برنامه‌ی سفر به اراک و محلات

2 روزه

نهال ظاهری 16 آذر، 1398
مدت مطالعه :
وقتی می‌خواهید برنامه سفری مناسب فصل پاییز بچینید، شاید کمتر به مقصدی همچون اراک فکر کنید. بر خلاف تصوری که در باور عموم جا افتاده، اراک فقط محدود به یک شهر صنعتی با کارخانه‌ها و معادنش نمی‌شود، بلکه شهری است با قدمتی تاریخی که با جاذبه‌هایش قطعا شما را غافلگیر خواهد کرد. پس آب دستتان است زمین بگذارید و خواندن این برنامه سفر کوتاه اما لذت‌بخش را همین حالا شروع کنید. سفری دو روزه که می‌تواند آخر هفته‌ای عالی برای‌تان رقم بزند.
روز اول
مبدأ این سفر هم مثل اکثر سفرهای ما از تهران شروع می‌شود، اما شما می‌توانید از هر مبدأ دیگری با زمان‌بندی متفاوت خود را به اراک برسانید. از آنجا که این برنامه مناسب فصل پاییز است، باید صبح زود راه بیفتید تا فرصت بیشتری در روز داشته باشید. بعد از طی کردن حدود 130 کیلومتر از تهران، به مجتمع خدمات رفاهی مهر و ماه در اتوبان قم می‌رسید. می‌توانید در این مجتمع توقف کوتاهی داشته باشید و صبحانه هم میل کنید. امیدوارم زرق و برق این مجتمع شما را خیلی از برنامه‌ی‌تان عقب نیندازد!
مهر و ماه
مهروماه فراتر از یک مجتمع خدمات رفاهی بین راهی است.
بعد از این توقف کوتاه، حرکتتان را به سمت اراک ادامه دهید. حدودا 2 ساعت زمان خواهد برد تا بعد از این توقف به اراک برسید. پس اگر به موقع راه افتاده باشید حدود ساعت 11 در اراک خواهید بود. آماده‌ی بازدید از یک حمام تاریخی هستید؟ اگر سراغ حمام چهار فصل را از ساکنان اراک بگیرید، شما را به سمت خیابان شهید بهشتی راهنمایی می‌کنند. این حمام تاریخی که قدمتش به دوره‌ی قاجاریه برمی‌گردد، با کاشی‌های خوش نقش و نگارش هوش از سر شما خواهد برد.
حمام چهار فصل اراک
حمام چهار فصل اراک | عکس: مرتضی برجسته
بازدید از این حمام حدودا نیم ساعت طول خواهد کشید. اگر بازدید حمام را به موقع انجام دهید فرصت خواهید داشت که به خانه حسن‌پور اراک هم سری بزنید. این خانه تاریخی پیشینه‌ای 100 ساله دارد و قدمتش به دوران قاجار بازمی‌گردد، پس اگر علاقه‌مند به معماری خانه‌های سنتی هستید بازدید از آن را از دست ندهید. این خانه اخیرا به نمایشگاه صنایع‌دستی تبدیل شده و می‌توانید همزمان با دیدن بافت تاریخی خانه از دیدن نمایشگاه صنایع‌دستی هم لذت ببرید.
حالا که به نیمه‌های ظهر رسیدیم و دو گشت تاریخی هم پشت سر گذاشتیم، نوبت می‌رسد به قسمت خوشمزه‌ی سفر! پیشنهاد ما برای صرف ناهار، رستوران سنتی ایزی دیزی است که به طبخ انواع دیزی و آش محلی در اراک شهرت دارد. علاوه بر غذای ویژه‌ی ایزی دیزی دکوراسیون سنتی این رستوران با میز اردوری از انواع ترشی، لذت غذا خوردنتان را دو چندان می‌‌کند.
رستوران ایزی دیزی اراک
ایزی دیزی را برای یکبار هم که شده باید تجربه کنید.
پیشنهاد دیگر ما برای ناهار، یک ساندویچی معروف و باسابقه در اراک است که آوازه‌اش حتی به شبکه‌های اجتماعی هم رسیده. ساندویچی جعفر که در میان عموم به جعفر_پیسه هم شهرت دارد ساندویچی محبوبی در اراک محسوب می‌شود که ساندویچ‌های خوشمزه‌اش مشتری‌های زیادی را پایه ثابت فست‌فودهایش کرده. بنابراین اگر به دنبال وعده غذایی ارزان، سبک و در عین حال معروف هستید، ساندویچی جعفر اراک را در لیست سفرتان قرار دهید.
حالا که یک غذای خوشمزه نوش جان کردید، آماده‌ی رفتن به مقصد جذاب بعدی شوید. جایی که قرار است هزاران درنا را به تماشا بنشینید. درناها از آبان ماه به تالاب میقان می‌آیند و تا اواخر اسفند میهمان این تالاب هستند. تالاب میقان حدودا 20 کیلومتر با اراک فاصله دارد، پس تقریبا نیم ساعت زمان نیاز دارید تا به آن برسید. اگر تالاب را روی نقشه جستجو کنید، به راحتی مسیر رسیدن به آن را خواهید یافت.
تالاب میقان
درناهای زیبا بر روی آب‌های درخشان تالاب میقان
به دلیل عصرهای کوتاه پاییز بهتر است زودتر به تالاب برسید تا فرصت کافی برای بازدید از آن با پس زمینه‌ی غروب داشته باشید. تفاوتی ندارد اهل پرنده‌نگری باشید یا نه، دیدن درناهای منحصربه‌فرد و آرامشی که از حضور این پرندگان زیبا بر روی تالاب می‌گیریم برای بسیاری از افراد جذاب است.

“تالاب میقان برای پرنده‌نگری مقصد جذابی محسوب می‌شود.”


می‌توانید تا هوا کاملا تاریک نشده است به اراک برگردید و به بازار تاریخی آن سری بزنید. بی‌شک بازارهای تاریخی هر شهری موزه‌ای زنده از فرهنگ آن شهر و مردمانش محسوب می‌شود. پس اگر اهل بازارگردی هستید، بازدید از این بازار را از دست ندهید.

“اگر صبح وقت بیشتری داشتید می‌توانید بازارگردی را در خلال گشت‌های صبح بگنجانید.”


برای اقامت شب اول دو راه پیش رو دارید: یا می‌توانید در اراک بمانید یا عصرانه به سمت انجدان (مقصد روز دوم این سفر) حرکت کنید. انجدان تنها 40 کیلومتر با اراک فاصله دارد و برای اقامت در آن باید خانه محلی اجاره کنید. پس اگر هتل یا اقامتگاه بومگردی را ترجیح می‌دهید، بهتر است شب را در اراک بمانید. انتخاب شما هر چه بود، بهتر است شب را حسابی استراحت کنید چرا که صبح زود باید از خواب بیدار شوید تا برنامه‌های روز دوم را از دست ندهید.
روز دوم
اگر شب را در اراک سپری کردید، بعد از صرف صبحانه به سمت انجدان حرکت کنید. اما اگر شب گذشته را در انجدان اقامت کرده باشید حدودا یک ساعتی در زمان‌بندی جلو خواهید افتاد. انجدان به داشتن کوچه باغ‌های زیبایی شهرت دارد که در فصل پاییز بسیار مسحورکننده می‌باشد. پس بعد از صرف صبحانه گشتی در این کوچه باغ‌ها بزنید و از دیدن پاییز طلایی در روستایی که یادآور زندگی بی آلایش نیاکانمان می‌باشد لذت ببرید.
روستای انجدان
کوچه باغ‌های بکر این روستا جان می‌دهد برای قدم زدن!
بعد از این گشت روستایی و گرفتن عکس‌های پاییزی و لذت بردن از معاشرت با ساکنان بومی انجدان به سمت محلات حرکت کنید، جایی که با چشمه‌های آب گرم از شما استقبال خواهد شد. محلات در 111 کیلومتری اراک قرار گرفته و حدودا یک ساعت و نیم زمان می‌برد تا به این شهر برسید. احتمالا شما هم محلات را به خاطر باغ‌های گل معروفش می‌شناسید، اما باید بدانید هلند ایران جاذبه‌ی گرم‌تری هم دارد؛ یعنی چشمه‌های آب گرم با خواص درمانی.
چشمه آب گرم محلات
چشمه‌های آب گرم محلات به شکل استخر برای عموم قابل استفاده هستند.
چشمه‌های آب گرم محلات خاصیت درمانی دارند و همین موضوع، موجب ورود گردشگران زیادی به این منطقه شده است. در حال حاضر این چشمه‌ها به صورت مجتمع‌های آب‌درمانی و استخرهای جداگانه برای خانم‌ها و آقایان قابل استفاده هستند.
بعد از تجربه‌ی لذت‌بخش چشمه‌های آب گرم، برای صرف ناهار به رستوران لمکده محلات بروید. این رستوران فضای سنتی زیبا و غذایی با کیفیت دارد که می‌تواند حسن ختام خوبی برای این سفر دو روزه باشد.
بعد از صرف ناهار، می‌توانید به تهران برگردید. سعی کردیم در این برنامه سفر هم گشت‌های تاریخی برایتان در نظر گرفته باشیم، هم طبیعت‌گردی و هم درمانی-تفریحی. امیدواریم از این برنامه سفر نهایت لذت را ببرید و تا پاییز تمام نشده، این سفر را به دفتر خاطرات پاییزی‌تان اضافه نمایید.

برچسب مطالب

روانشناسی می‌خونم و شیفته‌ی کشف دنیای پدیداری آدم‌هام. عکاسی و نویسندگی پنجره‌هایی هستن که من رو به جهان بیرون وصل می‌کنن. علاقه به طبیعت باعث شد به سمت فعالیت‌های محیط‌زیستی برم و در ادامه به سفر علاقه‌مند بشم. سفر برای من فرصت کشفه و کمکم کرده ابعاد جدیدی از خودم رو بشناسم. کتاب، فیلم و پادکست هم اجزای جدانشدنی زندگی من هستن.

امتیاز دهید 1 دیدگاه ۵ / 4.4 42 نفر
نظرتو با ما مطرح کن
نظرات دیگران
فرهاد

من ساکن اراک هستم و خوشحالم که استان مرکزی رو داخل وبسایتتون معرفی کردید
تا الان من انجدان و محلات نرفتم و باید برم.
فقط یه انتقاد در مورد ساندویچی که نوشته بودید جعفر-پیسه که یکم به نظرم زشته این کلمه که معنی جعفر کثیفه رو میده و بهتره البته اگر صلاح میدونید همون ساندویچی جعفر که تو خیابون شریعتی نرسیده به میدون فرمانداری رو استفاده کنید بهتر باشه.
بازم تشکر
پیروز باشید

اسمارتیز :سلام، ممنونیم از نظر شما. چون این ساندویچی به این اسم در بین عموم معروف شده برای گردشگران هم جذابه و هم راحت‌تر میتونن پیداش کنن.