برنامه‌ی سفر به منطقه تاریخی انشان (ایذه)

6 اسفند، 1398
21 اسفند، 1398
4 روزه
بهار
دوستانه
وحید محمدی
وقتی به فصل بهار نزدیک می‌شویم ناخودآگاه دلمان هوس سبزی و طبیعت می‌کند و چه جایی بهتر از شهر زیبا و تاریخی ایذه. در این برنامه سفر همراه اسمارتیز باشید تا سفری داشته باشیم به زیبایی‌های مناطق شمالی خوزستان.
روز 1
ایذه گردی
مسیرمان را از تهران شروع می‌کنیم و به طرف اصفهان و استان چهارمحال بختیاری ادامه می‌دهیم. سپس به سمت ایذه راهی می‌شویم.  تقریبا حدود 10 ساعت زمان می‌برد تا به شهر ایذه برسیم. در نزدیکی این شهر از حاشیه دریاچه یا سد کارون گذر می‌کنیم. اگر شبانه این مسیر را طی کنید، نزدیکی‌های صبح به اقامتگاه می‌رسید.
بعد از خوردن صبحانه و استراحت کردن برای دیدن جاذبه‌های گردشگری این شهر گشت خود را با محوطه باستانی کول فرح آغاز کنید. این محوطه‌ی بی‌نظیر مربوط به دوره ایلامیان میانه می‌شود و چیزی حدود 3300 سال تاریخ را در خود جای داده است. این محوطه دارای چندین کتیبه از صحنه شکار، تاج گذاری و مراسم آیینی را روایت‌گری می‌کند که در نوع خود کم نظیر است.
پس از آن برای دیدن شیرهای سنگی زیبا با قدمتی 500 الی 800 ساله راهی منطقه شهسوار می‌شویم. در بالای این گورستان تاریخی کتیبه‌ای وجود دارد که شبیه مراسم تاج‌گذاری داریوش در تخت جمشید است و نشان می دهد هخامنشیان برای حجاری بر روی کتیبه‌های خود از آثار به جا مانده از ایلامیان الهام گرفته‌اند.
بعد از دیدن این محوطه زیبا که در حاشیه شهر ایذه قرار دارد به سمت شمال شهر منطقه اشکفت سلمان بروید. این مکان زیبا که در تنگه‌ای قرار گرفته و چهار کتیبه‌ی بی‌نظیر مربوط به دوره ایلامیان دارد، محل نیایش هانی پادشاه محلی آیاپیر در آن روزگار بوده است.
بعد از خوردن یک ناهار مفصل و انرژی گرفتن گشت خود را ادامه دهید و راهی منطقه خنگ اژدر شوید. خنگ اژدر محوطه‌ای است با کتیبه‌های مربوط به دوره مهرداد اشکانی که حال و هوای عجیبی دارد. گشت امروز در این نقطه به پایان می‌رسانیم.
اقامتگاه‌های این منطقه
 • اقامتگاه بوم‎‌گردی الیما ایذه
 • هتل انزان
 • هتل آرن
کافه‌ها و رستوران‌های این منطقه
 • رستوران اقامتگاه بوم‌گردی الیما
 • رستوران پدیده
 • رستوران بهاراننگاره 1 از 4
نگاره 2 از 4
نگاره 3 از 4
نگاره 4 از 4
روز 2
بازدید از دشت سوسن
بعد از صرف صبحانه خود را برای یک طبیعت‌گردی عالی در منطقه دشت سوسن آماده کنید. دشت سوسن  حدودا 1.5 ساعت از ایذه فاصله دارد. بعد از عبور از میان کوه‌های زاگرس و جنگل‌های بلوط و دشت‌های سرسبز منطقه به دشت‌های گل زرد و شقایق‌ها می‌رسیم.

“ این منطقه برای کمپ کردن شبانه بسیار مناسب است.”


بعد از گشت در این منطقه‌، صرف ناهار در طبیعت و لذت بردن از این دشت زیبا آماده‌ی برگشت شوید. پیاده‌روی و پیمایش این دشت زیبا یک روز کامل از شما وقت می‌گیرد که کاملا ارزشش را دارد.
اقامتگاه‌های این منطقه
 • اقامتگاه بوم‌گردی الیما
 • هتل رستوران بهاران
 • هتل انزان
 • هتل آرن
کافه‌ها و رستوران‌های این منطقه
 • رستوران هتل بهارن
 • رستوران پدیده
 • باغ رستوران دلفین
 • رستوران باباکرم


نگاره 1 از 3
نگاره 2 از 3
نگاره 3 از 3
روز 3
قایق سواری در دریاچه سد کارون
بعد از یک استراحت خوب و خوردن صبحانه‌ی دلچسب در اقامتگاه بوم‌گردی به سمت سد کارون بروید. از ایذه تا سد و قایق سواری حدود 40 دقیقه راه در پیش خواهید داشت. بعد از رسیدن و آماده شدن برای پیمایش در طبیعت سوار قایق‌ها شوید. هر قایق ظرفیت 6 نفر دارد و هزینه‌ی آن حدود 120 هزار تومان می‌شود.

وحید محمدی

پیشنهاد می‌کنم حتما تجربه قایق سواری در دریاچه کارون داشته باشید.


اگر بارندگی‌ها خوب باشد می‌توانید از آبشار زیبای شیوند دیدن کنید. با قایق‌ها به آن طرف دریاچه بروید و ادامه‌ی مسیر را با وانت طی کنید تا به روستای شیوند برسید. با ماشین حدودا 1 ساعت طول می‌کشد تا به ابتدای مسیر پیاده‌روی این آبشار برسید. مسیر را پیاده ادامه دهید تا به آبشار زیبای شیوند برسید. بعد از عکاسی و لذت بردن از منطقه به ایذه برگردید.
اقامتگاه‌های این منطقه
 • اقامتگاه بوم‌گردی الیما ایذه
کافه‌ها و رستوران‌های این منطقه
 • رستوران محلی در روستای شیوندنگاره 1 از 3
نگاره 2 از 3
نگاره 3 از 3
روز 4
بازدید از قلعه تاریخی چالشتر و برگشت به تهران
دیگر وقت برگشت فرا رسیده و باید با ایذه‌ی دوست داشتنی و مهمان‌نوازی مردم بختیاری خداحافظی کنید. بعد از خوردن صبحانه‌ی دلچسب و گرفتن عکس‌های یادگاری و جمع کردن وسایل‌تان، مسیر را به طرف شهرکرد ادامه دهید.

وحید محمدی

با توجه به تغییر ارتفاع، پوشش گیاهی و آب‌وهوای منطقه که در حال تغییر کردن است، باید از لباس‌های گرم‌تر استفاده کنید.


نکته‌ی جالب این مسیر آن است که به فاصله‌ی 4-5 ساعت از هوای خنک و گرم به منطقه سردسیر می‌رسید. در بین راه از قلعه تاریخی چالشتر مربوط به دوره قاجار دیدن کنید و بعد از خرید سوغاتی محلی مثل عسل و کشکو گز بلداجی و خوردن ناهار مسیرتان را به سمت تهران ادامه دهید.


نگاره 1 از 3
نگاره 2 از 3
نگاره 3 از 3
پیش از سفر به این ‌نکات توجه کنید:
 • این برنامه سفر را «وحید محمدی» پیشنهاد داده است. درباره وحید محمدی بیشتر بدانید.
 • تمام اقامتگاه‌ها، رستوران‌ها و لیدرهای محلی پیشنهادی هستند و شما می‌توانید با توجه به زمان سفرتان و علایق‌تان سایر اقامتگاه‌ها، مسیرهای سفر، رستوران‌ها و ... را انتخاب کنید.
 • تجربه شما از سفر می‌تواند راهنما یا انگیره‌ای برای سفر دیگران باشد. خوشحال می‌شویم اگر تجربه‌تان را از سفر (در قالب سفرنامه، عکس، ویدئو یا فایل صوتی) برای ما بفرستید.
نقشه
وحید محمدی

خوب که فکر می‌کنم می‌بینم توی 15 سال اخیر بیش از 1000 سفر رفتم، عاشق ماجراجویی و هیجانم و کل ایران رو با امیرارسلان (ماشینم) می‌چرخم. در واقع سفر کل زندگیم رو پر کرده و به عنوان لیدر هم کار می‌کنم.

امتیاز دهید نظری تا کنون ثبت نشده است
نظرتو با ما مطرح کن
نظرات دیگران
اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می‌دهد.