برنامه گشت در شهر قدیمی آنتالیا

گشت 1 روزه

6 فروردین، 1399
6 فروردین، 1399
1 روزه
بهار
شهرگردی
اسمارتیز
قصد سفر به آنتالیا را دارید و به دنبال یک برنامه‌ی سفر به آنتالیا می‌گردید تا بدانید در سفرتان، باید کدام جاهای دیدنی آنتالیا را ببینید؟ اگر جواب‌تان به این سوالات مثبت است، جای درستی آمده‌اید. در این مطلب، چند جای دیدنی آنتالیا به همراه اطلاعات هر جای دیدنی مثل ساعات و روزهای بازدید، قیمت بلیط ورودی و راه دسترسی به آن‌جا، برای سفر 1 روزه به این شهر معرفی شده‌اند. با اسمارتیز همراه باشید.
روز 1
گردش در آنتالیا
1. موزه آنتالیا
موزه باستان شناسی آنتالیا با هفت هزار متر مربع مساحت و پنج هزار اثر هنری مهم‌ترین موزه آنتالیا محسوب می‌شود. این موزه 13 سالن نمایش بزرگ و یک گالری روباز دارد که آثار باستانی جمع‌آوری شده از نقاطی مانند غار کارائین، شهر باستانی پرگه و شهرهای تمدن لیکیه در آن به نمایش گذاشته شده. اشیاء موجود در موزه، هزاران سال زندگی انسان‌ را در کل منطقه آنتالیا به تصویر می‌کشد. سالن‌های نمایش موزه با ترتیب زمانی چیدمان شده‌اند که شامل سالن تاریخ طبیعی، دوران ماقبل تاریخ، سرامیک و اشیاء کوچک متعلق به قرن چهاردهم قبل از میلاد تا قرن پانزدهم میلادی، موزاییک، مرمر، خدایان و امپراتوران، سالن تئاتر پرگه، تابوت‌دان‌های باستانی، آثار یونانی، سکه، مردم‌نگاری و سالن اسلامی است. همچنین یک بخش مخصوص بچه‌ها طراحی شده تا با تاریخ آنتالیا بیشتر آشنا شوند. گنجینه‌ی غنی موزه و نحوه نمایش آثار آنقدر خوب است که بازدیدکنندگان از آن به‌عنوان موزه بریتانیای ترکیه یاد می‌کنند. برای دریافت راهنمای صوتی همراه داشتن کارت شناسایی لازم است.
ساعات و روزهای بازدید: از آوریل تا اکتبر (بهار و تابستان) از 9 تا 19:30
از نوامبر تا مارس (پاییز و زمستان) از 8:30 تا 17

“دوشنبه‌ها موزه تعطیل است.”


بلیت ورودی: 30 لیر – راهنمای صوتی: 10 لیر
سرویس حمل و نقل عمومی: تراموای نوستالژیک antik/nostalji tramvay) ) ایستگاه‌ Müze
2- مسجد مناره‌ یولی
مسجد تاریخی مناره‌ یولی که با نام‌های مسجد علاءالدین و مسجد اولو نیز شناخته می‌شود اولین بنای اسلامی و عنصر شاخص شهری در بافت شهری قدیم آنتالیا است که در قرن سیزدهم میلادی در دوران سلجوقی ساخته شد. مناره 38 متری این مسجد روی پایه سنگی مربع شکل به ارتفاع 6 متر واقع شده و بدنه مناره از 8 نیم ستون مدور آجری تشکیل شده که با کاشی‌های آبی و فیروزه‌ای تیره تزیین شده‌اند، این مسجد 6 گنبدی از قدیمی‌ترین نمونه‌های ساختمان چند گنبدی در آناتولی است. در طول مرمت مسجد کانال‌های آب باستانی در زیر مسجد یافت شدند که از سال 2010 با تعبیه کف شیشه‌ای قابل رؤیت‌اند و از جذابیت‌های این مکان به شمار می‌روند.

“برای بازدید از این مکان پوشش مناسب لازم است.”


ساعات و روزهای بازدید: همه روزه به‌جز زمان‌های اقامه نماز، جمعه‌ها از 13:30
بلیت ورودی: رایگان
سرویس حمل و نقل عمومی: تراموای نوستالژیک antik/nostalji tramvay) ) ایستگاه‌ Cumhuriyet Meydanı
3. مسجد تکلی مهمت پاشا
این مسجد مهم‌ترین نمونه معماری عثمانی در شهر است که به دستور مهمت پاشا وزیر کبیر معروف عثمانی که تنها برای ده روز در مسند وزارت بود ساخته شد. اطلاعات دقیقی از زمان ساخت یا معمار آن در دسترس نیست اما مورخین زمان ساخت آن را بین اواخر قرن شانزدهم تا اوایل قرن هفدهم تخمین می‌زنند و در قرن هجدهم مسجد اصلی شهر بوده. این مسجد یک گنبد اصلی و شش گنبد فرعی دارد و به خاطر کاشی‌کاری‌های نمای شمالی مسجد و کتیبه‌های آیات قرآنی بالای پنجره‌هایش مشهور است. از سال 2018 بازسازی مناره و بخش غربی مسجد آغاز شده که باید تا سال 2020 تکمیل شود. برای بازدید پوشش و حجاب مناسب لازم است.
ساعات و روزهای بازدید: همه روز هفته از 6 تا 19
بلیت ورودی: رایگان
سرویس حمل و نقل عمومی: تراموای نوستالژیک (antik/nostalji tramvay) ایستگاه‌ Kale Kapısı
4. دروازه هادریان
این طاق نصرت که از آن به‌عنوان زیباترین دروازه آسیای صغیر یاد می‌شود، از سنگ مرمر ساخته شده و سه قوس دراد که به همین دلیل در ترکی به آن "سه دروازه" گفته می‌شود. این طاق در سال 130 میلادی به مناسبت بازدید هادریانوس امپراتور رم از شهر ساخته شد و تنها دروازه تاریخی ورودی باقی مانده از دیوار باستانی گرداگرد شهر قدیم است که بدون آسیب باقی مانده و امکان بازدید از آن وجود دارد. دروازه هادریان 8 ستون و دو برج در دو طرفش دارد که در اصل دو طبقه بوده و تنها یک طبقه‌اش باقی مانده. در زمان کشف طاق، حروف برنز طلاکاری شده در پای دروازه پیدا شد که اکنون در چندین موزه در انگلیس، آلمان و اتریش نگهداری می‌شوند.
ساعات و روزهای بازدید: همه روز هفته 24 ساعته
بلیت ورودی: رایگان
سرویس حمل و نقل عمومی: تراموای نوستالژیک (antik/nostalji tramvay) ایستگاه‌ Üç Kapılar

5- موزه سونا و اینان کیراچ
این مجموعه فرهنگی هنری با هدف حفظ و معرفی سنت‌ها و فرهنگ فولکلور ترکی به نسل‌های جدید ساخته شده. موزه سونا و اینان شامل یک خانه سنتی دو طبقه قرن نوزدهمی در کالچی و کلیسای ارتدکس یونانی سنت جرج (کلیسای آیا یورگی) است که هر دو بنا به زیبایی بازسازی شده‌اند. در این موزه آثار سرامیکی چناق‌قلعه، عکس‌های قدیمی آنتالیا، آثار مردم‌نگاری مانند رسم و رسومات مراسم ازدواج، لباس‌های محلی و وسایل روزمره زندگی مردم در قرن نوزدهم در دوران عثمانی به معرض نمایش گذاشته شده. هم چنین نمایشگاه‌های موقت، کنفرانس‌های فرهنگی و دوره‌های آموزشی هم در اینجا برگزار می‌شود.
ساعات و روزهای بازدید: همه روز هفته به‌جز دوشنبه‌ها از 9 تا 18
بلیت ورودی: 5 لیر
سرویس حمل و نقل عمومی: تراموای نوستالژیک antik/nostalji tramvay)) ایستگاه‌ Üç Kapılar
6. پارک کارالی اوغلو
پارک بزرگ کارالی اوغلو در جنوب شهر قدیمی (کالیچی) نزدیک به برج تاریخی هیدیرلیک واقع شده. از سکوهای پارک، منظره‌های زیبای خلیج آنتالیا، دریای مدیترانه و کوه‌های توروس دیده می‌شود. در کنار لذت بردن از فضا و هوای مطبوع می‌توان به کافه‌ها یا کیوسک‌های دور و بر رفت و غذایی سفارش داد. مجسمه‌های پارک کارالی هم از جاذبه‌های مهمش هستند که چندتای‌شان از بقیه معروف‌ترند، مثل مجسمه کارگر و پسر، دن کیشوت و ناظم حکمت، شاعر ترک.
ساعات و روزهای بازدید: همه روز هفته 24 ساعته
بلیت ورودی: رایگان
سرویس حمل و نقل عمومی: تراموای نوستالژیک antik/nostalji tramvay)) ایستگاه‌ Işiklar
اقامتگاه‌های این منطقه
کافه‌ها و رستوران‌های این منطقه
  • رستوران 7 Mehmet
  • رستوران Vanilla
  • رستوران Arma
  • کافه Roberts

نگاره 1 از 6
نگاره 2 از 6
نگاره 3 از 6
نگاره 4 از 6
نگاره 5 از 6
نگاره 6 از 6
پیش از سفر به این ‌نکات توجه کنید:
  • این برنامه سفر را «اسمارتیز» پیشنهاد داده است. درباره اسمارتیز بیشتر بدانید.
  • تمام اقامتگاه‌ها، رستوران‌ها و لیدرهای محلی پیشنهادی هستند و شما می‌توانید با توجه به زمان سفرتان و علایق‌تان سایر اقامتگاه‌ها، مسیرهای سفر، رستوران‌ها و ... را انتخاب کنید.
  • تجربه شما از سفر می‌تواند راهنما یا انگیره‌ای برای سفر دیگران باشد. خوشحال می‌شویم اگر تجربه‌تان را از سفر (در قالب سفرنامه، عکس، ویدئو یا فایل صوتی) برای ما بفرستید.
نقشه
ماریه نوری

معماری خوندم، همیشه دنبال بهانه ای برای خندیدن و شاد بودن می گردم.عاشق سفر کردن، عکاسی و سینمام.

امتیاز دهید نظری تا کنون ثبت نشده است ۵ / 5 1 نفر
نظرتو با ما مطرح کن
نظرات دیگران
اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می‌دهد.