برنامه‌ی سفر به گرمابدر و دشت لار

پیمایش گرمابدر به دشت لار

25 اردیبهشت، 1399
25 اردیبهشت، 1399
1 روزه
بهار
کوهنوردی
اردلان فروتن
اهل کوهنوردی و مسیرهای پیمایشی هستید؟ پس پیش به سوی یک مسیر پیمایشی بسیار زیبا و البته نزدیک تهران! در این برنامه سفر سری می‌زنیم به روستای گرمابدر در اطراف فشم و از آنجا به سمت دشت لار خواهیم رفت. پس در سفر به گرمابدر و دشت لار همراه اسمارتیز باشید.
روز 1
رسیدن به گرمابدر و پیمایش تا دشت لار
برای رسیدن به گرمابدر، تهران را به سوی فشم ترک کنید. همانطور که می‌دانید فشم حدودا 60 کیلومتر با تهران فاصله دارد. وقتی به میدان فشم رسیدید، مجموعه‌ای از تابلوهای راهنما در سمت راست خود می‌بینید که شما را به گرمابدر هدایت می‌کند. این مسیر 22 کیلومتری را ادامه دهید تا به روستای گرمابدر برسید، جایی که جاده‌ی آسفالته تمام خواهد شد. وقتی به انتهای روستای گرمابدر رسیدید، ماشین خود را در کنار ورودی فلزی اداره محیط زیست پارک کنید و وسایلی که برای یک کوهپیمایی چند ساعته در نظر گرفتید را بردارید. پیمایش گرمابدر را از مسیر خاکی ادامه دهید، اما مقصد کجاست؟

“اگر تصمیم به پیمایش این مسیر در فصل تابستان دارید، حتما آب کافی همراه داشته باشید و سعی کنید صبح زود حرکت کنید تا گرفتار گرمای شدید نشوید.”


مقصد این پیمایش، پارک ملی لار یا همان دشت لار در حاشیه‌ی جنوب غربی تا شمال شرقی کوه دماوند است. این دشت زیبا که وسعت آن به حدود 73500 هکتار می‌رسد، منطقه‌ای حفاظت شده به شمار می‌رود. مسیر پیمایشی گرمابدر به دشت لار در بین کوهنوردان و طبیعت‌گردان محبوبیت زیادی دارد، چرا که مملو از جلوه‌های زیبای طبیعت است. بعد از حدود 2 ساعت پیاده‌روی و حرکت در مسیر سربالایی‌ها به گردنه‌ی گرمابدر- لار می‌رسید. سپس وارد مسیر سرازیری می‌شوید که به دشت لار منتهی خواهد شد. بعد از حدود 1 ساعت پیاده‌روی در این مسیر سرازیری به تنگه‌ای خواهید رسید که تنها راه گذر از آن، عبور از میان رودخانه است. بنابراین یادتان باشد تجهیزات لازم برای جلوگیری از خیس شدن پاهای‌تان را همراه خود داشته باشید. بعد از عبور از تنگه، مسیر سرازیری هم تمام می‌شود و باید مسیر را ادامه دهید تا به دشت لار برسید. کل مسیر پیمایشی بدون احتساب زمان صرف صبحانه و با سرعت معمولی حدودا 4 ساعت زمان نیاز دارد.

“برای اجرای این برنامه کفش و لباس مناسب طبیعت‌گردی همراه داشته باشید.”


دشت لار با تمام زیبایی‌هایش حالا در مقابل چشمان شماست. سراسر این مسیر پیمایشی با مناظری از گل‌های شقایق، شیرین بیان، گل زرد، آویشن و گون در همسایگی رودخانه‌ای خروشان هوش از سر شما خواهد برد. دشت لار وسعت زیادی دارد، اما مقصد ما ارتفاعات شمالی آن و رسیدن به دریاچه‌ی دیوآسیاب است.

“دریاچه دیوآسیاب در اقع مرز بین استان تهران و مازندران به شمار می‌رود.”


برای دیدن این دریاچه‌ی فیروزه‌ای باید کمی به سمت بالا پیاده‌روی کنید. دریاچه دیوآسیاب در ارتفاع 3015 متری از سطح دریا و در میان تپه‌ای آهکی قرار گرفته که قول می‌دهیم به زحمتش می‌ارزد. این دریاچه‌ی دایره‌ای شکل و فیروز‌ای بهترین محل برای صرف ناهار است. پس ضمن مراقبت از طبیعت، ناهار خود را در همسایگی دریاچه دیوآسیاب میل کنید و بعد از کمی استراحت مسیر برگشت را در پیش بگیرید. در مسیر برگشت احتمالا با سربالایی بیشتری مواجه خواهید شد و باید برای آن آماده باشید. برنامه‌ی طبیعت‌گردی یک روزه‌ی ما به گرمابدر و دشت لار با بازگشت به گرمابدر و سپس ادامه‌ی مسیر به سمت تهران از سمت جاده هراز به پایان می‌رسد. امیدواریم اگر اهل کوهنوردی هستید، از این برنامه نهایت استفاده را ببرید. اگر هم قبلا تجربه‌ی پیمایش این مسیر را داشتید، خوشحال می‌شویم آن را با اسمارتیز در میان بگذارید.

نگاره 1 از 4
نگاره 2 از 4
نگاره 3 از 4
نگاره 4 از 4
پیش از سفر به این ‌نکات توجه کنید:
  • این برنامه سفر را «اردلان فروتن» پیشنهاد داده است. درباره اردلان فروتن بیشتر بدانید.
  • تمام اقامتگاه‌ها، رستوران‌ها و لیدرهای محلی پیشنهادی هستند و شما می‌توانید با توجه به زمان سفرتان و علایق‌تان سایر اقامتگاه‌ها، مسیرهای سفر، رستوران‌ها و ... را انتخاب کنید.
  • تجربه شما از سفر می‌تواند راهنما یا انگیره‌ای برای سفر دیگران باشد. خوشحال می‌شویم اگر تجربه‌تان را از سفر (در قالب سفرنامه، عکس، ویدئو یا فایل صوتی) برای ما بفرستید.
نقشه
برچسب(ها)
موقعیت(ها)
نهال ظاهری

روانشناسی می‌خونم و شیفته‌ی کشف دنیای پدیداری آدم‌هام. عکاسی و نویسندگی پنجره‌هایی هستن که من رو به جهان بیرون وصل می‌کنن. علاقه به طبیعت باعث شد به سمت فعالیت‌های محیط‌زیستی برم و در ادامه به سفر علاقه‌مند بشم. سفر برای من فرصت کشفه و کمکم کرده ابعاد جدیدی از خودم رو بشناسم. کتاب، فیلم و پادکست هم اجزای جدانشدنی زندگی من هستن.

امتیاز دهید نظری تا کنون ثبت نشده است ۵ / 4 8 نفر
نظرتو با ما مطرح کن
نظرات دیگران
اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می‌دهد.