ورزشگاه آلیانس آرنا

سینا یوسفی 26 اسفند، 1398
مدت مطالعه :
اگر از اهالی فوتبال و بازی‌های اروپایی خصوصاً لیگ آلمان باشید، نام آلیانز آرنا را حتما شنیده‌اید. ورزشگاه آلیانس آرنا، استادیوم اختصاصی تیم فوتبال بایرن مونیخ آلمان است و در شهر مونیخ قرار دارد. این ورزشگاه، از مدرن‌ترین و جذاب‌ترین استادیوم‌هایی‌ست که در سراسر جهان وجود دارد. اگر شما هم از طرفداران تیم بایرن مونیخ و فوتبال آلمان هستید، ادامه این مطلب خواندنی اسمارتیز را از دست ندهید.
تاریخچه و پیشینه ورزشگاه آلیانز آرنا
شهر مونیخ، از مهم‌ترین شهرهای صنعتی، گردشگری و اقتصادی آلمان به شمار می‌آید. فوتبال در این شهر، همچون خون در رگ‌های بدن جریان دارد و دو تیم پرطرفدار مونیخ 1860 و بایرن مونیخ نیز، در همین شهر حضور دارند. در ماه‌های فوتبالی، حس و حال دیگری در شهر وجود دارد و همه مردم از پیر و جوان تا زن و مرد، درگیر فوتبالی می‌شوند که این شهر را رنگ و بویی دیگر می‌بخشد. قبل از افتتاح ورزشگاه آلیانر آرنا در سال 2005، این دو تیم در ورزشگاه المپیک مونیخ، بازی‌های خود را به شکل مشترک برگزار می‌کردند.
در سال 2002، پیرترین تیم فوتبال تاریخ آلمان راهی مسابقات جام جهانی شد و با نتیجه‌هایی دور از انتظار از دور رقابت‌ها کنار رفت. در همین زمان، فدراسیون فوتبال آلمان با دریافت میزبانی جام جهانی 2006 به فکر افتاد تا علاوه بر ایجاد تحول در فوتبال کشور، زیرساخت‌های فوتبال را نیز ارتقا دهد. در همین راستا برنامه‌ریزی‌ها برای ساخت ورزشگاهی مدرن در مونیخ آغاز شد و 3 سال بعد، ورزشگاه آلیانز آرنا (در زمان برگزاری جام جهانی این ورزشگاه با نام ورزشگاه جام جهانی فیفا مونیخ شناخته می‌شد) کار خود را آغاز کرد. پس از پایان جام جهانی این ورزشگاه 75000 نفری به دو تیم بایرن مونیخ و مونیخ 1860 تعلق گرفت.
مالکیت ورزشگاه آلیانز آرنا، از ابتدای تاسیس یعنی سال 2005، به شکل مساوی بین دو تیم بایرن مونیخ و مونیخ 1860 تقسیم شد اما با شروع مشکلات مالی مونیخ 1860، بایرن مونیخ تمامی سهم این تیم را خرید و مالک تمامی سهام ورزشگاه آلیانز شد. ساخت این ورزشگاه مدرن، هزینه‌ای نزدیک به 340 میلیون یورو را به دولت آلمان تحمیل کرد و هم اکنون بازی‌های رسمی و غیررسمی تیم ملی آلمان نیز در همین ورزشگاه انجام می‌شود.
از مهم‌ترین بازی‌های برگزار شده در این ورزشگاه می‌توان به بازی بین فرانسه و پرتغال در جام جهانی 2006، بازی فینال لیگ قهرمانان اروپا در سال 2012 بین چلسی و بایرن مونیخ و بازی نیمه نهایی لیگ قهرمانان اروپا سال 2014 بین بایرن مونیخ و رئال مادرید اشاره کرد.
نمای بیرونی ورزشگاه آلیانس آرنا
نمای بیرونی ورزشگاه آلیانس آرنا
بهترین زمان رفتن به ورزشگاه آلیانز آرنا
رفتن به آلیانس آرنا را می‌توانید در دو شکل تجربه کنید. با شروع فصل فوتبال، این ورزشگاه، محل برگزاری بازی‌های خانگی تیم بایرن مونیخ آلمان می‌شود و اگر در زمان بازی‌های بایرن به مونیخ سفر کرده باشید، می‌توانید با تهیه بلیت بازی، حس و حال ورزشگاه را هنگام بازی‌های بایرن تجربه کنید. با وجود برگزاری بازی‌های رسمی تیم ملی آلمان در این ورزشگاه، ممکن است بتوانید بازی تیم ملی آلمان را نیز در این ورزشگاه ببینید.
در بازه‌های زمانی بین دو بازی فصل یا تعطیلات زمستانی و حتی تعطیلات پایان فصل، می‌توانید به شکل بازدید کننده وارد ورزشگاه شده و تمامی امکان گردشگری و توریستی آن را مشاهده کنید. تندیس‌ها، جام‌ها، مدال‌ها و لوح‌های یادبود از بازی‌ها و بازیکن‌های تیم ملی آلمان و تیم بایرن مونیخ در موزه این ورزشگاه نگهداری می‌شود. در بازی تعطیلات زمستانی یا پایان فصل، قیمت بلیت ورودی کمتر از بقیه ماه‌های سال است که می‌تواند مخارج سفر شما را کاهش دهد.
راه‌های دسترسی به ورزشگاه آلیانز آرنا
آدرس: آلمان، مونیخ، وارد شدن به بزرگراه شماره 9 مونیخ، خروجی به سمت خیابان ورنر هیزنبرگ (73)، ورزشگاه آلیانز آرنا
شبکه حمل و نقل عمومی در مونیخ به شکل شبانه روزی فعالیت می‌کند. بهترین مسیر رفت و آمد برای مسافران در کشورهای خارجی، استفاده از همین وسایل عمومی‌ست. دقیقاً در کنار ورزشگاه مونیخ، ایستگاه اتوبوس قرار دارد. می‌توانید رفت و آمد خود را در مونیخ به استفاده از اتوبوس محدود کنید یا از تاکسی‌های درون شهری استفاده کنید. البته استفاده از تاکسی می‌تواند هزینه‌های به مراتب بیشتری را برای شما به همراه داشته باشد. اگر گواهینامه بین‌المللی دارید و حس و حال رانندگی در شهر را نیز دارید، می‌توانید از موسسه‌های کرایه خودرو شهر استفاده کنید. برای مسیریابی در شهر نیز می‌توانید برنامه‌های مسیریابی آنلاین را امتحان کنید.
تور کیک در ورزشگاه آلیانس آرنا
تور کیک در ورزشگاه آلیانز آرنا
هزینه‌ی ورودی و ساعات دسترسی
7 تور مختلف از سوی مسئولان ورزشگاه برای افراد عادی برگزار می‌شود. هر کدام از این تورها دارای ویژگی‌های خاصی هستند و زمان بازدید متفاوتی را می‌طلبند. تمامی این تورها از ساعت 9 و 30 دقیقه صبح تا 4 عصر انجام می‌پذیرند. قیمت این تورها بر اساس زمان و امکانات آن تعیین می‌شود که در ادامه مطلب بازگو می‌کنیم.
 • تور ورزشگاه + تالار افتخارات باشگاه بایرن: در این تور می‌توانید از رختکن تیم، تونل بازیکن‌ها، ورزشگاه و جام‌های بایرن دیدن کنید. زمان پیشنهادی این تور 2 ساعت و 30 دقیقه است که به شکل انفرادی و گروهی اجرا می‌شود. در طول این زمان، یک راهنما نیز همراه شما خواهد بود. قیمت تور برای افراد بزرگسال 19 دلار است.
 • تور VIP: در این تور تمامی ویژگی‌های تور بالا را نیز خواهید داشت اما با این تفاوت که از قسمت‌های ویژه و باکس VIP نیز استفاده خواهید کرد. برای بلیت تور VIP (بزرگسالان) 29 دلار دریافت خواهد شد. امکان بازدید به شکل فردی و گروهی وجود دارد. 
 • تور افراد توان‌یاب: خدمات باشگاه و ورزشگاه برای افراد توان‌یاب مخصوص بوده و به طور خاص شامل ویلچر و کمک همراه خواهد بود. هزینه بلیت ورودی برای افراد توان‌یاب تنها 12 دلار است و زمان پیشنهادی بازدید برای آن‌ها 75 دقیقه می‌باشد. امکان بازدید به شکل فردی و گروهی وجود دارد. 
 • تور آلیانز آرنا: تور گروهی آلیانس آرنا برای گروه‌های حداقل 20 نفره ایجاد شده و می‌توانید تنها با پرداخت 12 دلار به ازای هر نفر، ورزشگاه را ببینید.
 • تور کیک (Kick): این تور گروهی که با حداقل 20 نفر شروع می‌شود، برای کسانی‌ست که می‌خواهند لذت تمرین و فوتبال را در ورزشگاه آلیانز آرنا تجربه کنند. در این تور 15 دلاری می‌توانید از امکانات و دستگاه‌های تمرین فوتبال استفاده کنید و خود و دوستانتان را در بازی فوتبال به چالش بکشید.
 • تور کودکان: در تور گروهی کودکان، گروه‌های حداقل 11 نفره از کودکان به بازدید و بازی در ورزشگاه آلیانز آرنا می‌پردازند. 2 راهنما و سرپرست نیز به شکل رایگان می‌توانند همراه بچه‌ها باشند. هزینه این تور برای هر کودک 15 دلار در نظر گرفته شده است.
 • تور روز بازی: در این تور شگفت انگیز می‌توانید تمامی لحظات، از قبل تا بعد برگزاری یک بازی رسمی در لیگ یا جام حذفی آلمان را همراه تیم بایرن مونیخ باشید. این فرصت را دارید تا بر پرداخت 49 دلار، هم تالار باشگاه و ورزشگاه را ببینید و هم لذت تماشای یک مسابقه فوتبال داغ را تجربه کنید.
نمای رختکن ورزشگاه آلیانس آرنا
نمای رختکن ورزشگاه آلیانس آرنا
دانستنی‌هایی در مورد ورزشگاه آلیانز آرنا
 • تکنولوژی etfe به کار رفته در طراحی بیرون ورزشگاه، این امکان را به مسئولان آلیانس می‌دهد که در مواقع لازم رنگ ورزشگاه را به دلخواه تغییر دهند.
 • 2760 پنل برای ساخت ظاهر بیرونی ورزشگاه به کار رفته است.
 • 2874 پنل هوایی در سقف این ورزشگاه به کار رفته است که وظیفه محافظت از تماشاگران را در برابر باران و برف زمستانی بر عهده دارد.
 • گنجایش 66000 نفری ورزشگاه آلیانز آرنا آن را به دومین ورزشگاه بزرگ آلمان تبدیل کرده است. باشگاه فوتبال دورتموند بزرگ‌ترین ورزشگاه فوتبال را در اختیار دارد.
راهنمای رفتن به ورزشگاه آلیانز آرنا
بازدید از ورزشگاه آلیانس آرنا فارغ از آن که طرفدار بایرن مونیخ باشید یا نباشید، می‌تواند جذاب باشد. حتی خیلی‌ها تنها به دلیل معماری خاص و تکنولوژی مدرن به کار رفته در ساخت آن، از این ورزشگاه بازدید می‌کنند. یقین داشته باشید بازدید از مدرن‌ترین ورزشگاه حال حاضر دنیای فوتبال، نه تنها روزی خاص را برای شما به ارمغان می‌آورد بلکه می‌تواند با دیدن بازی از نزدیک، خاص‌تر و هیجان انگیزتر نیز بشود. اینکه بتوانید از نزدیک بازیکنان مورد علاقه خود را ببینید، لذت بالایی دارد. بازدید از ورزشگاه آلیانز آرنا، می‌تواند در برنامه سفر شما به مونیخ قرار بگیرد و با توجه به هزینه متوسط آن نسبت به دیگر بازی‌ها و سرگرمی‌ها، گزینه مناسبی برای همه اعضای خانواده است. اگر قصد سفر به آلمان را دارید و در انتخاب تور به مشکل خورده‌اید، می‌توانید توری را انتخاب کنید که شما را به مونیخ ببرد. بازدید از ورزشگاه آلیانس آرنا را فراموش نکنید.

از طرفداران دوآتشه‌ی فوتبال هستید؟ شاید مطالب «ورزشگاه سن سیرو» و «ورزشگاه نیوکمپ» هم برای شما جذاب باشد.
برچسب مطالب

اگر برای خیلی از افراد خواندن و نوشتن در همان دوران مدرسه به اتمام رسید، برای من اما تا همین حالا ادامه دارد. یکی از لذت‌های من در زندگی نوشتن است و این کار را 7 سال است که به طور مداوم انجام می‌دهم. همان مسیری که از نوشتن روزنگاری‌ها شروع شد، حالا به تخصص و راهی برای گذران اوقات بیکاری تبدیل شده است.

امتیاز دهید نظری تا کنون ثبت نشده است
نظرتو با ما مطرح کن
نظرات دیگران
اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می‌دهد.