راهنمای مراکز خرید چابهار

10 شهریور، 1398
10 شهریور، 1398
مدت مطالعه :
نمی‌شود فرزند یک خانواده‌ی ایرانی بود و خاطراتی از سفر به سمت مقاصد جنوبی کشور با ماشین‌های نه چندان راحت در آلبوم خاطرات خانوادگی خود نداشت. سفری به قصد دیدن سواحل جنوبی کشور و صد البته خرید اجناس ارزان بندری. چابهار با اجناس ارزانش همیشه از بنادر محبوب‌ خانواده‌های ایرانی به حساب می‌آمده. پس با این مطلب همراه باشید تا با بهترین مراکز خرید چابهار بیشتر آشنا شوید و شاید کمی هم خاطره‌بازی کنید! با اسمارتیز همراه باشید.
بهترین مراکز خرید چابهار
منطقه‌ی آزاد چابهار هم مجتمع‌های مدرن دارد و هم بازار محلی. هر چند بسیاری معتقدند بازار چابهار هم از گرانی‌های اخیر مصون نمانده و قیمت ها خیلی فرقی با سایر شهرها ندارد اما هنوز بازار بعضی لوازم خانگی، چای، قهوه و انواع لوازم آرایشی-بهداشتی در چابهار حسابی گرم است. در خرید این وسایل اما باید حسابی دقت کنید تا گرفتار اجناس فیک نشوید. اگر هم به فکر خرید لباس هستید، لباس‌های سوزن‌دوزی و محلی سیستان و بلوچستان انتخاب مناسب‌تری است تا لباس‌های چینی و بی‌کیفیت پاساژها.
مجتمع تجاری صدف
در مرکز خرید صدف که از اولین مجتمع‌های مدرن چابهار به حساب می‌آید؛ انواع لوازم خانگی، آرایشی، بهداشتی، کفش، لباس و خوراکی را می‌توان با قیمت مناسب تهیه کرد. برای خرید این اجناس به طبقه‌ی اول صدف بروید اما اگر به بازار موبایل علاقه دارید طبقه‌ی دوم برای شما مناسب‌تر است. البته یادتان باشد خیلی نمی‌شود روی اصالت کالاهای الکترونیکی حساب باز کرد و باید حواستان را جمع کنید که کلاه سرتان نرود. خرید صندل و لوازم آرایشی در صدف هم پیشنهاد بازدیدکنندگان به شماست.
آدرس: بلوار شهید ریگی، بازار صدف
مرکز خرید صدف
صدف، از اولین مجتمع خریدهای چابهار محسوب می‌شود.
مرکز خرید صالح یار
برای داشتن خریدی مناسب، پاساژ صالح‌یار را در لیستتان بگنجانید. بازاری که در طبقه‌ی اولش انواع لوازم خانگی، آرایشی-بهداشتی و پتو عرضه می‌شود اما برای خرید لباس باید به طبقه‌ی دومش بروید. اگر چه توصیه‌ی همیشگی ما به شما این است که مراقب فیک بودن اجناس باشید اما انوع پارچه و چای را می‌توانید با خیال راحت از این بازار خریداری کنید.
مرکز خرید صالحیار
نمایی از ساختمان مرکز خرید صالحیار
این مرکز خرید از شنبه تا پنج‌شنبه در دو تایم صبح و شب باز است اما اگر جمعه گذرتان به این بازار افتاد یادتان باشد که مغازه‌ها کمی با تاخیر شروع به کار می‌کنند.
آدرس: رو‌به‌روی مرکز خرید فردوسی
ساعت کاری: 9:30 صبح تا 1:30 بعدازظهر و 17:30 تا 23:00
شماره تماس: 05435312754
مجتمع تجاری تیس
شهرت مرکز خرید تیس به دلیل انوع گسترده‌ای از کالاهای چینی است که فکرش را هم نمی‌کنید در این بازار بتوان پیدا کرد. شما حق انتخاب گسترده‌ای از طیف انواع لوازم آرایشی و بهداشتی، وسایل سرمایشی و گرمایشی، عطر و ادکلن و حتی لاستیک‌ ماشین دارید. علاوه بر این‌ها، انواع چای، قهوه و مواد غذایی هم با قیمت مناسب در این مجتمع قابل خریداری است.
بازار تیس
بازار تیس که به اجناس چینی معروف است!
ساعت کاری: 9- 13 و 16-22:30
شماره تماس: 05435312639
مجتمع تجاری ابریشم
بازار ابریشم، بازاری تازه تاسیس با انواعی از فروشگاه‌های مدرن، هایپرمارکت‌ و کافی‌شاپ است که اگرچه هنوز به طور کامل راه‌اندازی نشده و مسیر دسترسی مطلوبی ندارد اما برای خرید انواع قهوه و مواد غذایی، مجتمع قابل اعتمادی است.
بازار ابریشم
ورودی بازار تازه تأسیس ابریشم
 برای رفتن به مرکز خرید ابریشم اگر از بلوار امام خمینی به سمت کنارک حرکت کنید، بعد از حدود ده کیلومتر به این مجتمع خواهید رسید.
ساعت کاری : 9-13 و 18-23
شماره تماس: 05435313300
مجتمع تجاری فردوس
از دیگر مراکز خرید چابهار، مجتمع تجاری فردوس در نزدیکی هتل فردوسی چابهار است که برای انواع لوازم آشپزخانه مخصوصا کریستال معروف شده. کیف، کفش و لباس هم در فروشگاه‌های این مجتمع به فروش می‌رسد اما همان‌طور که قبلا گفتیم، خرید لباس از این فروشگاه‌ها توصیه نمی‌شود.
مرکز خرید فردوس
مرکز خرید فردوس که به وسایل آشپزخانه و کریستال معروف است!
آدرس: منطقه آزاد چابهار
ساعت کاری: 8-23:30
مرکز خرید پردیس
خوبی بازار چابهار این است که هر شش مجتمع خرید آن در نزدیکی هم قرار دارد و به راحتی می‌توانید به آن‌ها دسترسی داشته باشید. با این‌که مرکز خرید پردیس برای خرید اجناس دست دوم یا استوک معروف شده، اما اجناس دیگری هم مثل سایر مراکز خرید چابهار در آن به فروش می‌رسد. از لوازم خانگی گرفته تا انواع پوشاک و عینک و صندل. اگر هم قصد رفتن با ماشین شخصی‌ دارید خیالتان از بابت جای پارک راحت باشد، چرا که در حوالی این مجتمع پارکینگ عمومی نسبتا بزرگی وجود دارد.
مرکز خرید پردیس
مرکز خرید پردیس به اجناس دست‌دوم معروف شده!
آدرس: منطقه آزاد چابهار
ساعت کاری: 9:30 – 22:30
شماره تماس: 05435313931
بازار زرگرها
تفاوتی ندارد در شهر خودتان باشید یا در سفر، بازار طلا و جواهرات برای بسیاری از خانم‌ها همیشه جذاب است. در چابهار هم اگر سراغ بازار زرگرها را بگیرید، می‌توانید گشتی در مغازه‌های پر زرق و برق آن بزنید و دلتنگیتان برای خرید طلا و جواهر را برطرف نمایید. این بازار کمی بالاتر از پارک بهار قرار گرفته و یادتان باشد با جیب پر پول به آن سر بزنید.
بازار سنتی بَلّوکان (مادر بزرگان): بازاری هفتاد رنگ
شما هم مثل من از مجتمع‌های خرید مدرن فراری هستید و مشتاق دیدن بازار محلی؟ پس بیایید برویم کف بازار چابهار! جایی که مادربزرگان (بلوکان) بلوچ با لباس‌های رنگارنگ محلی‌شان چهره‌ی متفاوتی از این بازار محلی خلق کرده‌اند. مادران و مادربزرگانی که برای گذران معیشت، اجناس مختلفی به این بازار می‌آورند: از شیر مرغ گرفته تا جان آدمیزاد! درهم‌آمیزی فرهنگ سیستان و بلوچستان با کشورهای همجوارش، باعث می‌شود خود را در بازاری هندی یا پاکستانی تصور کنید که البته چیزی کم از یک بازار مکاره‌ی تمام عیار ندارد.
بازار سنتی چابهار
بازار سنتی چابهار
در این بازار شلوغ که جای سوزن انداختن نیست، هم پارچه‌های متنوع پیدا می‌شود، هم لباس‌های محلی سوزن دوزی شده. حتی می‌توانید روند دوخت این لباس‌ها را از نزدیک ببینید و طرح مورد علاقه‌یتان را برای چاپ روی پارچه سفارش دهید. اگر هم طرفدار طراحی حنا روی دستتان هستید از مادربزرگ‌های بلوچی بخواهید هنرشان را روی دستتان طراحی کنند.
گرسنه شدید؟ با پکورا و سمبوسه‌های کنار خیابان موافقید؟ من که دهنم آب افتاد! چای‌شیر را هم که اصلا از قلم نیندازید. اگر از بوی سمبوسه و پکورای دستفروشان این بازار مست نشدید به شما اطمینان می‌دهم  از دیدن ادویه‌های تند و تیز و رنگارنگ بلوچی هوش از سرتان بپرد، پس مقداری از آن را بخرید تا وقتی به خانه برگشتید با عطر و بوی آن‌ها دوباره به بازار بلوکانی سفر کنید!

“هشدار: بلوکی بازار؛ یک بازار محلی، شلوغ و تا حدی به هم ریخته است. در کوچه‌های باریکش موتور سوار رد می‌شود و وضع بهداشت هم چندان مناسب نیست، پس هنگام قدم زدن بیشتر مراقب باشید.”


برای رفتن به این بازار به بلوار امام خمینی چابهار بروید و سراغش را از محلی‌ها بگیرید. یادتان باشد در طول هفته از 8 صبح تا 8 شب می‌توانید از این بازار دیدن کنید ولی جمعه‌ها اکثر مغازه‌ها تعطیل است.
دکه بازار
حالا که در حال و هوای سنتی بازار بلوکانی حسابی غرق شدیم، شاید بد نباشد با بازاری دیگر از همین جنس هم آشنا شویم؛ بازار دکه‎‌ای‌های چابهار. بازار فجر که به دکه بازار معروف شده، از نظر موقعیت مکانی دقیقا مقابل بازار بلوکانی قرار گرفته و حال و هوایی مشابه آن دارد. البته با این تفاوت که این‌جا بساط غذاهای خیابانی داغ‌تر است و می‌توانید انواع غذاهای محلی سیستان و بلوچستان از جمله بریانی، پکورا، سمبوسه، کرایی و تباهگ را با حال و هوای خیابانی امتحان کنید.
لا‌به‌لای این غذاهای خیابانی، از لقمه‌فروشی‌های این بازار هم غافل نشوید. ساندویچ لقمه‌ای‌های جگر مرغ، کباب بز و کباب مرغ که به شکل خاصی در لقمه‌های کوچک پیچیده و با انواع ادویه‌های بلوچی سرو می‌شود.

“یادتان باشد این غذاها بســـــیار تند و فلفلی هستند و اگر ناراحتی‌های گوارشی دارید به هیچ وجه سمت آن‌ها نروید.”

بازار ماهی چابهار
اگر غذای دریایی دوست دارید و از دیدن بازار ماهی فروشان هم لذت می‌برید، به بازار صیادی چابهار در ساحل دریاکوچک سری بزنید و از انواع ماهی‌های جنوبی، میگو و خرچنگ‌های دریایی تازه‌ی آن هر اندازه می‌خواهید تهیه کنید. دریاکوچک دو سوله‌ی بزرگ و کوچک برای فروش ماهی دارد که هر دو برای خرید پیشنهاد می‌شوند.
بازار ماهی فروشان
نمایی از بازار ماهی‌فروشان
بازار کنارک؛ خرید لوازم طبیعت گردی
کوه‌نوردان و طبیعت‌گردهای عزیز؛ مطمئن باشید دست خالی از چابهار برنمی‌گردید. بازار لته‌ی کنارک با انواع تجهیزات کوه‌نوردی و طبیعت‌گردی و به خصوص کفش نو و دست دوم مکان جذابی برای شماست تا بتوانید این تجهیزات را با قیمتی مناسب تهیه کنید. علاوه بر این، می‌توانید طعم بی‌نظیر انواع میوه‌های گرمسیری تازه را هم در بازار محلی کنارک بچشید. بندر کنارک در قسمت غربی چابهار قرار گرفته و در مسیرتان به بندر تنگ از آن عبور می‌کنید، پس خرید از آن را فراموش نکنید.

“هشدار: چابهار جزو مناطق آزاد به حساب می‌آید، پس به این نکته توجه داشته باشید که اگر میزان وسایل خریداری شده‌‌ی شما نشانگر این باشد که آن‌ها را به قصد تجارت خریده‌اید مشمول قوانین گمرکی خواهید شد. اجناسی مثل تلویزیون، ماشین لباسشویی، پتو بیش از ده عدد و چای جزو این وسایل محسوب می‌شوند.”


مطلب جاهای دیدنی چابهار و بهترین رستوران های چابهار را هم بخوانید تا اطلاعات‌تان درباره این بندر زیبا کامل شود.
برچسب(ها)

روانشناسی می‌خونم و شیفته‌ی کشف دنیای پدیداری آدم‌هام. عکاسی و نویسندگی پنجره‌هایی هستن که من رو به جهان بیرون وصل می‌کنن. علاقه به طبیعت باعث شد به سمت فعالیت‌های محیط‌زیستی برم و در ادامه به سفر علاقه‌مند بشم. سفر برای من فرصت کشفه و کمکم کرده ابعاد جدیدی از خودم رو بشناسم. کتاب، فیلم و پادکست هم اجزای جدانشدنی زندگی من هستن.

امتیاز دهید 3 دیدگاه ۵ / 4.5 41 نفر
نظرتو با ما مطرح کن
نظرات دیگران
مهمان
7 اسفند، 1398

بسیار عالی

پاسخ اسمارتیز :ممنون از شما :)
مهمان
7 اسفند، 1398

بسیار عالی ممنون

پاسخ اسمارتیز :ممنون از شما که همراه اسمارتیزید :)
مهمان
27 دی، 1398

اطلاعاتی که درباره خرید از چابهار لازم داشتم، رو مختصر و مفید از گزارش شما گرفتم😊 ممنونم؛ موفق باشید🌹

پاسخ اسمارتیز :خوشحالیم که این مطلب برای شما کاربرد داشته :)