بورانو؛ شهری رنگین‌کمانی در ایتالیا

10 تیر، 1399
11 تیر، 1399
مدت مطالعه :
«بورانو» (Burano) جزیره‌ای کوچک در شمال «ونیز» (Venice) است که فقط 40 دقیقه با شهر فاصله دارد. اما ظاهر کاملا متفاوتی با ونیز دارد. این شهر کوچک و زیبا رنگین‌کمانی از رنگ‌های فریبنده است که نظر هر جهانگردی را به خود جلب می‌کند. جذابیت‌های بورانو به اندازه‌ای است که نمی‌توان به راحتی از کنار آن گذشت، به همین دلیل خالی از لطف نیست اگر در ادامه با هم نگاهی به جذابیت‌های بورانو بیاندازیم و از جاذبه‌های گردشگری این شهر زیبا و خاطره‌انگیز بگوییم؛ با اسمارتیز همراه باشید.
چرا بورانو برای گردشگران جذاب است؟
در کلان‌شهرها چیزی به غیر از خیابان‌های شلوغ به چشم نمی‌خورد، اما در کوچه پس‌کوچه‌‌های بورانو شاهد پیرزن‌هایی در حال پهن‌کردن لباس روی بند هستیم. این شرایط بورانو را به شهری کوچک و بی‌سروصدا تبدیل کرده است. خانه‌های بورانو با رنگ‌های شاد و متنوعی رنگ‌آمیزی شده و گلدان‌های زیبا و رنگارنگ در نمای بیرونیِ بیشترِ منازلِ بورانو به چشم می‌خورد.
اهالی بورانو اهمیتی به فناوری‌های نوین نمی‌دهند و سبک زندگی سنتی و قدیمی خود را حفظ کرده‌اند. به همین دلیل ماهیگیران صبح به دریا می‌زنند و غروب با دستی پر از ماهی‌های صید شده به ساحل باز می‌گردند. بیشتر راه‌های ارتباطی بورانو از پل‌‌های کوچکی تشکیل شده که خیابان‌های این شهر را به هم متصل می‌کنند.
«پیزا گالوپی» (Pizza Galuppi) میدان اصلی شهر بورانو است و در گوشه‌وکنار این میدان، مغازه‌های سوغاتی‌فروشی، کافه‌ و رستوران به چشم می‌خورد. جالب است بدانید بورانو شهری است که بر روی بستر دریا بنا شده، در نتیجه در این شهر خبری از مسیرهای آسفالت و خیابان‌های خط‌کشی شده نیست و گردشگران و ساکنین بورانو قید خودرو را زده‌اند و در این شهر اثر از خودروهای پر سر و صدا نیست. در عوض ساکنین و گردشگران با پای پیاده، دوچرخه یا قایق به عبور و مرور در بورانو مشغول می‌شوند.
خانه‌‌های رنگی بورانو
در بورانو مالکین خانه‌‌ها را به هر رنگی که دلشان خواست رنگ‌آمیزی می‌کنند
خانه‌های خوش رنگ ‌و لعاب
برای شما گفتیم که منازل بورانو به رنگ‌های زیبایی رنگ‌آمیزی شده‌اند و با رنگین‌کمانی از خانه‌های خوش‌رنگ و لعاب در بورانو طرف هستیم. به این ترتیب این پرسش پیش می‌آید که چرا اهالی بورانو خانه‌های خود را به رنگ‌های متنوعی رنگ‌آمیزی کرده‌اند؟ ماجرای رنگ‌آمیزی زیبای خانه‌های بورانو از این قرار است که بیشتر ساکنین این شهر را ماهیگیران تشکیل می‌دهند و خانه‌های ماهیگیران هر کدام به رنگی رنگ‌آمیزی شده تا زمانی که از دریا به سمت جزیره بورانو و منازل خود راهی می‌شوند. خانه‌های خود را از فاصله دور تشخیص دهند. به همین دلیل نیز بیشتر خانه‌های بورانو در حالتی متصل به یکدیگر طراحی شده است.
انصافاً هم باید به سلیقه ساکنین بورانو دست‌مریزاد گفت چرا که رنگ‌آمیزی خانه‌هایی که در این ناحیه شاهد هستیم، بورانو را به جذابیتی برای گردشگران تبدیل کرده است. در نتیجه حضور گردشگران در این ناحیه باعث شده تا روزبه‌روز جهانگردان بیشتری جذب بورانو شوند. در حال حاضر چیزی حدود 2 هزار نفر ساکن بورانو هستند و بیشتر درآمد مردمان این ناحیه از گردشگری تأمین می‌شود.
منظره زیبایی که خانه‌های رنگارنگ بورانو ایجاد کرده‌اند، به دستمایه‌ای برای جذب گردشگر تبدیل شده و جهانگردان از ونیز با سفری که حدود یک ساعت به طول می‌انجامد سری به بورانو می‌زنند تا از خانه‌‌های رنگارنگ و زیبای بورانو به یادگار عکس بگیرند. از آنجایی که این ناحیه جاذبه گردشگری چندانی ندارد، عموماً جهانگردان شب‌ها در بورانو اقامت ندارند، در نتیجه علاقه‌مندانی که جذب رنگ‌های زیبای خانه‌های بورانو شده‌اند، برای بازدید بیشتر از این منطقه می‌توانند شبی را در بورانو بگذرانند و با خیال راحت و به دور از ازدحام توریست‌ها، گشت و گذاری در این جزیره کوچک داشته باشند.
بورانو شهری با هزاران قایق
قایق وسیله حمل و نقل اصلی مردمان بورانو است
جاهای دیدنی بورانو
بورانو ممکن است نسبت به دیگر مناطق ایتالیا نقاط دیدنی و جذابی نداشته باشد، اما باز هم این منطقه بدون نقاط دیدنی نیست و به غیر از بازدید از خانه‌های رنگارنگ بورانو، قسمت‌های دیدنی دیگری در بورانو وجود دارد که تماشای آنها خالی از لطف نیست.
کلیسایی زیبا در بورانو
کلیسایی قدیمی در تنها میدان بورانو
کلیسای سن مارتینو
«کلیسای سن مارتینو» (San Martino Church)، یکی از مهم‌ترین نقاط دیدنی بورانو به حساب می‌آید، این کلیسا در مرکز شهر واقع شده و برج اصلی آن‌که ناقوس کلیسا در آن قرار دارد به مقدار بسیار کمی کج شده و ظاهری جالب و عجیب و غریب برای این کلیسا ایجاد کرده است. کج بودن این برج به اندازه‌ای است که از قسمت‌های مختلف بورانو به چشم می‌خورد.
خوراکی‌های دریایی خوشمزه
برای شما گفتیم که قبل از گردشگری، شغل اصلی ساکنان بورانو ماهیگیری بوده است، در نتیجه کاملاً طبیعی است که مردمان این شهر یدطولایی در پخت غذاهای خوشمزه با انواع ماهی و خوراکی‌های دریایی داشته باشند. ساکنین بورانو هنر خود در پخت خوراکی‌های خوشمزه دریایی را با گردشگرانی که به این ناحیه می‌آیند به اشتراک گذاشته‌‌اند و در خیابان اصلی این شهر رستوران‌های زیادی به چشم می‌خورد که غذاهای دریایی خوشمزه‌ای را در اختیار جهانگردان قرار می‌دهند. در این زمینه رستوران‌‌های « آل گاتو نِرو دا روگِرو» (Al Gatto Nero Da Ruggero) و «تِراتوریا دا پریمو پائولو» (Trattori a da Primo E Paolo)، به عنوان معروف‌ترین رستوران‌های بورانو شناخته می‌شوند که غذاهای دریایی در اختیار مشتریان قرار می‌دهند.
خیابان‌های زیبا و جذاب
بورانو شهری است که در جزیره‌ای کوچک بنا شده، در نتیجه انتظار زیادی از این شهر کوچک نباید داشت و در بورانو تنها با 2 یا 3 خیابان طرف هستیم. اما این حرف را از ما داشته باشید که این خیابان‌ها را نباید دست کم بگیرید، چرا که این خیابان‌ها به کوچه‌ پس‌کوچه‌های زیادی ختم می‌شوند و خانه‌های رنگارنگ زیادی در این کوچه پس کوچه‌ها وجود دارد. در نتیجه اگر گذارتان به بورانو افتاد، فرصت پرسه در کوچه پس‌کوچه‌های این شهر را از دست ندهید و از بازدید از کوچه‌های خلوت و دنج این شهر زیبا و رنگارنگ لذت ببرید.
صنایع دستی بورانو
توردوزی ریشه‌ای دیرینه در بورانو دارد
بورانو؛ مهد پارچه‌های توردوزی
خانم‌های هنرمندی در بورانو زندگی می‌کنند و این شهر مهد پارچه‌های دست‌باف و توردوزی شده‌ای است که مشابه این دست‌دوزی‌ها را در کمتر جایی شاهد هستیم. قدمت صنایع دستی بورانو به سده شانزدهم میلادی باز می‌گردد و از آن زمان تاکنون، بانوان بورانویی مشغول دوخت پارچه‌های توردوزی شده بسیار زیبایی هستند. این پارچه‌های زیبا از بورانو به سرتاسر دنیا صادر می‌شود.
جالب‌تر اینکه بانوان بورانویی وقت بسیار زیادی برای تولید پارچه‌های توردوزی شده اختصاص می‌دهند و برای دوخت یک پارچه‌ رومیزیِ توردوزی شده کوچک، چیزی حدود 7 خانم بورانویی به مدت یک ماه وقت می‌گذارند.
علاقه بانوان بورانویی به دوخت پارچه‌های تودوزی شده راه این پارچه‌ها را به مغازه‌های بورانو باز کرده و در بیشتر مغازه‌های فروش سوغاتی در بورانو، پارچه‌های توردوزی شده‌ زیادی به چشم می‌خورد که بانوان بورانویی چشم و عمر خود را به دوخت این پارچه‌ها اختصاص داده‌اند. جالب است بدانید توردوزی در بورانو به اندازه‌ای اهمیت دارد که در طول چند سده اخیر راه خود را به فرهنگ این مردمان باز کرده است. در نتیجه در بورانو موزه کوچکی به توردوزی اختصاص داده شده تا جهانگردان در این موزه با ریشه‌های توردوزی در بورانو آشنا شوند.
چگونه می‌توان به بورانو رسید؟
ایتالیا نقاط دیدنی زیادی دارد و با خودروی شخصی یا کرایه‌ای می‌توان از بیشتر این نقاط بازدید کرد، اما تنها راه برای رسیدن به بورانو، راه دریایی است و اگر به سلامتی عزم بازدید این منطقه خوش‌ رنگ و لعاب را دارید، قایق تنها راه شما برای رسیدن به بورانو است. این قایق‌ها در قالب کشتی‌های خصوصی گران‌قیمت و کشتی‌های عمومی ارزان‌قیمت در بندر ونیز پهلو گرفته‌اند تا مسافرین را در مدت زمانی کمتر از یک ساعت به بورانو ببرند.
مسافرت دریایی به بورانو چیزی حدود 40 دقیقه به طول می‌انجامد و در مسیر این سفر، جزیره محبوب دیگری با نام «مورانو» (Murano)، نیز قرار دارد.
بهترین مکان اقامت در بورانو
برای شما گفتیم که به غیر از خانه‌های رنگارنگی که در بورانو شاهد هستیم، این منطقه جذابیت گردشگری چندانی ندارد، اما اگر گذارتان به بورانو افتاد و مجذوب صنایع دستی این منطقه شدید، یا خوراکی‌های خوشمزه بورانو زیر زبان شما مزه کرد و به این فکر افتادید که چند روزی در بورانو اقامت کنید، می‌توانید به راحتی اتاقی در خانه‌های ساکنین این منطقه اجاره کنید و در آرامش شب را به صبح برسانید. بورانو مردمانی مهمان‌پذیر و خون‌گرم دارد و قول می‌دهیم بازدید از این منطقه به یکی از جذاب‌ترین خاطره‌های گردشگری شما تبدیل شود.
خانه‌‌های رنگی بورانو
زندگی مردم بورانو از جهانگردی و ماهیگیری می‌گذرد
نکته‌های سودمند برای سفر به بورانو
هر ساله در فصل تابستان مسافرهای زیادی از بورانو دیدن می‌کنند، در نتیجه پیشنهاد می‌‌کنیم ماه‌های مارس، می، سپتامبر و نوامبر را برای مسافرت به این منطقه انتخاب کنید که گردشگران کمتری در بورانو حضور داشته باشند.
اگر هم به هر دلیل گذارتان در روزی پرازدحام به بورانو افتاد، بهتر است قبل از ساعت 10 صبح برای عکس‌برداری و گشت و گذار در شهر راهی شوید. در این ساعت هنوز گردشگران زیادی در شهر حضور ندارند و فضایی دنج و خلوت را برای عکاسی و گردشگری پیدا خواهید کرد.
برای شما از گشت و گذار در کوچه پس‌کوچه‌های بورانو گفتیم، در نتیجه پیشنهاد می‌کنیم وقت خود را برای عبور از مسیرهای شلوغ بورانو هدر ندهید و با عبور از کوچه‌ پس‌کوچه‌های بورانو، خیابان‌های شلوغ و پرتردد این منطقه را دور بزنید.
در بالا اشاره کردیم که بورانو صنایع دستی باارزشی دارد، اما فروشنده‌هایی در این شهر پیدا می‌شوند که پارچه‌های توردوزی شده‌ بی‌کیفیت و تقلبی را با قیمت‌های ارزان در اختیار گردشگران قرار می‌دهند. در نتیجه بد نیست بدانید که پارچه‌های توردوزی شده اصلی که محصول دست بانوان بورانو است، قیمت گرانی دارند و ارزش این پارچه‌ها دست‌کم از 45 دلار به بالا شروع می‌شود.
همان‌گونه که وعده داده بودیم، تمام اطلاعاتی که از بورانو می‌دانستیم را با شما درمیان گذاشتیم، در پایان پیشنهاد می‌کنیم اگر شما هم اطلاعات جالبی از این منطقه خوش‌ آب‌‌ و هوا و دیدنی دارید، این اطلاعات را در قسمت نظرات با ما و دیگر خواننده‌ها به اشتراک بگذارید.

قصد سفر به ایتالیا را دارید؟ مطلب جاهای دیدنی ایتالیا را از دست ندهید.
برچسب(ها)
موقعیت(ها)
امتیاز دهید نظری تا کنون ثبت نشده است
نظرتو با ما مطرح کن
نظرات دیگران
اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می‌دهد.