• اینستاگرام اسمارتیز
  • ویزاکار
  • اکو کمپ کویری متین آباد

زیباترین ایستگاه‌های قطار در سرتاسر دنیا

19 تیر، 1399
19 تیر، 1399
مدت مطالعه :
امکان ندارد آهنگ سفر کرده باشید و مسافرت با قطار یکی از گزینه‌‌های شما نباشد. مسافرت با قطار نه تنها یکی از امن‌ترین راه‌های سفر شناخته می‌شود، بلکه لطف و حال خاص خودش را دارد و خاطره‌ای فراموش نشدنی را در ذهن مسافران ماندگار می‌کند. با این حساب خالی از لطف نیست اگر در ادامه با هم به زیباترین ایستگاه های قطار جهان نگاهی بیاندازیم و خاطره مسافرت‌های خوشی که با قطار داشته‌ایم را زنده کنیم؛ با اسمارتیز همراه باشید.
تاریخچه قطار
جالب است بدانید تاریخچه اختراع قطار به قرن ششم پس از میلاد در یونان باز می‌گردد و در آن زمان از ریل‌های کاملاً چوبی برای حمل واگن‌ها استفاده می‌شد. ریل‌های آهنی نیز در اواسط سده 17 میلادی استفاده شدند و از آن زمان تاکنون راه‌آهن پیشرفت‌های زیادی کرده است. قدمت این صنعت باعث شده تا پایانه‌های قطار زیبایی را در سرتاسر دنیا سراغ داشته باشیم که هنوز جذابیت خود را حفظ کرده‌اند و سالانه مسافرین زیادی برای مسافرت در این پایانه‌ها تردد می‌کنند. با این حساب خالی از لطف نیست اگر در ادامه با هم به زیباترین ایستگاه های قطار جهان نگاهی بیاندازیم و خاطره مسافرت‌های خوشی که با قطار داشته‌ایم را زنده کنیم.
پایانه گرند سنترال
زیباترین ایستگاه های قطار جهان؛ مسافرین در پایانه گرند سنترال نیویورک
پایانه‌ گِرند سنترال نیویورک؛ آمریکا
این پایانه به عنوان خاطره‌انگیزترین پایانه یا ترمینال در میان پایانه‌های قطار آمریکایی شناخته می‌شوند و آمریکایی‌ها و گردشگران زیادی خاطره‌های خوشی از حضور در این پایانه به خاطر دارند. مسافرین زیادی در این پایانه از جانب دوستان و آشنایان بدرقه می‌شوند و بازرگان مختلفی از «پایانه گرند سنترال نیویورک» (Grand Central New york) برای اعزام به ماموریت‌های کاری بهره می‌گیرند. 
ایستگاه قطار گرند سنترال نیویورک آنقدر معروف است که سالانه 26 میلیون بازدیدکننده دارد!
«پایانه گرند سنترال» از بزرگ‌ترین پایانه‌های قطار آمریکا به حساب می‌آید و 44 سکو برای سوارشدن مسافرین به قطار دارد. جذابیت این پایانه به اندازه‌ای است که در کنار مسافرین، گردشگران زیادی نیز سالانه برای دیدن عظمت این پایانه قطار به «گرند سنترال» می‌آیند. این شرایط باعث شده تا این پایانه به ششمین مکان جذب توریست در سرتاسر دنیا تبدیل شود و 26 میلیون بازدید‌کننده تاکنون از این پایانه بازدید کرده‌اند. معماری «پایانه گرند سنترال» به لحاظ زیباشناختی این پایانه را در گروه ساختمان‌هایی با هنرهای زیبا قرار داده و در مرکز این پایانه ساعت بسیار بزرگی قرار دارد که «هنری ادوارد بِدفورد» (Henry Edward Bedford)، طراح معروف آمریکایی ساخت و طراحی این ساعت را انجام داده است.
پایانه لی‌یژ گولیمینز
زیباترین ایستگاه های قطار جهان؛ پایانه‌ای مدرن و امروزی در بلژیک
پایانه لی‌یِژ گولیمینز؛ بلژیک
ابهت و جذابیت این پایانه پاسخ دندان‌‌شکنی برای افرادی است که مدعی هستند صنعت راه‌آهن از بین رفته است. پایانه «لی‌یژ گولیمینز» (Liège-Guillemins) در گروه پایانه‌های نوین و امروزی قرار دارد و ساخت آن به سال 2009 میلادی باز می‌گردد. به همین دلیل در طراحی این پایانه با سبک معماری امروزی و مدرنی طرف هستیم. همین طراحی مدرن در ساخت پایانه «لی‌یژ گولیمینز» باعث ایجاد شباهت‌های زیادی با معماری فروگاه‌های تراز اول دنیا شده است. در نتیجه مصالح جدیدی مانند فولاد، شیشه و سیمان سفید در سرتاسر این پایانه به چشم می‌خورد. 
در پایانه «لی‌یژ گولیمینز» قطارهای فوق‌سریع توقف دارند و «سانتیاگو کالاتراوا» در مقام طراح این پایانه، سعی کرده تا پایانه‌ای طراحی کند که بازتابی از دگرگونی صنعت راه‌آهن و جایگزین شدن قطارهای فوق سریع با قطارهای قدیمی را در پایانه «لی‌یژ گولیمینز» باشد. جالب اینجاست که در این پایانه مدرن تنها 5 سکو برای سوار و پیاده‌شدن مسافرین تعبیه شده است، اما سرعت قطارها و زمان‌سنجی دقیق رفت و آمد قطارها در این پایانه به گونه‌ای است که 5 سکو برای حجم زیاد مسافرین پایانه «لی‌یژ گولیمینز» کفایت می‌کند. جالب‌تر اینکه در این پایانه طاق بسیار بلندی با ارتفاع 32 متر تعبیه شده تا مسافرین خاطره‌ای خوش از حضور در پایانه قطاری مدرن و امروزی را به خانه ببرند.
پایانه چاتراپاتی شیواجی
زیباترین ایستگاه های قطار جهان؛ پایانه‌ای قدیمی و سنتی در هندوستان
پایانه چاتراپاتی شیواجی؛ بمبئی
این پایانه شلوغ‌ترین پایانه‌ راه‌آهن در هندوستان شناخته می‌شود و به لحاظ زیباشناختی نیز یکی از زیباترین ایستگاه های قطار جهان است. معماری این ایستگاه قدیمی و خاطره‌انگیز توسط «فردریک ویلیام استیوِنز» ( Frederick William Stevens) انجام شده است. این معمار چیره‌دست، طراحی پایانه «چاتراپاتی شیواجی» (Chhatrapati Shivaji) را به گونه‌ای انجام داده تا این پایانه ادای احترامی به دوران طلایی ملکه ویکتوریا باشد. 

پایانه قطار چاتراپاتی هند از لوکیشن‌های فیلم معروف میلیونر زاغه‌نشین هم بود.


ترکیبی از اصول طراحی معماری ایتالیایی «گوتیک» (Gothic) و سبک معماری مغولی را در این پایانه شاهد هستیم. پایانه چاتراپاتی شیواجی در گذشته با نام پایانه ویکتوریا شناخته می‌شد و ساخت آن در سال 1878 آغاز و در سال 1897 به پایان رسید. دولت هندوستان مدت‌ها پس از استقلال از بریتانیا، در سال 1996 نام پایانه ویکتوریا را به نام پایانه چاتراپاتی شیواجی تغییر داد. از قرار معلوم چاتراپاتی شیواجی یکی از قهرمان‌های تاریخ هندوستان است. «یونسکو» (UNESCO) پایانه چاتراپاتی شیواجی را در فهرست مکان‌های باستانی تاریخی دنیا قرار داده. ما از پایانه‌ای صحبت می‌کنیم که انتظار می‌رود در آینده نیز اسباب راحتی را برای مسافرین هندی فراهم کند و جاذبه‌ای برای گردشگران علاقه‌مند به بناهای تاریخی و مسافرت با قطار باشد. 
به این نکته هم اشاره کنیم که اگر اهل سینما باشید و فیلم معروف «میلیونر زاغه‌نشین» (Slumdog Millionaire) را دیده باشید. به احتمال زیاد چشم‌ شما در این فیلم به پایانه چاتراپاتی شیواجی افتاده است.
پایانه ماپوتو
زیباترین ایستگاه های قطار جهان؛ پایانه‌ای قدیمی در موزامبیک
پایانه ماپوتو؛ موزامبیک
اگر به جغرافیا علاقه دارید حتماً «ماپوتو» (Maputo) پایتخت موزامبیک را می‌شناسید، این شهر ممکن است نقاط دیدنی زیادی نداشته باشد اما میزبان یکی از جذاب‌ترین پایانه‌های قطار دنیا است. پایانه «ماپوتو» طراحی خاص و عجیب و غریبی دارد و از ستون‌ها و ایوان‌هایی تشکیل شده که در رنگ سبز و سفید این ساختمان قرار دارند. «پایانه ماپوتو» یکی از آثار نه چندان شناخته شده «گوستاو ایفل» (Gustave Eiffel) است که مطمئن هستیم نام این طراح و معمار افسانه‌ای را با برج معروف ایفل شنیده‌اید. 
پایانه «ماپوتو» برای سال‌های متمادی به پایانه‌ای دورافتاده تبدیل شده بود و کسی به آن اهمیتی نمی‌داد. اما به دنبال احیای موزامبیک و تغییر سیاست‌هایی که در این کشور و پایتخت آن شاهد بودیم، این پایانه به ایستگاه مورد علاقه در میان طرفداران سفرهای قطار تبدیل شده است. از طرف دیگر مدیران پایانه «ماپوتو» سلیقه به خرج داده‌اند و با تعبیه کردن آثار هنری و برگزاری کنسرت‌های محلی و نمایشگاه‌های لباس، این پایانه را به مکانی برای جذب گردشگر تبدیل کرده‌اند.
پایانه سنت‌ پنکراس
زیباترین ایستگاه های قطار جهان؛ پایانه زیبای سنت‌ پنکراس در لندن
پایانه سنت‌ پنکراس؛ لندن
پایانه «سنت پنکراس» (St. Pancras ) این روزها به مکان شناخته‌شده‌ای در شهر لندن تبدیل شده است، اما جالب است بدانید مکان این پایانه در گذشته‌های دور به عنوان یکی از محله‌های زاغه‌نشینان در لندن شناخته می‌شد و با نام «آگار توُن» (Agar Town) نامگذاری شده بود. معماری پایانه «سنت پنکراس» از اصول معماری گوتیک بهره گرفته و به همین دلیل نیز این پایانه به کلیسای پایانه‌های راه‌آهن در سرتاسر دنیا معروف شده است. پایانه «سنت پنکراس» جذابیت‌های زیادی دارد اما به رغم این جذابیت‌ها، بخت با این پایانه یار نبود و در سال 1960، این پایانه به مکان متروکه‌ای تبدیل شد و خطوط رآهن از پایانه «پنکراس لندن» به پایانه‌ «کینگ کراس» (King Cross) و «استون» منتقل شد. 
اوضاع برای پایانه «سنت پنکراس» به اندازه‌ای وخیم شد که قرار بود این پایانه تخریب شود، اما علاقمندان راه‌آهن و بناهای قدیمی کمپینی برای جلوگیری از تخریب این پایانه راه انداختند و با راه‌اندازی خط مترو در این پایانه، شاهد بازسازی دوباره این بنا بودیم. چیزی حدود 800 میلیون پوند برای بازسازی «پایانه سنت پنکراس» هزینه شد و در نهایت به پایانه‌‌ای برای راه‌آهن «یورواستار» (Eurostar) تبدیل گردید. ملکه الیزابت دوم در سال 2007، بنای جدید پایانه «سنت‌ پنکراس» را افتتاح کرد. به این ترتیب می‌توان گفت بنایی که در گذشته به مکانی برای تجمع زباله‌های صنعتی تبدیل شده بود و وضعیت مناسبی نداشت، این روزها به پایانه‌ خط‌آهنی پررونق تبدیل شده که در کنار این پایانه، شغل‌ها و مغازه‌های مختلفی به راه افتاده و مکانی جذاب را برای گردشگران آماده کرده است.
پایانه داندین
زیباترین ایستگاه های قطار جهان؛ پایانه‌ای زیبا و دوست‌داشتنی در نیوزلند
پایانه داندین؛ نیوزلند
برای شما از نوآوری در طراحی پایانه قطار «لی‌یِژ گولیمینز» در بلژیک گفتیم، این ایستگاه پرچمدار پایانه‌های قطار نوین در سرتاسر دنیا به حساب می‌آید، اما در نیوزلند پایانه‌ای زیبا را سراغ داریم که معماری قدیمی و سنتی را به طراحی جدید ترجیح داده است. پایانه قطار «داندین» (Dunedin) طراحی کلاسیک و قدیمی دارد و معمار این ایستگاه سعی کرده تا با نگاهی به طراحی رنسانس، پایانه‌ای امروزی بسازد که کاربردهای مختلفی را در اختیار مسافرین و گردشگران قرار دهد. به همین منظور با پایانه چندمنظوره‌ای طرف هستیم که در کنار طراحی زیبا و کلاسیک، کاربردهای مختلفی دارد و طبقه اول پایانه «داندین» به راه‌آهن اختصاص گرفته و طبقه دوم این ایستگاه، مکان تالار افتخارات ورزشکاران و انجمن هنری شهر است.
پایانه آنتورپ سنترال
زیباترین ایستگاه های قطار جهان؛ پایانه کلاسیکی در بلژیک که به اصول معماری سنتی پایبند مانده است
پایانه آنتورپ سنترال؛ بلژیک
به جرأت می‌توان گفت در میان تمام پایانه‌های خط‌آهنی که تاکنون به آن‌ها اشاره کردیم، هیچ‌کدام از این ایستگاه‌ها به اندازه پایانه «آنتورپ سنترال» (Antwerp Centraal) در بلژیک، یادآور پایانه‌های قدیمی و کلاسیک راه‌‌آهن نیست. مصالح نمای بیرونی این پایانه از آهن، شیشه، سنگ‌ مرمر و گرانیت است و از پایانه‌ای صحبت می‌کنیم که بنای آن، خاطره خوش مسافرت‌های قدیمی با خط‌آهن را برای مسافرین زنده می‌کند. 
طراحی این پایانه توسط «لوییز دلاسِنسری» (Louis Delacenserie) انجام شده و این‌گونه که پیدا است این معمار برجسته، برای طراحی پایانه «آنتورپ سنترال» از سبک‌های مختلف طراحی و ساختمان‌سازی الهام گرفته است. 
پایانه هلسینکی
زیباترین ایستگاه های قطار جهان؛ اهالی هلسینکی اهمیت خاصی برای این پایانه قائل هستن
پایانه هلسینکی سنترال؛ فنلاند
همان‌گونه که حتماً می‌دانید، فنلاندی‌ها در گروه کشورهایی قرار می‌گیرند که فرهنگ اسکاندیناویایی دارند و به این فرهنگ اهمیت زیادی می‌دهند. به همین دلیل در اولین نگاه به پایانه «هلسینکی سنترال» (Helsinki Central)، متوجه طراحی خاص و متفاوت اسکاندیناویایی این بنا خواهید شد. 
طراحی این بنا را «اِلیل سارینن» (Eliel Saarinen) معمار معروف فنلاندی انجام داده است. این طراح اهمیت زیادی به حفظ ریشه‌های اسکاندیناویایی در طراحی بناهای خود دارد. به همین دلیل طرح اولیه ساخت بنای پایانه «هلسینکی سنترال» به دلیل زیاده‌روی در حفظ سنت‌های اسکاندیناویایی رد شد و «الیل سارینن» مجبور شد تا طرح تازه‌ای را برای پایانه «هلسینکی سنترال» پیاده کند. ساخت این بنا به سال‌ها پیش باز می‌گردد و در زمان ساخت، قسمت مخصوصی برای استفاده شخصی امپراتور روسیه در نظر گرفته بود، اما این امپراتور فرصت چندانی پیدا نکرد تا از قسمت اختصاصی خود در پایانه «هلسینکی سنترال» استفاده کامل را ببرد، چرا که 2 سال بعد از ساخت این پایانه، انقلاب روسیه آغاز شد و قسمت مخصوص امپراتوری رویسه در این بنا، بدون استفاده ماند. این قسمت در حال حاضر در اختیار رئیس‌جمهور فنلاند اختصاص دارد.
پایانه کوآلالامپور
زیباترین ایستگاه های قطار جهان؛ پایانه معروف کوآلالامپور که میزان غروب‌های زیبا و رویایی است
پایانه کوآلالامپور؛ مالزی
به عنوان آخرین پایانه از فهرست زیباترین ایستگاه های قطار جهان به پایانه‌ کوآلالامپور در مالزی رسیدیم که طراحی آن گلچینی از سبک‌های مختلف «نئو موریش» (Neo-Moorish)، مغولی و «ایندو ساراسِنیک» (Indo-Saracenic) است. این موارد باعث شده تا پایانه قطار کوآلالامپور به نگین درخشانی در معماری میان پایانه‌های قطار تبدیل شود. 
به رغم طراحی زیبا و هنرمندانه‌ای که در این پایانه با آن سروکار داریم، «پایانه کوآلالامپور» این روزها روزگار خوشی را سپری نمی‌کند و مسیر دور این پایانه و خط‌آهن‌های داخل شهری که به دیگر ایستگاه‌ها کشیده شده است، رونق این پایانه را از بین برده و تردد قطارهای کمتری را در آن شاهد هستیم. اما به لحاظ زیباشناختی به شما قول می‌دهیم پایانه‌ قطاری به زیبایی «پایانه کوآلالامپور» پیدا نخواهید کرد. این پایانه در غروب آفتاب جذابیت خاصی دارد و یکی از مکان‌های پرطرفدار برای گردشگران به حساب می‌آید.
همان‌گونه که وعده داده بودیم، برای شما از زیباترین پایانه‌های قطار در سرتاسر دنیا گفتیم، امیدواریم مطالعه این فهرست، شما را به یاد سفرهای خاطره‌انگیز قطار انداخته باشد. در پایان پیشنهاد می‌کنیم اگر شما هم ایستگاه‌های قطار جالب و خاطره‌انگیزی را سراغ دارید، در قسمت نظرات برای ما و دیگر خواننده‌ها از این ایستگاه‌ها و جذابیت‌های آن‌ها بگویید.

مطلب زیباترین متروهای جهان را از دست ندهید.
برچسب(ها)
امتیاز دهید نظری تا کنون ثبت نشده است ۵ / 4.1 29 نفر
نظرتو با ما مطرح کن
نظرات دیگران
اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می‌دهد.