چگونه کوله‌پشتی مناسب سفر انتخاب کنم؟

11 آبان، 1398
11 آبان، 1398
مدت مطالعه :
اگر شما هم از علاقه‌مندان به سفر ماجراجویانه هستید، حتما می‌دانید که کوله‌پشتی انتخاب اول برای چنین سفرهایی خواهد بود. در سفرهای ماجراجویانه، کوله‌پشتی به نوعی خانه‌ی دوم شما محسوب می‌شود، پس در انتخاب آن باید نهایت دقت را داشته باشید. اگر به دنبال این هستید که بدانید چه نوع کوله‌ای برای سفر مناسب است و چه معیارهایی را در هنگام خرید آن باید در نظر گرفت با این قسمت "آکادمی سفر" همراه باشید.
چگونه کوله سفر انتخاب کنم؟
بارزترین تصویری که این روزها از کوله‌گردهای سفر برو داریم، کوله‌های بزرگی است که بر دوش می‌اندازند و احتمالا از خودمان می‌پرسیم چطور وزن آن را تحمل می‌کنند؟ آنچه لازم است بدانید، این است که این کوله‌ها استاندارد هستند و اگر به درستی انتخاب شده باشند باعث خستگی شما نخواهند شد. علاوه بر استاندارد بودن کوله باید به این نکته توجه داشته باشید که اندازه‌ی کوله سفر هم اهمیت زیادی دارد؛ برای مثال کوله‌ مناسب سفر چند روزه باید با کوله‌ سفر یک روزه تفاوت داشته باشد. احتمالا برای شما هم پیش آمده که در سفر وسایل زیادی با خود همراه برده‌اید و از کشیدن این بار اضافی کلافه شدید، یا اینکه از جا نداشتن کوله کوچکتان به ستوه آمدید و به دنبال یک کوله مناسب می‌گردید. محدودیت دیگری که کوله‌های بزرگ دارند، این است که اضافه بار می‌خورند و نمی‌توانید آن‌ها را به داخل هواپیما ببرید. پس لازم است ویژگی‌های انتخاب یک کوله مناسب را بدانید تا انتخاب درست‌تری داشته باشید.

“ایرلاین‌ها قوانین متعددی برای بردن کوله‌پشتی به داخل هواپیما دارند اما معمولا کوله‌های بیشتر از 45 لیتر را نمی‌توان داخل هواپیما برد. وزن مجاز این کوله‌ها از 7 کیلوگرم تا 15 کیلوگرم متفاوت خواهد بود و کاملا به قوانین ایرلاین‌ها بستگی دارد.”


معیارهای انتخاب کوله‌پشتی سفر چیست؟
خب، تا اینجای مطلب متوجه شدیم که اگر کوله سفر مناسب انتخاب نکنیم، هم به خودمان آسیب می‌زنیم و هم سفر به کام‌مان زهر خواهد شد. حالا می‌خواهیم بدانیم هنگام خرید یک کوله مسافرتی به چه نکاتی باید توجه کنیم و اساسا چه کوله‌ای برای ما مناسب است؟
کوله پشتی سفر
ترکیب کوله‌پشتی بزرگ با یک کوله کوچک برای اکثر سفرها ترکیب مناسبی است.
اندازه کوله‌پشتی: نمی‌توان به طور قاطع اندازه‌ی مشخصی برای کوله سفر معین کرد، چرا که اندازه‌ی کوله مناسب به قامت، جثه و وزن شما بستگی دارد. از طرفی اندازه‌ی کوله سفر ربط مستقیمی به طول سفر شما دارد، هر چند توصیه‌ی ما این است که همیشه ضروری‌ترین وسایل را با خود به سفر ببرید و از همراه بردن کوله‌های خیلی بزرگ و دست و پا گیر جدا خودداری کنید. کوله‌های مسافرتی معمولا از 55 لیتر برای زنان و 65 لیتر برای مردان شروع می‌شود. هر چند برای سفرهای 3-5 روزه این اندازه کفایت می‌کند، اما برای سفرهای یک تا دو روزه یا گشت‌های داخل شهری از کوله‌های کوچک‌تر هم می‌توان استفاده کرد. در ادامه انواع این کوله‌ها را بر اساس حجم به شما معرفی می‌کنیم:
 • کوله پشتی 15-30 لیتری: این کوله‌ها حجم زیادی ندارند و بیشتر برای برنامه‌های یک روزه مناسب هستند.
 • کوله‌پشتی 30-50 لیتری: حجم متوسط این کوله‌ها برای سفرهای 1-3 روزه مناسب هستند.
 • کوله‌پشتی 50-70 لیتری: کوله‌پشتی‌های پرکاربردی هستند که برای سفرهای 3-7 روزه و حتی بالاتر طراحی شده‌اند. در کوله‌پشتی‌های با این اندازه هم وسایل موردنیازتان جا می‌شود و هم جابه‌جایی آن چندان سخت نخواهد بود و خسته‌تان نمی‌کند.
 • کوله‌پشتی 70 لیتری به بالا: این کوله‌ها مناسب کسانی است که در زمستان به سفر می‌روند یا قصد شب‌مانی در طبیعت و سفرهای بیش از یک هفته دارند.
  محل باز شدن: نکته‌ی بسیار مهم در انتخاب کوله سفر، محل باز شدن آن است که حتما باید دسترسی از پایین داشته باشد. دسترسی از پایین کمک می‌کند تا برای دسترسی به بعضی وسایل مثل کیسه‌خواب نیاز نباشد کل وسایل کوله را بیرون بریزید. علاوه بر این، بعضی مدل‌های کوله هستند که مثل یک چمدان از جلو باز می‌شوند و اصطلاحا (Front Opening) نام دارند.
  کوله پشتی سفر
  کوله‌پشتی‌های front opening بیشتر شبیه چمدان هستند.
  کاور ضد باران: تفاوتی ندارد کوله‌پشتی مسافرتی شما چه حجمی داشته باشد، برای اینکه از خیس شدن نجات پیدا کند، باید کاور ضدآب داشته باشد. البته تنها کاربرد این کاورها، ضدآب بودن نیست بلکه از کثیف شدن و پاره شدن در اثر جابه‌جایی و حمل بار هم جلوگیری می‌شود. اکثر کوله‌‌های موجد در بازار با کاور مخصوص خودشان عرضه می‌شوند، اما اگر کوله شما کاور نداشت، حتما یک کاور جداگانه برای آن تهیه کنید.
  کوله پشتی سفر
  کاور ضدباران برای محافظت از کوله‌پشتی شما الزامی است.
  وزن کوله: وزن کوله عامل بسیار مهمی در انتخاب آن محسوب می‌شود، چراکه جابه‌جایی این کوله در زمان سفر نباید فشار بیش از حد به شما وارد کند.

  تقسیم‌بندی کوله بر اساس جنسیت: بعضی از برندهای مطرح تولیدکننده‌ی کوله سفر در دنیا، کوله‌هایی بر اساس جنسیت تولید می‌کنند. کوله‌های زنانه و مردانه بر حسب جثه و قد افراد طراحی شده و برای تشخیص آن‌ها کافی است به علامت Sl یا Female توجه کنید. بعضی کوله‌ها هم هستند که به صورت مشترک و بدون جنسیت تولید می‌شوند و هنگام خرید باید آن‌ها را امتحان کنید و کوله‌ای که مناسب قد و وزن شما بود را انتخاب نمایید.

  جیب‌ها و بندهای مختلف: یک کوله سفر خوب باید جیب‌ها و قسمت‌های مجزای زیادی داشته باشد تا بتوان وسایل مختلف را به تفکیک در آن قرار داد. پس در هنگام انتخاب کوله حتما تعداد جیب‌های آن و بندهای بیرونی که مخصوص کیسه‌خواب و چادر هستند را چک کنید تا در سفر با مشکلی مواجه نشوید.

  زیپ‌های قابل قفل شدن: از آنجا که در سفرهای کوله‌گردی، محل اقامت مشخصی ندارید یا مدام در حال جابه‌جایی هستید، بهتر است از کوله با زیپ‌های قفل‌دار استفاده کنید. اگرچه به صورت منطقی وسایل ارزشمند را در کوله بزرگ قرار نمی‌هیم و در کیف دستی یا کوله‌ی کوچک‌تر حمل می‌کنیم، اما برای احتیاط بیشتر بهتر است از زیپ‌های قفل‌دار استفاده کنید.

  بندهای داخلی: در مدل‌های Front Opening و بعضی دیگر از انواع کوله‌‌پشتی‌های مسافرتی، انواع بندهای داخلی موجب جدا شدن فضاها از هم و محکم شدن وسایل می‌شود.

  کمربند: طبیعتا حمل کوله بر دوش‌های‌تان در طول سفر کار راحتی نخواهد بود و باید از تقسیم شدن وزن آن روی بدنتان مطمئن شوید. کمربندهای تعبیه شده در کنار کوله‌ها کمک می‌کند تا از وارد شدن فشار به لگن جلوگیری شود و در مقابل وزن کوله به صورت برابر روی شانه و کمر تقسیم شود. این کمربندها باید قابل تنظیم شدن باشند و متناسب با دور کمر شما تغییر اندازه دهند.
  کوله پشتی سفر
  بندها، پد کمری و جیب‌های متعدد برای حمل بهتر کوله‌پشتی ضروری است.
  بند نگه‌دارنده دوبند روی شانه‌ها: بندهای کوله‌پشتی اگر به صورت مداوم روی دوش شما باشد، موجب فشار به شانه‌ها و خستگی آن‌ها می‌شود. وجود یک بند نگه‌دارنده‌ی ضامن‌دار و قابل تنظیم کمک می‌کند تا این دو بند از روی سینه به هم وصل شوند و فشار کمتری به شانه‌ها وارد شود. نکته‌ی مهم در مورد این بندها، ضخامت قابل قبول، جنس محکم و قابل تنظیم بودن آن‌ها می‌باشد.

  “نکته بسیار مهم در مورد بندهای کوله قابل تنظیم بودن آن‌هاست”


  پدهای کمری: پدهای کمری در پشت کوله قرار می‌گیرند و با ساختار مشبک به جریان داشتن هوا کمک می‌کنند. خاصیت دیگر این پدها جلوگیری از تعریق و رطوبت بین کمر و قسمت پشتی کوله است. این پدها باید به نحوی باشند که گودی کمر را پر و از ایجاد فشار به کمر جلوگیری کنند.

  محفظه ضدآب: وجود یک محفظه‌ی ضدآب در کوله‌ها، کمک میکند تا بعضی وسایل مهم مثل شارژر، پاوربانک و مدارک شناسایی را از خیس شدن محافظت کنیم.

  کوله پشتی روزانه / day pack: کاملا منطقی است که شما نمی‌توانید با یک کوله‌ی بزرگ و دست‌وپا گیر در شهر قدم بزنید و روزها یا هفته‌ها آن را روی دوشتان حمل کنید. بسیاری از کوله‌گردها این تجربه‌ی مشابه را داشته‌اند که در طول سفر به یک کیف یا کوله‌ی دم‌دستی نیاز پیدا می‌کنند. بنابراین بهتر است در کنار کوله‌ی بزرگی که دارید، یک کوله‌ی کوچک هم تهیه کنید تا وسایل یک گشت روزانه را در آن قرار دهید و مجبور نباشید بار اضافی حمل کنید. بعضی برندها کوله‌های دوقلویی دارند که ترکیبی از کوله‌ی بزرگ و کوچک است، اما اگر از این مدل‌ها هم خریداری نکردید، می‌توانید یک کوله‌ی کوچک به صورت جداگانه تهیه کنید.
  کوله پشتی روزانه
  بعضی برندها برای کوله‌های روزانه چنین طراحی دارند.
  هزینه کوله‌پشتی مناسب: با بالارفتن قیمت دلار و نوسان قیمت بازار، در حال حاضر برای تهیه‌ی یک کوله‌پشتی سفری تقریبا 55 لیتری باید حداقل 500 هزار تومان هزینه کنید. البته این قیمت کوله‌های ایرانی است و اگر قصد دارید از برندهای خارجی کوله تهیه کنید، باید مقدار بیشتری هزینه کنید. توصیه‌ی ما به شما این است که هرگز کوله‌ی فیک نخرید و مطمئن باشید کمی بیشتر هزینه کردن به نفع خودتان و سلامتی جسمانی‌تان در سفر خواهد بود.

  “هرگز کوله‌ی فیک نخرید و مطمئن باشید کمی بیشتر هزینه کردن به نفع شما و سلامتی جسمانی‌تان در سفر خواهد بود.”


  در این مطلب سعی کردیم به تمام نکاتی که می‌توانند شما را در خرید کوله‌ سفر مناسب کمک کنند، اشاره کنیم. حالا نوبت شماست که از تجربیاتتان در انتخاب و خرید کوله‌پشتی سفر بنویسید یا اگر سوالی دارید از ما بپرسید.


  روانشناسی می‌خونم و شیفته‌ی کشف دنیای پدیداری آدم‌هام. عکاسی و نویسندگی پنجره‌هایی هستن که من رو به جهان بیرون وصل می‌کنن. علاقه به طبیعت باعث شد به سمت فعالیت‌های محیط‌زیستی برم و در ادامه به سفر علاقه‌مند بشم. سفر برای من فرصت کشفه و کمکم کرده ابعاد جدیدی از خودم رو بشناسم. کتاب، فیلم و پادکست هم اجزای جدانشدنی زندگی من هستن.

  امتیاز دهید 2 دیدگاه ۵ / 4.6 31 نفر
  نظرتو با ما مطرح کن
  نظرات دیگران
  مهمان
  17 بهمن، 1398

  خ ممنون از رهنماییتون

  پاسخ اسمارتیز :خوشحالیم که این مطلب برای شما مفید بوده :)
  محمد
  9 آذر، 1398

  بسیار عالی...مرسی

  پاسخ اسمارتیز :خواهش می‌کنم. مرسی که خوندید