 روزه
تابستان
دوستانه
مرتضی نامور
چند تونل برفی در ایران می‌شناسید؟ اگر همیشه دوست داشتید یک تونل برفی را از نزدیک ببینید اما دوری آن باعث شده قید آن را بزنید، در این برنامه سفر همراه ما باشید. اسمارتیز این بار شما را به تونل برفی لالون در نزدیکی تهران خواهد برد.
روز 1
بازدید از دره لالون
در این برنامه سفر منطقه‌ای را به شما معرفی می‌کنم که برای دیدن تونل برفی نیازی نباشد تا استان لرستان و یا چهارمحال و بختیاری رانندگی کنید. در منطقه‌ی لواسان تهران، روستای بسیار سرسبز و خوش آب و هوایی در دل کوه‌های البرز مرکزی قرار دارد به نام لالون (لالان). برای دسترسی به روستا قبل از ورودی شهر لواسان، جاده فشم و میگون را در پیش بگیرید، در فشم به دوراهی خواهید رسید که مسیر سمت راست شما را به زایگان و گرمابدر هدایت می‌کند. در زایگان جاده‌ای در سمت چپ، شما را از مسیر اصلی جدا کرده و به سمت روستای لالون هدایت خواهد کرد. مسیر را ادامه دهید و پس از رسیدن به روستا در میدان اصلی و یا بعد از آن ماشین را در محل مناسبی پارک کنید.

“برنامه‌ سفر به دره لالون به صورت 1 روزه طراحی شده است.”


مسیر دسترسی به دره و رودخانه را در پیش بگیرید و پس از پشت سر گذاشتن آخرین باغ‌ها وارد تنگه لالون خواهید شد. مسیر کوهپیمایی از کنار رودخانه و با عبور از پیچ و خم دره ادامه می‌یابد. انتهای این دره به قلل اصلی البرز مرکزی که جزء مرتفع‌ترین قلل ایران نیز محسوب می‌شوند خواهد رسید. قلل نظیر خلنو، برج و سرکچال‌ها. بسته به سرعت شما حدود یک تا دو ساعت پس از پیمایش مسیر، به منطقه تونل برفی لالون خواهید رسید. برای بازید از تونل و یا عبور از آن احتیاط کنید و موارد ایمنی را رعایت کنید. این تونل بر اثر بهمن‌های فروریخته از دامنه‌ی شمالی قله سرکچال شکل می‌گیرد و معمولا تا اواسط شهریور ماه باقی خواهد ماند. بهترین زمان بازدید از این دره‌ی زیبا تیر و مرداد خواهد بود.

“بهترین زمان بازدید از این دره‌ی زیبا تیر و مرداد خواهد بود.”


برای بازدید از این مسیر به کفش کوهپیمایی مناسب، کوله پشتی یک روزه، آب و مواد غذایی به مقدار کافی نیاز دارید، مسیر دسترسی پیچیدگی خاصی ندارد فقط کمی آمادگی بدنی نیاز دارد. با ادامه‌ی مسیر پاکوب بعد از حدود سی دقیقه به پدیده بسیار جالب زمین شناسی برخواهید خورد. چشمه تلخاب، پدیده‌ی بسیار نادر که از دل سنگی آبی گازدار همراه با مواد معدنی محلول می‌جوشد و چندین متر آن طرف‌تر چشمه‌ای آب شیرین و سرد، تضاد رنگی این دو چشمه منظره‌ای بسیار منحصر به فرد به وجود آورده است. با ادامه‌ی مسیر همچنین می توانید از آبشار بسیار زیبا و پرآب لالون بازدید کنید. از تونل برفی لالون تا آبشار حدود یک ساعت و نیم زمان نیاز دارد و مسیر دسترسی در نزدیک آبشار شیب تندی خواهد داشت. زمانبندی مسیر را رعایت کنید تا قبل از غروب آفتاب به روستا بازگردید. امیدوارم لذت کافی از این مسیر زیبا و طبیعت‌گردی یک روزه ببرید.

نگاره 1 از 4
نگاره 2 از 4
نگاره 3 از 4
نگاره 4 از 4
پیش از سفر به این ‌نکات توجه کنید:
  • این برنامه سفر را «مرتضی نامور» پیشنهاد داده است. درباره مرتضی نامور بیشتر بدانید.
  • تمام اقامتگاه‌ها، رستوران‌ها و لیدرهای محلی پیشنهادی هستند و شما می‌توانید با توجه به زمان سفرتان و علایق‌تان سایر اقامتگاه‌ها، مسیرهای سفر، رستوران‌ها و ... را انتخاب کنید.
  • تجربه شما از سفر می‌تواند راهنما یا انگیره‌ای برای سفر دیگران باشد. خوشحال می‌شویم اگر تجربه‌تان را از سفر (در قالب سفرنامه، عکس، ویدئو یا فایل صوتی) برای ما بفرستید.
نقشه
برچسب(ها)
موقعیت(ها)
مرتضی نامور

هواشناسی خوندم، از کودکی به طبیعت علاقه داشتم، با ورود به دانشگاه سفر رو جدی‌تر ادامه دادم. علاقه‌مند به رانندگی در جاده‌های بی‌انتهای ایرانم و حدود 5 سال است که وارد حرفه‌ی تورلیدری شدم.

امتیاز دهید 2 دیدگاه ۵ / 4.3 14 نفر
نظرتو با ما مطرح کن
نظرات دیگران
مهمان
11 آذر، 1399

سلام..سفر بعدی تون کی هست به لالون؟

احسان فلاحی
11 آذر، 1399

درود بر شما امثال فک کنم جز سالهای استثنایی بحساب بیاد که تونل برفی تا الان به قوت خود باقیه و از زیبایی خاصی تشکیل شده است جمعه 29 .06.99 ما از این مکان دیدن کریم خیلی عالی بود