برنامه‌ی سفر به سوادکوه

شیما تیموری 24 شهریور، 1398
مدت مطالعه :
اگر قرار باشد برنامه‌ی سفری مهیج به جنوب مازندران داشته باشید یا اینکه نمی‌دانید در سفر به مازندران کجا بروید، ما کمک‌تان می‌کنیم. قرار است برنامه‌ی سفری سه روزه برای مناطق جنوب مازندران داشته باشیم تا این بار که به سمت جاده‌ی فیروزکوه راه افتادید، سفری متفاوت‌تر داشته باشید.
روز اول: ارفع ده
جاهایی که قرار است در این برنامه‌ی سفر 3 روزه به شما بگوییم، در قسمت جنوبی استان مازندران قرار گرفته و دسترسی‌شان از سمت جاده‌ی فیروزکوه است. با این حال اگر از شهرهای غیر از تهران قرار است به سمت مازندران بروید باز هم راه دارید.
جاده تهران فیروزکوه
هنگام عبور از جاده‌ی فیروزکوه خوب چشمان‌تان را باز کنید. شاید رنگین‌کمانی در کناری از جاده منتظر عکس گرفتن شما باشد.
فرض می‌کنیم که از مسیر تهران به جاده‌ی فیروزکوه قرار است به شمال ایران بروید. هرچند از سمت سمنان هم می‌توانید روز اول برنامه‌ی سفر به جنوب مازندران را شروع کنید. صبح خیلی زود و برای فرار از ترافیک همیشگی جاده فیروزکوه راه بیفتید. بعد از گذشتن از پیچ و خم‌های گردنه‌ی گدوک وارد استان مازندران خواهید شد. اولین‌ جایی که خواهید دید، پل ورسک و سه خط طلای معروفش است.
نمایی از پل ورسک مازندران در میان مه
این زاویه، بهترین زاویه برای دیدن پل ورسک است. بهتر است کنار جاده توقف کنید و از پل عکس بگیرید.
می‌توانید در پایین پل بایستید و قدری استراحت کنید. بعد از آن به راه ادامه دهید تا به رستوران چاپارخانه می‌رسید که سمت چپ جاده است و آن طرف جاده، راه فرعی به سمت ارفع ده مشخص است. این جاده حدود 6 کیلومتر طول دارد که بخشی از آن آسفالت و بخشی از آن خاکی است. راه دیگر تشخیص ارفع ده، پایگاه هلال احمر سرخ‌آباد است که عقب‌تر از کنار جاده است. کمی بالاتر از این پایگاه به دو جاده‌ی خاکی می‌رسید که سمت راستی جاده‌ی بهتری است. البته باید به این نکته توجه کنید که اگر با وسیله‌ی نقلیه‌ای بزرگ‌تر از میدی باس به اینجا می‌روید، نمی‌توانید از روی پل منتهی به ارفع ده عبور کنید. پس می‌توانید ماشین‌تان را در زمین چمن روستای ارفع ده پارک کنید. هنگام رانندگی در این جاده مراقب ماشین‌هایی که از روبرو می‌آیند باشید. چون عرض جاده خیلی کم است و بعضی جاها مجبور خواهید شد برای برخورد نکردن با ماشین روبرو، بایستید.
ارتفاعات ارفع ده و ابرها
شانس دیدن پدیده‌ی اقیانوس ابر در ارفع ده را خواهید داشت.
در ارفع ده 2 گزینه‌ی بازدیدی دارید: اگر اهل کوهنوردی باشید می‌توانید مسیر جنوبی ارفع ده را به سمت قله پیمایش کنید. اما اگر برنامه‌ای سبک‌تر مدنظرتان است به سمت شمال ارفع ده بروید که به گل‌گشت معروف است. از آنجایی که جنگل ارفع ده و طبیعتش بکر و تا حد زیادی دست نخورده است، پیشنهاد می‌کنیم که یک شب اینجا بمانید. برای اقامت در ارفع ده چند گزینه دارید. یکی اینکه در امامزاده‌ی روستای ارفع ده بمانید یا اینکه در حسینیه‌ی روستا. خوبی این دو گزینه، داشتن آب، برق و سرویس بهداشتی است. با این حال راه دیگری که برای‌تان هست کمپ زدن و ماندن در چادر است. می‌توانید در بین راه جنگل یا در مسیر قله در جان‌پناه سنگی بمانید. فقط کیسه‌ی خواب یادتان نرود.

“ارفع ده در بیشتر روزهای سال هوایی مه‌آلود دارد.”

کمپینگ در ارفع ده و آتش درست کردن
به نظرتان چادر زدن در چنین فضایی تمام استرس‌های زندگی شهری را دور نمی‌کند؟
روز دوم: سنگده
بعد از شب‌مانی در ارفع ده و پیمایش جنگلی بیرون از روستای ارفع ده می‌توانید به راه اصلی یعنی جاده‌ی فیروزکوه برگردید و به سمت مقصد بعدی بروید. سنگده، جای بعدی است که فاصله‌ی خیلی کمی با ارفع ده دارد. در جاده‌ی فیروزکوه باید از دوراهی خطیرکوه بگذرید و به مسیر ادامه دهید. در فاصله‌ای نزدیک به پمپ بنزین پل سفید باید از فرعی سمت راست به سمت سنگده بروید. از آنجایی که سنگده در نزدیکی سمنان و ساری هم هست، می‌توانید از راه‌های دیگری هم به سنگده برسید. مثلا از سمت غرب مازندران یعنی بابل و قائمشهر هم می‌توانید وارد جاده‌ی فیروزکوه شوید و در انتهای پل سفید به سنگده وارد شوید.
برپایی چادر و کمپینگ در سنگده
اینجا یکی از ارتفاعات بالای روستای سنگده است که می‌توانید چادر بزنید و منظره‌ای بی‌نظیر داشته باشید-عکس: سامان بیات


 
غذا خوردن در طبیعت سنگده
با اینکه هیچ چیز جای غذای خانگی را نمی‌گیرد اما در طبیعت خوردن غذای کنسروی هم می‌چسبد-عکس: میثم ملکی
اقامت در سنگده و جنگل‌نوردی و پیاده‌روی در طبیعت اطراف یک روز کامل شما را خواهد گرفت. برای همین می‌توانید در جنگل‌های اطراف سنگده بیشتر استراحت کنید و از سکوت جنگل لذت بیشتری ببرید.
گشت و گذار در طبیعت سنگده
هنگام جنگل‌نوردی و پیمایش طبیعت سنگده، ممکن است مثل سامان بیات شیطنت‌تان هم گل کند-عکس: سامان بیات
روز سوم: پلنگ دره
حالا که از زیبایی‌های سنگده دل کندید، باید دوباره به جاده‌ی فیروزکوه برگردید. می‌بینید چقدر راحت جاده‌ی فیروزکوه مثل قطب‌نما عمل می‌کنید. خوبی این برنامه‌ی سفر هم همین است. همه‌ی جاذبه‌ها در دو طرف جاده‌ی فیروزکوه هستند و لازم نیست خیلی برای پیدا کردن‌شان وقت بگذارید.
برای رفتن به مقصد بعدی باید لباس‌ اضافی هم داشته باشید. قرار است به پلنگ دره بروید. یکی دیگر از مقاصد پرطرفدار منطقه‌ی شیرگاه مازندران که برای آب بازی در روزهای تابستانی بهترین گزینه است. با این حال اگر در پاییز قصد رفتن به پلنگ دره را دارید، باید بگویم که تمام پاییز برای این کار وقت ندارید. معمولا آخرین فرصت برای رفتن به پلنگ دره، هفته‌های اول مهر است.
رودخانه نوردی پلنگ دره
پیمایش پلنگ دره خیلی سخت نیست. حتی اگر فرزندی 10 ساله هم داشته باشید، باز می‌توانید به پلنگ دره بروید-عکس: هدیه هوبخت
برای رسیدن به پلنگ دره، باید به سمت شهر شیرگاه بروید و در این شهر سراغ اداره‌ی کل تامین اجتماعی شهر را بگیرید. چون از سمت اداره، تابلوی پلنگ دره را می‌بینید. بعد از ورود به خیابان مخصوص منتهی به پلنگ دره که مسیری آسفالت است باید به راه ادامه دهید تا به پاسگاه محیط‌بانی برسید. کم کم شیب مسیر به سمت بالا می‌رود و شما را به روستای بهمنان می‌رساند. پلنگ دره هم رودخانه دارد و هم آبشار و حوضچه‌های طبیعی. برای دیدن آبشار می‌توانید کنار پل به سمت روستای بهمنان بروید اما خواستید مسیری از رودخانه را پیمایش کنید قضیه فرق می‌کند. بعد از پل، اردوگاه بزرگی هست که مسیری به سمت رودخانه دارد.
پیمایش بخش جنگلی پلنگ دره
هنگام رفتن به داخل جنگل‌ در پلنگ دره، همیشه مسیر رودخانه را مدنظر داشته باشید تا گم نشوید-عکس: هدیه هوبخت
توصیه می‌کنیم قبل از ورود به منطقه، آب معدنی بخرید. چون در اینجا چشمه‌ی آب نیست. درباره‌ی گم شدن در پلنگ دره هم نگران نباشید. چون مسیر کاملا مشخص است. نهایتا اگر نگران شدید دوباره مسیری که در رودخانه رفتید را برگردید.
برچسب مطالب
شیما تیموری

ایندیاناجونز از بچگی برام جذاب بود. برای همین رفتم سراغ باستان‌شناسی و تا فوق لیسانس ادامه‌ش دادم. از طرف دیگه سفر هم چیزی نیست که بتونم ازش دست بکشم؛ دوسش دارم. اصلا با سفر می‌تونی خودتو به چالش بکشی و اون قدرت پنهون درونتو بیاری بیرون. حیوانات، موسیقی، تکنولوژی، سریال و کتاب هم در لیست دوست‌داشتنی‌های منه و بدون اونا زندگیم یکنواخت و روتینه. من شیما هستم، الان و به وقت محلی 29 سالمه :)

امتیاز دهید نظری تا کنون ثبت نشده است
نظرتو با ما مطرح کن
نظرات دیگران
اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می‌دهد.