برنامه‌ی سفر به ساری و بهشهر

طبیعت‌گردی (2 روزه)

نهال ظاهری 17 آذر، 1398
مدت مطالعه :
سفر به شمال فصل نمی‌شناسد، پس اگر از آن دسته افرادی هستید که شمال رفتن را مختص تابستان نمی‌دانند این برنامه سفر مختص شماست. این سفر جذاب 2 روزه با یک مسیر ریلی منحصر به فرد شروع می‌شود، با دیدن یک تالاب معروف و پرنده‌هایش ادامه پیدا می‌کند و در نهایت با دیدن دریاچه عباس‌آباد و غارهای هوتو و کمربندی بهشهر به پایان می‌رسد. پس اگر اهل طبیعت‌گردی و چالش‌هایش هستید همین حالا این سفر را در اولویت سفرهای آخر هفته‌ای‌تان قرار دهید.
روز اول
مسیری که برای این سفر در نظر گرفته‌ایم، مسیری ریلی است. صبح زود باید وسایل‌تان را جمع کرده باشید و تا ساعت 5 صبح خود را به ایستگاه راه‌آهن تهران برسانید. قطارهای ساری معمولا ساعت 5:20 دقیقه صبح حرکت می‌کنند، پس باید حسابی سحرخیز باشید!
پل ورسک
در این مسیر ریلی از روی پل معروف ورسک هم رد می‌شوید.
مسیر ریلی تهران-ساری به حدی زیباست که تمام دشواری سحرخیزی را به کام‌تان شیرین می‌کند. به خصوص حالا که فصل پاییز است و یک مسیر هزار رنگ پنجره نگاهتان را قاب می‌گیرد. برای دیدن زیبایی این مسیر ریلی نباید عجول باشید، چرا که جاذبه‌های این مسیر تقریبا بعد از فیروزکوه آغاز می‌شود. عبور از تونل گدوک، سه خط طلا، پل ورسک، سواد کوه، پل سفید و طبیعت جنگلی تنها بخشی از جاذبه‌هایی است که با سوار شدن بر این قطار منحصر‌به‌فرد مشاهده خواهید کرد. مسیر ریلی تهران-ساری کمتر از 7 ساعت طول خواهد کشید و حدودا ساعت 1 ظهر به ساری می‌رسید.

سعید باقری راد

بهتر است برای رفتن قطار اتوبوسی انتخاب کنید تا بیشتر از زیبایی‌های مسیر لذت ببرید و قطار کوپه‌ای را برای مسیر برگشت بگذارید که خسته هستید و نیاز به استراحت دارید.


بعد از آن‌که به ساری رسیدید، می‌توانید با یک تاکسی دربست به رستوران اکبرجوجه در کمربندی ساری بروید و برای ناهار روز اول مهمان اکبر جوجه‌ی با کیفیت این رستوران شوید. اگر مایل هستید کمی در ساری وقت بگذرانید، بهتر است رستورانی در سطح شهر انتخاب کنید تا فرصت کشف خیابان‌های ساری را هم داشته باشید. میدان ساعت ساری و خیابان‌های اطرافش انتخاب خوبی برای آشنایی با زندگی جاری مردمان ساری است.
رستوران اکبر جوجه
کیفیت اکبرجوجه این رستوران بسیاری از مسافران و حتی ساکنان شهر ساری را مشتری دائمی خود کرده است.
بعد از صرف ناهار و گشت در شهر ساری به سمت زاغمرز بروید. بهترین راه برای رسیدن به زاغمرز گرفتن یک تاکسی دربست است. زاغمرز در 45 کیلومتری ساری قرار گرفته و کمتر از یک ساعت طول خواهد کشید تا به آن برسید. اگر برایتان سوال شده که چرا باید به زاغمرز بروید، باید بگوییم انتخاب این مقصد ربط مستقیمی به برنامه روز دوم سفر یعنی بازدید از تالاب میانکاله دارد.

سعید باقری راد

قبل از شروع سفر با آقای حر منصوری –صاحب اقامتگاه دیده‌بان میانکاله- در زاغمرز تماس بگیرید و برای اقامت و بازدید از تالاب میانکاله با ایشان هماهنگ کنید.


بعد از رسیدن به زاغمرز، به توصیه سعید باقری راد (مشاور سفر اسمارتیز) با آقای حر منصوری تماس بگیرید و شب را در اقامتگاه دیده‌بان میانکاله سپری کنید. این اقامتگاه فاصله‌ی بسیار کمی با تالاب میانکاله دارد و علاوه بر این ویژگی، می‌توانید روی کمک آقای منصوری هم حساب باز کنید. شب را در اقامتگاه دیده‌بان میانکاله بگذرانید تا هم خستگی روز طولانی که پشت سر گذاشتید از تن به در شود و هم برای برنامه‌های روز بعد کاملا آماده باشید.
روز دوم
صبح زود بیدار شوید و با راهنمایی آقای منصوری به سمت تالاب میانکاله حرکت کنید. این تالاب بین‌المللی که به بهشت پرنده‌نگری ایران شهرت دارد، از محبوب‌ترین مقاصد برای پرندگان مهاجر به شمار می‌رود. این تالاب در شبه جزیره‌‌ای با همین نام قرار گرفته که از شمال به دریای خزر، از جنوب به خلیج گرگان، از شرق به آشوراده و از غرب به زاغمرز منتهی می‌شود. برای بازدید از این تالاب نیاز دارید از سازمان محیط زیست بهشهر مجوز بگیرید، به همین دلیل بهتر است برای صرفه‌جویی در زمان از کمک یک راهنمای محلی استفاده کنید.
تالاب میانکاله
تالاب میانکاله به بهشت پرنده‌نگری ایران شهرت دارد.
برای دیدن تالاب در زیباترین حالتش یا باید صبح خیلی زود و حوالی طلوع خورشید آنجا باشید یا به هنگام غروب. حالا که به روز دوم سفر رسیدید، باید خود را برای دیدن این تالاب در هنگام طلوع آماده کنید. صبحانه را یا خیلی کوتاه صرف کنید یا بعد از طلوع و با منظره‌ی تالاب. در میانکاله پرندگان متعددی مشاهده خواهید کرد، بنابراین اگر بتوانید یک دوربین پرنده‌نگری با خود ببرید یا قرض بگیرید بیشتر می‌توانید از دیدن پرندگان زیبای این تالاب لذت ببرید. بهترین زمان برای رفتن به این تالاب نیمه دوم سال است که پرندگان مهاجر بساط میهمانی خود را روی این تالاب پهن کرده باشند.

“بهترین زمان برای رفتن به تالاب میانکاله نیمه دوم سال است که پرندگان مهاجر بساط میهمانی خود را روی این تالاب پهن کرده باشند.”


بعد از این طبیعت‌گردی متفاوت دو انتخاب پیش رو دارید، یا برای ناهار به اقامتگاه دیده‌بان میانکاله برگردید یا وسایل‌تان را جمع کنید و به سمت بهشهر حرکت کنید تا بتوانبد از ادامه‌ی روز بیشتر بهره‌مند شوید. اگر راه دوم را انتخاب کردید می‌توانید ناهار را در بهشهر میل کنید. بعد از صرف ناهار یا می‌توانید به دریاچه عباس‌آباد بهشهر بروید و در طبیعت بهشت‌گون پاییزی‌اش غرق شوید یا به سمت غار طبیعی معروف بهشهر یعنی هوتو حرکت کنید.
دریاچه عباس آباد بهشهر
دریاچه عباس‌آباد بهشهر در آغوش پاییز!
دریاچه عباس‌آباد بهشهر جاذبه‌ای است در 10 کیلومتری بهشهر که هم جنگل دارد، هم دریاچه و هم یک اثر تاریخی بازمانده از دوران شاه عباس اول صفوی که دیدن آن در دل پاییز زیباتر از آن چیزی است که فکرش را بکنید. اگرچه از بنای تاریخی آن چیز زیادی باقی نمانده اما بقایای آن تحت حفاظت سازمان میراث فرهنگی قرار گرفته و با پرداخت هزینه بلیط می‌توانید از محوطه‌ی آن دیدن کنید. اگر تمایلی به دیدن آثار تاریخی ندارید هم نگران نباشید، چرا که هم می‌توانید در جنگل پاییزی آن قدم بزنید و هم روی دریاچه‌ی محصور شده بین درختان زیبایش لحظات آرام بخشی را با قایق تجربه نمایید.
غار هوتو
غار هوتو قدمتی باستانی دارد.
غار هفت هزار ساله هوتو،  جاذبه‌ی طبیعی دیگری است که در بهشهر می‌توانید به دیدنش بروید. از آنجا که زمان زیادی در اختیار ندارید و هوا زود تاریک می‌شود یا باید بازدید سریعی از عباس‌آباد داشته باشید یا تنها به دیدن یکی از این دو جاذبه اکتفا کنید. غار هوتو در روستای تروجن بهشهر قرار گرفته و 8 کیلومتر تا بهشهر فاصله دارد. در این غار تاریخی که قدمتش به دوران پیش از میلاد برمی‌گردد، سه اسکلت انسانی کشف شده که نشان از حیاتی 5 تا 7 هزار ساله در این منظقه دارند. بازدید از این غار در روشنایی روز امکان پذیر است و بهتر است از یک راهنمای محلی هم کمک بگیرید.

سعید باقری راد

سفر با قطار به ساری یکی از بهترین انتخاب‌هاست، چرا که در هر شرایط آب و هوایی می‌توانید با قطار سفر کنید و نگران بسته شدن جاده در اثر بارندگی نباشید.


برنامه بازدیدها در این نقطه به پایان می‌رسد، اما شما باید عجله کنید تا به ایستگاه راه آهن ساری برسید. بهشهر تا ایستگاه راه‌آهن ساری حدودا 50 کیلومتر فاصله دارد، پس با یک زمان‌بندی درست سعی کنید تا قبل از ساعت 6 عصر به ایستگاه راه‌آهن ساری رسیده باشید. قطار ساری ساعت 18:05 به سمت تهران حرکت می‌کند و حدودا ساعت 1:30 بامداد به تهران خواهد رسید.

این برنامه‌سفر پرچالش، فشرده و نیازمند زمان‌بندی دقیقی است. از طرفی شرط اول برای تجربه چنین سفری آن است که عاشق طبیعت باشید. پس با در نظر گرفتن این پیش شرط‌ها امیدواریم طبق این برنامه به ساری، تالاب میانکاله و بهشهر سفر کنید و خاطرات متفاوتی را در دفتر سفر امسال‌تان ثبت نمایید. خوشحال می‌شویم اگر تجربه‌ای از سفر به این مناطق دارید یا با برنامه سفر اسمارتیز به دست آوردید، آن را با ما به اشتراک بگذارید.
 


برچسب مطالب

روانشناسی می‌خونم و شیفته‌ی کشف دنیای پدیداری آدم‌هام. عکاسی و نویسندگی پنجره‌هایی هستن که من رو به جهان بیرون وصل می‌کنن. علاقه به طبیعت باعث شد به سمت فعالیت‌های محیط‌زیستی برم و در ادامه به سفر علاقه‌مند بشم. سفر برای من فرصت کشفه و کمکم کرده ابعاد جدیدی از خودم رو بشناسم. کتاب، فیلم و پادکست هم اجزای جدانشدنی زندگی من هستن.

امتیاز دهید نظری تا کنون ثبت نشده است ۵ / 4.8 20 نفر
نظرتو با ما مطرح کن
نظرات دیگران
اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می‌دهد.