8 بازار جذاب کریسمس در اروپا

ماریه نوری 1 دی، 1398
مدت مطالعه :
کریسمس برای مسیحی‌ها درست مثل عید نوروز ما ایرانی‌ها، حال و هوای خاصی دارد. چهره‌ی شهرهای اروپایی در زمان کریسمس، عوض می‌شوند. تماشای اجراهای آوازخوانی و سرودهای کریسمسی، اسکیت روی یخ و خرید کریسمس از بازارچه‌های محلی از مهم‌ترین کارهایی است که در این موقع از سال انجام می‌شود. اگر در یکی از کشورهای اروپایی زندگی می‌کنید یا سفری به یکی از آن‌ها دارید و دوست دارید بهترین راه برای حس کردن سال نو و بودن در فضای جذاب کریسمس در اروپا را بدانید، این مطلب به شما کمک می‌کند.
بازارهای کریسمس از سنت‌های مشهور و قدیمی اروپایی‌اند که درست مثل شهربازی در تعطیلات زمستانی روح این فصل را با فعالیت‌ها، کالاها و جاذبه‌های مختلفشان زنده نگه می‌دارند. دسترسی به آن‌ها در اروپا اصلاً کار دشواری نیست. آلمان به تنهایی حدود 70 بازار مخصوص کریسمس دارد؛ اما زیاد بودن آن‌ها به این معنی نیست که تمامی‌شان مثل هم هستند. یعنی بعضی‌های‌شان شلوغ‌ترند و اجناس بیشتری عرضه می‌کنند. با نزدیک شدن به شگفت‌انگیزترین زمان سال، ما هشت بازار منحصربه‌فرد کریسمس در اروپا را به شما معرفی می‌کنیم. بعضی از آن‌ها بسیار معروف‌اند و برخی کمتر شناخته‌شده‌اند، اما بازدید از هر کدام در طول فصل تعطیلات ارزشش را دارد.
بازارهای میدان old town (شهر قدیمی) و ونسلاس؛ پراگ، جمهوری چک
بزرگ‌ترین بازارهای کریسمس پراگ به فاصله‌ی خیلی کمی از یکدیگر قرار دارند و به راحتی می‌توانید از هر دو آن‌ها در یک روز بازدید کنید. مراسم و رویدادهایی که در میدان old town برگزار می‌شوند شامل کنسرت‌های روزانه سرودهای کریسمس و برپایی ده‌ها غرفه صنایع‌دستی سنتی است که با یک درخت کریسمس چراغانی در مرکز میدان همراهند. در حالی که بازار میدان ونسلاس ( واتسلاو) به‌طور خاص به کالاهای دست‌ساز و هدایای محلی چک مانند کلوباسا (سوسیس چکی) و پراشکا شونکا (کالباس پراگی) اختصاص دارد. بازارهای کریسمس در پراگ همه‌روزه از 30 نوامبر تا 6 ژانویه حتی در شب کریسمس، روز کریسمس و روز سال نو باز هستند.
بازار کریسمس دره راونا؛ ارتفاعات جنگل سیاه، آلمان
موقعیت این بازار کریسمس در دره‌ای در زیر جاده راه‌آهن هلنتالبان آلمان در ارتفاعات جنگل سیاه است؛ جایی رؤیایی و خیال‌انگیز. غرفه‌های مختلف بازار توسط درختان احاطه شده که وقتی پوشیده از برف باشند درست مثل این است که وارد «سرزمین عجایب زمستانی» شده‌اید. در سال 2019، نمایشگاه پاپ آپ خرید و سرگرمی از جمعه تا یکشنبه از آخرین هفته نوامبر تا 22 دسامبر در آن برگزار شد.
بازار کریسمس دره راونا (Ravenna Gorge) در جنگل سیاه آلمان واقع‌شده است.
بازار کریسمس غار مخملی؛ واکِنبورگ، هلند
این بازار کریسمسی در والکنبورگ در کنار کلیسای جامع، نقاشی‌های دیواری و مجسمه‌های غار مخملی متعلق به قرن هجدهم هلند قرار دارد. این بازار در شبکه‌ای از دالان‌های پیچ‌درپیچ و اتاق‌های زیرزمینی قرارگرفته است که می‌توانید خرید شب سال نو و یک گشت تاریخی را هم‌زمان با هم تجربه کنید. امسال بیست و دومین سالی است که این بازار کریسمس باز است و از 15 نوامبر تا 29 دسامبر پذیرای بازدیدکنندگان است.
 در بازار زیرزمینی غار مخملی می‌توانید تزیینات کریسمس و بسیاری هدایای دیگر خریداری کنید.
بازار کریسمس و اپیفانی میدان ناونا؛ رم، ایتالیا
در این بازار که در یکی از بزرگ‌ترین و معروف‌ترین میدان‌های رم برپا می‌شود، محصولات جدید مانند شیرینی نوقای سفید (torrone)، سوغاتی، هدایای کوچک و بادکنک‌های هلیومی در فضای جذاب قرن یکمی میدان عرضه می‌شوند. در طول ماه دسامبر تا 6 ژانویه، بازدیدکنندگان می‌توانند از غرفه‌های پر از صنایع‌دستی، خوراکی‌هایی ایتالیایی و هنرهای محلی هم‌زمان با دیدن بابانوئل بازدید کنند.
در بازار تعطیلاتی پیازا ناونا بازدیدکننده‌ها می‌توانند خرید کنند و خوراکی‌های خوشمزه ایتالیایی بخورند.
بازار کریسمس دریم مارکت؛ وین، اتریش
در سال 1928، در پایتخت اتریش برای اولین بار بازار کریسمس برپا شد. امروزه، بیش از 20 بازار و رویداد مرتبط با کریسمس در طول تعطیلات در سرتاسر وین برگزار می‌شود. از 15 نوامبر تا 26 دسامبر علاقمندان می‌توانند از سواری کردن با گوزن شمالی لذت ببرند، صحنه‌های کلاسیک تولد عیسی مسیح را ببینند و در بیش از 150 غرفه خوراکی و سوغاتی در مقابل تالار بزرگ شهر بچرخند و لذت ببرند.
قدمت بازارهای کریسمس در وین به قرون‌وسطی بازمی‌گردد.
بازار کریسمس رویال در قلعه هوهنزولرن؛ بورگ هوهنزولرن، آلمان
این بازار که بر بالای کوهی با چشم‌اندازی به روستاهای اطراف قرارگرفته، بازدیدکنندگان را بر سر دوراهی قرار می‌دهد که آیا اول خرید کنند یا از مناظر لذت ببرند؟ اما جای نگرانی نیست در بازار رویال کریسمس درحالی‌که اتاق‌های داخلی قصر به فروشندگان و غرفه‌ها اختصاص داده شده، بازدیدکنندگانی که بلیط داشته باشند می‌توانند آزادانه از گنجینه جواهرات، دو کلیسا، انبارها و تراس‌های روباز آبا اجدادی خانواده سلطنتی پروس دیدن کنند. این بازار از 29 نوامبر تا 1 دسامبر و از 6 تا 8 دسامبر امسال باز بودند.
بازار کریسمس سنت گالن؛ سنت گالن، سوئیس
تلفیق گشت تاریخی و خرید در بازار کریسمس سنت گالن
این امکان هر روز پیش نمی‌آید که بتوانید از یک سایت میراث جهانی یونسکو در سوئیس بازدید کنید، از یک شهر تاریخی سوئیس دیدن کنید و هم‌زمان خریدهای کریسمس خود را هم انجام دهید. اما این دقیقاً همان چیزی است که بازار کریسمس سنت گالن ارائه می‌دهد. در حالی که بازدیدکنندگان اغلب با سری غرفه‌هایی مواجه می‌شوند که بین واگهاس (Waaghaus) و میدان مارکت قرار دارند، نباید فراموش کنند که به بالا هم نگاه کنند. آسمان بر فراز سنت گالن هر سال در این زمان با 700 ستاره روشن می‌شود که باعث شده محلی‌ها این شهر عجیب و جالب سوئیس را «شهر ستاره‌ها» بنامند. بر روی زمین هم چرخ ‌و فلک، نوشیدنی‌های فصلی و غذا، اجراهای گروه‌های کر و یک درخت کریسمس چراغانی شده از سایر تفریحاتی هستند که همه‌ی کسانی که از 29 نوامبر تا 24 دسامبر از این مکان بازدید می‌کنند می‌توانند از آن‌ها لذت ببرند.
کریسمس در تیوولی؛ کپنهاگ، دانمارک
جشن کریسمس سالیانه تیوولی در کپنهاگ برای تمام افراد خانواده جذاب است. از 16 نوامبر تا 5 ژانویه، دومین پارک تفریحی قدیمی جهان، میزبان یک بازار کریسمسی شاد در کنار جاذبه‌ها و سرگرمی‌های همیشگی خود است.
 در طول تعطیلات سال نو میلادی، باغ‌های تیوولی در کپنهاگ چراغانی و درخت‌های کریسمس تزئین می‌شوند.
مردم محلی و گردشگران در هر سنی از دیدن بیش از 1000 درخت کریسمس چراغانی شده و تقریباً 60 غرفه با پیشنهادهای فصلی خاص کریسمس، تزیینات و هدایا بدون شک لذت خواهند برد.

دوست دارید با حال و هوای کریسمس در ایران آشنا شوید؟ مطلب «کریسمس در ایران» را بخوانید.
برچسب مطالب

معماری خوندم، همیشه دنبال بهانه ای برای خندیدن و شاد بودن می گردم.عاشق سفر کردن، عکاسی و سینمام.

امتیاز دهید نظری تا کنون ثبت نشده است ۵ / 4.4 41 نفر
نظرتو با ما مطرح کن
نظرات دیگران
اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می‌دهد.