سوغاتی‌های یاسوج

محمد باقر کیانی
11 آذر، 1398
19 آبان، 1398
مدت مطالعه :
یاسوج مرکز استان کهگیلویه و بویر احمد از ییلاق‌های تابستانی خوش آب و هوای کشور محسوب می‌شود. اگر به دنبال مقصدی برای سفر و دوری از گرمای هوا در فصل تابستان هستید، یاسوج با تعداد بی‌شماری جاذبه گردشگری بهترین مقصدی است که می‌توانید انتخاب کنید. در این منطقه ایل‌های بختیاری و لر کشورمان سکونت دارند که کارهای دست آن‌ها از نفیس‌ترین سوغاتی‌های کشور به شمار می‌رود. بنابراین پس از گشت و گذاری کامل در این شهر و اطراف آن، بد نیست به سراغ خرید سوغاتی بروید تا از نشانی از فرهنگ غنی این منطقه را با خود به یادگار ببرید. اگر قصد سفر به یاسوج را دارید اما با سوغات یاسوج هنوز آشنا نیستید، در ادامه با اسمارتیز همراه باشید تا شما را با مشهورترین سوغاتی های یاسوج آشنا کنیم.

صنایع دستی یاسوج

جاجیم
از میان صنایع دستی یاسوج اگر بخواهیم قدیمی‌ترین و زیباترین آن‌ها را مثال بزنیم، قطعاً جاجیم را نام خواهیم برد. جاجیم از دست بافته‌های قیمتی عشایر و روستاییان استان کهگیلویه و بویراحمد است. این دست بافه از جنس پشم و به صورت نوار شکل دوخته می‌شود. سپس بر حسب سلیقه این تکه‌های نوار شکل را به صورت افقی به هم وصل می‌کنند. جاجیم در ظاهر شباهت بسیار زیادی با گلیم دارد. اما ظرافت و ضخامت کمتر آن نسبت به گلیم باعث شده تا از آن به عنوان زیر انداز، رو انداز، روی کرسی و دیگر مصارف استفاده شود.
جاجیم بافی
جاجیم‌ بهترین سوغاتی‌ست که از یاسوج می‌برید
البته امروزه بیشتر از این دست بافه به عنوان یک شی تزئینی و یادگاری از هنر زنان عشایر بختیاری و لر استفاده می‌شود. اگر شما هم عاشق استفاده از المان‌های سنتی برای تزئین دیوارها در خانه خود هستید و یا دوست دارید یک قطعه فرش سنتی و دست باف در خانه خود داشته باشید. جاجیم‌های یاسوج انتخاب خوبی است که می‌توانید در سفر به این شهر، آن را  خریداری کنید و به عنوان سوغات یاسوج، به عزیزان‌تان بدهید.
چنته
اگر به دنبال یک سوغاتی با ارزش برای اقوام خود هستید، چنته یاسوج یک سوغاتی جمع و جور و بسیار زیباست که هر سلیقه‌ای را راضی می‌کند. چنته‌های یاسوج از فرش و گلیم بافته می‌شوند. به این صورت که یک طرف از جنس گلیم و طرف دیگر از فرش و یا برخی اوقات هر دو طرف از یک جنس بافته می‌شود. از این دست بافه‌ها به عنوان آینه‌دان، جای قرآن یا جایی برای نگهداری وسایل شخصی زنان استفاده می‌شود. چنته‌ها بر روی دیوار قابل نصب هستند و بافت رنگارنگ آن‌ها نیز جلوه خاصی دارند.
مفرش
مفرش نوعی دیگر از دست‌بافه‌های عشایر است که به صورت صندوقچه‌ای بافته می‌شود. زنان عشایر از مفرش به عنوان کیفی برای حمل وسایل خود در هنگام کوچ استفاده می‌کردند. در واقع می‌توان به مفرش لقب چمدان یا ساک پارچه‌ای را داد که شما نیز می‌توانید برای سفرهای خود از آن‌ها استفاده کنید. دست باف بودن این مفرش‌ها کیفیت و استحکام بالایی به آن‌ها داده است. علاوه بر این، طرح‌های روی مفرش‌ها که با سلیقه زنان عشایری انتخاب می‌شوند نیز بسیار زیبا و چشم نواز هستند.
گبه
گبه نوعی فرش با پرزهای بلند است که توسط عشایر لر استان کهگیلویه و بویر احمد بافته می‌شود. برای بافت گبه از الیاف مختلفی مانند موی بز، پشم و یا پنبه استفاده می‌شود. رنگ‌های استفاده شده در این فرش نیز الهام گرفته از طبیعت و سنت عشایر لر این منطقه است. از گبه به عنوان فرش و تابلو فرش استفاده می‌شود. این نوع دست بافه تقریباً گران قیمت‌ترین سوغات یاسوج است که می‌توانید برای افرادی که ارزش زیادی برای آن‌ها قائل هستید و یا حتی برای خودتان آن را خریداری کنید و به یادگار ببرید.

خوردنی‌های یاسوج

عسل
وقتی صحبت از مناطق کوهستانی می‌شود، نمی‌توان بحث شیرین عسل مرغوب را نادیده گرفت. آن هم عسل مناطق بکر اطراف یاسوج که طعمی بهشتی دارند. حتی اگر یک بار عسل این منطقه را امتحان کرده باشید، هرگز طعم آن را فراموش نخواهید کرد.
عسل یاسوج
سوغات یاسوج؛ عسل یاسوج طعم بهشت می‌دهد
پرورش زنبور و استخراج عسل از رایج‌ترین شغل‌ها در مناطق کوهستانی مانند یاسوج و اطراف آن است. اگر به دنبال مرغوب‌ترین عسل ایران هستید، در سفر به یاسوج می‌توانید آن را پیدا و به عنوان سوغات یاسوج با خود بیاورید.
نان بلوط
نان بلوط، نان کلگ، معروف‌ترین نان مناطق کوهستانی است که تا نام آن می‌آید تقریباً همه ما به یاد اقوام لر می افتیم. این نان‌ها توسط زنان عشایر این منطقه و با تلاش بسیار زیادی پخته می‌شوند. برای پخت نان بلوط، ابتدا میوه بلوط را آنقدر می‌سابند تا به آرد تبدیل شود. این آرد را در یک طرف خیس می‌کنند و پس از جدا کردن عصاره از آن با ظرف‌های مخصوص محلی، آن را ورز داده و در تنور می‌پزند. برای خوش پخت شدن نان از ابزاری به نام حسوم استفاده می‌کنند.
شلشلی
شلشلی نیز از نان‌های سنتی و محلی استان کهگیلویه و بویر احمد است که با آرد گندم پخته می‌شود. برای پخت این نان ابتدا آرد خمیر تهیه کرده و سپس این آرد خمیر را رقیق می‌کنند. طوری که از دست‌ها چکه کند. سپس این مایع رقیق را درون تابه می‌ریزند و پهن می‌کنند تا پخته شود. در نهایت نانی ترد و خوشمزه به دست می‌آید که خود محلی‌ها آن را به روغن و عسل آغشته می‌کنند و می‌خورند. شما می‌توانید با رفتن به روستاهای اطراف یاسوج این مزه ناب را تجربه کنید و حتی آن را به عنوان سوغات یاسوج، با خود بیاورید.
گیاهان دارویی
مناطق کوهستانی ایران منابع بسیار غنی از گیاهان دارویی و خوش عطر و بو هستند. یاسوج نیز جزو همین مناطق است و در روستاهای اطراف آن و مناطق کوهپایه‌ای آن انواع بسیار مختلفی از گونه‌های گیاهان دارویی وجود دارد که خواص بسیار زیادی برای بدن دارند. این گیاهان اکثراً به صورت دمنوش و یا همراه با چای مورد استفاده قرار می‌گیرند که البته عطر خوبی نیز به چای می‌بخشند.
گیاهان دارویی یاسوج
سوغات یاسوج؛ از گیاهان پرخاصیت این منطقه بخرید و از خواصش استفاده کنید
از جمله گیاهان دارویی که در اطراف یاسوج و یا حتی عطاری‌های این شهر می‌توان یافت، می‌توان به بومادران که جوشانده و برگ آن برای درمان سرماخوردگی، و جلوگیری از خونریزی‌های جزئی بسیار کاربرد دارد اشاره کرد. آویشن، مریم گلی، بابونه، پنیرک، مرزنجوش، آویشن، بنشن، اکالیپتوس، باریچه و... از دیگر گیاهانی هستند که در این منطقه یافت می‌شوند.
گردو
از خوراکی‌هایی که ناب‌ترین آن‌ها در مناطق کوهستانی یافت می‌شود، گردو است. گردو از محصولاتی است که به وفور در یاسوج می‌توان یافت زیرا تقریباً شکل اکثر باغدارهای این منطقه کاشت درخت گردو و تجارت آن است. اگر به دنبال گردویی مرغوب هستید در سفر به یاسوج حتماً سری به روستاهای اطراف و باغ‌های گردوی آن‌ها بزنید و به عنوان سوغات یاسوج، گردو بخرید.
انگور
شاید در نگاه اول انگور سوغاتی ویژه‌ای نباشد. اما اگر به یاسوج سفر کردید پیشنهاد می‌کنیم حتماً به باغ‌های انگور اطراف آن سری بزنید. گونه‌های انگور این منطقه طعم متفاوتی دارند که اکثراً نیز به صورت ارگانیک رشد کرده و شکل اولیه و طبیعی خود را دارند. در میان ده‌ها نوع انگوری که در باغات یاسوج رشد می‌کند. چند گونه شامل یاقوتی عسگری، سیاه، ریش بابا، رجبی و رطبی است. پس اگر می‌خواهید شیرینی سفر خود را بیشتر کنید بد نیست کمی از این انگورها با خود به سوغات ببرید.
برچسب(ها)

از وقتی یادم میاد خوندن همه چیو دوست داشتم از سر در مغازه ها تا مطالب وبسایت های مختلف. ترجمه چیزایی که میخوندم رو از دوران دانشجویی شروع کردم. از ترجمه مطالب دیگران رسیدم به نوشتن مطالب خودم توی سایت های مختلف و انقدر از این کار لذت میبرم که اصلا نفهمیدم چجوری بیشتر از هزار تا مطلب تو دو سال گذشته نوشتم. هنوز در حال یادگیریم و دوست دارم چیزای جدیدو امتحان کنم.

امتیاز دهید نظری تا کنون ثبت نشده است ۵ / 4.7 30 نفر
نظرتو با ما مطرح کن
نظرات دیگران
اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می‌دهد.