برنامه‌ی سفر به باداب سورت و دریاچه چورت

16 اردیبهشت، 1399
16 اردیبهشت، 1399
3 روزه
بهار
دوستانه
اردلان فروتن
رنگین کمان زمینی؟ بله، ما در ایران زیبای‌مان چشمه‌هایی داریم که هفت رنگ آن مانند رنگین کمانی‌ست که بر زمین پهن شده باشد. در این برنامه سفر همراه اسمارتیز باشید، تا شما را به چشمه‌های هفت رنگ و یک دریاچه‌ی رویایی ببریم، یعنی چشمه‌های باداب سورت و دریاچه‌ی چورِت در استان مازندران.
روز 1
رفتن به سمنان، روستای اورست و بازدید از باداب سورت
سفر طبیعت‌گردی ما با ترک تهران به سمت سمنان شروع می‌شود. تهران حدودا 220 کیلومتر تا سمنان فاصله دارد. زمان‌بندی را جوری تنظیم کنید، که برای ناهار به مهدی شهر (سنگسر سابق) برسید. نمی‌شود به مهدی شهر رفت اما چلو ماهیچه‌ی لذیذ و معروفش را امتحان نکرد. پس پیشنهاد می‌کنیم حتما این غذا را امتحان کنید.
بعد از صرف ناهار، حرکت خود را به سمت شهمیرزاد ادامه دهید تا بعد از عبور از فولادشهر به سه راه تلمادره برسید. سپس مسیر خود را تا روستای اروست ادامه دهید، جایی که چشمه‌های باداب سورت در نزدیکی آن قرار گرفته است. جاده‌ی منتهی به چشمه از این روستا به بعد خاکی می‌شود و بهتر است از ماشین‌های محلی (وانت یا نیسان) کمک بگیرید. از مهدی شهر حدودا 109 کیلومتر تا باداب سورت راه پیش رو دارید.

باداب سورت از متفاوت‌ترین جاذبه‌های طبیعی‌ست که در زندگی‌تان دیده‌اید. تصور کنید مقابل چشمه‌های پلکانی ایستاده‌اید که آب از آن‌ها سرازیر می‌شود و هر لحظه به یک رنگ درمی‌آید. جالب است بدانید باداب در لغت به معنای آب گازدار و سورت معنای شدت اثر می‌دهد.

“بهترین زمان سفر به باداب سورت و بازدید از این دریاچه اردیبهشت ماه است و متأسفانه در سال‌های اخیر بسیار کم آب شده.”


2 چشمه‌ی کاملا متفاوت مجموع چشمه‌های هفت رنگ باداب سورت را تشکیل داده است. وقتی می‌گوییم متفاوت، یعنی هم رنگ، هم بو و هم مزه! تفاوت در این حد که چشمه‌ی اول شور شور و چشمه‌ی بعدی ترش و شیرین است. اما هر کدام از این چشمه‌ها چه خاصیتی دارد؟
از چشمه شور که در قالب استخر کوچکی درآمده، به خصوص در تابستان برای آب تنی استفاده می‌شود. آب تنی که خالی از خواص درمانی هم نیست. آب این چشمه را برای درمان دردهای کمر، پا، میگرن و امراض پوستی و روماتیسم مفید می‌دانند. جالب است بدایند این چشمه در زمستان اصلا یخ نمی‌زند و این به همان شور بودن آن برمی‌گردد.
چشمه‌ی بعدی که آبی ترش و شیرین دارد و رنگ آن به قرمز و نارنجی می‌زند در شمال غربی چشمه‌ی قبلی قرار گرفته. در واقع رنگ قرمز آن به رسوب آهن برمی‌گردد که اکسید آهن را از اعماق صخره‌ها به روی زمین می‌آورد.

“در سفر به باداب سورت، در زمان بازدید از این چشمه‌ها مراقب باشید به بافت طبیعی آن‌ها آسیب نرسانید.”


بعد از بازدید از چشمه‌ها و گرفتن عکس‌های یادگاری به روستای اروست برگردید. معمولا در این روستا می‌شود خانه‌ی محلی اجاره کرد. پس خانه‌ای اجاره کنید و بعد از صرف شام، با یک استراحت جانانه خستگی روز اول سفر را از تن به در کنید.

نگاره 1 از 3
نگاره 2 از 3
نگاره 3 از 3
روز 2
بازدید از دریاچه چورت و اقامت در ساری
صبح روز دوم سفر به باداب سورت، پس از صرف صبحانه وسایل خود را جمع کنید. قرار است 90 کیلومتر به سمت ساری بروید تا از یک دریاچه‌ی رویایی دیدن کنید. این دریاچه‌ی رویایی چورِت نام دارد، نام عجیبی که از روستایی به همین نام در نزدیکی خود وام گرفته است. بسیاری از محلی‌ها معتقدند که چورِت بر اثر زلزله‌ای در سال 1318 شکل گرفته، وقتی مسیر چشمه‌ای در همان نزدیکی بسته شده و این دریاچه در گودی زمین ایجاده شده.
برای رفتن به چورت، پیشنهاد می‌کنیم ماشین خود را در روستا پارک کنید و با استفاده از ماشین‌های محلی (وانت و نیسان) به دریاچه بروید. دیدن بهشتی از درختان گردو و ازگیل نوید از نزدیک شدن به دریاچه چورِت را می‌دهد. این دریاچه به قدری آرام و سرسبز است، که ناخودآگاه شما را هم به آرامش دعوت می‌کند.

“به هیچ وجه هوس آب تنی در این دریاچه به سرتان نزند، چرا که هم عمق نامشخصی دارد و هم به دلیل محیط قبل از زلزله هنوز بازمانده‌هایی از تنه‌های درختان در عمق این دریاچه وجود دارد.”


اما خبر خوب آن که می‌توانید با قایق‌های کوچک گردش کوچی روی سطح دریاچه داشته باشید. علاوه بر آن می‌توانید در جنگل بی‌نظیر اطراف دریاچه پیاده‌روی کنید و از عطر پونه و آویشن سرمست شوید.
پیشنهاد می‌کنیم تدارک ناهار را از قبل دیده باشید تا در همسایگی چورِت یک ناهار به یاد ماندنی میل کنید. پس از گذراندن یک روز عالی در آب‌وهوای معرکه‌ی دریاچه به سمت ساری بروید و شب را در هتل جنگلی سالاردره اقامت کنید.
اقامتگاه‌های این منطقه
کافه‌ها و رستوران‌های این منطقه
  • رستوران حاج حسن ساری
  • رستوران مارشو ساری
  • رستوران هتل سالاردره
  • اکبرجوجهنگاره 1 از 4
نگاره 2 از 4
نگاره 3 از 4
نگاره 4 از 4
روز 3
برگشت به تهران
روز سوم سفر به باداب سورت و دریاچه چورت را به برگشت به تهران اختصاص داده‌ایم. بنابراین طبق اولویت خودتان می‌توانید برنامه‌ریزی کنید. مثلا می‌توانید گشتی در شهر ساری بزنید و پس از آن به تهران برگرید. امیدواریم این برنامه سفر شما را در داشتن سفری متفاوت به طبیعت شمال ایران حسابی کمک کرده باشد. اگر شما هم تجربه‌ای از سفر به باداب سورت و دریاچه چورت دارید، خوشحال می‌شویم آن را با اسمارتیز به اشتراک بگذارید.
پیش از سفر به این ‌نکات توجه کنید:
  • این برنامه سفر را «اردلان فروتن» پیشنهاد داده است. درباره اردلان فروتن بیشتر بدانید.
  • تمام اقامتگاه‌ها، رستوران‌ها و لیدرهای محلی پیشنهادی هستند و شما می‌توانید با توجه به زمان سفرتان و علایق‌تان سایر اقامتگاه‌ها، مسیرهای سفر، رستوران‌ها و ... را انتخاب کنید.
  • تجربه شما از سفر می‌تواند راهنما یا انگیره‌ای برای سفر دیگران باشد. خوشحال می‌شویم اگر تجربه‌تان را از سفر (در قالب سفرنامه، عکس، ویدئو یا فایل صوتی) برای ما بفرستید.
نقشه
برچسب(ها)
موقعیت(ها)
نهال ظاهری

روانشناسی می‌خونم و شیفته‌ی کشف دنیای پدیداری آدم‌هام. عکاسی و نویسندگی پنجره‌هایی هستن که من رو به جهان بیرون وصل می‌کنن. علاقه به طبیعت باعث شد به سمت فعالیت‌های محیط‌زیستی برم و در ادامه به سفر علاقه‌مند بشم. سفر برای من فرصت کشفه و کمکم کرده ابعاد جدیدی از خودم رو بشناسم. کتاب، فیلم و پادکست هم اجزای جدانشدنی زندگی من هستن.

امتیاز دهید 1 دیدگاه
نظرتو با ما مطرح کن
نظرات دیگران
سلام ممنونم بابت اطلاعاتی که دادید.
27 خرداد، 1399

خیلی مطالب مفید هستند.متشکرم .سوالی دارم ما از گرگان میخواهیم از درچه چورت و باداب سورت دیدن کنیم . اول به دریاجه بریم و طوری تنظیم کنیم که برسیم 90 کیلومتر ادامه راه داده و شب را در اورست بگذرانیم وروز بعد ، از باداب سورت دیدن کنیم. و بعد از نهار برگردیم .اینطوری فکر کنم برای ما بهتر باشد.ممنون میشم شماهم راهنمایی بفرمایید

پاسخ اسمارتیز :سلام. خواهش مي‌کنم. بله مسير خوبيه.