برنامه‌ی سفر به کویر مصر

5 اسفند، 1398
25 اسفند، 1398
2 روزه
پاییز
کویرگردی
احسان بشیرگنجی
اگر در نیمه‌ی دوم سال کویر نروید، تجربه‌ی لذت‌بخشی را از دست خواهید داد که برای تکرارش باید شش ماه دیگر صبر کنید. در بین کویرهای ایران، نام "کویر مصر" را این روزها بیشتر می‌شنویم. هر چند اگر تا چند سال قبل از "کویر مصر" می‌گفتید، دیگران گمان می‌کردند قصد سفر به کشور مصر دارید. در این برنامه سفر ما دست شما را می‌گیریم و با راهنمایی احسان بشیرگنجی شما را قدم‌به‌قدم به کویر مصر می‌رسانیم. در سفر به کویر مصر با اسمارتیز همراه باشید.
روز 1
بازدید از کویر مصر
نیمه‌ی دوم سال است و روزها کوتاه‌تر از آنچه فکرش را بکنید، پس صبح زود به سمت کویر مصر راه بیفتید. البته که صبحانه را فراموش نکرده‌ایم، اما صبحانه‌های بین راهی همیشه لذت بیشتری دارد. می‌توانید وسایل صبحانه را همراه خود ببرید یا در یک مجتمع بین راهی صبحانه میل کنید.

“ این برنامه سفر از یزد شروع می‌شود، اما شما می‌توانید از هر جای ایران خود را به کویر مصر برسانید. بنابراین قسمت اول سفر را با توجه به مبدأ خود جایگزین کنید.”


روستای مصر در استان اصفهان قرار گرفته و حدودا 359 کیلومتر با یزد فاصله دارد، بنابراین اگر با ماشین شخصی به مصر بروید حدودا 4-5 ساعت در راه خواهید بود. در میانه‌ی جاده‌ی جندق-مصر، به یک دو راهی می‌رسید که مطابق با تابلوهای راهنما باید به سمت روستای مصر بپیچید. جاده‌ی منتهی به روستای مصر کیفیت جالبی ندارد و باید آهسته و با دقت رانندگی کنید تا در این جاده‌ی باریک و پر از ناهمواری با مشکلی مواجه نشوید. برای رسیدن به کویر مصر باید ابتدا از روستای مصر بگذرید. اقامتگاه‌های بوم‌گردی مختلف در دو سمت خیابان باریک روستا و یک سوپرمارکت کوچک احتمالا اولین تصویر شما از این روستا خواهد بود. برای رسیدن به کویر باید جاده‌ی اصلی روستا را ادامه دهید تا به پای رمل‌ها برسید. 2-3 کیلومتر بعد از روستا به ابتدای رمل‌ها می‌رسید، اما باید مراقب ماشین خود باشید تا در شن‌ها گیر نکند.

“اگر نمی‌خواهید با ماشین خود تا پای رمل‌ها بروید، از اهالی روستا کمک بگیرید تا شما را به آن‌جا برسانند.”


حالا این شما هستید و این کویری که برای رسیدن به آن 400 کیلومتر راه آمده‌اید. یادتان باشد که "کویر مصر" در روزهای پایانی هفته و تعطیلات رسمی بسیار شلوغ است، پس اگر کویر را در سکوت می‌خواهید روزی غیر از روزهای تعطیل به دیدنش بروید. اگر دلتان آدرنالین نمی‌خواهد، کفش‌هایتان را در بیاورید و با پای برهنه روی شن‌های داغ کویر پیاده‌روی کنید یا گوشه‌ای از کویر بنشینید و از آفتاب کویری لذت ببرید.

“برای لذت بردن از آفتاب کویری کرم ضدآفتاب و کلاه لبه‌دار را فراموش نکنید.”


کویر مصر انواع تفریحات کویری را برای دوستداران آدرنالین هم ارائه می‌کند. مثلا شترسواری تجربه‌ای است که در این کویر فرصت امتحان آن را دارید، یا اینکه با سوار شدن بر ماشین‌های آفرود و موتورهای چهارچرخ اوج هیجان را بر رمل‌های کویر تجربه نمایید. کویر مصر به تازگی امکان پرواز با پالاگلایدر را هم به مجموعه‌ی تفریحاتش افزوده و در صورت مساعد بودن هوا می‌توانید تجربه‌ی پرواز بر فراز رمل‌ها را هم داشته باشید. بعد از این وقت‌گذرانی کویری می‌توانید به روستا برگردید و ناهار را در رستوران اقامتگاه‌های بوم‌گردی روستای مصر میل کنید.

احسان بشیر گنجی

ناهار را در رستوران اقامتگاه بوم‌گردی افضل می‌توانید صرف کنید، البته حتما از قبل با این اقامتگاه هماهنگی داشته باشید.


حواستان به ساعت باشد، چراکه نباید غروب آفتاب را در میان پستی بلندی‌های کویر از دست بدهید. رنگ منحصربه‌فرد خورشید در آسمان بی‌کران کویر احتمالا تصویری است که تا مدت‌ها در ذهنتان باقی خواهد ماند. بعد از دیدن غروب به سمت شهرستان خور در 50 کیلومتری کویر مصر بروید و شب را مهمان یکی از اقامتگاه‌های بوم‌گردی زیبای آن شوید. اگر طرفدار اقامتگاه‌های بوم‌گردی هستید، اقامتگاه بوم گردی نگارین خور با مهمان‌نوازی آقای رفیعی از گزینه‌هایی است که می‌توانید برای اقامت در خور در نظر داشته باشید. برای دوستداران اقامت در هتل هم، هتل بالی خور را پیشنهاد می‌دهیم.

نگاره 1 از 3
نگاره 2 از 3
نگاره 3 از 3
روز 2
بازدید از دریاچه نمک و روستای خرانق
صبح روز دوم سفر از راه رسیده و شما در یک شهر آرام کویری چشمان خود را باز می‌کنید. این صبح آرام به همراه یک صبحانه‌ی محلی روز شما را می‌سازد. بعد از صرف صبحانه خود را برای دیدن یک جاذبه‌ی منحصربه‌فرد کویری دیگر آماده کنید. اگر از خور به سمت طبس حرکت کنید، بعد از حدود 40 کیلومتر زمینی سفیدپوش را در کنار جاده می‌بینید که حسابی خوش‌نمک است! ماشین خود را کنار جاده پارک کنید و روی این دنیای نمکی قدم بگذارید. این دریاچه از شش ضلعی‌های نمکینی تشکیل شده که وقتی روی آن پا می‌گذارید صدای خرد شدن نمک‌ها را به وضوح می‌توان شنید. اگرچه زیباترین زمان برای دیدن این پلی‌گون‌ها حوالی غروب خورشید است، اما دیدن آن در صبح زود هم خالی از لطف نیست.بازدید از این دریاچه حدودا یک ساعت زمان نیاز دارد. بعد از بازدید از دریاچه نمک، به سمت خور برگردید. در مسیر برگشت به سمت خور و بعد از حدود ده کیلومتر تابلوهایی را می‌بینید که شما را به سمت دهکده و آبشار نمکی پتاس هدایت می‌کنند. اگر وقت داشتید به این دهکده‌ی نمکی سری بزنید و از آبشار نمکی آن دیدن کنید. این دهکده علاوه بر آبشار؛ استخرهای شنا و حمام نمکی، سوییت‌های اقامتی و سایت رصد آسمان شب هم دارد. بسیاری از گردشگران به دلیل خاصیت درمانی استخرهای نمک به دهکده‌ی نمکی خور می‌روند.بعد از این گشت نیم‌روزی به خور برگردید و ناهار را در اقامتگاه خور یا هتل بالی صرف نمایید. پس از صرف ناهار وسایلتان را جمع کنید و به سمت یزد راه بیفتید. اگر به موقع خور را ترک کنید، می‌توانید در مسیر حرکتتان به سمت یزد در روستای خرانق توقفی کوتاه داشته باشید. این روستا قلعه‌ای تاریخی دارد که اگرچه برای ایرانی‌ها چندان آشنا به نظر نمی‌رسد، اما برای گردشگران خارجی کاملا نام‌آشناست. وارد روستا که شدید سراغ قلعه‌ی تاریخی خرانق را بگیرید، با قدم زدن در این قلعه‌ی 4500 ساله در زمان سفر کنید. سفری به حیات جاری مردمان این دیار در قلعه‌ای خشتی که ساختمان‌های دو و سه طبقه‌اش حیرت معماران را برانگیخته. علاوه بر این، در درون قلعه منارجنبانی قرار دارد که هنوز هم کارکردش را از دست نداده و می‌توان به وضوح تکان خوردن آن را از نزدیک دید. بازدید از این قلعه آخرین نقطه‌ی این سفر محسوب می‌شود و بعد از آن با زمانی حدودا یک ساعته به یزد می‌رسید.

امیدواریم اگر تا به حال به کویر مصر سفر نکرده‌اید، با استفاده از این برنامه تا دیر نشده این سفر شگفت‌انگیز را تجربه کنید. خوشحال می‌شویم تجارب خود از سفر به کویر مصر را با اسمارتیز به اشتراک بگذارید. همچنین اگر قصد دارید به دیگر کویرهای ایران سفر کنید، شاید خواندن مطلب «کویر مرنجاب» هم برای شما جذاب باشد.
نگاره 1 از 3
نگاره 2 از 3
نگاره 3 از 3
پیش از سفر به این ‌نکات توجه کنید:
  • این برنامه سفر را «احسان بشیرگنجی» پیشنهاد داده است. درباره احسان بشیرگنجی بیشتر بدانید.
  • تمام اقامتگاه‌ها، رستوران‌ها و لیدرهای محلی پیشنهادی هستند و شما می‌توانید با توجه به زمان سفرتان و علایق‌تان سایر اقامتگاه‌ها، مسیرهای سفر، رستوران‌ها و ... را انتخاب کنید.
  • تجربه شما از سفر می‌تواند راهنما یا انگیره‌ای برای سفر دیگران باشد. خوشحال می‌شویم اگر تجربه‌تان را از سفر (در قالب سفرنامه، عکس، ویدئو یا فایل صوتی) برای ما بفرستید.
نقشه
نهال ظاهری

نویسندگی و عکاسی پنجره‌هایی هستن که من رو به جهان بیرون وصل می‌کنن. علاقه به طبیعت باعث شد به سمت فعالیت‌های محیط‌زیستی برم و در ادامه به سفر علاقه‌مند بشم. سفر برای من فرصت کشفه و کمکم کرده ابعاد جدیدی از خودم رو بشناسم. کتاب، فیلم و پادکست هم اجزای جدانشدنی زندگی من هستن.

امتیاز دهید نظری تا کنون ثبت نشده است ۵ / 4 4 نفر
نظرتو با ما مطرح کن
نظرات دیگران
اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می‌دهد.