بهترین مراکز خرید روسیه کجا هستند؟

از برندها تا حراجی‌ها

شیما تیموری 15 اردیبهشت، 1397
مدت مطالعه :

روسیه از لحاظ اقتصادی یکی از گران‌ترین کشورهای دنیاست و شهرهای مهمش مثل مسکو یا سنت پترزبورگ هم چنین وضعیتی دارند. اگر فکر می‌کنید که در روسیه قرار است اجناس خوب با قیمت خیلی مناسب و حتی کمتر از ایران پیدا کنید، باید بگوییم که در اشتباهید.
با این حال اگر در فصل حراجی به روسیه سفر کردید، می‌توانید پوشاک و اجناس مارک‌داری را با تخفیف و قیمت مناسب بخرید. با این حال ما سعی می‌کنیم با توضیحاتی که به شما می‌دهیم دید بهتری نسبت به خرید در روسیه داشته باشید و بدانید که برای خرید کجا بروید.

خرید در مسکو

در مسکو از کجا چی بخریم؟

◊ مرکز خرید متروپولیس (Metropolise)
اولین جایی که معرفی می‌کنیم، متروپولیس مسکو است. جایی که می‌توانید از شیر مرغ تا جان آدمیزاد پیدا کنید! بهترین راه رسیدن به این مرکز خرید، ایستگاه‌های مترو Voykovskaya و BALTIISKAYA است که دقیقا روبروی متروپولیس قرار دارند. چنان‌چه در مرکز شهر باشید، می‌توانید با پیاده‌روی 15 دقیقه‌ای خودتان را به اینجا برسانید.
متروپولیس سه طبقه دارد که شامل 350 فروشگاه و مغازه است. فروشگاه‌های برندهای مختلف مثل زارا (Zara)، لیوایز (Levis)، اسپیریت (Spirit)، مَنگو (Mango) و تامی (Tommy hilfiger) و چند صد مارک و برند دیگر در اینجا شعبه دارند. در حقیقت اینجا بهترین مکان برای خرید پوشاک مارک‌دار است.

مرکز خرید متروپولیس مسکومتروپولیس 11 تا سینما دارد که در هرکدام جدیدترین فیلم‌های روز دنیا را می‌توانید ببینید.

فروشگاه‌های زنجیره‌ای و هایپرمارکت‌های این مرکز خرید، اجناس را با قیمت متعادل و مقرون به صرفه‌ای عرضه می‌کنند. بنابراین برای خرید مایحتاج روزانه‌تان تا زمانی که در مسکو هستید نباید نگران باشید.
استخر، رستوران و کافه از دیگر مکان‌هایی است که در متروپولیس وجود دارند. ساعات کاری این مرکز خرید هر روز هفته از ساعت 10 صبح تا 11 شب است. به شما توصیه می‌کنیم که حتما سری به وب‌سایتش بزنید تا با فروشگاه‌ها و خدماتش آشنا شوید.

◊ مرکز خرید GUM
عمر گام، 125 سال است اما دلیل نمی‌شود که فکر کنید با مرکز خریدی قدیمی و تاحدودی مخروبه طرف هستید. مقابل میدان سرخ مسکو (Red Square) بنایی سه طبقه با نمایی شبیه به قصر سلطنتی قرار گرفته که چندان شباهتی به مرکز خرید یا پاساژ ندارد.

مجتمع خرید گام روسیهگام تنها کاربرد تجاری و فروش ندارد، بلکه شبیه به موزه هم هست و برنامه‌های فرهنگی و هنری مختلفی هم در آن برگزار می‌شود.

اگر قصد خرید هم نداشته باشید، قدم زدن در اینجا و اصطلاحا (Window Shopping) می‌تواند لذت‌بخش باشد. در کنار فروشگاه‌ها و مغازه‌های برندهای مختلف پوشاک، لوازم آرایشی و بهداشتی و خانگی می‌توانید در رستوران‌ها و کافه‌های اینجا غذا بخورید و مشغول دیدن افراد شوید که در حال خرید هستند.
وقتی تصمیم به سفر گرفتید، توصیه می‌کنیم به وب‌سایت گام سر بزنید و از حراجی‌هایش آگاه شوید تا خرید با برنامه‌تری داشته باشید.
ساعات کاری: هر روز هفته از ساعت 10 صبح تا 10 شب

◊ مرکز خرید دِتسکای میر (Detskiy Mir)
دتسکای میر در مسکو بزرگ‌ترین فروشگاه اسباب‌بازی روسیه است که شعبه‌های دیگری هم در شهرهای مختلف دارد. بنابراین اینجا برای کسانی است که با کودکان‌شان به روسیه سفر کردند یا قصد دارند برای بچه‌های فامیل سوغاتی ببرند.

مرکز خرید دتسکی میر مسکودر دتسکای میر مسکو خودتان را محدود به سن و سال‌تان نکنید.

این مرکز خرید 8 طبقه، به عنوان محیطی آموزشی و در عین حال سرگرم‌کننده برای کودکان و نوجوانان مسکو شناخته می‌شود. در قسمت مرکزی این مجموعه، فروشگاه اسباب‌بازی (Hamleys World) است که بزرگ‌ترین فروشگاه اسباب‌بازی کل اروپا است. فروشگاه‌های کفش کودک و سیسمونی و لوازم مادر در کنار Hamleys World سه فروشگاه اصلی دتسکای میر هستند. برندهای لوازم التحریر، وسایل ورزشی و گالری‌های مد کودک در اینجا فعالیت می‌کنند و شما می‌توانید با هر سلیقه‌ای خرید کنید.

مرکز خرید دتسکای میر مسکودتسکای میر شهر رویایی کودکان است.

در جریان گشت و گذارتان در دتسکای میر می‌توانید سری به طبقه‌ی ششم هم بزنید و به سراغ (Observation Desk) بروید. در اینجا می‌توانید کاخ کرملین، دانشگاه ملی مسکو و کل شهر مسکو را ببینید. برای پیدا کردن Observation Desk باید از جلوی رستوران مک دونالد در طبقه‌ی ششم عبور کنید و از پله‌های پشتی بالا بروید.
ساعات کاری: 10 صبح تا 10 شب

◊ خرید سوغاتی از خیابان آربات (Улица Арбат)
در مسکو جاهای زیادی را می‌توانیم برای خرید سوغاتی به شما پیشنهاد کنیم اما خیابان آربات بهترین گزینه است. این خیابان یک کیلومتری که قدیمی‌ترین خیابان مسکو است و حدود 525 سال پیش ساخته شد، برای درک بهتر فرهنگ روس‌ها، دیدن نوازندگان و هنرمندان محلی و مهم‌تر از همه خرید سوغاتی جای خوبی است. برای قدم زدن این خیابان سنگ‌فرش شده که به آربات قدیمی هم معروف است، پیشنهاد می‌کنیم بازدید خود از مجموعه‌ی کرملین در میدان سرخ را کامل کنید و بعد به اینجا بیایید که حدودا 10 دقیقه طول می‌کشد.

خیابان آربات مسکوبسیاری از اشراف‌زاده‌ها، هنرمندان و نخبگان روسی مثل ماکسیم گورکی یا پوشکین در این خیابان زندگی می‌کردند.

نزدیک‌ترین ایستگاه‌های مترو به این خیابان Smolenskaya و Smolenskaya است که راه دیگر شما برای رسیدن به آربات است.
از فروشگاه‌های صنایع دستی این خیابان می‌توانید عروسک‌های روسی ماتریوشکا، روسری‌های پشمی روسی (Russian Shawls)، چکمه‌ی نمدی یا والِنکی و ظروف چوبی Khokhloma بخرید.

ظرف خخلوم

ظروف چوبی Khokhloma از سنتی‌ترین سوغاتی‌های روسیه است.

مراکز خرید روسیه

در سنت پترزبورگ از کجا چی بخریم؟

◊ خیابان نفسکی (Nevsky Prospeckt)
خرید همیشه آدم را سر ذوق می‌آورد اما اگر از خیابان نفسکی سنت پترزبورگ شروعش کنید، ذوق‌ و لذت‌تان بیشتر هم می‌شود؛ چون مغازه‌های اینجا فقط مغازه‌هایی عادی نیستند بلکه بناهایی زیبا هستند که به سبک معماری نئوکلاسیک ساخته شده‌اند. بنابراین این خیابان برای شمایی است که در کنار خرید از دیدن بناهای تاریخی هم لذت می‌برید. بوتیک‌ها، کتاب‌فروشی‌ها و فروشگاه‌های زیادی در دو طرف نفسکی هستند که انتخاب‌های زیادی را برای خرید به شما می‌دهد.

خیابان نفسکینمایی کلی از خیابان نفسکی و ساختمان‌های اطرافش

◊ مرکز خرید Gostiny Dvor
همین‌طور که در خیابان نفسکی یا نوسکی هستید، به قدیمی‌ترین مرکز خریدش بروید که از دهه‌ی 1760م. اینجاست. این مرکز خرید دو طبقه محل فروش انواع کالاهاست که البته قیمت بالایی دارند. با این حال خوب بگردید تا بتوانید اجناسی با قیمت ارزان‌تر پیدا کنید. فروشگاه‌های صنایع دستی و سوغاتی هم در گوستینی هستند که برای خرید سوغاتی می‌توانید روی‌شان حساب باز کنید. در روزهای بارانی به گوستینی سر نزنید، چون تعداد فروشگاه‌ها و مغازه‌های بازش به 50تا هم نمی‌رسد.

مرکز خرید Gostiny Dvorاین بازار سرپوشیده‌ی دوطبقه از ساعت 10 صبح تا 10 شب باز است و به نظر ما گشتی دو ساعته برای آن کافی است.

◊ گالریا (Galeria Shopping Mall)
در لیست بهترین مراکز خرید سنت پترزبورگ که تریپ ادوایزر ارائه داده، گالریا رتبه‌ی اول را دارد. اگر حوصله داشته باشید و نظرات افراد را در صفحه‌ی معرفی این مرکز خرید بخوانید، متوجه می‌شوید که چرا گالریا انقدر مهم است. به جز برندهای مختلف داخلی و خارجی مثل آدیداس (Adidas)، نایکی (Nike)، لیوایز (Levis) و مِکس (Mexx) باید به سوپرمارکت بزرگش، فودکورت، سالن بولینگ و کافه‌های خوبش هم اشاره کنید.

مرکز خرید گالریابهترین راه دسترسی به گالریا ایستگاه متروی Pl. Vosstaniya است.

◊ فروشگاه‌های اَوت لِت (Outlet) را فراموش نکنید
اگر اهل خرید از فروشگاه‌های خارجی باشید حتما اسم اوت لِت (Outlet) به گوش‌تان خورده است. اوت لت استورها بهترین جا برای خرید پوشاک و کلیه‌ی اجناس مارک‌دار با قیمت پایین‌تر از بازار است. معمولا کارخانه‌ها و صاحبان برندها وقتی تصمیم می‌گیرند که کالکشن جدیدی از محصولات‌شان را ارائه دهند، اقدام به فروش محصولات کالکشن قبلی خود می‌کنند.

فروشگاه آدیداستمام مارک‌های معروف دنیا فروشگاه‌های اوت لت دارند و جدیدا در ایران هم می‌توانید پیدای‌شان کنید.

در سنت پترزبورگ هم اوت لت استورهای خوبی وجود دارد که پیشنهاد می‌کنیم حتما به آن‌ها سر بزنید. اگر قصد دارید که کفش مارک‌داری بخرید اما پول زیادی هم هزینه نکنید، اوت لت استور جای خوبی است.
• فروشگاه اوت لت Rumba در خیابان Vasi Alexeeva و نزدیک ایستگاه متروی Kirovskiy zavod است. در این مجموعه‌ی تجاری یا فروشگاه کالاهای برند با بیشترین تخفیف به فروش می‌رسد.
• به اوت لت Babochka در خیابان Gangutskaya هم سر بزنید. برندهای مشهوری الکساندر مک‌کویین، سلین، آرمانی، فندی، کلوئه، مایکل کورس، جیمی شو و مارک جاکوبز در اینجا شعبه دارند و اجناس‌شان را بین 30 تا 70 درصد تخفیف می‌فروشند.

◊ بازار محلی اودِلنایا (Udelnaya Flea Market)
برای خرید اشیای قدیمی و سوغاتی اینجا را پیشنهاد می‌کنیم. در بازار دستفروش‌های اودلنایا حق انتخاب‌های زیادی برای خرید دارید. چمدان‌های قدیمی چرمی، پوتین‌ها و پالتوهای چرم، لوازم منزل دوران کمونیستی شوروی و کلی ظروف چینی که می‌توانند سوغاتی‌های خوبی باشند.
چانه زدن حرف اول را در اودلنایا می‌زند. با این کار می‌توانید بهترین خریدهای‌تان را داشته باشید. اما اگر هم جنسی نخریدید باز هم اشکالی ندارد. قدم زدن در این بازار و رد شدن از لابلای بساط دستفروش‌ها به تنهایی هم جذاب است.

مراکز خرید روسیهگشتی 1 تا 2 ساعته برای دیدن اودلنایا کافی است.

از ایستگاه متروی اودلنایا برای رفتن به این بازار محلی استفاده کنید. هر روز از ساعت 11 صبح تا 7 بعدازظهر فرصت دیدن این بازار را دارید. 

آدرس مراکز خرید و فروشگاه‌های صنایع دستی در مسکو و سنت پترزبورگ
در نقشه‌ی زیر مکان دقیق مراکز خرید شهرهای مسکو و سنت پترزبورگ روسیه را برای‌تان مشخص کرده‌ایم.

مراکز خرید روسیه

سوغاتی از روسیه چی بخرم؟

◊ ظروف چینی روسی (Imperial Porcelain)
قدیمی‌ترین کارخانه‌ی تولید ظرف‌های چینی روسیه نزدیک دو قرن است که فعالیت می‌کند که اولین مشتریانش خاندان رومانُف‌ها بودند. حتی بعدها در دوره‌ی کمونیستی شوروی با وجود تبلیغات منفی مصرف‌گرایی، مقامات عالی‌رتبه دوست داشتند در خانه‌های‌شان از ظرف‌های چینی روسی داشته باشند.

سوغات روسیه

در بیشتر فروشگاه‌های مسکو و سنت پترزبورگ می‌توانید Imperial Procelain را پیدا کنید.

امروزه این ظروف تبدیل به سوغاتی پرطرفدار توریست‌ها شده است و خیلی از افراد دوست دارند که هنگام بازگشت به کشورشان، سِت قوری و کتری چینی روسیه را با خودشان ببرند.

◊ روسری‌های روسی (Russian Shawls)
قبلا درباره‌ی روسری‌های گلدار روسی گفته‌ایم اما اینجا بیشتر از آن می‌گوییم. شهر (Pavloposadskie) در روسیه اولین جایی بود که روسری‌های سنتی روسی در آن بافته و تولید شد. گل‌های بزرگ و رنگارنگ مهم‌ترین شاخصه‌ی چنین روسری‌هایی هستند که شبیه‌شان را می‌توانیم روی سر زنان ترکمن ایرانی هم ببینیم.

روسری روسیروسری به جز زیبایی برای زنان روسی، آن‌ها را در روزهای سرد زمستان گرم نگه می‌داشت.

◊ ظروف سرامیکی (Gzhel Ceramics)
از سال 1802م. در حومه‌ی شهر مسکو، ظرف‌های سرامیکی آبی و سفیدی ساخته می‌شد که بیشترین استفاده را در خانه‌های روسی داشت. طرح‌های گیاهی، رنگ‌های روشن و داستان‌های جن و پری و افسانه‌ای از اِلمان‌هایی است که برای تزئین این ظروف استفاده می‌شود. با این‌که امروزه در سراسر جهان می‌توانید ظرف‌های آبی و سفید روسی بخرید اما چه بهتر می‌شود اگر آن‌ها را از خانه‌ی اولیه‌شان یعنی مسکو خریداری کنید.

ظروف پورسلین روسیدر خرید ظروف سرامیکی آبی و سفید روسی، انتخاب‌های زیادی دارید.

◊ جعبه‌های لاکی پالخ (Palekh miniatures)
روس‌ها برای نگهداری جواهرات و اشیای قیمتی‌شان از جعبه‌های چوبی لاکی استفاده می‌کردند. سازندگان این جعبه‌ها تمام تلاش‌شان را می‌کردند تا زیباترین نقش‌ها و طرح‌ها را روی آن‌ها استفاده کنند. ساخت این جعبه زحمت و زمان زیادی می‌برد اما می‌تواند بهترین گزینه برای شمایی باشد که دوست دارید خاص‌ترین سوغاتی روسیه را بدهید.

جعبه پالخجعبه‌های لاکی پالخ از ظریف‌ترین صنایع دستی روسی هستند.

◊ شکلات‌های روسی
فکر می‌کنید شکلات‌های کدام کشور خوشمزه‌تر است؟ آلمان یا بلژیک؟ شاید هم ارمنستان. اما روسیه را هم باید در این لیست کشورهایی که شکلات‌های خوشمزه تولید می‌کنند، بگذارید.
شکلات برای روس‌ها خیلی اهمیت داشت. مثلا قبل از انقلاب کمونیستی شوروی، کمپانی شکلات‌سازی (Abrikosov and Sons) بیش از 800 نوع شکلات تولید می‌کردند.

شکلات‌های روسیجلد شکلات‌های روسی بیشتر با عکس‌های کارتونی و کودکان طراحی شده است.

امروزه هم انواع و اقسام شکلات‌ها در طعم و مزه‌های مختلف در روسیه تولید می‌شود و بنابراین شما انتخاب‌های زیادی خواهید داشت. اما اگر اولین بارتان است که به روسیه می‌روید و می‌خواهید شکلات‌های خوشمزه بخورید حتما (Alenka) و (Babaevsky) را تست کنید.

◊ و در آخر هم‌سفره‌ی فضانوردان شوید
این یکی واقعا سوغاتی عجیبی است؛ غذای مخصوص فضانوردها (Space Food). این نوع غذا که یکی از پروژه‌های مهم سازمان هوا و فضای روسیه برای استفاده‌ی فضانوردها در مدت اقامت‌شان در سفینه‌ها بود، تبدیل به سوغاتی شد.

غذای فضانوردهادر مغازه‌های ایستگاه‌های متروی مسکو و پاویلیون شماره‌ی 26 (VDNKh park) می‌توانید Space Food بخرید.

Space Food در قالب تیوپ‌های پلاستیکی مثل خمیردندان عرضه می‌شوند تا استفاده‌ی آن در فضا راحت باشد. از مواد تازه و کاملا طبیعی و ارگانیک برای تولید Space Food استفاده می‌شود که هیچ‌گونه افزودنی غیرمجازی هم ندارند.

[تعداد: 7    میانگین: 3.1/5]
برچسب مطالب
شیما تیموری

ایندیاناجونز از بچگی برام جذاب بود. برای همین رفتم سراغ باستان‌شناسی و تا فوق لیسانس ادامه‌ش دادم. از طرف دیگه سفر هم چیزی نیست که بتونم ازش دست بکشم؛ دوسش دارم. اصلا با سفر می‌تونی خودتو به چالش بکشی و اون قدرت پنهون درونتو بیاری بیرون. حیوانات، موسیقی، تکنولوژی، سریال و کتاب هم در لیست دوست‌داشتنی‌های منه و بدون اونا زندگیم یکنواخت و روتینه. من شیما هستم، الان و به وقت محلی 29 سالمه :)

امتیاز دهید 8 دیدگاه
نظرتو با ما مطرح کن
نظرات دیگران
زیبا

ممنونم عالی بود امیدوارم به کارم بیاد و بتونم استفاده کامل ببرم از نت هایی که برداشتم از نوشته هاتون با ارزوی موفقیت

زیبا
ممنونم عالی بود امیدوارم به کارم بیاد و بتونم استفاده کامل ببرم از نت هایی که برداشتم از نوشته هاتون با ارزوی موفقیت
شیما تیموری

دوست عزیز سلام وقت‌تون بخیر ممنونم که برامون پیام گذاشتید. خوشحالم که استفاده کردید و امیدوارم که به کارتون بیاد. سفر خوبی رو براتون آرزومندم :)

فاطمه کشوری

خیلی عالی بود. همین شکلات الیونکا رو چطوری در تهران بخرم. مرکز خاصی داره لطفا راهنمایی می کنید مرسی

فاطمه کشوری
خیلی عالی بود. همین شکلات الیونکا رو چطوری در تهران بخرم. مرکز خاصی داره لطفا راهنمایی می کنید مرسی
شیما تیموری

سلام وقتتون بخیر ممنون که نظرتونو گذاشتید. خوشحالم که خوشتون اومده. به نظر کوچه مروی تهران که مرکز شکلات‌ و کاکائو هست، شکلات روسی هم داشته باشه. بد نیست یه سر هم توی پیج‌های اینستاگرامی بزنید و شکلات‌فروشی‌های خاص رو پیدا کنید. :)

محمد نورایی

سلام من از کجای تهران میتونم گرچکا تهیه کنم

محمد نورایی
سلام من از کجای تهران میتونم گرچکا تهیه کنم
شیما تیموری

سلام متاسفانه اطلاعاتی راجع به این محصول روسی در بازار تهران ندارم. اما یه فروشگاه اینترنتی پیدا کردم که میتونین بهش سر بزنین: https://sungar.all.biz/fa/gndm-saah-gg1096338

محمد خسروانی

سلام خیلی خوبه‌.
فقط ببخشید من تولیدی مانتو و پالتو دارم میخواستم ببینم میتونید برای فروش کارم در روسیه یه مقدار راهنمایی کنید و کمکم کنید تا بتونم برای اونجا کار بفرستم

اسمارتیز :سلام، مرسی که خوندید. آخ چقدر بد که ما نمی‌تونیم توی این قضیه کمک‌تون کنیم. مطالبی که ما می‌نویسیم برای سفر تفریحی به جاهای مختلف هستش نه برای بیزنس. امیدوارم که بتونین کانکشن خودتون رو در بازار روسیه پیدا کنین.
محمد خسروانی

ببخشید من تولیدی مانتو وپالتو دارم میخواستم ببینم میتونید کمکم کنید برای فروش کارم در روسیه؟

اسمارتیز :سلام دوست عزیز، ما فقط می‌تونیم درباره سفر و اطلاعات سفر در خدمتون باشیم و متاسفانه درباره کار و شیوه صادرات و... اطلاعاتی نداریم