اقامتگاه بوم گردی خشت و ماه اردکان

مدت مطالعه: 4 دقیقه
اقامتگاه بومگردی خشت و ماه اردکان تنها یک جای خواب در سفر نیست. فکر کن تک و تنهایی و پای سفر نداری و راهت به این خانه افتاده؛ انرژی مثبت از سرکوچه حس می‌شود؛ کلی گردشگر شاد نشسته‌اند و گپ می‌زنند و توی تازه وارد را هم می‌پذیرند؛ آن‌قدر مهمان‌نوازی 20 است  که از خوش گذشتن زیاد نمی‌فهمی زمان کی گذشت. دوست داری هر آخر هفته برگردی همینجا. اینجا اقامتگاه بوم گردی خشت و ماه اردکان نام دارد که از نوروز 1397 میزبان مسافران عاشق دوستی، فرهنگ و معماری ایرانی شده است.

داستان اقامتگاه بومگردی خشت و ماه اردکان
قصه پنج ساله شغل جالب سمانه مهدی زاده و حبیب قادری بر می‌گردد به کودکی سمانه. آن زمانی که خاله بازی می‌کرد و صدای قل‌قل سماور در خانه‌‌ای با حیاط اندازه یک غربیل، بوی ترشی و دمی برنج و رقص ماهی‌ها در حوض فیروزه‌ای دنیای خیال‌پردازی‌های دخترانه‌اش بود. سمانه وقتی با مهدی ازدواج کرد از ذهنیت‌ها و آرزوهایش گفت؛ با هم به این ذوق چاشنی خلاقیت اضافه کردند، روی اجاق تلاش آرام آرام پختند و حالا مدیران یکی از معروف‌ترین اقامتگاه‌های اردکان هستند. این زوج جوان در کنار هم پروژه‌ای دشوار و پرخرج را آغاز کردند و بدون این‌که لحظه‌ای دلسرد شوند، 2 سال شب و روز دویدند و به آنهایی که می‌گفتند از پس این مخروبه 300 ساله برنمی‌آیید؛ ثابت کردند که خواستن توانستن است. مالکان سابق این بنای تاریخی سرنوشت مرگ را برایش پذیرفته بودند اما صاحبان جدیدش معتقدند که مسافران نبض و نفس عمارت خشت و ماه هستند؛ سمانه و حبیب در این خانه هر روز متولد می‌شوند.
سمانه به مدت 8 سال به عنوان بلد محلی گردشگران را به جاهای دیدنی اردکان می‌برده است. بعد از ازدواج با حبیب به جای این‌که سرمایه شروع زندگی‌شان را خرج یک آپارتمان نوساز کنند یک خانه خشت و گلی خریدند. هزینه خیلی زیادتری از خرید یک آپارتمان پرداخت کردند تا بتوانند آن بنایی که ما الان می‌بینیم را بازسازی کنند. مرمت این خانه سختی‌های بسیاری داشته چون اوستا بنّا باید از مصالح بومی‌ استفاده می‌کرده که بیشتر آنها در دسترس نبوده؛ تازه اوستا بنّاهایی که بدانند اصول کار چیست، یا در قید حیات نبودند یا آنقدر پیر بودند که تحویل پروژه بازسازی به آنها غیر ممکن بود. با این حال زوج جوان از هیچ تلاشی دریغ نکردند و بالاخره توانستند وارد زنجیره اقامتگاه‌های بومگردی کشور شوند.

آدرس:
اردکان، میدان بسیج، کوچه حاج احمدی، پلاک 44، اقامتگاه بومگردی خشت و ماه
راه_دسترسی:
اگر از یزد بخواهید به اردکان بیایید و در اقامتگاه خشت و ماه ساکن شوید باید وارد بزرگراه یزد میبد شوید؛ 25 کیلومتر که پیش آمدید، وارد بزرگراه کمربندی میبد- احمد آباد شوید. 20 کیلومتر جلوتر به یک دو راهی می‌رسید که سمت چپ راه اردکان است. در این خیابان باید 5 کیلومتر جلو بروید، یعنی  بلوار ولی عصر را رد کنید، راه‌تان را در بلوار امام خمینی ادامه دهید تا آن که در سمت چپ‌تان یک پارک بزرگ به اسم باغ ملی را ببینید. بعد از تقاطع بلوار خامنه ‌ای اولین خیابان را به راست بپیچید. فرعی‌های اول و دوم را رد کنید. در دومین تقاطع روبه‌روی خود یک کوچه آشتی کنان می‌بینید؛ اینجا باید به چپ بروید. در این خیابان آن قدر جلو بروید که به دومین فرعی سمت راست‌تان برسید. اقامتگاه بومگردی خشت و ماه در انتهای این فرعی قرار گرفته است.
اگر از تهران می‌آیید باید از جاده نائین به اردکان برسید. سپس میدان چادرملو را رد کنید. از خیابان عاصی زاده به خیابان آیت الله طالقانی بروید. در میدان بسیج  وارد خروجی روبه‌روی پارک جنگلی شوید و 20 متر جلوتر دست چپ به کوچه اقامتگاه خشت و ماه را بپیچید. بعد از شروع اقامت در صورتی که ماشین ندارید می‌توانید پیاده تا خیابان اصلی بیایید و تاکسی بگیرید یا از پذیرش بخواهید برای‌تان آژانس خبر کند.
ساعت ورود:
از ساعت 14 هر روز
ساعت خروج:
از ساعت 12 هر روز

مشخصات کلی اقامتگاه

اقامتگاه بومگردی خشت و ماه اردکان  300 سال سن دارد؛ در قدیم متعلق به  حاج ملامحمد حائری (یکی از برجسته‌ترین عالمان دینی یزد) بوده است. این اندیشمند دینی در فضای بیرونی خانه‌اش به طلبه‌ها قرآن، احکام و دروس دینی یاد می‌داده. بعدها که مدیران اقامتگاه تصمیم به بازسازی بنا گرفتند همچنان فضا و معماری اسلامی آن را حفظ کردند. خشت و ماه در فضایی 270 متری با زیربنای 490 متر واقع شده و در دو سطح همکف و طبقه اول  8 اتاق دارد. در یک اتاق مدیران اقامتگاه زوج قادری ساکن هستند و 7 اتاق دیگر برای مهمانهاست. سطح همکف 3 اتاق با سرویس‌ بهداشتی اختصاصی دارند. اما 4 اتاق طبقه بالا با ظرفیت 2،4،5،6 نفر همگی بدون سرویس بهداشتی هستند و ساکنان این اتاق‌ها باید از سرویس بهداشتی مشترک حیاط استفاده کنند. البته جهت رفاه حال مسافران هر دو نوع دستشویی ایرانی و فرنگی در سرویس بهداشتی موجود است.
معمارها سعی داشته‌اند اصالت بنا را حفظ کنند. یک حیاط مرکزی با دورچینی اتاق‌ها و مصالح کاربردی خشت و گِل همه حاکی از دقت مدیران به انحصار معماری سنتی اردکان در مرمت این بنا هستند. حوض زیبایی که در حیاط وجود دارد؛ شب‌های اقامت در این خانه را با صفاتر می‌کند. مسافران همچنین می‌توانند روی تخت‌های ایوان طبقه بالا دور هم بنشینند و از فضای دوستانه خشت و ماه بهره ببرند. مدیران مجموعه در زمستان‌ها کرسی هم برپا می‌کنند تا فضای سنتی اقامتگاه تکمیل شود.
اتاق‌های این مجموعه تخت و تلویزیون ندارند. اینجا باید خاکی باشید و روی زمین بخوابید. برای پر کردن وقت‌تان هم کلی گردشگر خوش ذوق در اقامتگاه هست که می‌توانید سرصحبت را با آنها باز کنید.

خانه خشت و ماه تا بافت تاریخی اردکان 2 کیلومتر فاصله دارد، یعنی مسافتی 5 دقیقه‌ای با ماشین. البته اگر حوصله دارید بهتر است با دوستان‌تان تا جاهای دیدنی داخل شهر اردکان پیاده بروید و از معماری خاص این شهر لذت ببرید. اگر با ماشین از خانه خشت و ماه  راه بیافتید تا خانه تقدیری 5 دقیقه، تا موزه مردم شناسی و خانه افضلی  8 دقیقه و تا روستای خرانق وخانه سنتی خالو میرزا 25 دقیقه راه پیش رو دارید. اقامتگاه خشت و ماه مسطح نیست و از سطح همکف تا طبقه اول پله می‌خورد. بنابراین اگر کودک یا فرد سالمندی در سفر با شما همراه است باید نسبت به خطرات احتمالی آگاه شود. افراد معلول یا کم توان می‌توانند در طبقه اول ساکن شوند اما برای عبور از یکی دو پله 20 سانتی‌متری حیاط به کمک نیاز دارند.
نقاط قوت
 • تدوین برنامه‌های دورهمی برای گردشگران
 • حضور سرایدار و نگهبان
 • وجود سیستم تهویه
 • خدمات لاندری
 • وجود اینترنت در کل خانه
نقاط ضعف
 • نداشتن مبلمان یا میز تحریر
 • نداشتن تلفن در اتاق
 • نبود صندوق امانات در اتاق
 • نبودن نرده روی پله‌ها
 • نداشتن پارکینگ
 • نداشتن یخچال و تلویزیون در اتاق‌ها
نحوه رزرو
 • رزرو تلفنی:  09376061021- 09366093075
 • رزرو اینترتی از سایت‌های رزرو آنلاین اقامتگاه‌های بومگردی
 • رزرو از سایت اقامتگاه بومگردی خشت و ماه اردکان   http://www.kheshtomah.com/
 • اینستاگرام اقامتگاه بومگردی خشت و ماه اردکان  https://www.instagram.com/kheshtomah/
 • ایمیل: Email: Kheshtomah@Gmail.com

امکانات برای سرو غذا

خانه خشت و ماه رستوران یا کافی شاپ ندارد اما می‌توانید از قبل به مدیریت غذای دلخواه‌تان را اعلام کنید تا در وعده مورد نظر غذا را برای‌تان بپزند. اگر هم خودتان بخواهید می‌توانید مایحتاج اولیه را از سوپر مارکت تهیه کنید و با استفاده از امکانات آشپزخانه عمارت غذا را خودتان درست کنید. در میدان بسیج که با خشت و ماه 200 متر فاصله دارد یک سوپر مارکت بزرگ هست.
با این حال اگر حوصله آشپزی ندارید در میدان بسیج یک رستوران هم وجود دارد اما برای مواجهه با گزینه‌های بیشتر باید به خیابان بهشتی تقاطع صدرآباد بروید و یک رستوران باب طبع خود پیدا کنید. با ماشین از خانه خشت و ماه تا این محدوده فقط 5 دقیقه راه است.
 

امکانات برای خرید سوغاتی

اقامتگاه بومگردی خشت و ماه فروشگاه صنایع دستی و سوغاتی ندارد اما چون در بافت تاریخی اردکان واقع شده در نزدیکی‌تان حتما فروشگاه دلخواه خود را پیدا می‌کنید.  مثلا چیلانگری( یا همان آهنگری خودمان) معروفی در خیابان آیت الله خامنه‌ای هست که می‌توانیدن از آن چاقو و کاردک بخرید. فروشگاه ترمه مشهوری هم در همان حوالی وجود دارد که ترمه‌های مشهور استان یزد را می‌فروشد. در این محل چند مغازه ارده فروشی و زولبیا هم می‌بینید که جز سوغات اردکان محسوب می‌شوند.

قوانین و نکات
ممنوعیت همراه داشتن حیوانات خانگی
ممنوعیت استعمال دخانیات
پذیرش خانم مجرد فقط با شناسنامه و کارت ملی
نرخ مهمان خارجی معادل نرخ نامه
پذیریش زوجین تنها با ارائه شناسنامه یا صیغه نامه مهردار
اقامت رایگان برای کودکان زیر 5 سال
اقامت نیم بها برای کودکان بین 5 تا 7 سال در صورت عدم استفاده از سرویس

آدرس‌ها و راه‌های دسترسی
آدرس:

راه دسترسی:

مشخصات کلی اقامتگاه

نقاط قوت
نقاط ضعف

نحوه رزرو

امکانات عمومی

امکان شارژ وسایل الکترونیکی
تراس
سیستم گرمایش و سرمایش
صبحانه
گرمایش
یخچال

امکانات برای سرو غذا

امکانات برای سوغاتی

قوانین و نکات

برچسب مطالب

فعلا تا کارشناسی ارشد صنایع غذایی خوندم و سعی می‌کنم طرح‌های سالمی رو به کارخونه‌های سراسر کشور ارائه بدم؛ برای همین سفر زیاد می‌رم. به نظر من آدم‌ها در سفر تربیت می‌شن. تو هر مقصد از آدم‌ها و فرهنگشون کلی چیز یاد می‌گیرم. نوشتن رو هم از سال 85 شروع کردم و هیچ وقت دوست ندارم تمومش کنم. نقاشی، پیانو، دوچرخه و تنیس رو دوست دارم؛ خیلی هم اجتماعیم.

امتیاز دهید نظری تا کنون ثبت نشده است ۵ / 4.8 20 نفر
نظرتو با ما مطرح کن
نظرات دیگران
اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می‌دهد.