برنامه گشت یک روزه به ملاکا

گشت 1 روزه

ماریه نوری 22 آبان، 1398
مدت مطالعه :
قصد سفر به ملاکا را دارید و به دنبال یک برنامه‌ی سفر به ملاکا می‌گردید تا بدانید در سفرتان، باید کدام جاهای دیدنی ملاکا را ببینید؟ اگر جواب‌تان به این سوالات مثبت است، جای درستی آمده‌اید. در این مطلب، چند جای دیدنی ملاکا به همراه اطلاعات هر جای دیدنی مثل ساعات و روزهای بازدید، قیمت بلیط ورودی و راه دسترسی به آن‌جا، برای سفر 1 روزه به این شهر معرفی شده‌اند. با اسمارتیز همراه باشید.
1- ساحل کلبانگ| Klebang Beach
ساحل کلبانگ در خط ساحلی جنوبی ملاکا در فاصله 8 کیلومتری از مرکز شهر و در مجاورت میدان 1 مالزی (Dataran 1Malaysia) قرار دارد. ساحل کلبانگ به خاطر تپه‌های شنی‌ سفید رنگش معروف است؛ تپه‌های شنی دست‌ساز سفیدرنگی که مثل رمل‌های کویر هستند و با ارتفاع‌ بین 10 تا 20 متر است که از جاهای محبوب برای عکاسی هستند.
ساحل کلبانگ
این تپه‌های شنی سفید رنگ ساحل کلبانگ را حسابی معروف کرده.
در پارک ساحلی امکانات رفاهی مانند کافه‌ها و رستوران‌ها برای بازدیدکنندگان در نظر گرفته شده اما امکان شنا کردن در دریا وجود ندارد و بیشتر برای پیک نیک و لذت بردن از مناظر و چشم‌اندازها جای مناسبی است. آخر هفته‌ها این مکان بسیار شلوغ است و بهترین زمان برای رفتن به این ساحل صبح زود و هنگام غروب است. برای پیدا کردن تپه‌های شنی حتماً از مسیریاب گوشی‌تان استفاده کنید.
ساعات و روزهای بازدید: همه روز هفته 24 ساعته
بلیت ورودی: رایگان
سرویس حمل و نقل عمومی: ایستگاه اتوبوس Taman Sayang Selasih,Jalan Klebang Besar
2. معبد چنگ هون تنگ | Cheng Hoon Teng Temple
معبد چینی چنگ هون تنگ یا معبد ابر، در خیابان هارمونی است که ساختمان‌های مذهبی زیادی در آن قرار دارند. این معبد در قرن 17 م. میلادی ساخته شده که قدیمی‌ترین معبد مالزی است و عبادتگاه اصلی پیروان مکاتب تائو، کنفوسیوس و بودا در ملاکا محسوب می‌شود.
معبد چنگ هون تنگ
معماری این معبد برگرفته از معماری چینی است.
معماری زیبای آن تأثیر گرفته از سبک معماری جنوب چین است و به خاطر مرمت فوق‌العاده‌اش در سال 2003 موفق به دریافت جایزه یونسکو شد. سالن اصلی معبد برای کوان یین، الهه رحمت ساخته شده و مجسمه این الهه در آن قرار دارد و دو سالن دیگرش به الهه‌های دریانوردان و ماهیگیران، سلامتی، عدالت و رفاه اختصاص دارد. در طول سال در معبد مراسم‌های زیادی برگزار می‌شود و به خصوص در زمان جشن سال نوی چینی بسیار شلوغ و دیدنی است.
ساعات و روزهای بازدید: همه روز هفته از 7 تا 19
بلیت ورودی: رایگان
سرویس حمل و نقل عمومی: ایستگاه اتوبوس Hang Tuah Mall, Jalan Hang Tuah
3. میدان آسیاب بادی هلندی| Windmill Dutch Square
میدان قرمز یا هلندی میدان مرکزی و نماد شهر ملاکا است که اکثر جاذبه‌های گردشگری و دیدنی شهر اطراف آن قرار دارند. این میدان در امتداد خیابان معروف و توریستی جونکر در کنار رودخانه ملاکا واقع شده است.
میدان آسیاب بادی هلندی
این میدان، قلب قرمز ملاکا است.
دور تا دور میدان ساختمان‌های مهم و تاریخی قرمز رنگ قرار دارند که در زمان استعمار این شهر توسط هلند، بین سال‌های 1660 تا 1700 ساخته شده‌اند. بناهای این میدان شامل برج ساعت، فواره ملکه ویکتوریا و یک آسیاب بادی کوچک است و مرکز ریکشاهای رکابی برای گشت در بافت تاریخی است.
ساعات و روزهای بازدید: همه روز هفته 24 ساعته
بلیت ورودی: رایگان
سرویس حمل و نقل عمومی: ایستگاه اتوبوس Melaka Internal School, Jalan Kubu
4. موزه قصر سلطنتی ملاکا | Melaka Sultanate Palace Museum
این موزه در دهه 80 م. و مشابه قصر سلطنتی که در قرن 15 م. در همینجا بوده، ساخته شد. طراحان تلاش کردند تمام جزییات در طرح و اجرا مانند قصر باشد. اسناد و مدارک به جا مانده از قرن 16 م. پایه طراحی این بنا قرار گرفتند و در واقع می‌توان گفت این بنا کپی برابر اصل قصر تاریخی است.
موزه قصر سلطنتی ملاکا
این قصر زیبا از چوب ساخته شده است.
تنها مصالحی که در ساخت این ساختمان به کار رفته چوب است. موزه آن دارای 3 طبقه و 8 تالار است که با 1350 اثر هنری، چاپی، عکس و نقاشی جزئیات تاریخ و میراث پادشاهی باستانی مالایی را به تصویر می‌کشد. برای بازدید از موزه باید کفش‌های‌تان را در بیاورید.
ساعات و روزهای بازدید: همه روز هفته به جز سه شنبه از 9 تا 17
بلیت ورودی: 5 رینگیت
سرویس حمل و نقل عمومی: ایستگاه اتوبوس Dataran Pahlawan,Jalan Merdeka
5. کلیسای سنت پل | St. Paul's Church
کلیسای تاریخی سنت پل در قرن 16 م. ساخته شده و قدیمی‌ترین کلیسای آسیای جنوب شرقی و مالزی است. بنای آن توسط Duarte Coelho کاپیتان نجیب زاده پرتغالی به نشانه قدردانی از حضرت مریم برای نجات دادن جانش از طوفان ساخته شد.
کلیسای سنت پل
جایی که این کلیسا روی آن قرار گرفته، چشم‌انداز زیبایی دارد.
بقایای این کلیسا روی تپه سنت پل واقع شده و چشم‌انداز زیبایی به تمام شهر دارد. مقبره موقت سنت فرانسیس خاویر که برای مدت 9 ماه در این مکان به خاک سپرده شده بود و مجسمه‌ای قدیمی از او در این کلیسا قرار داد. در داخل بقایای به جا مانده از کلیسا یک قبرستان هلندی که در سال 1592 تأسیس شده نیز وجود دارد که از دیدنی‌های این مکان است.
ساعات و روزهای بازدید: همه روز هفته 24 ساعته
بلیت ورودی: رایگان
سرویس حمل و نقل عمومی: ایستگاه اتوبوس Dataran Pahlawan,Jalan Merdeka
6. فاموسا | A Famosa
فاموسا به معنی معروف و مشهور یک قلعه پرتغالی بود که در سال 1511 م. ساخته شد. این مکان یکی از قدیمی‌ترین نمونه‌های معماری اروپایی در آسیا است.
قلعه فاموسا
تنها همین دیوار از قلعه فاموسا به جا مانده.
آنچه که امروز از قلعه به جا مانده بازسازی‌هایی است که هلندی‌ها در سال 1670 م. انجام دادند. البته بعد از تسلط انگلیسی‌ها بر ملاکا در اوایل قرن 19 م. تقریباً کل قلعه تخریب شد و تمام چیزی که در نهایت از قلعه باقی مانده Porta De Santiago، یک دروازه خانه است.
ساعات و روزهای بازدید: همه روز هفته 24 ساعته
بلیت ورودی: رایگان
سرویس حمل و نقل عمومی: ایستگاه اتوبوس Dataran Pahlawan,Jalan Merdeka
7. استادهویس | Stadthuys
این تالار شهر در قرن 17 م. بر روی خرابه‌های قلعه پرتغالی ساخته شد و مانند دیگر ساختمان‌های دوران استعمار هلند قرمز رنگ است. در این دوران محل اقامت رسمی فرمانداران و افسران هلندی بود اما در زمان استعمار انگلیسی‌ها در قرن 19 م. به یک مدرسه تبدیل شد و از سال 1982 م. به موزه تاریخ و مردم‌نگاری تبدیل شده است. از این ساختمان به عنوان قدیمی‌ترین ساختمان باقیمانده هلندی در شرق یاد می‌شود. آثار این موزه نشان دهنده فرهنگ محلی منطقه و تاریخ ملاکا در دوره‌های استعماری مختلف هستند.
ساعات و روزهای بازدید: جمعه تا یکشنبه از 9 تا 20:30، دوشنبه تا پنجشنبه از 9 تا 17
شنبه‌ها و یکشنبه‌ها با راهنما ساعت: 10:30 و 14:30
بلیت ورودی: 10 رینگیت
سرویس حمل و نقل عمومی: ایستگاه اتوبوس Dataran Pahlawan,Jalan Merdeka
8. کلیسای مسیح | Christ Church
کلیسای مسیح یا کرایست چرچ در قرن 18 م. پس از پیروزی هلندی‌ها بر پرتغالی‌ها ساخته شد و بعدها با ورود انگلیسی‌ها از یک کلیسای پروتستانی به یک کلیسای انگلیکانی تبدیل گشت. رنگ اصلی این کلیسا سفید بود و در سال 1911 به رنگ قرمز رنگ‌آمیزی شد.
کلیسای مسیح
این کلیسا از ابتدا سفید رنگ بود و بعد به رنگ قرمز درآمد.
از زیبایی‌های فضای داخلی کلیسا تیرهای چوبی سقف و صندلی‌های 200 ساله و دست ساز آن است. عکاسی داخل آن ممنوع است. همچنین در کف و دیوارهای کلیسا سنگ قبرهای وجود دارند که با زبان پرتغالی و ارمنی روی آنها نوشته شده است که احتمالاً در دوران حکومت انگلیسی‌ها به کلیسا آورده شده‌اند.
ساعات و روزهای بازدید: دوشنبه تا شنبه از 9 تا 16:30– یکشنبه از 8:30 تا 13
بلیت ورودی: رایگان
سرویس حمل و نقل عمومی: ایستگاه اتوبوس Dataran Pahlawan,Jalan Merdeka
9. بوکت چینا| Bukit Cina
این مکان تاریخی که به آن تپه‌ی چینی هم می‌گویند بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین قبرستان متعلق به چینی‌ها در خارج از چین است. این زمین زمانی که ملاکا تحت‌الحمایه امپراتوری مینگ بود محل زندگی آنها بود در این گورستان اولین چینی‌هایی که به ملاکا آمدند دفن شده‌اند و قدمتش به قرن 15 م. باز می‌گردد.
بوکت چینا
این قبرستان به چینی‌ها تعلق داشته و به آن تپه‌چینی هم می‌گویند.
از آنجایی که این تپه سرسبز و جنگلی است و طبیعت زیبایی دارد امروزه بیشتر برای پیاده روی و دویدن از آن استفاده می‌شود. معبد Poh San Teng و یک چاه تاریخی در پایین تپه از دیگر جاذبه‌های این مکان‌اند.
ساعات و روزهای بازدید: همه روز هفته 24 ساعته
بلیت ورودی: رایگان
سرویس حمل و نقل عمومی: ایستگاه اتوبوس Madrasah Al-Abideen Bukit China, Jalan Munsh Abdullah

برچسب مطالب

معماری خوندم، همیشه دنبال بهانه ای برای خندیدن و شاد بودن می گردم.عاشق سفر کردن، عکاسی و سینمام.

امتیاز دهید نظری تا کنون ثبت نشده است ۵ / 4.8 20 نفر
نظرتو با ما مطرح کن
نظرات دیگران
اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می‌دهد.