راهنمای سفر به ویتنام

هزینه سفر، اطلاعات ویزا، قیمت ارز و ... را اینجا بخوانید

4 اردیبهشت، 1398
4 اردیبهشت، 1398
مدت مطالعه :
شک نکنید سفر به ویتنام یکی از تجربه‌های خوب‌تان خواهد شد، طبیعت، سواحل زیبا و مردمی که لبخندشان را به شما هدیه می‌دهند همه می‌تواند به خاطره‌سازی سفرتان کمک کنند. برای اینکه سفر به ویتنام برایتان ساده شود مهم‌ترین مواردی را که باید قبل از سفر به ویتنام بدانید را اینجا نوشته‌ایم.

به ویتنام خوش آمدید:

Chào mừng bạn đến việt nam

به این 5 دلیل توریست‌ها به ویتنام سفر کردند:
 1. خوردن قهوه خوشمزه با طعم متفاوت و تجربه‌ای جدید؛ در تمام خیابان‌های هانوی می‌‌توانید گشت بزنید و کافه‌های کوچکی را ببینید که صندلی‌هایی را در گوشه‌ای از خیابان قرار داده‌‍‌اند و شما را دعوت می‌کنند به خوردن یک قهوه سرد. پیشنهاد می‌کنیم حتما این قهوه را امتحان کنید، چون طعم محشری دارد.
 2. به جرات می‌توان گفت ویتنام ساحل‌های خوبی دارد که هرکسی را که فقط کمی علاقه‌مند به تفریحات آبی باشد را وسوسه می‌کند تا تنی به آب بزند یا موج سواریش را امتحان کند.
 3. فرهنگ مردم ویتنام برای خیلی‌ها شده دلیل سفر؛ فستیوال‌ها و جشن‌های مختلف به خصوص جشن سال نو ویتنامی (tet)، که در ماه ژانویه برگزار می‌شود باعث شده که مسافران این ماه را برای سفر انتخاب کنند.
 4. بعضی مقصدها هستند که شکم‌گردیش حرف اول را می‌زند؛ ویتنام هم از این قاعده مستثنی نیست. از غذاهای گوشتی که بگذریم باید بگوییم سوپ یار جدانشدنی غذاهای ویتنامی‌ست. حتی شاید باورش برایتان سخت باشد که چندین مدل سوپ دارند که هر کدام مزه و طعم متفاوتی دارد. پس از سفر به ویتنام شما هم به این جمله خواهید رسید که ویتنام «بهشتی‌ست برای شکموها.»
 5. خونگرمی و مهمان‌نوازی مردم ویتنام زبانزد خاص و عام است. نمی‌توانید کسی را پیدا کنید که این جمله را قبول نداشته باشد. مردمش دوستانه برخورد می‌کنند و شما را به این شک وا می‌دارند که ممکن است شما را از قبل بشناسند.
ویزا بگیرم؟
برای سفر به ویتنام نیاز به ویزا دارید که می‌توانید به صورت فوری و عادی اقدام کنید.
هزینه‌ی روزانه‌ام چقدر است؟
سفر کم‌هزینه تا 40 دلار
♦ استفاده از اتوبوس 1 دلار
♦ اقامت در هتل ارزان 9 تا 16 دلار برای یک شب
♦ خوردن یک بشقاب نودل 3 دلار
سفر با هزینه متوسط بین 40 تا 100 دلار
♦ اتاق برای دو نفر 25 تا 50 دلار
♦ وعده غذایی در رستوران از 8 دلار
♦ هزینه ماساژ بین 7 تا 20 دلار
♦ کرایه تاکسی از 10 دقیقه 2 تا 5 دلار
سفر لوکس با هزینه بیش از 100 دلار
♦ هتل لاکچری از 80 دلار
♦ خوردن شام در رستوران خوب از 20 دلار
♦ نرخ پروازهای داخلی از 30 تا 100 دلار
انعام می‌خواهد؟
مردم ویتنام بسیار مهربان و خوش برخوردند و انتظار چندانی برای گرفتن انعام ندارند اما در رستوران‌هایش شما می‌توانید حدود 10 درصد مالیات بپردازید.
چه ارزی با خودم ببرم؟
همان‌طور که می‌دانید دانگ (dong) واحد پول ویتنام است؛ اما شما می‌توانید برای سفر دلار به همراه داشته باشید و در فرودگاه یا هتل پول‌تان را به واحد پول کشور تغییر دهید. اما به محض رسیدن‌تان به فرودگاه پیشنهاد می‌کنیم کمی از ارز ویتنام را بخیرید تا برای پرداخت به تاکسی دچار مشکل نشوید.
با چی برم؟
هواپیما: مسیر سفر به ویتنام کمی طولانی‌ست و بسته به ایرلاین انتخابی شما مدت پرواز و توقف متفاوت است. اما پروازهای یک توقفه بین 19 تا 23 ساعت طول می‌کشد.
چطور از وسایل حمل و نقل شهری استفاده کنم؟
♦ اجاره‎ی خودرو
به هیچ عنوان سراغ اجاره خودرو در ویتنام نروید چون رانندگی مردم ویتنام چندان خوب نیست و بی‌شک برای شما سخت می‌شود. هزینه هر لیتر بنزین در ویتنام 15 هزار دانگ است.
♦ تاکسی
هر تاکسی هزینه‌ای حدود 13 هزار دانگ است که پیشنهاد می‌کنیم برای مسیرهای دور از تاکسی استفاده کنید چون هم راحت‌تر هستید و سریع‌تر به مقصد خواهید رسید.
♦ اتوبوس
اتوبوس از دو جهت برای شما مسافر می‌تواند مناسب باشد؛ اول اینکه امنیت‌تان نسبت به دیگر وسایل حمل و نقل در ویتنام تضمین می‌شود. دوم: شما می‌توانید هزینه‌تان را در سفر کاهش دهید. هزینه اتوبوس‌های شهری حدود هزار دانگ است.

“برای استفاده از اتوبوس‌های بین شهری که شبانه در حال تردد هستند 100 هزار تا 500 هزار دانگ هزینه باید پرداخت کنید.”


♦ دوچرخه
خوبی سفر به شهرهایی مثل هوشی مین این است که می‌توانید دوچرخه کراید کنید که هزینه‌ای بین 200 هزار تا 400 هزار دانگ دارد.
♦ قطار
در هانوی شما برای انتخاب قطار دو گزینه دارید؛ قطار معمولی که هزینه‌ای حدود 900 هزار دانگ دارد و قطار توریستی که مبلغش 1 میلیون و 500 دانگ است.
کی برم؟
به طور خلاصه باید بگوییم ویتنام کشور 4 فصل است یعنی هر فصلی از سال جذابیت خاص خودش را دارد اما برای اینکه با آب و هوای ویتنام بیشتر آشنا شویم آن را به دو بخش شمالی و جنوبی تقسیم می‌کنیم.
بخش شمالی در ماه‌های نوامبر و ژانویه آب و هوای سرد و زمستانی دارد اما مطمئن باشید زمستان ویتنام هم جذابیت خاص خودش را دارد.
بخش جنوبی یعنی شهرهایی مثل هوشی مین که مسافران زیادی را به خود دیده را می‌توانید هر ماه یا فصلی بروید؛ اما ماه می تا نوامبر بارندگی‌ ممکن است کمی شما را سورپرایز کند.
با همه‌ی این توضیحات پیشنهاد می‌کنیم بهار و پاییز را برای سفر انتخاب کنید چون به جرات می‌توان گفت این دو فصل، فصل طلایی سفر به ویتنام است.
زبان رسمی ویتنام چیست؟
مردم ویتنام به زبان ویتنامی صحبت می‌کنند. چند اصطلاح کاربردی:
 • سلام: Xin chào (سین چاو)
 • خداحافظ: Tạm biệt (تامبیِت)
 • این چنده: ?Bao nhiêu (باو نیو)
 • حالت چطوره؟ ?Ban khoe khong (بَن هوی هانگ)
وضعیت بهداشتی و درمانی در ویتنام چطور است؟
♦ بیمارستان
خدمات درمانی در ویتنام کیفیت خوبی دارد و خیال‌تان از وضعیت بهداشت در شهرهای بزرگ راحت باشد. هرچه‌قدر به مناطق روستایی بروید کیفیت خدمات درمانی کاهش پیدا می‌کند.
♦ وضعیت آب
به هیچ عنوان از آب لوله‌کشی استفاده نکنید. بهترین گزینه استفاده از آب معدنی‌ست که هرجای شهر می‌توانید آن را خریداری کنید.
♦ واکسن بزنم؟
برای سفر به ویتنام لازم نیست واکسن بزنید.
♦ چه داروهایی با خودم ببرم؟
برای خرید بیشتر داروها به نسخه پزشک نیاز دارید بنابراین اگر دارو خاصی مصرف می‌کنید یک نامه از پزشک معالج خود داشته باشید. اما پیشنهاد می‌کنیم کرم ضدآفتاب و … را به همراه داشته باشید.
ویتنام امن است؟
 • ویتنام کشور امنی‌ست اما دلیل نمی‌شود که شما مواظب جیب‌بران و کلاه‌برداران نباشید به خصوص در هانوی و هوشی مین.
 • در ویتنام به هیچ عنوان خطری شما را تهدید نمی‌کند؛ اما برای سفرهای روستایی‌تان پیشنهاد می‌کنیم حتما واکسن مالاریا را بزنید.
 • به پرچم و اعتقادات مردم، توهین نکنید.
 • از اشاره کردن به مردم و لبخند بی‌مورد خودداری کنید. به هیچ عنوان، صدای‌تان نه آنقدر بلند باشد که توجه جلب کند و نه آنقدر یواش صحبت کنید که مردم ویتنام را به این فکر وا دارد که شما درباره‌ی آنها صحبت می‌کنید.
 • آدرس و نقشه جاهایی که می‌خواهید به آنجا بروید را در اتاق‌تان بررسی کنید؛ حتی‌الامکان از دیدن نقشه در خیابان‌ها خودداری کنید چون این نشانه‌ای است که باعث می‌شود به راحتی به عنوان گردشگر نابلد شناسایی شوید و کار را برای زورگیران راحت کنید.
 • دارو با خودتان نبرید؛ چون بردن یک برگ قرص‌ مثل قرص سردرد هم ممنوع است.
 • برای سوار شدن به تاکسی، حتما از راننده بخواهید که تاکسی‌متر را روشن کند.
تکنولوژی چه کمکی به من می‌کند؟
پرکاربردترین نرم‌افزاری که می‌توانید از آن تاکسی بگیرید Uber یا Grab است که قیمت‌های مناسبی هم دارد. اما نرم‌افزار دیگری به اسم Mai Linh هم وجود دارد که به تاکسی‌های سبز هم معروف‌اند.
نرم‌افزار دیگری که به شما کمک می‌کند، به راحتی رستوران‌ها و جاهای دیدنی ویتنام را ببینید Vietnam Travel Guide هست که آفلاین هم می‌توانید از آن استفاده کنید.
چه سیم کارتی بگیرم؟
شاید خوبی سفر به ویتنام این نکته باشد که تمام هتل‌ها، رستوران‌ها، فروشگاه‌ها و مراکز خرید به اینترنت بی‌سیم (Wifi) متصل هستند و شما به راحتی می‌توانید بدون هیچ دغدغه‌ای از اینترنت استفاده کنید.
3 اپراتور موبایل در ویتنام موجود است که از لحاظ قیمت، دیتا و تماس تفاوت چندانی ندارند شما می‌تونید Viettel ،Mobifone و Vinaphone را از فرودگاه با هزینه‌ای حدود 300_250 هزار دانگ بخرید.

سیم کارت ویتنام

Vinaphone

سیم کارت ویتنام

Viettel

سیم کارت ویتنام

Mobifoneموقعیت(ها)

اولش با روزنامه‌نگاری شروع کردم؛ اینکه چی شد و چه جوری شد، بماند. از نوشتن لذت می‌برم و علاقه‌ام به روزنامه‌نگاری باعث شد برم سر منشا این رشته بخونم؛ علوم ارتباطات‌اجتماعی. عاشق سفرم چون می‌تونی تجربه کنی. علاقه‌مندی‌هام زیاده مثل کتاب خوندن، فیلم دیدن و گوش دادن به موسیقی....

امتیاز دهید 4 دیدگاه ۵ / 4.4 35 نفر
نظرتو با ما مطرح کن
نظرات دیگران
مهمان
12 اسفند، 1398

تشکر از توصیه های خوب شما

پاسخ اسمارتیز :خواهش می‌کنم :)
پروین شیرازی
13 دی، 1398

سلام, ممونم از توضیحات مفید. قبلا به تنهایی کشورهای آمریکای لاتین و آمریکای جنوبی و سنگاپور و مالزی را بازدید داشته ام. اگر بخواهم سفر بیست روزه بصورت انفرادی به ویتنام, تایلند, لائوس و کامبوج داشته باشم, ممنون میشم اگر توصیه شما رو برای بازدید از هر شهر و مدت اقامت در آنها داشته باشم.

پاسخ اسمارتیز :
سلام :) مرسی که برامون بازم پیام گذاشتید و مطالبمونو خوندید.
ماشالا خودتون صاحب نظرید :) اینکه رفتید به آمریکای لاتین و سنگاپور و مالزی، خیلی بهتر کمکتون می کنه توی برنامه هاتون زمان بندی داشته باشید. در اصل می خواین برید کشورهایی که به ایندوچاینا معروفن به اضافه تایلند. راستش اینکه بگیم هر شهری رو چند روزه ببینین و کجا اقامت کنین خیلی سخته. بستگی به خودتون داره که کدوما براتون اولویت داره! با این حال ما یه سری برنامه های سفر و اطلاعات راجع به جاهای دیدنی این کشورها داریم که می تونین توی آدرس های زیر بخونینشون:
شیما تیموری
11 خرداد، 1398
در پاسخ به محمدرضا
ممنون خیلی مفید بود

خواهش میکنم مرسی از شما :)

محمدرضا
7 خرداد، 1398

ممنون خیلی مفید بود