برنامه‌ی سفر به کوهرنگ و روستای سرآقاسید

19 خرداد، 1399
19 خرداد، 1399
5 روزه
تابستان
دوستانه
مرتضی نامور
سفرهای تابستانه فقط به شمال کشور محدود نمی‌شود. اگر از مقاصد تکراری خسته شدید، حالا وقت سر زدن به جنوب غربی کشور و بهشتی به نام کوهرنگ فرا رسیده. علاوه بر جاذبه‌های کوهرنگ، در این برنامه سفر شما را به عجیب‌ترین روستای ایران یعنی روستای سر آقا سید می‌بریم. پس با اسمارتیز همراه باشید تا برنامه‌ی سفر به کوهرنگ و روستای سر آقا سید، شما را به یک بهشت کمتر شناخته ببریم.
روز 1
بازدید از کوهرنگ
مقصد سفر ما شهر کوهستانی چلگرد (کوهرنگ) سرچشمه‌ی زاینده رود است. قبل از شروع سفر می‌توانید وضعیت آب و هوای کوهرنگ را از اینجا چک کنید. اگر سفر به کوهرنگ را از تهران شروع می‌کنید، حدودا 5 تا 6 ساعت زمان نیاز دارید. در مسیر و قبل از رسیدن به کوهرنگ می‌توانید از چشمه دیمه یکی از سرچشمه‌های اصلی زاینده رود بازدید کنید.

مرتضی نامور

مردمان بختیاری یکی از بزرگ ترین اقوام ایران که هنوز بخشی از آنان زندگی عشایری خود را ادامه می‌دهند. عشایر ایل بختیاری با گذر از کوه‌های زردکوه برای گذران تابستان در منطقه کوهرنگ اقامت چند ماهه دارند. یکی از قدیمی‌ترین مستند‌های تاریخ سینما در سال 1304 توسط دو فیلم ساز آمریکایی در مورد کوچ عشایر طایفه بابااحمدی با نام فیلم علف ساخته شده است. فیلم مستند دیگری با نام مردمان باد در سال 1354 توسط دگر مستندسازان آمریکایی ساخته شده است.


تونل معروف کوهرنگ، آبشار شیخ علی خان، چشمه کوهرنگ و سیاه‌چادرهای عشایر بختیاری از جاذبه‌های اصلی منطقه به شمار می‌رود که به فراخور زمان می‌توانید از آن‌ها بازدید کنید. در چلگرد چندین هتل، کمپ عشایری و اقامتگاه‌ بومگردی وجود دارد که متناسب با سلیقه‌ی خود می‌توانید در آن‌ها اقامت داشته باشید.
اقامتگاه‌های این منطقه
 • هتل کینو کوهرنگ
 • اقامتگاه بوم‌گردی ملک آباد
 • اکو کمپ عشایری کوهرنگ
 • هتل زردکوه
کافه‌ها و رستوران‌های این منطقه
 • رستوران سنتی تاتزا
 • رستوران سنتی تخت جمشیدنگاره 1 از 3
نگاره 2 از 3
نگاره 3 از 3
روز 2
رسیدن به روستای سرآقاسید
بعد از صرف صبحانه، خود را برای دیدن یک جاذبه‌ی بسیار متفاوت آماده کنید. برای ادامه سفر به کوهرنگ و بازدید از روستای پلکانی و منحصر به فرد سر آقا سید جاده خاکی به طول حدود 40 کیلومتر و عبور از گردنه 3200 متری عسل کشان را در پیش رو دارید. اگر ماشین چهارچرخ (کمک دار) همراه ندارید، می‌توانید ماشین خود را در پارکینگ روستای شیخ علی خان در محل مناسبی پارک کنید و با کرایه وانت نیسان از این محل، مسیر را به روستای سرآقاسید ادامه دهید. همچنین به صورت روزانه چند دستگاه مینی بوس بنز قدیمی از شهر چلگرد به مقصد آبادی سرآقاسید در ساعت‌های مشخصی حرکت می‌کند.

“می‌توانید ماشین خود را در پارکینگ روستای شیخ علی خان در محل مناسبی پارک کنید و با کرایه وانت نیسان از این محل، مسیر را به روستای سرآقاسید ادامه دهید. همچنین به صورت روزانه چند دستگاه مینی بوس بنز قدیمی از شهر چلگرد به مقصد آبادی سرآقاسید در ساعت‌های مشخصی حرکت می‌کند.”


دامنه‌های زردکوه برف‌گیرترین کوهستان ایران محسوب می‌شود و چشمه‌ها و رودهای جاری در این منطقه همگی سرچشمه‌های بزرگترین رود ایران- کارون - را تشکیل می‌دهند. غار یخی چما از دیگر جاذبه‌های منطقه محسوب می‌شود که برای بازدید از آن در مسیر رفت یا برگشت حتما باید زمان مناسب را در نظر بگیرید و تجهیزات کافی داشته باشید. در روستای سر آقا سید چندین اقامتگاه بومگردی وجود دارد، همچنین می‌توانید با اسفندیاردادور بابای مدرسه سرآقاسید هماهنگ کنید. عصر را به گشت و گذار در روستا بپردازید و بازدید دیگر جاذبه‌های روستا را به روز بعد موکول کنید.
اقامتگاه‌های این منطقه
 • اقامت در خانه محلی

نگاره 1 از 3
نگاره 2 از 3
نگاره 3 از 3
روز 3
گشت در روستای سرآقاسید
روستای سر آقا سید با معماری پلکانی و خانه‌های ساخته شده از سنگ و گل و چوب یکی از دور افتاده‌ترین روستاهای ایران محسوب می‌شود. به علت بارش سنگین برف در منطقه، گردنه عسل کشان به مدت حدود 6 ماه مسدود و ارتباط مردم ساکن روستا با دنیای خارج کاملا قطع می‌شود. از جاذبه‌های بی‌نظیر روستا، می‌توان چشمه نمک، ایل راه آستونه، آبشار و چشمه مراد و عشایر منطقه را نام برد. بسته به زمان شما می‌توانید یک شب دیگر در روستا اقامت کنید و یا مسیر بازگشت به کوهرنگ را در پیش بگیرید.


نگاره 1 از 3
نگاره 2 از 3
نگاره 3 از 3
روز 4
بازدید از جونقان و تالاب چغاخور
از کوهرنگ جاده شهرکرد را در پیش بگیرید و پس از عبور از شهر فارسان دوراهی را به سمت راست و شهر  جونقان پیش بگیرید و از خانه سردار اسعد بختیاری بازدید کنید. سپس مسیر را به سمت تالاب چغاخور ادامه دهید. می‌توانید در حاشیه دریاچه کمپ کنید و یا برای اقامت هتل بروجن را در نظر بگیرید.
اقامتگاه‌های این منطقه
 • هتل بروجن
 • هتل سیاسرد
کافه‌ها و رستوران‌های این منطقه
 • رستوران ملت بروجن
 • رستوران شب نشین بروجن

نگاره 1 از 3
نگاره 2 از 3
نگاره 3 از 3
روز 5
بازگشت به تهران
روز آخر سفر به کوهرنگ از راه رسیده و باید خود را برای برگشت به تهران آماده کنید. اگر وقت دارید و صبح زود راه افتاده‌اید می‌توانید در راه توقف کوتاهی در اصفهان داشته باشید. سری به میدان نقش جهان بزنید و دیداری تازه کنید. ناهار را می‌توانید در رستوران‌های خوب اصفهان نوش جان کنید و بعد از خرید سوغاتی به تهران برگردید.
امیدواریم برنامه سفر کوهرنگ و روستای سر آقا سید، راهنمای خوبی برای سفر به استان چهارمحال و بختیاری برای شما باشید. اگر شما هم تجربه‌ سفر به این مناطق را دارید، خوشحال می‌شویم آن را با اسمارتیز به اشتراک بگذارید.


نگاره 1 از 3
نگاره 2 از 3
نگاره 3 از 3
پیش از سفر به این ‌نکات توجه کنید:
 • این برنامه سفر را «مرتضی نامور» پیشنهاد داده است. درباره مرتضی نامور بیشتر بدانید.
 • تمام اقامتگاه‌ها، رستوران‌ها و لیدرهای محلی پیشنهادی هستند و شما می‌توانید با توجه به زمان سفرتان و علایق‌تان سایر اقامتگاه‌ها، مسیرهای سفر، رستوران‌ها و ... را انتخاب کنید.
 • تجربه شما از سفر می‌تواند راهنما یا انگیره‌ای برای سفر دیگران باشد. خوشحال می‌شویم اگر تجربه‌تان را از سفر (در قالب سفرنامه، عکس، ویدئو یا فایل صوتی) برای ما بفرستید.
نقشه
مرتضی نامور

هواشناسی خوندم، از کودکی به طبیعت علاقه داشتم، با ورود به دانشگاه سفر رو جدی‌تر ادامه دادم. علاقه‌مند به رانندگی در جاده‌های بی‌انتهای ایرانم و حدود 5 سال است که وارد حرفه‌ی تورلیدری شدم.

امتیاز دهید نظری تا کنون ثبت نشده است ۵ / 4.5 4 نفر
نظرتو با ما مطرح کن
نظرات دیگران
اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می‌دهد.