هتل‌های کپسولی در ایران راه‌اندازی می‌شوند

29 خرداد، 1399
29 خرداد، 1399
مدت مطالعه :
در فیلم‌های علمی تخیلی که سال‌های آینده را نشان می‌دهند، حتما کپسول‌های اقامتی را دیده‌اید، آن هم به طور پیشرفته و با کلی امکانات. البته در ژاپن در هتل‌ها از این کپسول‌های آینده استفاده می‌کنند و به این نوع هتل‌ها، هتل های کپسولی می‌گویند. خبر خوب این است که در خرداد 99 نمونه اولیه هتل های کپسولی به ایران وارد شد و از این به بعد گردشگران ایرانی هم می‌توانند اقامت در این کپسول‌ها را تجربه کنند. با اسمارتیز همراه باشید تا با نمونه‌های اولیه هتل های کپسولی در ایران آشنا شویم.
همین چند روز پیش دکتر علی‌اصغر مونسان وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی، ولی تیموری معاون گردشگری کشور و حسین اربابی مدیرعامل کانون جهان‌گردی و اتومبیل‌رانی از نمونه‌های اولیه هتل کپسولی در ایران رونمایی کردند تا هیجان جدیدی به پیکره‌ی گردشگری ایران تزریق شود. از آن‌جا کوله‌گردی یا همان بک‌پَکری چندین سال است در ایران به طور حرفه‌ای انجام می‌شود و کوله‌گردان بسیاری در ایران وجود دارد، احساس می‌شد به غیر از هاستل‌ها و اقامتگاه‌های بومگردی و سنتی که هزینه‌های اقامتی پایینی دارند، باید زیرساخت‌های دیگری هم برای این افراد فراهم کرد. از این رو هتل های کپسولی به همت کانون جهان‌گردی و اتومبیل‌رانی وارد ایران شد تا سبک جدیدی از اقامت را به گردشگران ارائه کنند.
هتل کپسولی
فصای درونی نمونه اولیه هتل کپسولی وارد شده به ایران
اولین کسی که از کپسول در طراحی ساختمان و دکوراسیون استفاده کرد مهندسی به نام کیشوکوروکاوا بود. این طراحی با استقبال زیادی همراه شد و در سال 1979 اولین هتل کپسولی با نام هتل کپسولی اوساکا در شهر اوساکا ژاپن راه اندازی شد. خیلی سریع در شهرهای دیگر ژاپن هم این هتل‌های کپسولی معروف شد تا شهرتش به تمام دنیا هم برسد. حتی استیون نایت بنیان‌گذار شرکت نایکی در زمان سفر به ژاپن در دوران جوانی، چند روزی را در این هتل های کپسولی گذرانده است.
این کپسول‌ها بسته به فضا و امکانات قیمتی در حدود 20 میلیون تا 100 میلیون تومان دارند که توسط کانون جهان‌گردی و اتومبیل‌رانی وارد کشور خواهد شد. نمونه اولیه‌ای که رونمایی شد، به گفته‌ی حسین اربابی 60 میلیون قیمت داشت. او افزود: "خدمات هتل های کپسولی به مانند یک هتل 4 ستاره خواهد بود و تا الان 80 نقطه در سطح کشور برای راه‌اندازی هتل های کپسولی در نظر گرفته شده است. این هتل‌ها با یک سیستم پیشرفته به مدت 3 دقیقه کاملا تمیز و ضدعفونی شده و برای پذیرایی و سرویس‌دهی آماده می‌شوند. قطعا ما به فکر مهندسی معکوس این هتل‌ها خواهیم بود و به زودی نسخه‌های ایرانی و ساخت ایران آن ساخته خواهد شد."
هتل کپسولی ایران
نمونه‌های مختلف هتل های کپسولی در سراسر جهان
دکتر علی‌اصغر مونسان نیز در طی بازدید خود از این هتل های کپسولی گفتند: ورود هتل های کپسولی به ایران یک خبر و اتفاق خوب است، استفاده از این محل‌های اقامتی کپسولی، می‌تواند شکل جدیدی از محل‌های اقامتی را ارائه دهد و اکوکمپ‌ها را دچار تحول کند، چون این کپسول‌ها کاملا با محیط زیست سازگارند.
او افزود: این یک مزیت رقابتی است، ما می‌توانیم از این هتل‌های کم‌جا و کوچک در محل‌هایی مانند کمپ‌های مختلف، فرودگاه‌ها، پایانه‌های مسافربری و اتوبوسرانی، راه‌آهن و... استفاده کنیم و آن‌ها را در اختیار گردشگران و طرفداران این هتل‌ها قرار دهیم. به زودی 200 دستگاه از این هتل های کپسولی در شهرهایی مانند تهران، مشهد، اصفهان، شیراز و تبریز راه‌اندازی خواهد شد و در فازهای بعدی با استقبال مردم، هتل های کپسولی در تمام شهرهای مهم گردشگری راه‌اندازی می‌شود. قوانین اقامت در این هتل های کپسولی نیز تابع همان قوانین اقامتی سایر اماکن خواهد بود.
هتل کپسولی جهان
هتل‌های کپسولی انواع مختلف با امکانات متفاوت دارند.
در این هتل های کپسولی به شما قفسه‌ای با کلید تحویل می‌دهند. معمولا این قفسه‌ها 2 متر در یک متر هستند و مخصوص اقامت یک نفر هستند. بسته به نوع کپسول امکاناتی مانند اینترنت، تلویزیون، آیینه، ساعت، کنترل نور و دما و ... دارند. شما باید با دمپایی‌های مخصوص وارد کپسول‌ها شوید تا کمترین آلودگی وارد کپسول شود. در این هتل‌ها حمام و سرویس بهداشتی مانند برخی از اقامتگاه‌ها سنتی و هاستل‌ها مشترک است. رستوران، سونا، جکوزی، اسپا و باشگاه ورزشی از دیگر امکانات اضافی‌ست که در هتل‌های مختلف متغیر است و بستگی به هتلی دارد که در آن اقامت دارید. در نمونه‌های ارزان هیچگونه از این امکانات دیده نخواهند شد. در حال حاضر کشورهایی مانند ژاپن، سنگاپور، چین، تایوان، اسپانیا، آلمان، فرانسه و بسیاری از کشورهای پیشرفته که گردشگری در آن‌ها رونق بسیاری دارند از این هتل های کپسولی استفاده می‌کنند. برخی از این هتل‌ها آنقدر رویایی هستند که نمی‌خواهید آن‌جا را ترک کنید.
با ورود هتل های کپسولی به ایران و ارزان قیمت بودن این هتل‌ها، انتظار می‌رود گردشگری داخلی و خارجی ایران بیش از پیش رونق بگیرد و عصر جدیدی در اقامتگاه‌ها و اکوکمپ‌های ایران به وجود آید.
برچسب(ها)

از گذاشتن پست تو فروم‌ها شروع کردم. 12 سالم بود که در دوره‌های خبرنگاری یونیسف یاد گرفتم چگونه بنویسم. بعد تو مجله‌های مختلف شروع به کار کردم و دست سرنوشت من رو به اینجا رسوند. در کنار نوشتن، همیشه از دیدن فیلم لذت می‌بردم، به همین دلیل شروع کردم زیرنویس زدن و شدم AmirDW.

امتیاز دهید نظری تا کنون ثبت نشده است ۵ / 3.6 7 نفر
نظرتو با ما مطرح کن
نظرات دیگران
اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می‌دهد.