برنامه‌ی سفر به ارومیه

سفر 3 روزه

مدت مطالعه :
ارومیه شهر حلوا و نقل بیدمشک است، اما این شیرینی در کنار شوری دریاچه ارومیه ترکیبی را به وجود می‌آورد که گاهی در پست‌های اینستاگرام لئوناردو دی‌کاپریو می‌بینیمش. برنامه سفر به ارومیه قند خون و فشار خون‌تان را با شوری و شیرینی بالا می‌برد و کاری می‌کند که از سفر لذت ببرید. با اسمارتیز همراه باشید تا با هم به ارومیه سفر کنیم.

شهرگردی

روز اول
در سال‌های اخیر بحران خشک شدن دریاچه ارومیه و کمپین مردمی آن، جزو خبرهای مهم جهانی بود. بزرگ‌ترین دریاچه ایران که می‌خواهیم در برنامه سفر به ارومیه به آن سر بزنیم. اما قبل از هر چیز باید خودمان را به شهر نُقل برسانیم. برای رسیدن به ارومیه می‌توانید با ماشین شخصی بروید یا با قطار و اتوبوس به ارومیه بروید. قطارهای ارومیه شرکت رجا معمولا ساعت 22:40 دقیقه روزهای زوج از تهران راه می‌افتند و حدود ساعت 12:30 روز بعد به مقصد می‌رسند. نرخ بلیط قطار بسیار متفاوت است و شاید از 50 هزار تومان تا 110 هزار تومان هم باشد. قیمت بلیط اتوبوس به ارومیه نیز حدود 85 هزار تومان است. در هر صورت وقتی به ارومیه رسیدید باید کلی تفریح کنید و از سفرتان لذت ببرید.
برای شروع می‌توانید اول به کلیسا ننه مریم یا همان کلیسا شرق‌آشور بروید. این کلیسا ساده، زیبا و مینیمال دکور شده است. این بنا با داستان‌های مختلف آمیخته شده است، از تبدیل شدنش از آتشگاه به کلیسا تا نام‌های متفاوتش و یدک کشیدن دومین کلیسای قدیمی در جهان بعد از کلیسا بیت لحم فلسطین. سقف و در ورودی کوتاه هستند و شاید برای افراد قدبلند بازدید از اینجا کار آسانی نباشد و بخواهند برای ورود از در کمی سرشان را خم کنند. جلوی در هم تابلویی وجود دارد که می‌گوید:"نعلینت را از پا بیرون کن، مکانی که در آن ایستاده‌ای مقدس است." ساخته شدن کلیسا از سنگ و ملات سنگین شما را یاد فیلم‌ها و سریال‌های تاریخی مانند وایکینگز می‌اندازد.
کلیسا ننه مریم در شهر ارومیه
سفر به ارومیه؛ کلیسا ننه‌مریم ساده و صمیمی است | عکس: آرام مانو
محراب کلیسا بسیار ساده و اتاقی گنبدی شکل است که کشیشان حق ورود به آن را دارند. تابلوها و نقاشی‌هایی از حضرت مسیح نیز در این کلیسا به چشم می‌خورد. از مزار موبدان این کلیسا هم می‌توانید بازدید کنید که می‌گویند روی قبر آن‌ها داستان تبدیل شدن آتشگاه و کلیسا نوشته شده است. برخی می‌گویند نام دو موبد از آن 3 موبدی که پس از دیدن ستاره‌ای که به اورشلیم حرکت می‌کرد و خبر از به دنیا آمدن مسیح می‌داد، به سمت اورشلیم حرکت کردند و دوباره به ارومیه بازگشتند، مالکوم و بلشامر است. در آخر برای بازدید از این کلیسا حدود 45 دقیقه زمان کافی‌ست. سه گنبد جای دیدنی‌ست که بعد از کلیسا ننه مریم باید در برنامه سفر به ارومیه ببینید. با پای پیاده یا با تاکسی خودتان را به سه‌گنبد برسانید. اگر پیاده بخواهید به سمت سه گنبد حرکت کنید حدود 15 دقیقه طول می‌کشد. اثر شماره 243 فهرست آثار ثبت شده ملی در واقع یک آرامگاه مربوط به دوران سلجوقی است که بلیط ورود آن تنها 2 هزار تومان قیمت دارد. برخی معتقدند که اینجا 3 بنا بوده است و دو بنای دیگر از بین رفته‌اند و شاید به همین دلیل به آن سه‌گنبد می‌گویند.
بنای تاریخی سه گنبد در سفر به ارومیه
سفر به ارومیه؛ سه‌گنبد در زمستان هم زیباست | عکس: مرتضی احمدیان
قبرهای زیادی در گذشته در کنار این بنا وجود داشته است که به مرور زمان از بین رفته‌اند. این افراد معمولا از طبقات بالای جامعه بودند. این بنای استوانه‌ای شکل دو بخش سرداب و آرامگاه دارد و از دو طبقه تشکیل شده است. تزئینات خاصی در بنا به کار نرفته است اما آجرهای قهوه‌ای و درخشانش نمای خاصی به این بنای عصر سلجوقی داده‌اند. حال از سه‌گنبد باید به بازار سنتی ارومیه برویم که تنها 15 دقیقه پیاده‌روی و 6 دقیقه با ماشین آن‌طرف‌تر است. در برنامه سفر به ارومیه خود حتما به بازار ارومیه سر بزنید تا شیرینی و نقل و سوغاتی‌های ارومیه را بخرید. طاق‌ها و گنبدهای این بازار بسیار زیباست و چشم‌ها را خیره می‌کند. مغازه‌های اولی لبنیاتی هستند و می‌توانید پنیر و کره و ... را از آن‌ها بخرید بعد از رد کردن لبنیات‌فروشی‌ها، راسته زرگرها می‌تواند جذاب باشد. در این بازار مستطیل شکل کامل بگردید و از مغازه‌هایش دیدن کنید. مس‌گری، چاقوسازی، فرش‌فروشی، طلافروشی و... از آن دست مغازه‌هایی‌ست که حتما باید به آن‌ها سری بزنید. توریست‌های زیادی را هم خواهید دید که در این بازار در حال چرخش هستند و گاهی دوربین‌شان فلش می‌زند و صدا می‌دهد. همان کنار بازار باید از مسجد جامع یزد دیدن کنید. از این مسجد جامع دیگر چیزی نمانده و فقط ساختمان و گنبدش را می‌بینید که گاهی کبوتران روی آن می‌نشینند. در همان اطراف چلوکبابی حاتم می‌تواند انتخاب خوبی برای صرف ناهار باشد. پس از صرف ناهار برای هضم غذا می‌توانید تا میدان انقلاب (ایالت) پیاده‌روی کنید تا ساختمان شهرداری و شهربانی ارومیه را ببینید. این ساختمان قدیمی حسی شبیه بودن در میدان شهرداری رشت می‌دهد.
ساختمان شهرداری ارومیه
سفر به ارومیه؛ ساختمان شهرداری ارومیه با آجرهای زیبایش | عکس: حسین محمودی
ساختمان شهرداری ارومیه را آلمانی‌ها معماری کرده‌اند برای همین اگر آن‌جا رفتید و حس کردید ساختمان شبیه عقابی‌ست که بال‌هایش را باز کرده تعجب نکنید. افراد زیادی را خواهید دید که در حال عکاسی هستند، پس شما هم دوربین را درآوردید و چند عکس زیبا از این ساختمان بگیرید یا چند دقیقه‌ای را همین‌جا استراحت کنید. ساختمان شهربانی نیز کنار ساختمان شهرداری قرار دارد. خب برای امروز کافی‌ست چون فردا می‌خواهیم به پارک و دریاچه ارومیه برویم. برای اقامت در ارومیه می‌توانید هتل آریا ارومیه را انتخاب کنید که هتلی 4 ستاره است، اگر هم می‌خواهید خرج سفر را کم کنید هتل ایران پارک ارومیه گزینه بسیار خوبی‌ست.
روز دوم
پس از صرف صبحانه به سمت پارک جنگلی شیخ‌تپه حرکت می‌کنیم. کم کم داریم به سمت دریاچه ارومیه می‌رویم و تفریحات در این منطقه بیشتر می‌شود. این پارک با درختان سروقامتش از هرکجای شهر ارومیه دیده می‌شود و البته باید بدانید این پارک محل برگزاری نمایشگاه‌هایی‌ست که در ارومیه برگزار می‌شود و هنگام نمایشگاه‌ها این پارک چنان شلوغ می‌شود که جای سوزن انداختن نیست. در روزهای خلوت از شهربازی خوبش و درختان کاج و سرو و هوای فوق‌العاده شیخ‌تپه استفاده کنید. رستوران سنتی و بوفه و سرویس بهداشتی نیز در اینجا وجود دارد. صبح‌های آخرهفته که به اینجا بیایید ورزشکاران و مردمی رو خواهید دید که آمده‌اند تا بدوند یا پیاده‌روی کنند و لحظات خوشی را در کنار دوستان‌شان بگذرانند. دیگر وقت رفتن به دهکده ساحلی چی‌چست است. از پارک شیخ‌تپه تا این دهکده ساحلی که در نزدیکی بندر گلمانخانه قرار دارد و حدود 30 دقیقه راه در پیش دارید. هر کجا که فکر کردید راه را نمی‌دانید از تابلوهای راهنما که مسیر را نشان داده‌اند کمک بگیرید یا از افراد محلی بپرسید. همه این دهکده زیبا که برخی به آن دیزنی‌لند ایران هم می‌گویند را می‌شناسند. اول از همه شاید برج و باروهای آبی قلعه به چشمتان بیاید و یاد دیزنی و کاخ سیندرلا یا کاخ دیو و دلبر بیفتید. وقتی وارد می‌شوید تمام تفریحاتی که فکرش را بکنید را اینجا خواهید داشت.
مجتمع توریستی چی چست ارومیه
سفر به ارومیه؛ به اینجا دیزنی‌لند ارومیه هم می‌گویند | عکس: ساسان داوودی‌فر
بیلیارد، فوتبال دستی، میز پینگ‌پونگ، ماشین و هواپیمای کنترلی از راه‌دور، سایت پرواز، موتورسواری، شهربازی با انواع بازی‌ها مانند قطار شادی کودکان و... تنها بخشی از تفریحات این دهکده ساحلی است. این‌ها بسیار هیجان‌انگیزتر می‌شود که بدانید یک هتل 3 ستاره برای اقامت در این دهکده ساحلی وجود دارد که می‌توانید یک شب خوب را در آن بگذرانید و تا خود شب در این دهکده ساحلی تفریح کنید. نمک‌درمانی هم برای آقایان و بانوان هم انجام می‌شود تا از خاصیت‌های درمانی هم غفلت نکنیم. البته در قدیم که دریاچه ارومیه شاداب و سرحال بود قدیمی‌های ارومیه بر این باور بودند که اگر رقص و آواز و دلبری قوها را ببینید و بشنوید، جاودان و رویین‌تن خواهید شد، این دهکده لذت بیشتری می‌داد. حالا دریاچه ارومیه رو به خشکی رفته است اما چیزی از ارزش‌های این دهکده کم نخواهد کرد. در برنامه سفر به ارومیه زمان تفریح و گردش در دهکده ساحلی چی‌چست کاملا به خودتان بستگی دارد. می‌توانید در هتل فلامینگو بمانید یا دوباره به ارومیه بازگردید.
روز سوم
اگر در دهکده ساحلی چی‌چست شب را گذرانده باشید یا به ارومیه بازگشته باشید فرقی ندارد چون در برنامه سفر به ارومیه در روز سوم باید به موزه ارومیه بروید. فاصله دهکده ساحلی چی‌چست تا خود ارومیه چیزی کمتر از 1 ساعت است پس اختلالی در برنامه پیش نخواهد آمد. می‌گویند وقتی تاریخ می‌خوانی دیگر سرت کلاه نمی‌رود و موزه‌ها اینجا هستند تا یادآور تاریخ باشند. موزه ارومیه از دو بخش تشکیل شده است؛ باستان‌شناسی و مردم شناسی. موزه باستان‌شناسی خود به 3 بخش تقسیم می‌شود قبل از تاریخ، بعد از تاریخ و دوره اسلامی. در این 3 بخش با وسایل و لوازمی که در تپه‎های باستانی ارومیه پیدا شده‌اند آشنا می‌شویم.
موزه مردم شناسی ارومیه
سفر به ارومیه؛ موزه ارومیه و بخش مردم‌شناسی آن | عکس: اکبر گلبو
برخی از این لوازم سنگی و... به هزاران سال پیش از میلاد برمی‌گردد و جالب است ببینیم در همین ایران کسانی پیش از میلاد مسیح از این لوازم استفاده می‌کردند. بخش مردم‌شناسی که کوچک‌تر از بخش باستان‌شناسی است لباس‌های محلی این خطه، لوازم و ادوات کشاورزی، ظروف و... را به نمایش گذاشته است. بلیط ورودی به موزه 2500 تومان برای هر نفر است و زمانی که باید برای دیدن کامل موزه بذارید چیزی حدود 2 ساعت است. در برنامه سفر به ارومیه اینجا آخرین جایی‌ست که از آن بازدید می‌کنیم. حالا خانه خود را نشانه بروید و به سمت خانه جرکت کنیم. برنامه سفر به ارومیه تمام شد ولی حلوا هویج و نقل بیدمشکش را با خود به خانه می‌آوریم.

از گذاشتن پست تو فروم‌ها شروع کردم. 12 سالم بود که در دوره‌های خبرنگاری یونیسف یاد گرفتم چگونه بنویسم. بعد تو مجله‌های مختلف شروع به کار کردم و دست سرنوشت من رو به اینجا رسوند. در کنار نوشتن، همیشه از دیدن فیلم لذت می‌بردم، به همین دلیل شروع کردم زیرنویس زدن و شدم AmirDW.

امتیاز دهید 1 دیدگاه ۵ / 4.4 41 نفر
نظرتو با ما مطرح کن
نظرات دیگران
ارومیه قلب آذربایجان

💓 ارومیه قلب آذربایجان 💓
به دیار آذربایجان شهر اورمیه شهر والیبالی و والیبال خیز خطه آذربایجان خوش اومدید.
آذربایجان دیارنا ، گوزل اورمیه شهرینه چوخ خوش گلیبسیز.
ما آذربایجانی ها به خصوص اورمیه ای ها به ترکی ( اورمولوها ) خونگرمو مهمان نوازیم.
یاشاسین ایران 💓
یاشاسین آذربایجان 💓
یاشاسین اورمیه 💓

💓💓💓 عشقیم اورمیه 💓💓💓
یاشاسین

اسمارتیز :وای بسیار عالی. ممنون از این همه انرژی خوب