کاخ الیزه پاریس

مدت مطالعه :
جایی در پاریس هست که مسیحیان قرون وسطی فکر می‌کردند اینجا خانه‌ی ابدی اشباح مومن و بهشت رومیان و یونانیان است. از قضا همین‌جایی که درباره‌اش صحبت می‌کنیم امروزه محل زندگی رییس جمهور فرانسه هم هست. کاخ الیزه یا کاخ شانزدلیزه 300 سال پیش ساخته شده اما آنقدر درباره‌اش مطالب عجیب و غریب وجود دارد که انگشتان دستان‌تان هم برای شمردن‌شان کافی نباشد. با اسمارتیز همراه باشید تا با این کاخ بیشتر آشنا شوید.
بهترین زمان بازدید از کاخ الیزه
کاخ الیزه که جاذبه‌ای پربازدید در شهر پاریس است. دارای ویژگی‌های خاصی است که در انتخاب زمان سفر شما به این شهر نقش فراوانی دارد. به طور کلی می‌توان گفت که بهتر است هر شهری را در فصل توصیه شده‌اش دید تا تجربه بهتری رقم بخورد. اما بدون شک پاریس یکی از استثناهای این قانون است؛ پاریس همواره ایده خوبی برای سفر است. زیرا شهری است که دیدنی‌هایش وابسته به فصل خاصی نیست و تجربه‌های جذابش در تمام فصول امکان‌پذیر است. اما بد نیست بدانید که اکثر توریست‌های تور اروپا از تمام نقاط دنیا و به خصوص کسانی که با تور پاریس‌گردی قصد بازدید از کاخ الیزه را دارند معمولا در فصل تابستان به این منطقه مسافرت می‌کنند. اما باید توجه داشت در این فصل قیمت‌های تور پاریس، بلیط، اقامت در هتل، غذا و… گران‌تر از فصل‌های دیگر است.
بهترین زمان سفر به پاریس و بازدید از کاخ الیزه که هر دو شرط قیمت مناسب و آب و هوای خوب را داشته باشد پاییز است. در این فصل جمعیت کمتری نسبت به تابستان در پاریس حضور دارند و فضای خلوت‌تری برای بازدید از این کاخ برای شما فراهم است. البته باید مد نظر داشت که با نزدیکی به زمستان مقداری هوای شهر سرد می‌شود. زمستان شاید لذت یک بازدید لذتبخش در هوای مناسب را از شما بگیرد. اما در دسته‌ی فصل‌های خلوت برای گردشگری پاریس تقسیم بندی می‌گردد. به همین دلیل، افرادی که حوصله‌ی شلوغی را ندارند ممکن است بهترین زمان سفرشان به پاریس در این فصل باشد. فصل بهار تقریباً از نظر بحث هزینه‌ای شرایطی همانند پاییز دارد با این تفاوت که شهر پاریس مملو از شکوفه های بهاریست. با این حال بهار فصل شلوغی‌هاست و گاهی حتی امکان تهیه‌ی بلیت بازدید از کاخ الیزه در این فصل به علت شلوغی برای شما سخت می‌شود.
ورودی کاخ الیزه
ورودی کاخ الیزه که جاذبه‌ای پربازدید در شهر پاریس است | عکس: heidi See Eecke
راه دسترسی به کاخ الیزه
خوشبختانه کاخ الیزه در قلب پاریس است. شهری که راه‌های ارتباطی بسیار زیادی بین جاذبه‌های گردشگری و سایر نقاط خود دارد. به همین دلیل دسترسی به این کاخ بسیار آسان است. اگر شما قصد بازدید از کاخ الیزه را با تورهای اروپاگردی دارید که مشکل رفت و آمد شما از قبل، حل شده است و شرکت‌های گردشگری خودشان شما را در ساعات خاصی برای بازدید از این بنا همراهی می‌کنند. اما اگر خودتان اهل پاریس‌گردی هستید بهتر است بدانید که به راحتی می‌توانید با وسایل نقلیه‌ی عمومی به محل این جاذبه‌ی گردشگری بروید زیرا خط بی‌آرتی و اتوبوس‌های گردشگری در این شهر ایستگاه‌های فراوانی دارند و تاکسی‌های دربست نیز همیشه برای شما مهیا هستند. کاخ الیزه در نزدیکی شانزه‌لیزه پاریس و در محله سنت اونوره واقع شده است
این کاخ تقریبا فاصله‌ی بسیار کمی با موزه‎‌ی لوور پاریس دارد که اگر بخواهید از آنجا به محل بنای مورد نظر حرکت کنید بیست دقیقه باید پیاده‌روی کنید.هر چند تاکسی‌های مخصوص موزه‌ی لوور هم برای رساندن شما به کاخ الیزه آماده هستند.
هزینه‌ی بلیط و ساعات بازدید
بلیط ورودی برای گردشگران خارجی و داخلی: 18 یورو
روزهای بازدید: همه روزهای تعطیلات سپتامبر به جز روزهایی که در سایت رسمی کاخ الیزه اعلام شود.
ساعت بازدید: از ساعت ده صبح تا ساعت ده شب
دانستنی‌های قبل از دیدن کاخ الیزه
  • کاخ الیزه مقر رسمی ریاست جمهوری، محل اقامت رئیس‌جمهور و محل تشکیل جلسات هیئت وزیران کشور فرانسه است. قدمت این کاخ به حدود 300 سال پیش برمی‌گردد. در سال‌ 1718 توسط آرماند-کلود مویه معمار سرشناس فرانسوی به سبک کلاسیک برای اقامت کنت دِورو ساخته شد. پس از مرگ کنت در سال 1753 این کاخ به منظور اقامت مارکز دو پمپیدور یکی از معشوقه‌های لویی پانزدهم از سوی وی خریداری شد.
  • این کاخ برای اقامت پرنسس باتیلد دورلئان که دختر پرنس کنده بود مورد استفاده قرار گرفت. اما بعدها و پس از انقلاب فرانسه و در دوران ناپلئون به عنوان کاخ ریاست جمهوری مورد استفاده قرار گرفت. از آن تاریخ به بعد در دوره‌های مختلف بارها محل کاخ ریاست جمهوری فرانسه تغییر پیدا کرد اما سرانجام این کاخ در دوره والری ژیسکار دستن دوباره به عنوان کاخ ریاست جمهوری انتخاب شد و تاکنون نیز این موقعیت را حفظ کرده است.
  • جالب است بدانید که مقر اقامت بسیاری از سفرای کشورهای خارجی در نزدیکی این کاخ قرار دارد. این کاخ دارای باغی بزرگ است که همه ساله جشن معروف به روز باستیل در آن برگزار می‌شود. هم‌اکنون امانوئل مکرون به عنوان رئیس‌جمهور فرانسه در این کاخ اقامت دارد.
  • شانزلیزه که به قول فرانسوی ها زیباترین خیابان جهان است. خیابانی اعیان‌نشین و از معابر اصلی شهر پاریس است که مملو از رستوران‌ها، آثار تاریخی، باغ‌های متعدد فرانسوی، کافه تراس‌های معروف و فروشگاه‌ها و سالن‌های تئاتر لوکس است. این خیابان با طول 1910 متر از کاخ کنکورد آغاز شده و منتهی به طاق نصرت است که این طاق به دستور ناپلئون بناپارت بنا شد.جالب است بدانید که شانزلیزه به معنای دشت الیزه است و الیزه در اساطیر یونانی به بهشت خطاب می‌شود.
سقف با شکوه کاخ الیزه
راهنمای بازدید از کاخ الیزه
راهنمای بازدید از کاخ الیزهاین جاذبه‌ی تاریخی باغی به بزرگی چهار زمین فوتبال دارد. مساحت کاخ الیزه یازده هزار متر مربع است و در زیرزمین این کاخ، دوازده اتاق مخفی موجود است و قسمت‌هایی امن که برای موردهای استثنایی و وضعیت‌های اضطراری ساخته شده‌اند.
ضیافت‌ها و دیدارهای رسمی در کاخ الیزه در سالن اصلی با تزیینات با شکوه انجام می‌پذیرد. در بخش شرقی این کاخ، آپارتمان رئیس جمهوری فرانسه قرار دارد و جایی است که شخص رئیس جمهور در دوره‌ی ریاست جمهوری خود در آنجا ساکن می‌شود. اداره‌ی آشپزخانه این کاخ را گروهی از آشپزان حرفه‌ای و مجرب بر عهده دارند و چنان شهرتی میان مهمانان کاخ الیزه به هم زده‌اند که یکبار صدرعظم آلمان، آنگلا مرکل، سرآشپز خود را برای آموختن فنون جدید آشپزی، نزد آنها فرستاد. این تیم سالانه بیش از 95 هزار پرس غذا تهیه می‌کنند.
بسیاری از رسوم سنتی فرانسوی در کاخ زنده نگه داشته می‌شود؛ مثلا رسم پخت کیک «سه پادشاه» که داخل خمیر آن یک بادام یا عروسک قرار داده و نصیب هرکس که شد برای یک روز تبدیل به پادشاه می‌شود. این رسم قدیمی روز 6 ژانویه برگزار شده و کیک میان تمامی اعضای کاخ تقسیم می‌شود.
کاخ سلطنتی الیزه فضای داخلی‌اش از فضای بیرونی آن مجلل‌تر است اما همان نمای بیرونی هم فاخر و زیباست. یک روز کامل برای گردش در این کاخ مجلل وقت لازم است. درختان و گیاهان حیاط به شکلی هنرمندانه هرس شده‌اند. شکوه و اقتدار اما در درون ساختمان کاخ بیشتر جلوه می‌کند. در و دیوارهای بنا به نقش برجسته‌های طلایی رنگ زیبایی مزین شده‌اند، لوسترهای بزرگ و درخشان، خودنمایی می‌کنند. دکوراسیون داخلی اتاق‌ها با وسایل گرانبها انجام شده است و ظروف و وسایل غذاخوری که بر روی میزها چیده شده‌اند بسیار لوکس و اکثرا از جنس فلزات قیمتی و با ارزش هستند. 
اتاقی در کاخ الیزه
از اتاق‌های سلطنتی و زیبای کاخ الیزه
یکی از چیزهایی که کاخ الیزه در کنار سایر موارد با شکوه خود به آن مشهور است؛ همین ظروف طلایی آن است و سرآشپز سابق این کاخ، یک بار فاش کرد که این ظرف‌ها که از نقره و طلا درست شده‌اند چنان با ارزش هستند در بعضی مواقع در گاوصندوق نگه داشته شده و فقط در جشن‌های خاص و رویدادهای ویژه مورد استفاده قرار می‌گیرند. او همچنین گفته بود گاهی اوقات، مهمان‌ها و بازدیدکنندگان خاص این جاذبه‌ی تاریخی، قاشق‌های چای‌خوری را به عنوان یادگاری می‌برند.
این کاخ باغی به بزرگی چهار زمین فوتبال دارد. مساحت کاخ الیزه 11 هزار متر مربع بوده و در زیرزمین این ساختمان، دوازده اتاق مخفی وجود دارد. و قسمت امن برای موارد استثنائی به شمار می‌رود. سالنی در این مجموعه‌ی تاریخی وجود دارد که در معماری داخلی آن از رنگ طلایی بیشتر استفاده شده و به همین دلیل آن را سالن طلایی می‌نامند. سالنی که محل کار رئیس‌جمهور فرانسه است.
سالن دیگری در کاخ الیزه وجود دارد که به سالن نقره‌ای مشهور است. اینجا محلی است که در آن ناپلئون بناپارت سند کناره‌گیری از سلطنت فرانسه را در آن امضا کرد. در سال 2014 طبق یک آمار دقیق از انبار و سرشماری دارایی‌های کاخ الیزه گزارش داده شد که در سال‌های گذشته 32 اثر هنری و 625 قطعه مبلمان از کاخ به سرقت رفته است. به نظر می‌رسد که شکوه و جلال این کاخ چنان زیاد است که انبوهی از بازدیدکنندگان آن، تاب و توان مقاومت در برابر وسوسه‌ی سرقت یادگاری‌ها را ندارند. نکته‌ی دیگر در مورد علامت سردر این کاخ تاریخی، ثبت حروف RF میان نشانه‌ی آن است که مخفف کلمه‌ی جمهوری فرانسه است.
قصد مسافرت به فرانسه را دارید؟ شاید خواندن مطلب «سفر به فرانسه»، «جاهای دیدنی پاریس» و «ویزای فرانسه» برای شما جذاب باشد.
برچسب مطالب
امتیاز دهید نظری تا کنون ثبت نشده است ۵ / 4.8 20 نفر
نظرتو با ما مطرح کن
نظرات دیگران
اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می‌دهد.