با بهترین‌ هتل‌های دوست‌دار محیط‌زیست دنیا آشنا شوید

2 تیر، 1399
2 تیر، 1399
مدت مطالعه :
باید اعتراف کنیم که نسل بشر در حق زمین کم‌لطفی کرده و قدر لطف و محبت مادر طبیعت را نمی‌داند. این رفتار باعث شده تا کره خاکی که در آن زندگی می‌کنیم روزگار خوبی نداشته باشد و خبرهای ناخوشایندی را از حال و روز زمین شاهد هستیم. آسیب‌زدن به محیط زیست در کنار اینکه در نهایت سلامت انسان‌ها را به خطر می‌اندازد، به صنعت گردشگری نیز صدمه وارد می‌کند. در نتیجه هتل‌های زیبا و جذابی را شاهد هستیم که اهمیت ویژه‌ای به سلامت زمین می‌دهند و در ساخت و خدمت‌رسانی این هتل‌ها، سلامت زمین در اولویت اول قرار گرفته است.
این هتل‌ها در کنار اینکه دوست‌دار محیط‌زیست شناخته می‌شوند، جذابیت‌های زیبایی دارند که تماشای این جذابیت‌ها خالی از لطف نیست. در نتیجه در ادامه با هم به بهترین هتل های سبز و دوستدار محیط زیست در سرتاسر دنیا نگاهی خواهیم داشت؛ با اسمارتیز همراه باشید.
هتل سوارت
هتل های سبز و دوستدار محیط زیست؛ هتل زیبای سوارت
هتل سوارت؛ نروژ
این هتل زیبا و خاطره‌انگیز دقیقاً همان‌چیزی است که از یک هتل دوستدار طبیعت و محیط زیست انتظار دارید. مکان قرار گرفتن این هتل نیز در دل طبیعت است و اقامتی دلپذیر و فراموش‌نشدنی را در اختیار مهمان‌های هتل قرار می‌دهد. به لحاظ جغرافیایی، هتل «سوارت» (Svart) دقیقاً در بالای دایره قطب شمال قرار دارد و گفته می‌شود که اولین هتل دنیا است که انرژی مورد نیاز خود را از منابع بی‌ضرر برای محیط‌زیست بدست می‌آورد.
چیزی به پایان مراحل ساخت و ساز هتل سوارت باقی نمانده و قرار است که درهای این هتل زیبا و خاطره‌‌انگیز تا سال 2021 به روی مهمان‌ها و مسافرین باز شود. به لحاظ معماری نیز هتل سوارت حرف‌های زیادی برای گفتن دارد و بنای این هتل به صورت 360 درجه ساخته شده تا نمایی تمام و کمال به یخچال‌های طبیعی سوارتیزن (svartisen glacier) داشته باشد. سازندگان این هتل برنامه دارند تا مقدار انرژی سالانه مصرفی هتل سوارت را نسبت به هتل‌های مدرن امروزی به میزان 85 درصد کاهش دهند. برای رسیدن به چنین هدفی، بیشتر منابع انرژی هتل سوارت از نور خورشید گرفته تولید می‌شود.
هتل زیبای جت وینگ
هتل های سبز و دوستدار محیط زیست؛ خاطره‌ای فراموش نشدنی در هتل زیبای جت وینگ
هتل جت‌وینگ سورف؛ سریلانکا
اگر در سریلانکا سراغ هتلی لوکس و اشرافی را بگیرید بدون شک به شما هتل «جت‌وینگ سورف» (Jet Wing Surf) را معرفی می‌کنند. این هتل نه تنها امکانات ترازاولی را در اختیار مسافرین قرار می‌دهد، بلکه هتلی دوست‌دار طبیعت است و طراحی و ساخت آن به گونه‌ای انجام شده تا در حد امکان در مصرف انرژی صرفه‌جویی شود.
هتل جت‌وینگ سورف در جنوب شرقی خلیج آروگام (Arugam)، واقع شده و برای طراحی آن از طبعیت الهام گرفته شده است. به همین دلیل نیز در ساخت این هتل با مصالحی مانند چوب، برگ‌های خرما و علف‌های خشک سر و کار داریم. به لحاظ زیباشناختی نیز معماری هتل جت وینگ به گونه‌ای انجام شده که این هتل به طبیعت اطراف صدمه‌ای وارد نکند و با هتلی با ساختاری ساده و زیبا در قلب طبیعت طرف باشیم. در این هتل تهویه هوا به صورت طبیعی انجام می‌شود و آب فاضلاب هتل به گونه‌ای بیولوژیک تصفیه می‌شود تا به ساختار طبیعت اطراف هتل صدمه‌‌ای وارد نشود.
کمپ سافاری
هتل های سبز و دوستدار محیط زیست؛ کمپی مخصوص عاشقان سافاری در آفریقای جنوبی که دوست‌دار محیط زیست است
کمپ سافاری گارونگا؛ آفریقای جنوبی
در این قسمت به کمپ سافاری رسیدیم که امکانات لوکسی را در اختیار مسافرین قرار می‌دهد. کمپ «سافاری گارونگا» (Garonga Safari Camp)، در منطقه حفاظت‌شده «ماکالای» (Makalai) قرار دارد و برای صرفه‌جویی در هزینه‌ها و حفظ محیط‌زیست، چیزی حدود 30 درصد از انرژی مورد نیاز خود را از پنل‌های خورشیدی بدست می‌آورد.
در این کمپ سافاری پمپ‌های گرمایی تعبیه شده تا میزان مصرف انرژی برق به مقدار 80 درصد کاهش پیدا کند. برای پخت‌ و پز در این کمپ به جای انشعاب گاز شهری، از سیستم بایوگاز (Bio Gas) یا گازطبیعی بهره گرفته شده است. این سیستم غذای مازاد و فاضلاب طبیعی را به گاز مخصوص پخت‌وپز تبدیل می‌کند. فاضلاب در این هتل تصفیه می‌شود و برای استفاده حیوانات اطراف هتل به کار می‌رود تا عملاً با کمپ سافاری طرف باشیم که تمهیدات لازم برای حفظ بیشتر محیط‌زیست در آن رعایت شده باشد.
تفرج‌گاه ال نیدو
هتل های سبز و دوستدار محیط زیست؛ تفرج‌گاه ال نیدو مخصوص علاقه‌‌مندان به فرهنگ و طبیعت زیبای فیلیپین
تفرج‌گاه ال نیدو؛ فیلیپین
در جزیره «پالاوان» (Palawan) واقع در فیلیپین چهار تفرجگاه زیبا و دیدنی وجود دارد که مجموعه تفرج‌گاه‌های ال‌ نیدو (El Nido)‌ را تشکیل می‌دهند. مسئولین این تفرج‌گاه‌ها تأکید ویژه‌ای بر حفظ محیط‌زیست دارند و از محصولات و نیروهای محلی استفاده می‌کنند. به این ترتیب مهمانانی که در تفرج‌گاه‌های ال‌ نیدو حضور دارند، با فضایی کاملاً محلی و طبیعی روبرو می‌شوند که در آن خبری از خدمه غیربومی و خوراکی‌های غیر محلی نیست.
تفرج‌گاه ال نیدو در مکانی سرسبز و دیدنی قرار دارد و در کنار خوراکی‌های خوشمزه، مهمان‌های این تفرج‌گاه‌ها قادر به انجام فعالیت‌های هیجان‌انگیز زیادی در دل طبیعت اطراف ال نیدو هستند.
هتل‌های سوانا کیوی
هتل های سبز و دوستدار محیط زیست؛ هتل سوانا کیوی در قلب طبیعتی دست‌نخورده
سوُنِوا کیوی؛ تایلند
مدیران مجموعه هتل‌های «سونوا» (Soneva) اهمیت ویژه‌ای به توسعه هتل‌های این مجموعه می‌دهند و در میان این هتل‌ها، «سونوا کیوی» (Soneva Kiri) بهترین نمونه برای هتلی دوست‌دار طبیعت شناخته می‌شود. مصرف انرژی در این هتل با وسواس زیادی بررسی می‌شود تا کمترین آسیب به طبیعت را در ساز و کار هتل «سونوا کیوی» شاهد باشیم. به همین دلیل مصرف انرژی، حمل و نقل، غذا، کاغذ و آب شرب و فاضلاب در این هتل به گونه‌ای انجام می‌شود تا در کنار کاهش هزینه‌ها، پوشش طبیعت سرسبز اطراف «سونوا کیوی» حفظ شود.
هتل کاچی
هتل های سبز و دوستدار محیط زیست؛ هتل کاچی از معروف‌ترین هتل‌های بولیوی
هتل کاچی؛ بولیوی
این هتل به عنوان اولین هتل دوست‌دار محیط زیست در منطقه «سارال دِ یونی» (Saral De Uyuni) شناخته می‌شود. هتل «کاچی» (Kachi) روی فلات نمک و در نزدیک آتشفشان «تونوپا» (Tunupa) واقع شده و نمایی بسیار دیدنی و جذاب دارد. به لحاظ جغرافیایی نیز هتل کاچی یکی در ارتفاع 3600 متر بالاتر از سطح دریا قرار دارد تا نمایی جذاب و بی‌نظر را در اختیار مسافرین قرار دهد.
بیشتر انرژی مورد نیاز هتل کاچی از توربین‌های آفتابی تولید می‌شود و این هتل در حالت شش گنبد زیبای سفید طراحی شده و برای روشنایی در شب از نور فانوس کمک گرفته می‌شود تا اتاق‌های این هتل فضایی شاعرانه و رمانتیک داشته باشد. مدیران هتل کاچی برای مسافرین سنگ‌تمام گذاشته‌اند و آشپزهای ترازاول وظیفه پخت‌ و پز خوراکی‌های خوشمزه را بر عهده دارند.
هتل تری کمل
هتل های دوستدار محیط زیست؛ هتلی مخصوص طرفداران طبیعت بکر و دست‌نخورده مغولستان
هتل تری کمِل؛ مغولستان
هتل «تری کمل» (Three Camel) در صحرای «گوبی» (Gobi) مغولستان مانند سرابی زیبا و فریبنده، مسافرین را به اقامتی فراموش نشدنی و خاطره‌انگیز فرا می‌خواند. این هتل در میان صخره‌های «بایازانگ» (Bayanzag) و رشته‌کوه‌های «آلاتی» (Alati) واقع شده و طراحی داخلی و بیرون هتل «تری کمل» به گونه‌ای انجام شده تا یادآور طبیعت وحشی محیط اطراف این هتل باشد. به همین دلیل در ساخت تجهیزات هتل از مصالح محلی و دست‌ساز کمک گرفته شده و حضور در این هتل، تمدن غنی مغولستان را برای مسافرین تداعی می‌کند.
هتل «تری کمل» به لحاظ مصرف انرژی نیز در گروه هتل‌های دوست‌دار طبیعت قرار دارد و این هتل بیشتر منابع انرژی مورد نیاز خود را از نور خورشید تأمین می‌کند. استفاده از پلاستیک در هتل «تری کمل» کاملاً ممنوع است تا ضایعات این هتل آسیبی به محیط‌زیست اطراف وارد نکند.
هتل پاکوآر
هتل های دوستدار محیط زیست؛ هتلی در قلب جنگل‌های کاستاریکا
هتل پاکوآر؛ کاستاریکا
در این قسمت به یکی از دورافتاده‌ترین هتل‌های دنیا رسیدیم که در دل جنگل‌‌های بارانی قرار گرفته و هیچ جاده‌ای به این هتل ختم نمی‌شود. به همین دلیل مسافرینی که عزم اقامت در هتل پاکوآر را دارند، باید قید راحتی در خودروهای خود را بزنند و برای رسیدن به این هتل، با قایق‌های محلی در جهت خلاف رودخانه حرکت کنند. اما انصافاً باید اعتراف کرد اقامت در هتل «Pacuare» ارزش زحمتی که مسافرین برای رسیدن به آن می‌کشند را دارد و این هتل نه تنها اقامتی لذت‌بخش را در اختیار مهمان‌ها قرار می‌دهد. بلکه طبیعت بکر و دست‌نخورده اطراف هتل، شرایط را برای طبیعت‌گردی و تفریح مهمان‌ها فراهم می‌کند.
در محیط اطراف هتل پاکوآر، گونه‌های مختلف جانوری به چشم می‌خورد و از آنجایی که برق شهری در این هتل فراهم نیست. هتل پاکوآر، برق مورد نیاز خود را از توربین‌هایی که در مسیر رودخانه قرار گرفته است، فراهم می‌کند. گفته می‌شود خوراکی‌های این هتل به اندازه‌ای خوشمزه است که مسافرین چیزی از آن را باقی نمی‌گذارند و نور چراغ‌های فانوس در شب زینت بخش اتاق‌های این هتل است. تمام امکانات این هتل بوسیله انرژی‌های سبز فراهم می‌شود و برای گرم کردن آب در این هتل، آب‌گرم‌کن‌های خورشیدی تعبیه شده است.
هتل بامبو ایندا
هتل های سبز و دوستدار محیط زیست؛ هتلی خوش‌قیمت و جذاب مخصوص طرفداران طبیعت
هتل بامبو ایندا؛ بالی
هتل «بامبو ایندا» (Bambu Indah) هتلی مقرون‌ به‌صرفه و خوش‌قیمت است که از مصالح طبیعی و محلی ساخته شده و خاطره خوش حضور در دل طبیعت را در ذهن مسافرین ماندگار می‌کند. اتاق‌های این هتل با شاخه‌های درختان ساج و بامبو ساخته شده و در کنار منظره زیبایی که در اختیار مسافرین قرار می‌دهد. فعالیت‌های متفاوتی مانند یوگا، آب‌تنی در استخرهایی با آب تازه و دلنشین و خوراکی‌های خوشمزه‌ای که از مواد طبیعی درست شده‌اند را برای مهمانان هتل فراهم کرده است.
از آنجایی که با هتلی دوست‌دار محیط‌زیست طرف هستیم، مسئولین هتل «بامبو ایندا» بشقاب‌های چینی را از رستوران هتل حذف کرده‌اند و مسافرین در ظرف‌هایی با برگ‌های بامبو و شاخه‌های پاپایا غذا می‌خورند.
هتل کارینجی
هتل های سبز و دوستدار محیط زیست؛ هتلی در استرالیا با امکانات ویژه‌ تفریحی
هتل کارینجی اکو ریتریت؛ استرالیای غربی
«پارک ملی کارینجی» (Karijini national Park) از جذاب‌ترین پارک‌های ملی در دنیا برای علاقه‌مندان به کوه‌نوردی و قایق‌سواری است. به همین منظور برای مسافرین و گردشگرانی که به گشت و گذار در دل طبیعت بکر علاقه دارند، «هتل کارینجی اکو ریتریت» (Karinji Eco Retreat) با هدف جذب گردشگران و حفظ محیط‌زیست در این منطقه بنا شده است. مسیر این هتل از میان صخره‌های سر به فلک کشیده و آبشارهای خروشان می‌گذرد و گل‌های وحشی و دشت‌های وسیع در پیش روی مسافرین هتل «کارینجی اکو ریتریت» قرار دارد.
همان‌گونه که انتظار دارید، این هتل نیز از امکانات پیشرفته‌ای برای کاهش مصرف انرژی بهره می‌گیرد و نیروی برق مورد نیاز هتل کارینجی، توسط انرژی خورشیدی تأمین می‌شود. در این هتل خبری از سیستم‌های تهویه هوا نیست و آب و هوای پاک و باطراوت منطقه کارینجی، برای مسافرین کفایت می‌کند. اتاق‌های این هتل نیز از چادرهای زیبا و مجهزی تشکیل شده که خاطره گشت و گذار در دل طبیعت را برای همیشه در ذهن مسافرین ماندگار می‌کند.
هتل ریوا
هتل های سبز و دوستدار محیط زیست؛ هتلی با مدیریت سرخپوستان 
هتل ریوا؛ گویان
این هتل در کشور «گویان» (Guyana)، در شمال شرقی آمریکای جنوبی قرار دارد و از هتلی صحبت می‌کنیم که مدیریت آن بر عهده انجمن سرخپوستان است. در نتیجه هتل «ریوا» (Rewa)، نگینی درخشان در میان هتل‌های دوست‌دار طبیعت است و به هتلی شناخته شده در بین طرفداران طبیعت وحشی تبدیل شده است. این هتل در سال 2003 افتتاح شد و درآمد و سود حاصل از حضور گردشگران هتل ریوا در اختیار انجمن محلی سرخپوستان قرار می‌گیرد.
به لطف حضور این هتل، روستایی که در کنار آن قرار دارد، رونق گرفته و اخیراً شاهد تاسیس کلیسا، مرکز درمانی، مهدکودک و دبستان در این روستا بودیم. این موارد باعث شده تا گردشگران در کنار حضور در هتل ریوا و بهره‌گیری از مناظر طبیعی و زیبای این هتل، گشتی در روستای اطراف آن بزنند و با فرهنگ غنی سرخپوستی آشنا شوند.
هتل ماشپی
هتل های سبز و دوستدار محیط زیست؛ هتلی برای طرفداران طبیعت در قلب جنگل‌های اکوادور
هتل ماشپی؛ اکوادور
به عنوان آخرین هتل از فهرست هتل‌های دوست‌دار محیط‌زیست به هتلی رسیدیم که در اعماق (جنگل‌ ابری آندین چوکو) (Chocó-Andean Cloud) قرار دارد. مدیران این هتل توجه خاصی به حفظ محیط‌زیست در ساخت «هتل ماشپی» (Mashpi)، اختصاص داده‌اند و در بنای این هتل زیبا و جذاب، حتی یک درخت هم بریده نشده است.
اتاق‌های «هتل ماشپی» به گونه‌ای طراحی شده که در سرتاسر روز و شب، نمایی زیبا و خاطره‌انگیز از جنگل‌های بارانی را پیش‌روی مسافرین قرار می‌دهد. در کنار این نمای زیبا، گونه‌های مختلف جانوری از پرندگان و پروانه‌ها نیز خاطره‌ای به یادماندنی را برای مسافرین هتل «ماشپی» به ارمغان می‌آورند.
در این قسمت به پایان فهرست بهترین هتل‌های دوست‌دار محیط‌زیست در سرتاسر جهان رسیدیم، در پایان پیشنهاد می‌کنیم اگر شما هم از طرفداران محیط‌زیست هستید و علاقه زیادی به مسافرت و گردشگری بدون آسیب زدن به طبعیت دارید، در قسمت نظرات برای ما و دیگر خواننده‌ها خاطره‌های خوش خود را از هتل‌هایی که در آنها اقامت داشته‌اید به اشتراک بگذارید.

مطالب «بوتیک هتل» و «عجیب ترین هتل های بارسلونا» را از دست ندهید.
برچسب(ها)
امتیاز دهید نظری تا کنون ثبت نشده است ۵ / 3 5 نفر
نظرتو با ما مطرح کن
نظرات دیگران
اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می‌دهد.