چطور عینک آفتابی خوب بخریم؟

کیان خرسندی 28 اسفند، 1398
مدت مطالعه :
عینک‌های آفتابی در برابر اشعه‌ی فرابنفش نور خورشید از چشمان شما محافظت می‌کنند، وقتی نور خیلی زیاد باشد، خستگی چشم‌تان را کم می‌کنند و مهم‌تر از این دو نمی‌گذارند که ذرات گرد و غبار به چشمان شما آسیب بزنند. هر عینکی بخرید و از هر کجا آن را تهیه کنید، باید اطلاعات مربوط به میزان جلوگیری از ورود اشعه‌ی فرابنفش روی مارک عینک و یا لیبل قیمتش درج شده باشد؛ اگر این اطلاعات را ندیدید، توصیه می‌کنیم دنبال عینک دیگری باشید. با راهنمای خرید عینک آفتابی همراه اسمارتیز باشید.
انواع عینک آفتابی

 • عینک‌های آفتابی روزمره: این عینک‌ها برای فعالیت‌های تفریحی و استفاده‌ی روزمره بسیار مناسب‌اند؛ برای مثال هنگام رانندگی این عینک‌ها بسیار به درد بخور هستند و سایه‌ی مناسبی روی چشم شما می‌اندازند. طراحی عینک‌های روزمره معمولاً طوری نیست که بتوانند فشار فعالیت‌های ورزشی را تحمل کنند.

تنوع سلیقه‌ها باعث شده که عینک‌های زیبای مختلفی به بازار بیاید
 راهنمای خرید عینک آفتابی؛ عینک آفتابی برای استفاده‌ی روزمره که در طراحی آن بیش از هر چیز به زیبایی اهمیت داده می‌شود
 • عینک‌های آفتابی ورزشی: این عینک‌ها برای فعالیت‌هایی مثل دوییدن، کوهنوردی، دوچرخه‌سواری و ... طراحی شده‌اند، به گونه‌ای که وزن سبکی دارند و در حرکات سریع نیز از جای خود تکان نمی‌خورند. قاب آن‌ها در قسمت عقبی معمولاً نازک می‌شود و موادی که در ساخت آن‌ها به کار می‌رود باعث ایجاد مقاومت و انعطاف بیشتری نسبت به عینک‌های روزمره است. همچنین جنس و طراحی پد بینی و دسته‌ی آن‌ها طوری است که هنگام عرق کردن نیز لیز نمی‌خورند. همچنین برخی از عینک‌های آفتابی ورزشی قابلیت تعویض لنز را نیز دارند و به شما این امکان را می‌دهند که در مواقع ضروری تغییرات لازم را اعمال کنید.
 • عینک‌های برفی: این عینک‌ها به طور اختصاصی برای محاقظت از چشمان شما در برابر نور بازتاب شده از سطح برف طراحی شده‌اند. عینک‌های برفی معمولاً دارای قابی هستند که باعث می‌شود نور از اطراف عینک نیز وارد چشمان شما نشود.

خصوصیات لنز عینک‌های آفتابی

 • لنزهای پولاریزه: این لنزها باعث کاهش درخشش نور وارد شده به چشم شما می‌شوند. اگر به ورزش‌های آبی علاقه دارید بهتر است عینکی که تهیه می‌کنید، لنز پولاریزه داشته باشد. بعضی مواقع این لنزها به دلیل مواد به کار رفته در آن‌ها باعث می‌شوند که دید شما در مقابل LCD ها یا شیشه‌ی خودرو دچار مشکل شود و لکه‌های رنگی متفاوتی ببینید. اگر چنین اتفاقی افتاد حتماً از لنزهای آینه‌ای که برای کاهش درخشش نور خورشید هستند، استفاده کنید.
 • لنزهای فوتوکرومیک: این نوع لنزها به طور اتوماتیک خودشان را با تغییر شرایط نوری وفق می‌دهند؛‌ یعنی در روزها و ساعاتی که نور خورشید شدیدتر است، لنزهای فوتوکرومیک تاریک‌تر می‌شوند و در ساعات نزدیک به غروب یا طلوع خورشید روشن‌تر هستند.


“لنزهای فوتوکرومیک در شرایط آب و هوایی سرد به زمان بیش‌تری برای هماهنگ شدن با نور محیط نیاز دارند؛ همچنین موقع رانندگی اصلاً به کار نمی‌آیند چون اشعه‌ی فرابنفش از شیشه‌ی اتومبیل عبور نمی‌کند. ”


 • لنزهای قابل تعویض: بعضی عینک‌های آفتابی قابلیت این را دارند که لنزشان تعویض شود. این لنزهای متنوع که رنگ‌های مختلفی هم دارند به شما این امکان را می‌دهند که در شرایط مختلف بهترین گزینه را برای محافظت از چشمان‌تان انتخاب کنید. اگر به دنبال گزینه‌ای مطمئن در شرایط مختلف هستید حتماً لنزهای قابل تعویض را در نظر داشته باشید.

میزان انتقال نور مرئی
میزان نوری که از لنز عینک عبور می‌کند و به چشمان شما می‌رسد را انتقال نور مرئی یا به اختصار VLT می‌گویند. این ویژگی به صورت درصدی نوشته می‌شود و باید همراه اطلاعات مربوط به عینک درج شده باشد. این عدد به رنگ و کلفتی لنز، مواد به کار رفته در آن و روکش آن‌ها بستگی دارد. در ادامه اعداد VLT را می‌خوانید که راهنمای خوبی برای خرید عینک هستند: 
VLT از 0 تا 19 درصد: مناسب برای شرایط آفتابی و روشن
VLT‌ از 20 آل 40 درصد:‌ مناسب برای تمام شرایط
VLT بالاتر از 40 درصد: مناسب برای شرایط نیمه ابری با نور کم
VLT 80 تا 90 درصد: لنزهای شفاف مناسب برای محیط‌های کم‌نور و شب

رنگ لنز عینک‌های آفتابی
رنگ لنز مشخص می‌کند که چه مقدار نور مرئی به چشمان شما می‌رسد، چگونه رنگ‌ها را می‌بینید و چه کنتراستی از تصویر در مقابل چشمان شما قرار خواهد گرفت.
رنگ‌های تیره (قهوه‌ای/ خاکستری/ سبز) برای استفاده‌ی روزمره و فعالیت‌های بیرون از خانه مناسب‌اند. این سایه‌های تیره به این منظور بر روی لنزها قرار گرفته‌اند که از درخشش تابش نور خورشید کم کنند و باعث کاهش خستگی چشم در شرایط با نور زیاد شوند. لنزهای سبز و خاکستری در دیدن رنگ‌های مختلف اشکالی ایجاد نمی‌کنند اما لنزهای قهوه‌ای ممکن است اندکی در آنها تغییر ایجاد کنند.
رنگ‌های روشن (زرد/ طلایی/ کهربایی/ قرمز/ صورتی) در شرایطی که نور خورشید متوسط یا کم است جواب می‌دهند. معمولاً برای اسکی کردن، اسنوبورد و دیگر ورزش‌ها مناسب‌اند. دید با این عینک‌ها عمق خوبی دارد و کنتراست مناسبی در شرایط متغیر جوی و نوری را برای شما فراهم می‌کند. همچنین اشیا را با شفافیت بیشتری خواهید دید و محیط اطرافتان روشن‌تر دیده خواهد شد.
رنگ لنز‌ها تاثیر زیادی بر کاربرد آن‌ها دارند
 راهنمای خرید عینک آفتابی؛ رنگ‌های روشن به کار رفته در این لنز برای فعالیت‌های ورزشی بسیار مناسب‌اند.

روکش لنز عینک‌های آفتابی
هر چقدر قیمت عینک‌های آفتابی بالاتر باشد، احتمال این‌که روکش‌های به کار رفته در لنز آن‌ها چندلایه باشد، بیشتر است. این روکش‌ها می‌توانند شامل روکش ضد آب، ضد خش و ضد رطوبت باشند. روکش‌های آینه‌ای نیز روی سطح بیرونی لنزها کار گذاشته می‌شوند و به دلیل اینکه مقدار زیادی از نور خورشید را بازتاب می‌دهند، باعث کاهش درخشش نور خورشید می‌شوند. البته استفاده از این لنزها باعث می‌شود اشیا تیره‌تر به نظر برسند، به همین دلیل از رنگ‌های صورتی برای کم‌تر کردن این اثر استفاده می‌کنند.

مواد به کار رفته در لنز عینک‌های آفتابی
مواد استفاده شده در لنز عینک به طور مستقیم بر شفافیت دید، وزن عینک، دوام و قیمت آن تأثیر دارد. به طور کلی 4 نوع ماده برای ساخت عینک‌های آفتابی استفاده می‌شود: شیشه، پلی اورتان، پلی کربنات، آکریلیک.
 • شیشه: استفاده از شیشه در لنز باعث شفافیت بسیار بالا و همچنین مقاومت زیاد در برابر خش می‌شود؛ با این حال شیشه از بقیه‌ی مواد سنگین‌تر و گران‌تر است. لنز شیشه‌ای اگر ضربه‌ای بخورد متلاشی نمی‌شود.
 • پلی اورتان: این ماده شفافیت دید بالایی دارد و در مقابل ضربه بسیار مقاوم است؛ همچنین انعظاف پذیر، سبک ولی گران است.
 • پلی کربنات:‌ مقاومت بسیار بالا و دید خوب دارد. قیمت مناسب، وزن سبک و حجم کم از دیگر خصوصیات مثبت آن است اما مقاومتش در برابر خش پایین است.
 • آکریلیک: جایگزین ارزانی برای پلی‌کربنات که برای استفاده‌های روزمره مناسب است. عمر مفید آن کمتر است ولی از لحاظ شفافیت دید وضعیت بهتری نسبت به پلی کربنات یا شیشه دارد.

جنس قاب عینک‌های آفتابی

انتخاب یک قاب مناسب به اندازه‌ی انتخاب لنز اهمیت دارد چون راحتی، دوام و امنیت استفاده از عینک به آن بستگی دارد.
 • فلز: قاب‌های فلزی خیلی راحت روی صورت شما قرار می‌گیرند و مانعی برای دید شما ایجاد نمی‌کنند. قیمت بالاتر و عمر کمتری دارند و برای ورزش‌های شدید و درگیرکننده مناسب نیستند. یادتان باشد قاب‌های فلزی اگر جلوی آفتاب بمانند ممکن است خیلی داغ شوند و در نتیجه، روی چشم گذاشتن آن‌ها سخت شود. معمولاً از آلومینیوم، تیتانیوم و استیل برای قاب‌های فلزی استفاده می‌شود.
 • پلاستیک: قیمت ارزان، وزن سبک و مقاومت بیشتری نسبت به قاب‌های فلزی از مزایای قاب‌های پلاستیکی است. بعضش از قاب‌های پلاستیکی مقاومت بالایی برای استفاده‌های ورزشی دارند. با این حال، این قاب‌ها معمولاً قابل تنظیم نیستند.
 • استات: به آن‌ها «دست‌ساز» نیز گفته می‌شود و از محبوبیت زیادی برخوردار هستند. تنوع رنگ بیشتری دارند اما انعطاف آن‌ها پایین است. نکته‌ی مهم‌تر این‌که به درد فعالیت‌های ورزشی هم نمی‌خورند.
 • پلیمر گیاهی: ماده‌ای سبک و مقاوم که از گیاهان گرفته شده و جزو مواد نفتی به حساب نمی‌آید.

توصیه‌هایی برای انتخاب و خرید عینک آفتابی مناسب
 • قاب عینک باید به خوبی روی بینی و گوش‌های شما چفت شود اما فشاری وارد نکند و باعث اذیت هم نشود.
 • وزن عینک باید به طور مساوی بر روی بینی و گوش‌های شما تقسیم شود. باید وزن آن به اندازه‌ای سبک باشد که جای عینک روی پوست شما باقی نماند.
 • مژه‌های شما نباید با عینک تماس داشته باشند.
 • می‌توانید قاب‌های فلزی را با کمی فشار در قسمت‌های مختلف تغییر دهید تا روی بینی و گوش‌های‌تان بهتر قرار گیرد.
 • همچنین می‌توانید پدهای بینی را عوض کنید و یا با اندکی فشار جای آن‌ها را تغییر دهید.

راهنمای خرید عینک آفتابی برای شما مفید بود؟ شما برای خرید عینک آفتابی به چه نکاتی توجه می‌کنید؟
برچسب مطالب

دوستام کیان صدام می‌کنن. عاشق موسیقی‌های سنگین و زیبایی‌های پیچیده هستم،‌ به خاطر همین سفر جذبم می‌کنه. چون یه فرآیند طولانی و دقیقه؛ باعث می‌شه برای یه مدت نامعلومی وارد داستان‌ها و درگیری‌های غیر قابل پیش‌بینی بشی. دانشجوام و درگیر کتاب، پرخور و درگیر غذا، شاداب و درگیر عشق. می‌نویسم تا تجربه‌ها و نظراتم را به بقیه به اشتراک بذارم می‌دونم که به درد می‌خوره.

امتیاز دهید نظری تا کنون ثبت نشده است ۵ / 4.3 41 نفر
نظرتو با ما مطرح کن
نظرات دیگران
اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می‌دهد.