نماد شهرهای جهان

مدت مطالعه :
چه چیزی باعث می‌شود یک بنا به نماد یک شهر در جهان تبدیل شود؟ تاریخ پشت آن یا داستان‌هایی که بین مردم پخش می‌شوند؟ آیا این ذوق هنری هنرمندان و معماران است که این بناها را نماد شهرهای جهان می‌کند؟ با اسمارتیز همراه باشید تا با برخی از این نمادها و سمبل‌های شهرهای جهان آشنا شوید.
برج ایفل پاریس
پاریس را با لقبش شهر عشق می‌شناسند و چه جایی بهتر از برج ایفل برای انداختن عکس‌های عشقی! البته این برج که جزو نماد شهرهای جهان است برای این منظور ساخته نشده است. گوستاو ایفل در آن زمان می‌خواست بلندترین ساختمان شهر پاریس و دنیا را بسازد. این سازه‌ی آهنی که در اوایل کسی از آن خوشش نمی‌آمد، سالی 7 میلیون بازدیدکننده دارد که از آن بالا می‌روند و پاریس را زیر پایشان مشاهده می‌کنند. در حال حاضر حدود 50 بنای دیگر وجود دارد که شبیه برج ایفل هستند یا از این سازه‌ی عظیم الهام گرفته شده‌اند.
برج ایقل پاریس
نماد شهرهای جهان؛ برج ایقل در لوگو باشگاه پاری‌سن‌ژرمن هم دیده می‌شود
شاید در میان دیگر سمبل‌ها و نماد شهرهای جهان، برج ایفل معروف‌ترین آن‌ها باشد و هر شخصی آرزوی حداقل یک‌بار رفتن به این نماد هیجان‌انگیز را داشته باشد. اگر می‌خواهید درباره‌ی برج ایفل بیشتر بدانید مطلب جاهای دیدنی پاریس را بخوانید که به طور کامل درباره‌ی این سمبل توضیح داده‌ایم.
مجسمه آزادی در نیویورک
وقتی جرج واشنگتن، لافایت فرانسوی، جان لارن و دیگران برای استقلال آمریکا می‌جنگیدند، آن‌ها جوان شاداب و تشنه‌ی موفقیت بودند. به همین دلیل شب و روز تلاش کردند تا استقلال آمریکا را از انگلیسی‌ها پس بگیرند و آمریکا را یک کشور آزاد اعلام کنند. در صدمین سال استقلال آمریکا، فرانسوی‌ها کشتی‌های زیادی در جنگ‌های مختلف برای آمریکایی‌ها فرستاده بودند، هدیه‌ای به این کشور دادند. یک مجسمه با نام "آزادی روشن‌گر جهان".
مجسمه آزادی
نماد شهرهای جهان؛ مردم سلفی‌های زیادی با این مجسمه می‌گیرند
این مجسمه را فردریک آگوست بارتولدی و گوستاو ایفل با هم طراحی کرده بودند و امروزی در محله‌ی منهتن نیویورک در جزیره‌ای قرار دارد و به کسانی که از راه دریا می‌آیند خوش‌آمد می‌گوید. بازدید از تندیس آزادی یا همان مجسمه آزادی از تفریحاتی‌ست که وقتی در نیویورک هستید باید انجام دهید.
برج میلاد تهران
قبل از این‌که برج میلاد ساخته شود، میدان آزادی و برج آزادی نماد شهر تهران بود. اما وقتی برج میلاد ساخته شد کم کم برج آزادی بازنشسته شد و جای خود را به برج میلاد تهران داد. با آسانسورهای سرعتی، نمایشگاه‌های هنری، رستوران گردان، سالن سینمای مجهز و رستوران‌های خوب، خیلی زود جای خودش را در دل مردم تهران باز کرد و توریست‌ها را به سمت خودش کشاند.
برج میلاد تهران
نماد شهرهای جهان؛ تفریحات در برج میلاد تمامی ندارند
با این‌که ساختش کمی طول کشید اما به موقع خودش را به سطح اول جاهای دیدنی تهران رساند. دلفیناریوم، کنسرت خوانندگان ایرانی معروف و برنامه‌های مناسبتی مانند عید نوروز و... از دیگر امکانات این برج تفریحی‌ست که تصمیم به بازدید از آن نیاز به شیر یا خط ندارد!
اهرام مصر قاهره
نماد شهرهای جهان شاید بسیار باشند اما شاید هیچ‌کدام تاریخ و داستان‌هایی که اهرام مصر دارد را نداشته باشند. اهرام مصر جزو عجایب هفت‌گانه جهان است و محل خاک‌سپاری و دفن فرعون‌ها و بانوهای‌شان بوده است.
اهرام مصر
نماد شهرهای جهان؛ اسرار بسیاری در اهرام مصر نهفته است
این ساختار هرمی سنگی کاملا توسط بردگان آن زمان ساخته شده است. وقتی این اهرام را می‌بینید اولین سوالی که به ذهنتان می‌رسد این است که چگونه در آن زمان و بدون داشتن تکنولوژی توانستند چنین بنایی را بسازند!!
مجسمه مسیح ریو
مجسمه‌ی مسیح بخشنده بر فراز آسمان ریو دوژانیرو برزیل دست‌هایش را باز کرده است تا تمام مردم برزیل را به آغوش مهربانش دعوت کند. این مجسمه‌ی 38 متری نماد شهر ریو و حتی می‌توان گفت نماد برزیل است.
مسیح ریو دوژانیرو
نماد شهرهای جهان؛ مسیح شما را فرا می‌خواند
افراد زیادی در حال سلفی گرفتن با این مجسمه‌ی غول پیکر هستند. اگر می‌خواهید درباره‌ی تندیس مسیح بیشتر بدانید بهتر است مطلب جاهای دیدنی برزیل را بخوانید.
برج بیگ‌بن لندن
این برج ساعت بسیار معروف است. تقریبا هر فیلمی که در لندن ساخته شده است، سکانسی از این برج دارد. جیمز باند، مستربین یا توماس شلبی فرقی ندارد چه کسی قرار است در این سکانس‌ها باشد، بیگ‌بن مانند یک سوپراستار می‌درخشد. نماد شهر لندن در ضلع شرقی پارلمان قرار گرفته است و صدای زنگش آن‌قدر بلند است که در شهر لندن طنین‌انداز می‌شود.
برج ساعت بیگ بن
نماد شهرهای جهان؛ اجزا و قطعات این ساعت 5 تن وزن دارند
در سال 2017 این ساعت خاموش شد تا تعمیراتی روی آن صورت بگیرد چون اگر صدای زنگش در می‌آمد، ممکن بود سلامت کارگران را به خطر بیاندازد. این ساعت دوباره در سال 2020 زنگ خواهد زد و مردم لندن را از خواب بیدار خواهد کرد. تا آن‌موقع شهر لندن می‌تواند از یک خواب خوش لذت ببرد.
برج‌های دوقلو کوالالامپور
این دو برج تجاری و اداری دوقلو نماد شهر کوالالامپور و کشور مالزی هستند. هر کسی که به مالزی سفر می‌کند مجذوب دو برج جذاب نامشان پتروناس هست می‌شوند.
برج های پتروناس
نماد شهرهای جهان؛ این دو برج توسط یک مرکز خرید در طبقات اولیه و یک پل به هم وصل هستند
برج‌های پتروناس سمبل پیشرفت اقتصادی و فرهنگی کشور مالزی هستند و شرکت‌های مانند هوآوی و مایکروسافت در این برج‌ها شعبه دارند. ساخت این برج‌ها در سال 1995 آغاز شد و در کمال ناباوری 3 سال بعد آماده‌ی بهره‌برداری بود. در مطلب جاهای دیدنی مالزی می‌توانید بیشتر درباره‌ی این سمبل پیشرفت بخوانید.
تالار اپرا سیدنی
استرالیا را با گونه‌های زیستی متفاوت، ساحل‌های زیبا و البته حماسه‌ی ملبورن می‌شناسیم اما تالار اوگرا سیدنی نماد اصلی شهر سیدنی و کشور استرالیاست. تالار اپرا سیدنی را می‌توان در لیست شاهکارهای معماری جهان قرار داد. وقتی آرنولد توانست در یکی از سالن‌های همین اپرا سیدنی مقام اول بدنسازی را کسب کند به مشهوریت این سازه هم اضافه شد.
سالن اپرا سیدنی
نماد شهرهای جهان؛ معروف‌ترین گروه‌های موسیقی کلاسیک در اینجا اجرا داشتند
البته در سال 2000 هنگامی که المپیک سیدنی برگزار می‌شد، تالار اپرا به عنوان اصلی‌ترین بنا برای نشان دادن هویت شهر به نمایش گذاشته شد جهانی شد و مردم بیش از پیش دوست داشتند موسیقی کلاسیک را در سالن‌های این مجموعه گوش کنند. در جاهای دیدنی سیدنی با این شاهکار معماری بیشتر آشنا شوید.
کاخ کرملین مسکو
کاخ کرملین بزرگ‌ترین قصر کشور روسیه است، پس قطعا خود را در لیست نماد شهرهای جهان قرار می‌دهد. آن هم چه نمادی! اینجا محل تصمیم‌های بزرگ مملکتی است. تصمیم‌هایی که یک کشور را وارد صلح می‌کند یا باعث جنگ و اعتصاب می‌شود.
کاخ کرملین
نماد شهرهای جهان؛ کاخ کرملین در میدان سرخ کاملا مشخص است
کاخ کرملین محل زندگی رییس جمهورهای روسیه است و حدود 700 سالن دارد. این ساختمان سفید و طلایی که در میدان سرخ قرار دارد عاشق خودنمایی به دیگر نماد شهرهای جهان نیز هست. در زیر آفتاب رنگ طلایی آن می‌درخشد و در زمان بوران و برف در روسیه با همین رنگ طلایی خود به شهر مسکو گرما می‌بخشد.
تاج محل آگرا
تاج محل داستان عشق سلطان احمد است که یک دنیا را تکان داد. سلطان احمد به جای این‌که کوه بکَند، قصر باشکوهی ساخت تا امروزه آن را به عنوان نماد هند و آگرا بشناسیم. استفاده از معماری اسلامی در ساخت این کاخ بسیار جالب توجه است.
تاج محل هند
نماد شهرهای جهان؛ تاج‌محل را برای ارجمندبانو ساختند
سنگ‌های مرمر سفید یک‌دست، خوش‌نویسی‌های امانت خان شیرازی، مناره‌های 40 متری مرمری و همه‌ و همه باعث می‌شود تا تاج‌محل در لیست زیباترین عجایب دنیا قرار گیرد و نماد کشور هند شود.

برچسب مطالب

از گذاشتن پست تو فروم‌ها شروع کردم. 12 سالم بود که در دوره‌های خبرنگاری یونیسف یاد گرفتم چگونه بنویسم. بعد تو مجله‌های مختلف شروع به کار کردم و دست سرنوشت من رو به اینجا رسوند. در کنار نوشتن، همیشه از دیدن فیلم لذت می‌بردم، به همین دلیل شروع کردم زیرنویس زدن و شدم AmirDW.

امتیاز دهید 1 دیدگاه ۵ / 4.7 36 نفر
نظرتو با ما مطرح کن
نظرات دیگران
قاسم حسینی زاده

خیلی قشنگ وزیبا است وهم اطلاعات مان از جهان بالا میرود ومی توانیم دنیا را بهتر بشناسیم وبدون زحمت در جهان گردش کنیم متشکرم از لطف شما

اسمارتیز :ممنون از انرژی که به ما دادید =)