برنامه‌ی سفر به مشهد

5 اسفند، 1398
26 اسفند، 1398
3 روزه
بهار
شهرگردی
امیرحسین سربیشه
گنبد طلایی حرم امام رضا (ع) مانند نگینی طلایی بر روی نقشه‌ شهر مشهد می‌درخشد. باید در سفر به مشهد زیارت و سیاحت را با هم پیوند زد تا ترکیبی به دست آید که ذهن و جسم شما را پالایش می‌کند. در سفر به مشهد با اسمارتیز همراه باشید.
روز 1
سفر به مشهد
مشهد بیشترین‌ هتل‌ها و اقامتگاه‌ها را در ایران دارد. گردشگران و بیشتر مسلمانان برای زیارت حرم مطهر امام رضا (ع) به این شهر توسعه‌یافته می‌روند. پس چرا گردش خود را با زیارت از ضریح زیبای امام رضا (ع) شروع نکنیم؟ در هرزمان که دوست دارید می‌توانید با مترو یا خط‌های اتوبوس پرسرعت به حرم برسید. وقتی به حرم رسیدید، می‌توانید از باب‌های مختلف وارد شوید که به صحن‌های مختلف راه دارند. باب‌الرضا، باب‌الجواد، باب‌الکاظم و باب‌الهادی چهار بابی هستند که به 9 صحن مختلف حرم راه دارند.
اولین کاری که شما باید بکنید به زیارت ضریح امام رضا بروید چون برخی می‌گویند اگر اول به آرامگاه‌ها و قبر‌های دیگر سربزنید بی‌احترامی‌ست و اول باید به محضر امام رضا بروید. پس از زیارت و دعا می‌توانید به آرامگاه شیخ بهایی بروید و فاتحه‌ای برای شادی این دانشمند معروف دوره صفوی بفرستید. آرامگاه شیخ بهایی در رواق امام خمینی قرار دارد. در حرم به سقاخانه بروید تا آب خنکی را بخورید، در قدیم به سقاخانه، اسماعیل طلا هم می‌گفتند.
ضریح فولادی هم جایی‌ست مردم در آن‌جا دخیل می‌بندند و برای شفای بیماران و دیگر خواسته‌های‌شان دعا می‌خوانند. مسجد گوهرشاد و صحن زیبایش را فراموش نکنید! اتفاقات و تیراندازی در صحن مسجد گوهرشاد و ایستادگی مردم مقابل رضاخان در سال 1330 از دلایل مهم معروفیت این مسجد زیباست. با گنبد فیروزه‌ای مسجد سلفی بگیرید و معماری‌اش را در عکس‌های‌تان ثبت کنید.
امیرحسین سربیشه

خوبی شهر مشهد در این است که هتل‌های زیادی دارد و شما می‌توانید با هر قیمت و هر سلیقه‌ای هتل و زائرسرا و... انتخاب کنید. معمولا افرادی که برای زیارت آمده‌اند هتل اترک و هتل‌ها نزدیک حرم را انتخاب می‌کنند و افرادی که برای سیاحت آمده‌اند هتل‌های داخل شهر را می‌پسندند.


حالا نوبت به موزه آستان قدس رضوی و موزه فرش می‌رسد که می‌توانید از مجموعه‌ی آن با قیمتی ارزان بازدید کنید. موزه آستان قدس 3 طبقه است. گنجینه رضوی، گنجینه اسکناس و سکه، گنجینه سلاح‌ها، گنجینه جانوران دریایی، گنجینه قرآن و نفایس، گنجینه مدال و کاپ‌های اهدایی و آثار استاد فرشچیان را می‌توانید در این موزه ببینید. حداقل 2 الی 3 ساعت برای بازدید از این موزه کنار بگذارید چون زیبایی گنجینه‌ها آن‌قدر شما را جذب خودشان می‌کنند که نمی‌خواهید از موزه بیرون بروید. رستوران‌های زیادی هم در اطراف حرم وجود دارد که نمی‌گذارند شما گشنه بمانید. برای خرید زعفران و نبات و سوغات مشهد به بازار رضا بروید که زائران حرم آن را بسیار دوست دارند. این بازار سنتی که در نزدیکی حرم است را شاید بتوان شلوغ‌ترین بازار مشهد نام برد! در خیابان‌های منتهی به حرم نیز مغازه‌هایی وجود دارند تا از آن‌ها دستبند با حکاکی دلخواه، انگشتر، تسبیح و مهر بخرید. حداقل 6 ساعت زمان لازم دارید تا تمام بخش‌های مختلف را ببینید که 2 الی 3 ساعتش فقط به موزه‌های آستان قدس رضوی اختصاص دارد.
حال به پارک ملت بروید و تفریحات خانوادگی و دوستانه داشته باشید. این فضای سبز بسیار بزرگ، بزرگ‌ترین چرخ‌وفلک خاورمیانه را در خودش جای داده است و برای تمام افراد خانواده تفریح و وسیله‌ی بازی دارد. بهترین زمانی که می‌توانید به شهربازی‌ها بروید دم غروب است. صبح‌ها دانشجویان و افرادی که می‌خواهند پیاده‌روی کنند به این پارک می‌آیند تا هوای تازه بخورند.
اقامتگاه‌های این منطقه
کافه‌ها و رستوران‌های این منطقه
  • پیتزا دانگو
  • رستوران معین درباری

نگاره 1 از 3
نگاره 2 از 3
نگاره 3 از 3
روز 2
توس و شاندیز
در این روز باید به شهر توس رفت تا از آرامگاه خالق شاهنامه بازدید کرد. اگر ماشین دارید یا تاکسی می‌گیرید، به راحتی به آرامگاه فردوسی خواهید رسید اما اگر می‌خواهید با اتوبوس به توس بروید خط 202 را سوار شوید و در ایستگاه آخر پیاده شوید. وقتی وارد آرامگاه می‌شوید مجسمه فردوسی را دست راست‌خود می‌بینید و آرامگاه در مرکز باغ است. دورتادور قبر این شاعر بزرگ با شعرها، نقاشی‌ها و مجسمه‌های مربوط به شاهنامه پر شده است. در دست چپ باغ موزه قرار دارد و آرام‌گاه شاعر نامی مهدی اخوان ثالث هم در کنار موزه قرار قرار گرفته است. بربالای قبر اخوان ثالث تندیسی از او وجود دارد که گردشگران عکس‌های سلفی زیادی با این تندیس می‌اندازند. برای برگشت به شهر مشهد هم با همان خط 202 می‌توانید بازگردید. اتوبوس‌ها دقیقا همان‌جا که پیاده‌تان کرده‌اند، سوارتان می‌کنند.
حالا که در راه توس هستید می‌توانید به کلات نادری هم سری بزنید. از آرامگاه فردوسی تا کلات نادری حدود 2 ساعت و نیم راه است و باید با ماشین این مسیر را طی کنید. کاخ خورشید محل اقامت نادرشاه و خانواده‌اش بود و 12 اتاق داشت. ساختمان اصلی کاخ خورشید هشت ضلعی‌ست و گچ‌بری‌هایی در این کاخ وجود دارد که تصویر شاهزاده‌ها روی آن‌ها نقش بسته است. می‌گویند تیمورخان مغول 14 باز به کلات حمله کرده است اما تلاش‌هایش بدون جواب مانده است. برای دیدن کلات حدود 1 ساعت زمان بگذارید. موزه مردم‌شناسی در پشت کاخ خورشید است و برای بازدید از موزه دیگر نیازی نیست بلیط ورودیه تهیه کنید و با همان بلیط کلات می‌توانید از این موزه هم بازدید کنید. تنها 200 متر آن‌طرف‌تر مسجد کبود گنبد قرار دارد که با کاشی‌های کبودش چشم‌نوازی می‌کند. این مسجد توسط نادرشاه دوباره بازسازی شد و چندین ساختمان و بنا به مسجد اضافه شد.
حال ماجراجویی در توس و کلات نادری کافی‌ست، به سمت شهر مشهد بازگردید و راه خود را به سمت شاندیز کج کنید. دیگر وقت خوردن یک شیشلیک شاندیزی‌ست. اگر اهل تخت‌های سنتی و رودخانه هستید رستوران حاج‌حسن بهترین گزینه برای شماست، اما اگر شکم‌گردی هیجان‌انگیز می‌خواهید، رستوران هوایی شاندیز که تا ارتفاع 40 متری از سطح زمین بالا می‌رود و بعد از رستوران هوایی بلژیک دومین رستوران هوایی جهان است، می‌تواند انتخاب جذاب و هیجان‌انگیزی باشد.
کافه‌ها و رستوران‌های این منطقه
  • رستوران حاج حسن
  • رستوران هوایی شاندیز

نگاره 1 از 3
نگاره 2 از 3
نگاره 3 از 3
روز 3
پارک کوهسنگی و آرامگاه نادرشاه
در سفر به مشهد معمولا گردشگران 2 تا 3 بار به حرم می‌روند و حرم امام رضا را زیارت می‌کنند و در فضای معنوی‌اش غرق می‌شوند و محوِ هماهنگی و نظم خادمین امام رضا که مانند یک ساعت سوییسی کار می‌کنند، می‌شوند. شما هم می‌توانید بعد از زیارت به سمت آرامگاه نادرشاه بروید. مجموعه باغ موزه نادری که سر درش با مجسمه نادرشاه، ساخته ابوالحسین صدیقی مزین شده است شامل دوتالار، ایوان، موزه و آرامگاه نادرشاه می‌شود. در تابستان و بهار این موزه از 8 صبح تا 8 شب باز است اما در پاییز و زمستان ساعت 5 بعدازظهر می‌بندند. برای بازدید از باغ موزه نادری حدود 1 ساعت وقت بگذارید تا با این شاه پرفراز و نشیب ایران آشنا شوید. پارکینگ شماره 4 حرم امام رضا فقط 700 متر با آرامگاه فاصله دارد و شما می‌توانید از حرم تا آرامگاه پیاده بروید یا ماشین خود را هم با خود ببرید. اگر گرسنه شدید در خیابان آیت‌الله بهجت به رستوران شب‌های لبنان بروید و اگر فقط نیاز به میان‌وعده دارید کافه کتاب ستاره‌ها و آب‌میوه فروشی تشریفات می‌تواند انتخاب خوبی باشد.

“با خط‌های مترو مشهد به راحتی می‌توانید به تمام نقاط شهر دسترسی داشته باشید”


پس از استراحت کوتاهی به پارک کوهسنگی بروید. یادتان باشد که تا ماه دی سال 1397 هنوز ایستگاه مترو کوهسنگی راه‌اندازی نشده بود. پس فعلا رسیدن با مترو به این پارک را فراموش کنید. پارک کوهسنگی با دو مجسمه شیر، در درب ورودی‌اش، سومین جای دیدنی شلوغ مشهد بعد از حرم مطهر و آرامگاه فردوسی است. پارک کوهسنگی تاریخچه طولانی دارد و از ناصرالدین شاه تا مرشدقلی‌خان این‌جا را تفرجگاه و ییلاق خود قرار داده‌اند. این پارک که حالا جزو جاهای دیدنی مشهد است در قدیم خارج از شهر بود و در توسعه شهر مشهد با خیابانی باصفا به نام خیابان کوهسنگی به شهر مشهد وصل شد. این ترویج و توسعه ادامه داشت تا گردشگران بتوانند از آب‌وهوای کوهستانی اینجا استفاده کنند. رستوران، استخر، دریاچه مصنوعی و... از دیگر امکانات این مجموعه‌ی تفریحی‌ست که برای هر سنی یک تفریح دارد. موزه خراسان هم که ساختمانش را از کلات نادر الهام گرفته‌اند به مجموعه پارک کوهسنگی اضافه شد تا این مجموعه کامل‌تر از قبل شود.
کافه‌ها و رستوران‌های این منطقه
  • رستوران شب‌های لبنان
  • پیتزا رزماری
  • رستوران حسن رشتی

نگاره 1 از 3
نگاره 2 از 3
نگاره 3 از 3
پیش از سفر به این ‌نکات توجه کنید:
  • این برنامه سفر را «امیرحسین سربیشه» پیشنهاد داده است. درباره امیرحسین سربیشه بیشتر بدانید.
  • تمام اقامتگاه‌ها، رستوران‌ها و لیدرهای محلی پیشنهادی هستند و شما می‌توانید با توجه به زمان سفرتان و علایق‌تان سایر اقامتگاه‌ها، مسیرهای سفر، رستوران‌ها و ... را انتخاب کنید.
  • تجربه شما از سفر می‌تواند راهنما یا انگیره‌ای برای سفر دیگران باشد. خوشحال می‌شویم اگر تجربه‌تان را از سفر (در قالب سفرنامه، عکس، ویدئو یا فایل صوتی) برای ما بفرستید.
نقشه
امیرحسین سربیشه

از گذاشتن پست تو فروم‌ها شروع کردم. 12 سالم بود که در دوره‌های خبرنگاری یونیسف یاد گرفتم چگونه بنویسم. بعد تو مجله‌های مختلف شروع به کار کردم و دست سرنوشت من رو به اینجا رسوند. در کنار نوشتن، همیشه از دیدن فیلم لذت می‌بردم، به همین دلیل شروع کردم زیرنویس زدن و شدم AmirDW.

امتیاز دهید نظری تا کنون ثبت نشده است ۵ / 3 4 نفر
نظرتو با ما مطرح کن
نظرات دیگران
اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می‌دهد.