برنامه‌ی سفر به جنگل ابر

نهال ظاهری 30 شهریور، 1398
مدت مطالعه :
وقتی آوای طلایی قدم‌های پاییز به گوش می‌رسد، بسیاری از علاقه‌مندانِ سفر که به‌تازگی از گرمای تابستان رهایی یافته‌اند، به فکر سفرهای مهیج پاییزی می‌افتند. سفرهایی که روزهای بی‌رمق و داغ تابستان فرصت تجربه‌ی آن‌ها را ربوده بود! در بین مقاصد پاییزی؛ جنگل‌ها و زیبایی مسحورکننده‌ی‌شان انتخاب منحصربه‌فردی محسوب می‌شوند؛ به‌ویژه اگر جنگل‌های بهشت‌گون هیرکانی باشند. در این برنامه سفر می‌خواهیم به شما بگوییم چطور به جنگل ابر بروید، کجا اقامت کنید، چه بخورید و از چه جاذبه‌هایی دیدن کنید. برای سفر به جنگل ابر با اسمارتیز همراه باشید.
روز اول
برویم سراغ روز اول و نقطه‌ی آغاز سفرمان. صبح زود تهران را به مقصد شاهرود ترک کنید. پیشنهاد ما برای رفتن به شاهرود، جاده‌ی فیروزکوه-سمنان است. بعد از یک رانندگی حدودا 3 ساعته و طی کردن مسافتی 240 کیلومتری برای صرف یک ناهار هیجان‌انگیز در مهدی‌شهر (با نام قدیمی سنگسر) توقف کنید. یک سنگسر است و یک چلو گوشت و ماهیچه‌ی معروفش!

اردلان فروتن:

از هر چه بتوان گذشت، از چلوگوشت‌های سنگسری نمی‌توان دل کند، چرا که چلوگوشت و ماهیچه‌ی این شهر از لذیذترین و مرغوب‌ترین نوع گوشت تهیه می‌شود. پس برای صرف ناهاری باکیفیت به هتل سنگسر مهدی‌شهر بروید و مهمان چلوماهیچه‌ی لذیذ رستوران این هتل شوید.چلو گوشت سنگسری
سفر به جنگل ابر؛ مطمئن باشید طعم چلو گوشت سنگسری زیر دندان‌هایتان خواهد ماند!
بعد از صرف ناهار و کمی استراحت، برای رسیدن به روستای ابر حرکتتان را به سمت شاهرود ادامه دهید. بعد از طی کردن مسافتی 200 کیلومتری به شاهرود خواهید رسید. در این شهر توقفی کوتاه داشته باشید و ملزومات موردنیازتان را از فروشگاه‌های سطح شهر خریداری کنید، چراکه روستای ابر و جنگل ابر امکانات محدودی برای تأمین وسایل موردنیاز شما دارد. بعد از خرید وسایل موردنیازتان به سمت روستای ابر در 45 کیلومتری شاهرود حرکت کنید. اگر به جاذبه‌های تاریخی علاقه‌مندید، بعد از حدود 13 کیلومتر به بسطام بروید و از مقبره‌ی بایزید بسطامی دیدن نمایید. بایزید بسطامی از بزرگان تصوف و عرفان بوده و جزییات معماری آرامگاه او بسیار دیدنی است.  
مقبره بایزید بسطامی
سفر به جنگل ابر؛ اگر به آرامگاه فیروزه‌ای بایزید بسطامی رفتید، از جزییات معماری آن حتما دیدن کنید.

اگر علاقه‌مند به عرفان هستید، حیف است تا بسطام بیایید و به دیدار مقبره‌ی شیخ ابوالحسن خرقانی نروید. شیخ ابوالحسن خرقانی از عارفان بزرگ و نامی قرن چهارم بوده که آرامگاهش در روستای قلعه‌نو خرقان قرار گرفته و با صرف یک ساعت می‌توانید از آن هم دیدن کنید.

آرامگاه شیخ ابوالحسن خرقانی
سفر به جنگل ابر؛ آرامگاه شیخ ابوالحسن خرقانی برای دوستداران عرفان دیدنی است.


بعد از بازدید از این آرامگاه، به سمت روستای ابر حرکت کنید. خبر خوب آن‌که تنها 30 کیلومتر با مقصد فاصله خواهید داشت، اما حواستان را حسابی جمع کنید تا تابلوهای راهنمای روستا را از دست ندهید. شب را در این روستا اقامت کنید و برای یک جنگل‎‌پیمایی حسابی آماده شوید.
اقامتگاه بومگردی سپیدار
سفر به جنگل ابر؛ اقامتگاه بومگردی سپیدار؛ ترکیبی از بوی کاهگل و زندگی زیبای روستایی

پیشنهاد ما برای اقامت در این روستا، اقامتگاه‌های بومگردی است که اقامت در آن‌ها شما را به بطن زندگی بومیان این روستای زیبا خواهد برد. اقامتگاه بومگردی سپیدار و دالان بهشت دو اقامتگاه خوب روستای ابر هستند که می‌توانید شب را میهمان فضای دلنشینشان باشید.
روز دوم
بعد از یک استراحت حسابی و بیدار شدن در خانه‌ای که بوی کاهگل و چوب می‌دهد، برای رفتن به جنگل ابر آماده شوید. این جنگل که در فاصله‌ی 12 کیلومتری روستای ابر قرار دارد، قسمتی از جنگل‌های 45 میلیون سالانه‌ی هیرکانی محسوب می‌شود که واژه‌ها برای توصیف زیبایی‌هایش کم می‌آورند. اگر شانس با شما یار باشد، در میانه‌های پیمایش جنگلی‌تان با آغوش باز ابرها مواجه خواهید شد.
 
جنگل ابر شاهرود
سفر به جنگل ابر؛ آغوش ابرها در جنگل ابر همیشه باز است!

قدمت و ارزشمندی جنگل‌های هیرکانی موجب شده تا این جنگل‌ها علاوه بر ثبت در فهرست میراث طبیعی ایران، به ثبت جهانی یونسکو هم برسند. جنگل ابر پوشش گیاهی متنوعی دارد و آبشارهای زیبایی هم در دل این جنگل پنهان شده است. آبشار آلوچال و شرشر دو آبشار دیدنی جنگل ابر هستند که رسیدن به آن‌ها کمی سخت و نیازمند همراهی یک راهنمای محلی می‌باشد.

برای پیمایش جنگل ابر سه راه پیش رو خواهید داشت:
راه اول رفتن به جنگل ابر با ماشین شخصی است. زمانی که به ورودی این جنگل برسید، 5000 تومان به عنوان ورودی از شما دریافت می‌شود و یک کیسه‌ی پلاستیکی هم در اختیارتان گذاشته می‌شود تا آشغال‌ها را در جنگل رها نکنید. جاده‌ی این جنگل ناهموار و فرسایشی است و ممکن است به ماشینتان آسیب برساند، پس باید با مراقبت‌های زیادی رانندگی کنید.
راه دوم که هم به نفع خودتان است و هم ماشینتان، هماهنگ کردن با یک ماشین آفرود برای پیمایش جاده‌ی این جنگل می‌باشد. استفاده از راهنمایان محلی در پیمایش این جنگل و ددین نقاط ناب آن بسیار کمک‌کننده و حتی واجب است.

جنگل ابر شاهرود
سفر به جنگل ابر؛ پیمایش جنگل ابر خاطره‌ای فراموش نشدنی است!
راه سوم مختص کسانی است که می‌خواهند در این جنگل پیمایش داشته باشند. درست در وسط جنگل ابر، جاده‌ای قرار دارد که این جنگل را به روستای شیرین‌آباد در استان گلستان وصل می‌کند. پیمایش این مسیر حدودا 5 تا 6 ساعت زمان خواهد برد و به هیچ‌وجه نباید بدون راهنمای محلی و همراهی یک تیم به پیمایش آن فکر کنید!
کوهنوردی، دوچرخه‌سوای و جنگل‌نوردی، بازدید از آبشارها و چشمه‌های زیبا، عکاسی از طبیعت بکر، بازدید از پوشش گیاهی متنوع و پرنده‌نگری از جمله تفریحاتی است که در این جنگل می‌توانید تجربه کنید. 

جنگل ابر شاهرود
سفر به جنگل ابر؛ خودتان را برای تماشای مناظر سحرانگیز آماده کنید!
در بازدید از این جنگل چند نکته‌ی ضروری را رعایت کنید:
توجه داشته باشید که دمای هوا در این فصل رو به سردی می‌رود، پس حتما لباس گرم با خودتان به همراه داشته باشید.
در قسمت‌های مشخصی از این جنگل سرویس‌بهداشتی وجود دارد.
امکاناتی برای سرو غذا در این جنگل وجود ندارد، پس مواد غذایی لازم را همراه خود داشته باشید. بهتر است لوازم مورد نیاز خود را از شاهرود تهیه کنید چرا که امکانات روستای ابر و جنگل بسیار محدود است.
به طورکلی کمپ کردن در این جنگل بدون همراهی یک راهنمای محلی کاربلد اشتباه محض است. اما اگر قصد شب‌مانی در این جنگل را دارید با خود هیزم یا ذغال ببرید چرا که در جنگل هیزم پیدا نخواهید کرد. چشمه ترش و چشمه قطری از چشمه‌های جوشان این جنگل هستند که چشمه ترش از مناطق محبوب برای کمپ کردن هم به حساب می‌آید.
برای داشتن زمان مناسب بازدید، صبح زود آن‌جا باشید تا زمان لازم برای بازدید از زیبایی‌های منطقه را داشته باشید.

روز سوم
بعد از یک روز جنگلی و پر شدن ریه‌هایتان از هوای تازه به روستای ابر برگردید و به سمت آزادشهر حرکت کنید. مسیری حدودا 120 کیلومتری که نزدیک به 2 ساعت طول خواهد کشید. اگرچه جاده‌های این مسیر کمی باریک است اما زیبایی‌های خیره کننده‌ای دارد. بعد از رسیدن به آزادشهر مسیرتان را به سمت گنبد کاووس ادامه دهید. نگران طولانی شدن مسیر نباشید چرا که تنها 20 کیلومتر تا این شهر فاصله خواهید داشت. بعد از رسیدن به این شهر به دیدار برج گنبد قابوس بروید و ناهار را در این شهر زیبا صرف نمایید.
برج گنبد قابوس
ارتفاع این برج در نگاه اول شما را شگفت‌زده خواهد کرد!

بعد از بازدید از گنبد کاووس و کمی استراحت، مسیرتان را به سمت بندر ترکمن ادامه دهید. بعد از حدود 120 کیلومتر به این بندر زیبا خواهید رسید. اگر مشتاق بازارچه‌های محلی هستید به بازارچه‌ی ساحلی بندر ترکمن بروید. در این بازارچه انواع صنایع‌دستی ترکمنی از جمله روسری‌های بسیار خوش نقش‌ونگار و پارچه‌های زیبا برای خرید وسوسه‌ی‌تان می‌کند.

اگر هم اهل خرید نیستید، اسکله‌ی بندر ترکمن جان می‌دهد برای ساعتی آسودن. کمی کنار آب بنشینید و از دریا و آرامشش لذت ببرید. اگر زمان مناسبی در اختیار داشتید از اسکله‌ی کنار بندر، قایقی اجاره کنید و به دیدار جزیره‌ی آشوراده بروید. در مسیر رسیدن به صحبت‌های قایقران‌های باتجربه در مورد تاریخچه‌ی این بندر گوش فرا دهید و از او بخواهید شما را به سمت تالاب میانکاله هم ببرد. بخشی از تالاب میانکاله در این بندر قرار گرفته و می‌توان گفت بهشت پرنده‌نگران و عکاسان پرنده محسوب می‌شود. البته شما نمی‌توانید وارد تالاب شوید و فقط از دور و سوار بر قایق به نزدیکی آن خواهید رفت.
آشوراده
این جزیره‌ی تنها و اسکله‌ی زیبایش را کشف کنید!
 یادتان باشد که تماشای غروب بر فراز این بندر زیبا از آن دسته تجربه‌های فراموش نشدنی سفر می‌باشد.

بعد از این گشت دریایی، هم می‌توانید در بندر ترکمن اقامت داشته باشید و هم می‌توانید به گرگان در فاصله‌ی 40 کیلومتری این بندر بروید و متناسب با سلیقه‌ی‌تان در هتل یا بومگردی اقامت کنید.
روز چهارم
خب روز آخر سفر از راه رسیده، اما ما برای برگشت شما هم برنامه‌ی ویژه‌ای داریم. بعد از یک استراحت جانانه و صرف صبحانه از گرگان به سمت ساری حرکت کنید. در میانه‌ی راه و بعد از طی کردن مسافتی 90 کیلومتری به بهشهر خواهید رسید. حالا که مسیرتان به بهشهر رسیده، نباید دیدن باغ عباس‌آباد آن را از دست بدهید. دیدار از این باغ تاریخی زیبا که به ثبت جهانی هم رسیده ، گشتن در دل تاریخ و طبیعت است.
باغ عباس آباد بهشهر
باغ عباس‌آباد هم طبیعت دارد هم تاریخ!

بعد از دیدن عباس‌آباد مسیرتان را به سمت ساری ادامه دهید. بعد از حدود 50 کیلومتر به ساری خواهید رسید. شهر ساری همیشه در سایه‌ی دریا مهجور مانده است. حالا اما وقت آن است که از شهر ساری هم بازدیدی داشته باشید. بنابراین به مرکز شهر ساری بروید و از میدان ساعت آن دیدن کنید. ساعت این برج دارای ناقوسی است که با هر تغییر ساعت به اندازه‌ی آن به صدا درمی‌آید.

برج ساعت ساری
میدان ساعت ساری در ساعت 12 شب، 12 بار به صدا در می‌آید!

بعد از برج ساعت به دیدار عمارت فاضلی‌ها بروید. این عمارت زیبا که یادگاری از دوره‌ی قاجاریه و پهلوی به شمار می‌رود با جزییات معماری خیره کننده‌اش شما را به وجد خواهد آورد.

عمارت فاضلی ها ساری
عمارت فاضلی‌های ساری جزییات معماری زیبایی دارد.

سفر ما در این نقطه تمام می‌شود و می‌توانید به سمت تهران حرکت کنید. امیدواریم سفر خوبی را طبق این برنامه تجربه کنید.


روانشناسی می‌خونم و شیفته‌ی کشف دنیای پدیداری آدم‌هام. عکاسی و نویسندگی پنجره‌هایی هستن که من رو به جهان بیرون وصل می‌کنن. علاقه به طبیعت باعث شد به سمت فعالیت‌های محیط‌زیستی برم و در ادامه به سفر علاقه‌مند بشم. سفر برای من فرصت کشفه و کمکم کرده ابعاد جدیدی از خودم رو بشناسم. کتاب، فیلم و پادکست هم اجزای جدانشدنی زندگی من هستن.

امتیاز دهید 2 دیدگاه ۵ / 4.7 30 نفر
نظرتو با ما مطرح کن
نظرات دیگران
مهمان

تنوع برنامه و اینکه طبیعت و تاریخ رو کنار هم داخل این سفر جا دادید بسیار ارزشمند و جالب بود برای من.

اسمارتیز :ممنونیم از شما که همراه مطلب ما بودید و خوشحالیم که برنامه رو دوست داشتید.
مجتبی

من به واسطه اینکه استان سمنان و تک تک شهرهاش زادگاه آبا و اجدادم هست، جنگل ابر و مهدی شهر و سنگسر و بسطام رو دیده بودم و به واقع که جاهای دیدنی ای هستن و به خوبی و کامل توصیفشون کردین. جاهای دیگه ای رو هم توصیف کردین که باید دید. ممنونم.
راستی توی مسیر از شاهرود به سمت گرگان، از پارک ملی استان گلستان عبور می‌کنید که حیات وحش و طبیعت جذابی داره.

اسمارتیز :خوشحالیم که این برنامه سفر رضایتتون رو جلب کرده. بله انتخاب اون مسیر و بازدید از پارک ملی گلستان هم میتونه یه راه انتخابی باشه. ممنونیم که همراه اسمارتیز هستید :)