ورزشگاه نیوکمپ بارسلونا

20 اسفند، 1398
21 دی، 1398
مدت مطالعه :
بارسلونا که به صورت مخفف بارسا شناخته می‌شود، از محبوب ترین تیم‌های فوتبال سراسر جهان به خصوص برای ایرانیان است. این تیم پرطرفدار در سال 1899 توسط خوان گمپر تاسیس شد و بلافاصله توانست در این عرصه بدرخشد. ورزشگاه نیوکمپ بارسلونا برای بازی‌های خانگی این تیم در نظر گرفته شده است و از ورزشگاه‌های 5 ستاره یوفاست. با اسمارتیز همراه شوید تا بیشتر شما را با ورزشگاه نیوکمپ بارسلونا آشنا کنیم.
تاریخچه ساخت ورزشگاه نیوکمپ بارسلونا
در ابتدای دهه پنجاه میلادی، تیم‌ بارسلونا با کمبود فضا و امکانات برای هوادارانش مواجه شد. در آن زمان تیم در ورزشگاه دی لس کورتس مستقر بود که 60 هزار نفر ظرفیت داشت. به همین علت بارسا تصمیم گرفت تا ورزشگاه اختصاصی خود را احداث کند. در 28 مارس سال 1954 کلنگ باشگاه به زمین خورد و پس از گذشت 3 سال، ورزشگاه نیوکمپ بارسلونا با ظرفیت 93 هزار نفر در تاریخ 24 سپتامبر سال 1957 افتتاح شد. هزینه‌ی ساخت این استادیوم نزدیک به یک میلیون و هفتصد هزار یورو به پول اکنون بوده است.
در سال 1982 به دلیل برگزاری جام‌ جهانی گنجایش نیوکمپ به 105 هزار نفر افزایش یافت که برخی از جایگاه‌های آن به صورت ایستاده بود. پس از اتمام جام جهانی به دلیل ممنوعیت ایستادن در ورزشگاه‌ها ظرفیت آن به 99 هزار نفر کاهش داده شد.
معرفی ورزشگاه نیوکمپ بارسلونا
حتی اگر طرفدار فوتبال هم نباشید، حتما نام این ورزشگاه به گوشتان خورده است. ورزشگاه نیوکمپ، 5 ستاره از یوفا (اتحادیه فوتبال اروپا) دارد که این موضوع باعث جایگاه ویژه‌ی این ورزشگاه در این عرصه شده است. نیوکمپ بزرگترین استادیوم اسپانیا با گنجایشی معادل 99 هزار نفر می‌باشد که در حال توسعه است.
ورزشگاه نیوکمپ بارسلونا در شب
این ورزشگاه در شب از همیشه زیباتر است
در ورزشگاه نیوکمپ بارسلونا یک سالن اختصاصی برای ورزش‌هایی مانند بسکتبال، والیبال، هندبال، فوتسال و هاکی وجود دارد. همچنین یک زمین چمن کوچک برای تمرینات بازیکنان تعبیه شده است.
مجموعه بخشی برای نگه داری جام‌ها و یادبودها دارد که تمامی افتخارات تیم بارسلونا در آن قرار گرفته است.
در سال 22 سپتامبر سال 2007 طراح مشهور نورمن فاستر، نقشه‌ی بازسازی این استادیوم را با هدف افزایش ظرفیت ورزشگاه، ساختمان جدید برای تیم بستکتبال، تعبیه‌ی جایگاهی برای مهمانان ویژه و ... را ارائه کرد. در حال حاضر این طرح در حال اجرا می‌باشد و تا سال 2022 به بهره برداری خواهد رسید. حال به معرفی تعدادی از ویژگی‌های این طرح می‌پردازیم:
 1. تمامی صندلی‌ها را تحت پوشش سقف جدید خواهند بود و تماشاچیان هیچ نگرانی‌ای بابت آب و هوا نخواهند داشت.
 2. تمامی صندلی‌ها دارای مانیتور اختصاصی خواهند شد.
 3. افزایش صندلی‌ها به ظرفیت 110 هزار نفر
 4. صرفه جویی در انرژی با مجهز کردن سقف به سلول‌های خورشیدی برای روشن کردن لامپ‌های استادیوم و همچنین سیستم جمع آوری آب باران برای آبیاری چمن ورزشگاه
 5. ساخت پارکینگ زیرزمینی
 6. فضای بیشتر راهروها برای راحتی رفت و آمد تماشاگران
 7. افزایش و بهبود باجه بلیط فروشی
 8. تعبیه امکاناتی برای معلولان، ناشنوایان، کم شنوایان و نابینایان
 9. سقف جدید باعث کاهش سر و صدای تماشاچیان در اطراف خواهد شد.
 10. افزایش شیب صندلی‌ها برای دید بهتر به زمین بازی
در ورزشگاه علاوه بر مسابقات ورزشی، مراسم‌های فرهنگی و تفریحی مانند کنسرت‌ها نیز برگزار می‌شود.
جذابیت‌های ورزشگاه نیوکمپ بارسلونا
 • پالائو بلوگرانه؛ سالنی کوچک در مجاورت نیوکمپ: ورزشگاه نیوکمپ به قدری بزرگ است که در خود سالن دیگری مناسب برای ورزش‌های سالنی جای داده است. از این بخش هم برای تمرین و هم مسابقه استفاده می‌‌کنند.
 • پاتیناژ: پاتیناژ به سالنی پوشیده از یخ نسبت داده می‌شود که مناسب ورزش هاکی روی یخ، اسکیت و ... است. برای استفاده از این سالن باید کفش مخصوص داشته باشید.
 • ورزشگاهی کوچک در دل نیوکمپ: برای تمرینات تیم بارسلونا ورزشگاه کوچکی تعبیه شده است که از آن به عنوان مینی استادیوم یاد می‌شود.
 • موزه نیوکمپ: از جذاب‌ترین قسمت‌های ورزشگاه موزه‌ی آن است. در این مجموعه تمامی جام‌ها، یادبودها، پیراهن‌ها و توپ‌های امضا شده و اشیای قدیمی مربوط به تیم بارسلونا از ابتدا تا به امروز نگه‌داری می‌شود. بازدید از موزه رایگان است و نیاز به ورود به ورزشگاه ندارد.
موزه ی ورزشگاه نیوکمپ بارسلونا
موزه ی ورزشگاه نیوکمپ بارسلونا
 • کلیسای نیوکمپ: درست در کنار موزه کلیسایی قرار دارد تا بازیکنان بتوانند برای عبادت به آن بروند و برای آرامش خود و تیمشان دعا کنند.
 • کتابخانه ورزشگاه نیوکمپ بارسلونا: کتابخانه‌ی این ورزشگاه جزو خاص‌ترین و جالب‌ترین کتابخانه‌های جهان است. این کتابخانه چهار بخش مجزا دارد:
 • بخش اول شامل تمام روزنامه‌هایی است که از ابتدا تا امروز درباره ورزشگاه و تیم بارسلونا چاپ شده است.
 • بخش دوم شامل کتاب‌هایی در زمینه‌ی ورزش، سلامتی و متفرقه است.
 • سومین بخش تمامی آرشیوهای تاریخی باشگاه و ورزشگاه را در خود جای داده است.
 • در بخش چهارم کلیه‌ی عکس‌هایی که از تیم بارسا، بازیکنان و ورزشگاه موجود است، نگه‌داری می‌شود.
 • رختکن نیوکمپ: از دیگر جاذبه‌های این ورزشگاه رختکن آن است. البته نیوکمپ بیشتر از یک رختکن دارد که هر کدام دارای چهار قسمت هستند. بخش اول جایگاه تعویض لباس بازیکنان، بخش دوم محل استراحت شامل امکاناتی مانند جکوزی، سونا، استخر، حمام سرد و گرم و ...، بخش سوم محل استراحت‌های پزشکی و فیزیوتراپی و بخش چهارم محل برگزاری جلسات تیم است.
 • امکانات پزشکی: در تمامی نقاط ورزشگاه پزشکان آماده خدمت رسانی هستند و بلافاصله پس از مصدومیت بازیکنان آن‌ها را به اتاق معالجه انتقال می‌دهند. در چهار گوشه‌ی استادیوم چهار داروخانه وجود دارد که قبل از هر بازی داروهای مورد نیاز را فراهم می‌کنند.
بازدید از ورزشگاه نیوکمپ بارسلونا
ورزشگاه نیوکمپ به حدی جذاب است که حتی طرفداران رئال مادرید را هم به سمت خود می‌کشاند. برای بازدید از این مجموعه ابتدا باید بلیط تهیه کنید که قیمت آن 24 یورو است. این هزینه برای کودکان زیر 6 سال رایگان می‌باشد. با این کار علاوه بر رختکن، زمین بازی و جایگاه ویژه می‌توانید از فروشگاه و موزه‌ی استادیوم نیز دیدن کنید. البته ورود به موزه به صورت جداگانه امکان‌پذیر است که هزینه‌ای برایتان نخواهد داشت. فروشگاه انواع لوازم ورزشی و یادگاری با انواع قیمت‌ها را دارد و شما از آن دست خالی بر نخواهید گشت. مدت زمان لازم برای بازدید کامل مجموعه نزدیک به 4 ساعت است.
محیط ورزشگاه نیوکمپ بارسلونا
همیشه برای تمام بازی ها ورزشگاه پر از طرفداران است
همچنین دسترسی به ورزشگاه نیوکمپ‌ بارسلونا بسیار آسان است و در نزدیکی آن ایستگاه مترو با همین نام و ایستگاه‌های اتوبوس قرار دارد. هدر اطراف مجموعه چندین هتل، رستوران و مرکز خرید وجود دارد که بازید از این ورزشگاه را برای شما راحت‌تر و دلپذیرتر می‌کند.
دوست دارید با دیگر ورزشگاه‌های جهان آشنا شوید؟ مطالب «ورزشگاه آزادی تهران» و «ورزشگاه سن سیرو میلان» را بخوانید.
برچسب(ها)
موقعیت(ها)
امتیاز دهید نظری تا کنون ثبت نشده است ۵ / 4.8 22 نفر
نظرتو با ما مطرح کن
نظرات دیگران
اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می‌دهد.