برنامه‌ی سفر به گلستان

5 اسفند، 1398
24 اسفند، 1398
4 روزه
بهار
دوستانه
مرتضی نامور
استان گلستان از معدود استان‌های شمالی کشور است که در تعطیلات نوروز روی آب و هوای بهاریش می‌شود حساب باز کرد. جنگل تا حدودی از خواب زمستانه بیدار شده و سراسر دشت پوشیده از مزارع زرد رنگ کلزاست. در این برنامه سفر قصد داریم از مسیر متفاوتی به دیدار این بخش زیبا از کشورمان برویم. همراه اسمارتیز باشید تا سفری متفاوت به استان گلستان داشته باشیم.
روز 1
بازدید از دامغان
سفر 4 روزه‌ی ما به استان گلستان از تهران شروع می‌شود. مسیرهای مختلفی برای رفتن به گرگان وجود دارد، اما ما حرکت خود را از جاده تهران-مشهد در جنوب رشته کوه البرز شروع می‌کنیم. با انتخاب این مسیر حدودا 534 کیلومتر راه پیش رو خواهیم داشت. از شهرهای گرمسار و سمنان عبور می‌کنیم و در مسیر برای بازدید از کاروانسرای آهوان توقف می‌کنیم. گردنه‌ی آهوان از مسیرهای ارتباطی مهم جاده ابریشم بوده و وجود دو کاروانسرای تاریخی در این مسیر دلالت بر این اهمیت ارتباطی دارد. قدمت کاروانسرایی که بنای سالم‌تری دارد به دوره‌ی صفویه بازمی‌گردد و مثل همه‌ی کاروانسراهای این دوره به کاروانسرای شاه عباسی شهرت دارد. بنای سنگی کنار این کاروانسرا که به کاروانسرای انوشیروانی شهرت دارد به دوره ساسانی برمی‌گردد و در دوره سلجوقیه مرمت شده. پس از بازدید از این بناهای تاریخی مسیر را به سمت شهر دامغان ادامه می‌دهیم. در این شهر می‌توانیم به دیدار مسجدی برویم که از کهن‌ترین مساجد ایرانی شناخته می‌شود. مسجد تاریخانه (خدای خانه) که احتمالا آتشکده‌ای ساسانی بوده و با کمی تغییر در معماری به مسجد تبدیل شده مقصد بازدید ما در دامغان خواهد بود.دامغان هم مانند همه شهرهای در مسیر جاده ابریشم، بازاری دارد که البته این بازار تاریخی رونق بازارهای اصفهان و شیراز را ندارد. در کنار این بازار شما می‌توانید از مناره تاریخی شهر که مربوط به حدود هشتصد سال پیش می‌شود دیدن کنید. کارکرد این مناره‌ها معمولا نشان دادن موقعیت شهر به عنوان راهنما برای کاروانیان بوده. گنبد تاریخی پیر علمدار از دیگر بناهای تاریخی نزدیک بازار است، که بازدید از آن خالی از لطف نیست.
همانطور که احتمالا می‌دانید دامغان به پسته‌اش معروف است. علاوه بر پسته، انواع شیرینی مثل دادچه، کماج، برشتوک و باقلوا هم می‌توانند گزینه‌های مناسبی برای سوغاتی هستند. برای اقامت شب اول سفر هم می‌توان هتل جهانگردی دامغان را انتخاب کرد و هم مسیر جاده چشمه‌علی رو به شمال پیش گرفت و یکی از سوئیت‌های اقامتی آن‌جا را اجاره کرد.
اقامتگاه‌های این منطقه
 • هتل جهانگردی دامغان
 • اقامتگاه بوم‌گردی خانه پدری دامغان
 • اقامتگاه بوم‌گردی خانه کله دامغان

کافه‌ها و رستوران‌های این منطقه
 • رستوران هتل جهانگردی دامغان
 • رستوران قاجاریه دامغان
 • رستوران باباحیدر

نگاره 1 از 3
نگاره 2 از 3
نگاره 3 از 3
روز 2
بازدید از گلوگاه و بندر ترکمن
پس از بازدید از چشمه‌علی که تفرجگاهی کوهستانی با چشمه‌ای طبیعی و کوشکی به یادگار مانده از دوره قاجاریه محسوب می‌شود، جاده پرپیچ و خم کوهستانی را ادامه می‌دهیم. از روستاهای دیباج و پیته‌نو عبور می‌کنیم و کم‌کم از مناطق خشک وارد مناطق نیمه‌جنگلی و جنگلی شمال می‌شویم. در مسیر می‌توان از گورستان تاریخی سفیدچاه و توسکاچشمه بازدید کرد. در انتهای این جاده‌ی پرپیچ‌وخم جنگلی به شهر کوچک گلوگاه می‌رسیم. اگر در مسیرهای فرعی رانندگی می‌کنید، بهتر است حسابی مراقب باشید، چرا که اکثر جاده‌ها بر اثر سیل سال گذشته آسیب دیده و بازسازی نشده‌اند. مسیرمان را تا بندر ترکمن ادامه می‌دهیم. با کرایه‌ی قایق از اسکله شهر می‌توانیم از جزیره آشوراده بازدید کنیم. اگر اهل غذاهای دریایی و ماهی هستید امکان صرف ناهار در رستوران شیلات جزیره وجود دارد. در ادامه می‌توانید گشت مختصری در جزیره داشته باشید و البته اگر به پرنده‌نگری علاقه‌مندید، از اسکله به تماشای پرندگان مهاجر بپردازید. آشوراده تنها جزیره دریای خزر در سواحل ایران محسوب می‌شود که در گذشته سکنه داشته اما با بالا آمدن سطح آب در سال‌های دور خالی از سکنه شده است.
در مسیر برگشت با قایق به بندر ترکمن اگه تمایل داشتید با پرداخت هزینه بیشتر می‌توانید از تالاب زیبایی در آن نزدیکی بازدید کنید. بازدید بازارچه ساحلی بندرترکمن هم خالی از لطف نیست. برای اقامت شبانه و صرف شام  اقامتگاه اسحاق حمایتی در گمیش تپه انتخاب مناسبی است و پیشنهاد می‌کنم از قبل برای چکدرمه که لذیذترین غذای ترکمنی محسوب می‌شود با صاحب اقامتگاه هماهنگ کنید.
اقامتگاه‌های این منطقه
کافه‌ها و رستوران‌های این منطقه
 • رستوران کاسپین
 • رستوران شیلات آشوراده

نگاره 1 از 3
نگاره 2 از 3
نگاره 3 از 3
روز 3
بازدید از گرگان
شهر گرگان بزرگ‌ترین شهر این منطقه از ایران محسوب می‌شود که با مبلمان شهری مدرن و بسیار زیبا از دوست داشتنی‌ترین‌ شهرهای شمال به حساب می‌آید. بازدید از بافت تاریخی گرگان و دیدن خانه‌ی تاریخی باقری‌ها، موزه‌ی صنایع‌دستی و کاخ موزه گرگان برای دوستداران تاریخ و فرهنگ خالی از لطف نیست. در ادامه گشت و گذار سری به منطقه توریستی ناهارخوران در 8 کیلومتری گرگان بزنید. برای صرف ناهار می‌توانید به هتل جهانگردی که محوطه بسیار زیبای جنگلی دارد بروید.بعد از صرف ناهار و کمی استراحت با طی مسیری 45 کیلومتری به سمت مقصد بعدی یعنی علی آباد کتول حرکت کنید. علی‌آبادکتول شهری باصفا و پرطراوت است که دریاچه‌ی زیبای زرین گل و آبشار خزه‌ای کبودوال را در خود جای داده و بازدید از آن‌ها هر طبیعت‌دوستی را سر ذوق می‌آورد. برای بازدید از این آبشار باید کفش مناسب پوشیده باشید. برای اقامت و صرف شام هم اقامتگاه ریگ چشمه در 27 کیلومتری علی‌آبادکتول را پیشنهاد می‌کنم.
اقامتگاه‌های این منطقه
 • اقامتگاه ریگ چشمه علی‌آباد کتول
 • اقامتگاه بوم‌گردی سرونوش
 • هتل کانیار
 • هتل نگارستان نیکا

کافه‌ها و رستوران‌های این منطقه
 • رستوران هتل کانیار
 • اقامتگاه بوم‌گردی ریگ چشمه
 • رستوران هتل نگارستان نیکا

نگاره 1 از 3
نگاره 2 از 3
نگاره 3 از 3
روز 4
بازدید از بهشهر، شیرگاه و بازگشت به تهران
روز پایانی این سفر 4 روزه فرا رسیده و وقت حرکت به سمت تهران است. در مسیر، توقف کوتاهی در تفرجگاه دریاچه‌ی عباس‌آباد بهشهر داشته باشید. این دریاچه در 10 کیلومتری بهشهر قرار گرفته و جزء باغ‌های نه گانه ایرانی است که در لیست یونسکو به ثبت رسیده است. این باغ-دریاچه‌ی زیبا با طبیعت منحصربه‌فرد خود شما را شگفت‌زده خواهد کرد. قدمت بناهای تاریخی موجود در محوطه‌ی باغ به زمان شاه عباس اول صفوی برمی‌گردد و هنوز ماهیت این بنا برای باستان‌شناسان مشخص نیست. در محوطه‌ی باغ موزه‌ای قرار دارد که می‌توانید آثار به جامانده از زمان حیات این کاخ را در آن ببینید. در ادامه‌ی مسیر از جاده قائم‌شهر به سمت فیروزکوه حرکت کنید. در نزدیکی شهر شیرگاه از دریاچه‌ی جنگلی و بسیار زیبای برنجستانک بازدید کنید. این دریاچه وسط جنگل‌های وسیعی قرار گرفته و جایی آرام و به دور از هر گونه هیاهو برای استراحت میان راهی است. امکانات توریستی مناسب، رستوران و قایق سواری هم در این محل فراهم شده و می‌توانید آن‌ها را تجربه کنید.
نگاره 1 از 3
نگاره 2 از 3
نگاره 3 از 3
پیش از سفر به این ‌نکات توجه کنید:
 • این برنامه سفر را «مرتضی نامور» پیشنهاد داده است. درباره مرتضی نامور بیشتر بدانید.
 • تمام اقامتگاه‌ها، رستوران‌ها و لیدرهای محلی پیشنهادی هستند و شما می‌توانید با توجه به زمان سفرتان و علایق‌تان سایر اقامتگاه‌ها، مسیرهای سفر، رستوران‌ها و ... را انتخاب کنید.
 • تجربه شما از سفر می‌تواند راهنما یا انگیره‌ای برای سفر دیگران باشد. خوشحال می‌شویم اگر تجربه‌تان را از سفر (در قالب سفرنامه، عکس، ویدئو یا فایل صوتی) برای ما بفرستید.
نقشه
مرتضی نامور

هواشناسی خوندم، از کودکی به طبیعت علاقه داشتم، با ورود به دانشگاه سفر رو جدی‌تر ادامه دادم. علاقه‌مند به رانندگی در جاده‌های بی‌انتهای ایرانم و حدود 5 سال است که وارد حرفه‌ی تورلیدری شدم.

امتیاز دهید 1 دیدگاه ۵ / 4 4 نفر
نظرتو با ما مطرح کن
نظرات دیگران
مهدی
27 اسفند، 1398

خیلی خوب بود

پاسخ اسمارتیز :ممنون از شما