برنامه سفر یزد: راهنمای گام به گام سفر به یزد

برنامه‌ی سفر به یزد

5 اسفند، 1398
17 اسفند، 1398
1 روزه
زمستان
شهرگردی
اردلان فروتن
بهترین زمان سفر به یزد زمستان تا اواسط بهار است؛ البته اگر می‌خواهید عطر بهارنارنج‌های یزد را داخل ریه‌هاتان بفرستید، بهتر است بهار به این شهر سفر کنید.
برای سفر به یزد می‌توانید از مسیر زمینی یا مسیر هوایی استفاده کنید. فاصله‌ی تهران تا یزد با ماشین، حدود 650 کیلومتر است و اگر قصد دارید با ماشین به یزد بروید، می‌توانید از اتوبوس یا ماشین شخصی استفاده کنید. برای پیمودن این مسیر با در نظر گرفتن توقف‌ها، احتمالا 9 ساعت در راه خواهید بود. راه دیگر برای سفر زمینی به یزد از تهران، خرید بلیط قطار یزد و سفر به این شهر با قطار است. قطار تهران یزد، این مسیر را حدودا 7ساعته طی می‌کند.
برای سفر هوایی به یزد، باید بلیط هواپیما یزد بخرید. شهرهایی مثل تهران، مشهد و اهواز به فرودگاه یزد پرواز دارند و با خرید بلیط هواپیما یزد، می‌توانید خود را به یزد برسانید. برای سفر به یزد در ادامه با اسمارتیز همراه باشید.
روز 1
یزدگردی
یزدگردی را می‌توانید صبح زود از دخمه زرتشتیان شروع کنید چراکه این بنای تاریخی پله‌های زیادی دارد و حتی ظهر زمستان، بالا رفتن از این پله‌ها کار آسانی نیست و عرق‌تان را درخواهد آورد. تعداد دخمه‌ها دوتاست اما دخمه‌ی سمت چپ پله ندارد و کسی برای بازدید آن نمی‌رود. زرتشتیان در قدیم اجساد خود را دفن نمی‌کردند، بلکه مغ‌های زرتشتی (روحانیون زرتشتی) آن‌ها را به این دخمه‌ها می‌آوردند تا خوراک پرندگان شوند. یک اعتقاد جالب هم در مورد پرندگانی که اجساد را می‌خوردند، وجود داشت؛ زرتشتیان معتقد بودند اگر جسد توسط پرنده‌ی هما خورده می‌شد، روحش فرد وارد بهشت می‌شود و اگر توسط دال سیاه (کرکس سیاه) خورده می‌شد، روح فرد وارد جهنم شده است.
هتل ارگ جدید یزد، نزدیک‌ترین هتل به این بنای تاریخی است و اگر این هتل را برای اقامت در یزد انتخاب کنید، با پیمودن 1 کیلومتر به ورودی دخمه می‌رسید. هتل پارسیان صفائیه دیگر هتل یزد است که با اقامت در آن، به این جای دیدنی یزد نزدیک خواهید بود. مرکز خرید آریا و مرکز خرید صدف هم تقریبا به این جای دیدنی نزدیک‌اند.
بعد از دیدن دخمه زرتشتیان، به خیابان کاشانی بروید تا به آتشکده‌ی زرتشتیان برسید. اگر وقت دارید می‌توانید در مسیر رفتن به آتشکده، موزه آیینه و روشنایی را هم ببینید. آتشکده زرتشتیان میزبان آتشی است که بیشتر از 1500 سال است خاموش نشده است؛ این آتش را می‌توانید از پشت شیشه تماشا کنید. برای تماشای آتش شاید کمی معطل شوید چون این جای دیدنی معمولا شلوغ است.
بازدید از موزه‌ی زرتشتیان که در داخل حیاط و در سمت چپ بنا قرار دارد هم خالی از لطف نیست. البته اگر وقت کافی ندارید می‌توانید از دیدن آن صرف‌نظر کنید. 1 ساعت تا 1 ساعت و 30 دقیقه زمان برای بازدید از آتشکده زرتشتیان کافی است.
اقامتگاه بوم گردی خانه سه نیک یزد در نزدیکی آتشکده قرار دارد و اگر علاقه دارید در اقامتگاه‌های بومگردی بمانید، این‌جا یکی از گزینه‌هایی است که در اختیار دارید. هتل داد یزد و هتل لاله یزد هم در فاصله‌ی کمی از این جاذبه قرار دارند.
در قدم بعدی بروید سراغ مجموعه امیرچخماق برای رسیدن به امیرچخماق، می‌توانید تا میدان شهید بهشتی بروید و بعد، وارد خیابان امیرچخماق شوید. حدود 1 کیلومتر بعد از میدان شهید بهشتی، مناره‌های امیرچخماق را خواهید دید. دوربین یا گوشی‌تان را درآورید؛ حالا وقت عکاسی است. شیرینی‌فروشی‌های معروفی مثل شیرینی فروشی حاج خلیفه علی رهبر در این‌جا قرار دارند. البته توصیه ما این است که سری به شیرینی‌فروشی شیرینی سنتی یزد بزنید؛ جایی که بسیاری از یزدی‌ها شیرینی‌های خود را از آن‌جا می‌خرند. برای دیدن مجموعه امیر چخماق، 1 ساعت زمان کافیست.
روبه‌روی میدان امیرچخماق، موزه آب یزد قرار دارد که بازدید از آن، 1 ساعت تا 1 ساعت و 30 دقیقه از زمان شما را می‌گیرد. در این موزه می‌توانید ابزار و وسائل تاریخی و اسناد مربوط به آب و قنات را ببینید. این موزه که در محل خانه کلاهدوزها قرار دارد، کمی تودرتو است، پس برای گم نشدن در آن و دیدن همه جای آن، بهتر است تابلوها را دنبال کنید. برای خنک شدن می‌توانید با آب حوض وسط خانه، دست و روی‌تان را بشویید.
هتل سنتی والی یزد، هتل آنتیک ملک التجار یزد و هتل سنتی مهر یزد، از هتل‌های نزدیک مجموعه امیرچخماق و موزه آب هستند.
برای تماشای یکی از بلندترین و زیباترین مناره‌های مساجد ایران آماده شوید. برای دیدن این مناره‌ها باید به مسجد جامع یزد بروید؛ بعد از دیدن موزه آب، می‌توانید از خیابان امام خمینی به سمت مسجد جامع حرکت کنید. قبل از این‌که وارد خیابان مسجد جامع شوید، میدان ساعت یزد را خواهید دید. می‌توانید در این میدان، از ماشین پیاده شوید و میدان و مسجد جامع را در یک قاب عکاسی قرار دهید. با دیدن بلندی مناره‌های مسجد جامع یزد، ممکن است دلهره بگیرید که نکند مناره‌ها خراب شود؛ نگران نباشید این مناره‌ها بیش از 500 سال است که پابرجا هستند.
برای عکس گرفتن از مناره‌های مسجد جامع یزد، زیاد به آن‌ها نزدیک نشوید؛ ممکن است مناره‌ها در کادرتان جا نشوند!
برای این‌که دید بهتری به مسجد جامع و بناهای اطراف داشته باشید، بهتر است به ارتفاع بالاتری بروید. اطراف مسجد جامع پر از کافه‌ها و رستوران‌هایی است که روی پشت‌بام‌ها قرار دارند و دیدی عالی به مناره‌های مسجد جامع دارند. رفتن به این کافه‌ها و رستوران‌ها را از دست ندهید. برای دیدن مسجد جامع یزد، 1 ساعت و 30 دقیقه زمان، در نظر داشته باشید.
فاصله‌ی بازار چهارسوق یزد تا مسجد جامع خیلی کم است و با کمتر از 5 دقیقه پیاده‌روی به بازار خواهید رسید.
اقامتگاه کلوت، هتل سرای کهن یزد، هتل ادیب الممالک و هتل لب خندق، از اقامتگاه‌های نزدیک مسجد جامع و بازار چهارسوق هستند.
یزدگردی را می‌توانید با بازدید از باغ دولت آباد پایان دهید. برای رسیدن به این باغ سرسبز و دیدن بلندترین بادگیر خشتی دنیا، باید به بلوار دولت‌آباد بروید و تابلوهای راهنما را دنبال کنید تا به باغ برسید. البته استفاده از اپ‌های گوگل‌مپز و ویز، راه آسان‌تری است. در بازدید از باغ، حتما به داخل ساختمان بروید و زیر بادگیر بایستید تا جریان بادی که ساختمان را خنک می‌کند، احساس کنید. حوض این باغ و فواره‌های آب آن، عکاسان را عاشق خودش می‌کند چراکه فرصتی طلایی برای گرفتن عکس آینه‌ای دارند.
کاربندی‌های سقف عمارت دولت‌آباد آنقدر زیباست که نمی‌توانید چشم از آن بردارید.
2 ساعت پایانی روز را در باغ دولت‌آباد سپری کنید.
اقامتگاه بوم‌گردی سرای اوروزا یزد در نزدیکی این باغ قرار دارد و اگر در این بوم‌گردی اقامت دارید، می‌توانید با ماشین 5 دقیقه‌ای به باغ دولت‌آباد برسید. باغ پارکینگ هم دارد و از این بابت نگرانی ندارید.
اقامتگاه‌های این منطقه
کافه‌ها و رستوران‌های این منطقه
  • کافه رستوران بام
  • رستوران ساحل
  • رستوان سلطانی
  • رستوران و کافی‌شاپ دیروز امروز

نگاره 1 از 4
نگاره 2 از 4
نگاره 3 از 4
نگاره 4 از 4
پیش از سفر به این ‌نکات توجه کنید:
  • این برنامه سفر را «اردلان فروتن» پیشنهاد داده است. درباره اردلان فروتن بیشتر بدانید.
  • تمام اقامتگاه‌ها، رستوران‌ها و لیدرهای محلی پیشنهادی هستند و شما می‌توانید با توجه به زمان سفرتان و علایق‌تان سایر اقامتگاه‌ها، مسیرهای سفر، رستوران‌ها و ... را انتخاب کنید.
  • تجربه شما از سفر می‌تواند راهنما یا انگیره‌ای برای سفر دیگران باشد. خوشحال می‌شویم اگر تجربه‌تان را از سفر (در قالب سفرنامه، عکس، ویدئو یا فایل صوتی) برای ما بفرستید.
نقشه
مهدی بهادرفر

برق مخابرات خوندم و عاشق تکنولوژی‌های روز هستم. اولین مطلبم رو زمانی که 16 سال داشتم برای هفته‌نامه دوچرخه نوشتم و از اون به بعد مدام در حال نوشتنم. علاقه زیادی به کتاب خوندن و دیدن فیلم و سریال دارم. اما چیزی برام جذاب‌تر از نوشتن نیست. سفر رفتن رو دوست دارم و در واقع کل زندگیم توی سفر بودم.

امتیاز دهید 2 دیدگاه ۵ / 3.5 4 نفر
نظرتو با ما مطرح کن
نظرات دیگران
اشکان
3 اردیبهشت، 1399

دخمه زرتشتیان را اصلا پیشنهاد نمی کنم

مهدی
26 اسفند، 1398

عالی