ستاره‌ اینستاگرام از رموز جذابیت عکس‌هایش در سفر می‌گوید

11 آذر، 1398
27 مهر، 1398
مدت مطالعه :
ماریانا جَمادی (Marianna Jamadi)، زندگی خود را صرف عکاسی از مناظری کرده که کلمات از تعریفشان قاصر است. این عکاس حرفه‌ای دنیا را از فنلاند تا مغولستان و از نیکاراگوئه تا کولومبیا گشته، و از روح و ماهیت هر منطقه، مجموعه عکس‌هایی گردآوری کرده. او معمولاً سفرهایش را با گوشی آیفون ثبت و در حساب اینستاگرامش منتشر می‌کند؛ ولی در غیر این صورت از دوربین Canon Mark III استفاده می‌کند. در این مطلب ترفندها و گفته‌های ماریانا جمادی برای ثبت عکس‌های بهتر با هر دوربینی را خواهید خواند. با اسمارتیز همراه باشید.

1. نور مناسب را پیدا کنید و با سایه‌ها بازی کنید
دو خانوم محلی در حال آشپزی یک بیقوله
ترکیب درست نور و سایه گرفتن عکس جذاب برای اینستاگرام را آسان می‌کند.
یکی از مهم‌ترین عناصر عکاسی نور است. نور، ظاهر منظره و سوژه را تغییر می‌دهد. توازن بین نور و سایه در خلق عکس‌های جذاب، نقش اساسی دارد. او می‌گوید: «با نور و سایه به روش‌های مختلف و در ساعات مختلف روز بازی کنید. به نظر من نور صبح فوق‌العاده است.»  

2. با محلی‌ها ارتباط برقرار کنید
سه مرد محلی رو به دوربین
قبل از گرفتن عکس از محلی‌ها، از آن‌ها اجازه بگیرد.
گرفتن عکس‌ صمیمانه از محلی‌ها کار حساسی است. اغلب مردم دنیا از درخواست شما برای ثبت عکس از آنها استقبال می‌کنند. اما در برخی موارد، بعضی افراد محتاط‌‌ترند. او می‌گوید:«اگر احساس می‌کنید مزاحم فضای خصوصی کسی هستید، بهتر است قبل از عکاسی از او اجازه بگیرید. اگر خوش‌شانس باشید، محلی‌ها از بودن مقابل دوربین شما بسیار خوش‌حال خواهند بود»

3. از سوژه‌های متحرک عکس بگیرید (عکس‌های موشن‌بلور)
چرخاندن آتش‌گردان بزرگ
با تکنیک موشن‌بلور به عکس حس پویایی دهید.
حرکت سوژه چه واضح و چه تار باشد، عکس را بسیار پویا و زنده جلوه می‌دهد و حس حرکت به بیننده القا می‌کند. به نظر جمادی نباید یک عکس را به علت تاری پاک کرد. اگر در عکس، اتومبیل، قطار، آدم یا هرچیزی در حال حرکت ثبت شود مهم نیست؛ یادتان باشد سفر یعنی حرکت.

4. وسعت مناظر را نشان دهید
مردی در وسط صحرای خشک
برای گرفتن عکس جذاب برای اینستاگرام و نشان دادن عظمت مناظر از حس مقایسه استفاده کنید.
گاهی‌اوقات تصاویر چیزی را که چشم می‌بیند، منعکس نمی‌کنند. یک منظره فوق‌العاده زیبا را جلوی چشمتان تصور کنید. شکوه و عظمت آن را نمی‌توان در عکس مشاهده کرد. راه‌کار جمادی برای القای این حس ایجاد امکان مقایس برای مخاطب از طریق قرار دادن افراد یا اشیا در قاب است. این کار بر گیرایی منظره می‌افزاید.

5. در حال حرکت عکس بگیرید
مردی سوار بر اسب  و رو به دوربین
هنگام حرکت هم می‌توان عکس جذاب برای اینستاگرام انداخت.
برای ثبت عکس جذاب برای اینستاگرام از مناظر لازم نیست حتماً پیاده شوید و از نزدیک عکس بگیرید. می‌توان در حال حرکت از پشت پنجره ماشین، اتوبوس، قطار و یا حتی هواپیما هم عکس‌های فوق‌العاده‌ای انداخت. این عکاس حرفه‌ای می‌گوید:«حالا چون با ماشین، قطار، یا ماشین سه‌چرخ در حال حرکت هستید، نباید دوربین خود را کنار بگذارید. خود من تعدادی از عکس‌های مورد علاقه‌ام را هنگام حرکت از داخل ماشین گرفتم».
برچسب(ها)

توی دوران مدرسه همیشه از انشاء متنفر بودم. شاید مثل توی فیلم‌ها از فرط نفرت عاشقش شدم. دوست‌دار ایده‌ها و ایده‌پردازی و یا شاید به قول خیلی قدیمی‌ها سر در جیب فرو بردن هستم. رشته مترجمی باعث شد تا در سطح جهانی با فرهنگ‌ها و ایده‌ها مواجه شم. هیچ چیزی به اندازه شناختن و یادگرفتن تحت تأثیرم قرار نمی‌ده.

امتیاز دهید نظری تا کنون ثبت نشده است ۵ / 4.8 21 نفر
نظرتو با ما مطرح کن
نظرات دیگران
اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می‌دهد.