برنامه‌ی سفر به ماکو

سفر 2 روزه

مدت مطالعه :
در برنامه سفر به ماکو می‌خواهیم به دومین منطقه آزاد جهان برویم و از دخمه‌ای دیدن کنیم که فرهاد به یاد شیرین کَند تا گدازه‌ها از رنجش فوران کنند و منشورهای بازالتی تشکیل دهند. برنامه سفر به ماکو بازدید از شهری میان دو صخره است.
روز اول
ماکو یک شهر مرزی‌ست که شاید تا قبل از رویداد ماکوگرام هنوز برای افراد معمولی جزو شهرهای کمتر شناخته شده بود. ولی با بازشدن پای عکاسان، اینفلوئنسرها و افراد مشهور در ماکو ورق برگشت و حالا ماکو شهری‌ست خواستنی. برای رفتن به ماکو گزینه قطار نمی‌تواند خوب باشد چون قطار مستقیمی به ماکو نمی‌رود و از طرف دیگر اگر بخواهید وسیله‌ی دیگری بعد از قطار بگیرید هزینه‌های‌تان افزایش پیدا می‌کند، به همین دلیل قید قطار را بزنید و با اتوبوس، هواپیما یا ماشین شخصی به ماکو بروید. بلیط اتوبوس از تهران به ماکو حدود 80 تا 85 هزار تومان قیمت دارد و بلیط هواپیما نیز در حدود 300 هزار تومان است. برنامه سفر به ماکو شما به محض رسیدن به ماکو شروع می‌شود. ماکو در میان صخره‌ها احاطه شده است. شهری عجیب و غریب که در استان آذربایجان غربی، که منشورهای بازالتی آن دیدنی‌ست. برای شروع ماکوگردی می‌توانید از قلعه قُبان ماکو شروع کنید. قلعه قُبان در ارتفاع 40 متری و زیر سای‌بانی از سنگ‌ها قرار دارد و در قدیم محل پناهگاه شورشی‌ها بوده است. می‌گویند شاه‌عباس برای تصرف این قلعه تلاش‌ها کرده و در نهایت با موفقیت قلعه را تسخیر کرده است. سپس دستور تخریب و ساخت شهر ماکو را داده و ماکو امروزی شکل گرفته است.
قلعه قبان ماکو
سفر به ماکو؛ از قلعه قبان تنها خرابه‌ای به جا مانده است | عکس: اکبر رفاهی
برای دیدن این قلعه‌ی خراب‌شده باید پیاده‌روی کنید و از پله‌ها بالا بروید. متاسفانه هیچ راهنما یا تابلو یا نشانی وجود ندارد که درباره‌ی تاریخ قلعه توضیح دهد اما شاید به زودی با رسیدگی‌هایی که در حال انجام است اینجا به یک جای دیدنی توریستی تبدیل شود. پس از بازدید از قلعه قُبان بازگردید و به عمارت کلاه فرنگی ماکو بروید. عمارت کلاه فرنگی ماکو از زمان قاجار دست نخورده و همه‌چیز به همان شکل سرجایش است. این ساختمان دو طبقه که بالکن آن بیست ستون از جنس چوب دارد هنوز هم زیبایی‌های خودش را دارد. برنامه سفر به ماکو بدون دیدن عمارت کلاه فرنگی کامل نمی‌شود البته جاهای مهم دیگری مانده است که حتما باید به آن‌ها سر زد. عمارت کلاه فرنگی ماکو بازمانده‌ی چند ساختمان دیگر بوده است که از بین رفته‌اند و آخرین مرد ایستاده این بناها عمارت کلاه فرنگی متعلق به علیقلی خان بیات است. برای دیدن این دو مکان دیدنی حدود 2 الی 3 ساعت وقت بگذارید. برای صرف ناهار می‌توانید به رستوران کامران بروید که انواع غذاهای ایرانی را ارائه می‌دهد. ساندویچ ساحل نیز برای کسانی که می‌خواهند غذای فست‌فودی بخورند مناسب است. حال تاکسی بگیرید و به مجموعه باغچه‌جوق بروید.
کاخ باغچه جوق ماکو
سفر به ماکو؛ کاخ باغچه‌جوق و پنجره‌های آبی زیبایش | عکس: اکبر رفاهی
مجموعه باغچه‌جوق یا همان کاخ باغچه‌جوق برای حاکم ماکو بوده است. امروزه دارند این کاخ زیبا را بازسازی می‌کنند (شهریور 98) و فعلا امکان بازدید از این کاخ نیست. داربست‌هایی که به ساختمان زده‌اند، نمای زیبای کاخ را خراب کرده است اما همچنان از زیباترین‌هاست. در برنامه سفر به تبریز، کندوان، ماکو و جلفا درباره باغچه‌جوق در زمانی که باز بود توضیح داده‌ایم. پس حتما آن برنامه سفر را هم بخوانید. دیزی‌سرای قصر نیز در همان نزدیکی مجموعه باغچه‌جوق قرار دارد، پس یک دیزی خوب را در نزدیکی این مجموعه بخورید.
روز دوم
در روز دوم ماکو باید به بازار مرزی ماکو برویم. این بازارچه مرزی گاهی دلیل اصلی سفر گردشگران به ماکو است. در این بازار مرزی محصولات ترکیه‌ای بسیار خوبی پیدا می‌شود که می‌توانید با قیمت بسیار مناسب و خوب بخرید. رسیدگی خوبی به این بازار می‌شود تا جنس‌های ضعیف چینی واردش نشود اما می‌توانید جنس‌های خوب چینی هم در این بازار پیدا کنید. تره‌بار و محصولات غذایی خارجی مانند شکلات‌های خوشمزه هم از این بازار بخرید. این بازار در جاده ماکو-بازرگان قرار دارد. پس از خرید از این بازار که زمان گشتن در آن کاملا دست خودتان است باید 4 کیلومتر مسیر را ادامه دهیم تا به دخمه سنگی فرهاد برسیم. باید یک فرعی را به سمت راست بپیچید پس از محلی‌ها بپرسید چون پیدا کردن این دخمه بدون راهنما شاید سخت باشد.
دخمه فرهاد ماکو
سفر به ماکو؛ دخمه فرهاد که مورد بی‌مهری قرار گرفته است | عکس: پرویز شجاعی پارسا
دخمه سنگی فرهاد دو اتاق تودرتو در دل کوه‌های صخره‌ای است که درونش حتی طاقچه هم دارد. محلی‌ها می‌گویند اینجا برای فرهاد است که عاشق و مجنون بوده و کوه را به یاد شیرین کنده است. یک اتاق بزرگ‌تر از اتاق دیگر است و چنان دیوار‌ها صاف و تراشیده است که باور نخواهید کرد که درون کوه می‌توان چنین اثری را خلق کرد. پس از بازدید که شاید 30 دقیقه هم وقت نگیرد به جاده ماکو-بازرگان باز می‌گردیم و راه‌مان را به سمت جاده آواجیق کج می‌کنیم تا به منشورهای بازالتی ماکو برسیم. این منشورهای صیقلی و هندسی زیبا از جاذبه‌های دیدنی است که در برنامه سفر به ماکو باید ببینیم. منشورهای بازالتی از آن جاهای دیدنی‌ست که هر زمین‌شناسی را سر ذوق می‌آورد و البته گردشگران نیز با دیدنش به قدرت زمین پی می‌برند. این منشورها از سرد شدن گدازه‌های آتش‌فشانی در دوره سوم زمین‌شناسی به وجود آمده‌اند و شکل شش ضلعی عمودی‌شان به دلیل انجماد گدازه‌ها و نیروی کششی در سه جهت موازی با سطح گدازه با زاویه 120 درجه‌ای‌ست.
منشورهای بازالتی ماکو
سفر به ماکو؛ منشورهای بازالتی ماکو در جاده آواجیق | عکس: وحیده جعفری
بازدید از این جاذبه دیدنی رایگان است و مشکلی برای پیدا کردنش نخواهید داشت. دوباره به جاده ماکو-بازرگان بازگردیم و 1 ساعت دیگر رانندگی کنید تا به گوش گربه برسید. در نوک گوش گربه می‌توانید از چشمه ثریا دیدن کنید. البته همیشه احتمال این که هنگ مرزی نگذارند از این چشمه بازدید کنید هست چون دقیقا در مرز بین ترکیه و ایران قرار دارد. از چشمه ثریا دید بسیار خوبی به کوه آرارات در ترکیه دارید. کوهی که شباهت بسیاری به دیو سپید پای در بند یعنی دماوند دارد. حال می‌توانید برنامه سفر به ماکو را همین‌جا به پایان برسانید یا در راه برگشت کلیسای زور زور را هم سر راه ببینید.

از گذاشتن پست تو فروم‌ها شروع کردم. 12 سالم بود که در دوره‌های خبرنگاری یونیسف یاد گرفتم چگونه بنویسم. بعد تو مجله‌های مختلف شروع به کار کردم و دست سرنوشت من رو به اینجا رسوند. در کنار نوشتن، همیشه از دیدن فیلم لذت می‌بردم، به همین دلیل شروع کردم زیرنویس زدن و شدم AmirDW.

امتیاز دهید 1 دیدگاه ۵ / 4.8 20 نفر
نظرتو با ما مطرح کن
نظرات دیگران
محمد

جالب بود دوست دارم سفر کنم

اسمارتیز :حتما برید . جاذبه‌های طبیعی و دیدنیش رو ببینید