برنامه سفر هیجان‌انگیز به سریلانکا

11 تیر، 1399
11 تیر، 1399
مدت مطالعه :
مدتی است که گردشگران علاقه زیادی به سفر به کشورهای جنوب آسیا و به‌خصوص سریلانکا نشان می‌دهند. انصافاً هم باید به آن‌ها حق داد چرا که سریلانکا نه تنها از طبیعت بکر و دست‌نخورده‌ای بهره می‌برد، بلکه کشوری است با تاریخچه و فرهنگ غنی و باستانی که نوید از سفری خاطره‌انگیز و فراموش نشدنی می‌دهد. در این بین از آنجایی که مسافرت بدون برنامه نمی‌شود، با هم چند برنامه راحت و هیجان‌انگیز برای گشت‌و‌گذاری خاطره‌انگیز در سریلانکا می‌خوانیم. با برنامه سفر سریلانکا با اسمارتیز همراه باشید.
معبدی در سری‌لانکا
سفر فرهنگی به سیریلانکا
برنامه‌ سفر فرهنگی به سریلانکا
این سفر برای علاقه‌مندان باستان‌شناسی، فرهنگ و تاریخ پیشنهاد می‌شود و مدت آن چیزی بین 10 تا 14 روز است. اما چرا این سفر را پیشنهاد می‌کنیم؟ چون در این سفر از چندین میراث باستانی سریلانکا که در فهرست جهانی یونسکو قرار دارند، بازدید می‌کنید.
معبدی در سریلانکا
معبدی زیبا در سریلانکا
مسیر: «کندی» (Kandy)، «پولوناروا» (Polonnaruwa)، «دامبولا» (Dumbula)، «سیگیریا» (Sigiriya)، «آنورادهاپورا» (Anuradhapura) و «آنامادووا» (Anamaduwa)
«کندی» (Kandy)، آخرین امپراتوری بود که در سال 1815 در مقابل بریتانیا به زانو درآمد و استقلال خود را از دست داد. این منطقه در روز پذیرای گردشگران زیادی است و با فرا رسیدن شب، سکوت و آرامش در «کندی» حکم‌فرما می‌شود. معبدهای زیبا با سقف‌هایی زراندود و بافت گیاهی خاص و منحصر به فردی را در این منطقه شاهد هستیم و این جاذبه‌ها باعث شده تا گردشگران از دور و نزدیک رهسپار «کندی» شوند. در کنار این جذابیت‌های زیبا، محیط اطراف «کندی» نیز جاذبه‌های زیادی دارد و در قسمت‌های مختلف این منطقه معابد باستانی و دیدنی زیادی یافت می‌شود.
خرابه‌هایی از شهرهای قدیمی و باستانی «انورادهاپورا» (Anuradhapura) و «پولونارووا» (Polonnaruwa) در قسمت شمالی «کندی» قرار دارد. برای بازدید از این مناطق می‌توان از دوچرخه‌های کرایه‌ای کمک گرفت تا گشتی لذت‌بخش و خاطره‌انگیز را در طبیعت بکر این منطقه تجربه کرد. قلعه «سیگیریا» (Sigiriya)، نیز یکی دیگر از مکان‌های جالبی است که در بازدید از «کندی» بهتر است سری به آن بزنید. در کنار مکان‌هایی که به آن‌ها اشاره کردیم، «آنامادوا»، منطقه‌ای سرسبزی است که با مزارع برنج پوشیده شده و «یاپاهوا» (Yapahuwa) و «دامبادِنیا»، دو شهر باستانی قدیمی در این منطقه به حساب می‌آیند که گردشگران زیادی را به خود جذب می‌کنند. هر کدام از این شهرها در بازه‌‌های تاریخی متفاوت، به عنوان پایتخت شناخته می‌شوند و به همین دلیل آثار باستانی و فرهنگ غنی در این شهرهای کهن به چشم می‌خورد.
پلی زیبا در سریلانکا
خط راه‌آهن قدیمی سریلانکا
برنامه سفر سریلانکا با خط‌آهن قدیمی و خاطره‌انگیز
این سفر به علاقه‌مندان راه‌آهن‌های قدیمی، تاریخچه استعمار بریتانیا، مناظر زیبا و دیدنی و نوشیدن چای پیشنهاد می‌شود. حدودا 12 تا 14 روز برای برنامه‌ریزی چنین سفری باید در ذهن داشته باشید. چرا این سفر را پیشنهاد می‌کنیم؟ در این سفر یکی از منحصر به ‌فردترین مسافرت‌های قطاری دنیا را تجربه خواهید کرد.
مسیر: «کولومبو» (Colombo)، «کندی»، «هاتون» (Hatton)، «نووارا الیا» (Nuwara Eliya)، «هاپوتالی» (Haputale)* «الا» (Ella) و «دمودرا» (Demodera).
تاریخچه راه‌اندازی راه‌آهن در سریلانکا به قرن 19 میلادی باز می‌گردد که در آن زمان، راه‌آهن برای انتقال قهوه و چای راه‌اندازی شد. فرایند ساخت و ساز خط‌آهن در دل کوه‌‌ها و جنگل‌های سریلانکا حدود نیم‌قرن طول کشید و این خط‌آهن در مسیر خود از آبشارهای زیبا و تپه‌های سرسبز عبور می‌کند. در مسیر خط‌آهن سریلانکا دقیقاً 46 تونل حفر شده و این خط‌آهن سفری دل‌انگیز را برای علاقه‌مندان طبیعت فراهم می‌کند.
بلیت واگن‌های خط‌آهن سریلانکا در 2 مدل درجه 1 و درجه 2 فروخته می‌شود و پنجره واگن‌های درجه 1 قابل باز شدن است تا مسافرین در طول سفر، از هوای تازه و محیط اطراف لذت بیشتری ببرند. مسیر این خط‌آهن از شهر «کولومبو» (Colombo) که پایتخت سریلانکا است شروع می‌شود. مردمان این شهر با فرهنگ‌های مختلفی در کنار یکدیگر زندگی می‌کنند. این شرایط باعث شده تا بازدید از شهر «کولومبو» نیز خالی از لطف نباشد. خط‌آهن سریلانکا از «کولومبو» راهی «کندی» می‌شود و در مسیر از «هاتون» (Hotton)، عبور می‌کند. جالب است بدانید این شهر یکی از مراکز اصلی تجارت چای در دوران استعمار بریتانیا به حساب می‌آمد و در کنار بازارهای چای، مناظر دیدنی از دریاچه‌ها و جنگل‌های تماشایی دارد.
در کنار زیبایی خط‌آهن و مسیری که از آن عبور می‌کند، در حین سفر با قطار گذار‌تان به ایستگاه‌های قدیمی می‌افتد که ساخت آن‌ها به حدود 2 قرن پیش باز می‌گردد. مسیر خط‌آهن سریلانکا در منطقه «پاتیپولا» (Pattipola)، به بیشترین ارتفاع خود می‌رسد و در این منطقه در ارتفاع 1،898 متری از سطح دریا قرار می‌گیرد. در نهایت این خط‌آهن پس از عبور از پلی با 9 طاق به «بادولا» (Badulla) می‌رسد و مسافرین را پس از گشتی در طبیعت زیبای سریلانکا در مقصد پیاده می‌کند.
معبدی باستانی در سریلانکا
معبد باستانی در سریلانکا
برنامه سفر مخصوص قسمت‌های شمالی سریلانکا
این برنامه‌ی سفر مخصوص زمانی است که دوست دارید در مناطق شمالی سریلانکا که طبیعت بکری دارد، بگردید و حدود 14 تا 16 روز طول می‌کشد.
مسیر: «کالپیتیا» (Kalpitiya)، «ویلپاتو» (Wilpattu)، «منار» (Mannar)، «جافنا» (Jaffna)، «ترینکومالی» (Trincomalee)
برای شما گفتیم که سریلانکا طبیعت دست‌نخورده‌ای دارد و از کنار حیا‌ت‌وحش این منطقه نباید به راحتی گذشت. چیزی حدود 26 سال در سریلانکا جنگ و خونریزی درجریان بوده است، در نتیجه مناطق مرکزی این کشور از آسیب‌های جنگ در امان نبوده‌اند. اما خوشبختانه بیشتر قسمت‌های شمالی سریلانکا دست‌نخورده باقی‌مانده و طبیعت بکری را در این نواحی شاهد هستیم. در نتیجه اگر گذار‌تان به سریلانکا افتاد، پیشنهاد می‌کنیم قبل از هر چیز سری به «کالپیتیا» (Kalpitiya) و ساحل «آلانکودا» (Alankuda)، بزنید.
پارک ملی «ویل‌پاتو» (Wilpattu National Park)، نیز یکی دیگر از مناطق زیبا و دیدنی است که بازدید از این منطقه را حتماً پیشنهاد می‌کنیم. طبیعت بکر این ناحیه شرایط را برای زندگی پلنگ‌، خرس‌ تنبل، تمساح، لاک‌پشت و پرندگان وحشی متنوعی فراهم کرده است. این منطقه پوشیده از جنگل‌های انبوه و دریاچه‌های کم عمق است و در سرتاسر آن درختان بائوباب (baobab)، به چشم می‌خورد.
حیاط وحش زیبای سریلانکا
خرس یکی از حیوانات بومی سریلانکا است
«شهر جافنا» (Jaffna town)، یکی دیگر از مناطق دیدنی در شمال سریلانکا است. در این شهر کهن و باستانی قلعه‌ای قدیمی قرار دارد که بازدید از آن برای علاقه‌‌مندان تاریخ خالی از لطف نخواهد بود. در کنار اماکن دیدنی که در شمال سریلانکا به آنها اشاره کردیم، پیشنهاد می‌کنیم به جزایری که در مجاورت این ناحیه واقع شده نیز سری بزنید. معبد «ناگادیپا» (Nagadipa)، در جزیره «نایناتیو» (Nainativu)، قرار دارد و ساحل «کاسوآرینا» (Casuarina)، یکی از دست‌نخورده‌ترین سواحل سریلانکا است که رستوران‌های واقع در این ساحل، خوراکی‌های خوشمزه‌ای با خرچنگ‌های دریایی در اختیار جهانگردان قرار می‌دهند.
پیشنهاد می‌کنیم قبل از پایان مسافرت و بازگشت به «کولومبو»، سری به ساحل «ترینکومالی» (Trincomalee)، بزنید. این ناحیه ساحل بسیار کم عمقی دارد و از شرایطی ایده‌آل برای غواصی بهره می‌برد. علاقه‌مندان به تماشای نهنگ نیز می‌توانند سوار بر کشتی‌های مخصوص شده و در تابستان از نهنگ‌های این منطقه بازدید کنند.
پلنگی سریلانکایی
پلنگی باوقار در جنگل‌های سریلانکا
برنامه سفر مخصوص حیات‌وحش سریلانکا
چرا این سفر را پیشنهاد می‌کنیم؟ در این سفر با حیات‌وحش سریلانکا آشنا می‌شوید و فرصتی پیدا می‌کنید تا پلنگ، فیل آسیایی، خرس تنبل، نهنگ آبی و نهنگ عنبر را از نزدیک مشاهد کنید. حدود 10 تا 12 روز طول می‌کشد تا این برنامه سفر را کامل کنید.
مسیر: «پارک ملی اوداوالاوی» (Udawalawe National Park)، «پارک ملی یالا» (Yala National Park) و «میریسا» (Mirissa)
از دیدگاه جهانگردی، سریلانکا همیشه با سواحل ماسه‌ای و معابد کهن و باستانی در نظر گرفته می‌شود. اما این جزیره از حیات‌وحش بکر و دست‌نخورده‌ای بهره می‌برد و تنوع جانوری سریلانکا نسبت به وسعت جغرافیایی این کشور بسیار گوناگون و متفاوت است. به این ترتیب اگر از طرفداران حیات‌وحش هستید و می‌خواهید چشم‌تان به بزرگترین پستاندار جهان روشن شود، پیشنهاد می‌کنیم سری به پارک ملی اوداوالاوی در جنوب سریلانکا بزنید. در این پارک چیزی حدود 400 زنجیر فیل نگهداری می‌شود. کمی آن‌طرف‌تر، در پارک ملی یالا پلنگ‌های غرانی زندگی می‌کنند و خرس‌های تنبل به عنوان حیوان‌های خجالتی که کمتر رخ نشان می‌دهند، در ماه‌های می و ژوئن در این ناحیه به راحتی دیده می‌شوند.
نهنگ عنبر
نهنگی در سواحل اطراف سریلانکا
ساحل میریسا نیز به مکانی محبوب برای تماشای نهنگ آبی تبدیل شده و کشتی‌های تفریحی زیادی در این مکان لنگر می‌گیرند تا جهانگردان را به دل اقیانوس ببرند و فرصتی فراهم کنند تا جهانگردان از نزدیک به تماشای نهنگ‌ آبی بنشینند. این حیوان‌های آرام و دوست‌داشتنی عموماً پس از حدود 30 دقیقه کشتی‌رانی در اقیانوس به چشم می‌خورند. در کنار نهنگ‌ آبی، در این منطقه نهنگ‌های عنبر زیادی وجود دارد، اما اگر به نهنگ‌ها علاقه داشته باشید حتماً به خوبی می‌دانید که نهنگ عنبر حیوانی خجالتی است و به این راحتی‌ها رخ نشان نمی‌دهد، ولی باز هم گردشگران پر صبر و حوصله زیادی را سراغ داریم که نهنگ عنبر را به چشم خود دیده‌‌اند.
ساحلی زیبا در سریلانکا
یکی از دیدنی‌ترین سواحل سریلانکا
برنامه سفر سریلانکا مخصوص شکم‌گردها سفری خاص برای علاقه‌مندان دریا و خوراکی‌های خوشمزه
این برنامه سفر 7 تا 10 روزه مخصوص عاشقان غذاهای دریایی و خوراکی‌ها است. این سفر تجربه‌ای دلنشین و فراموش نشدنی از سریلانکا در اختیار جهانگردان قرار می‌دهد.
مسیر: «تنگالی» (Tangalle)، «گالی» (Galle)
برای شما از جذابیت های قسمت‌های جنوبی سریلانکا گفتیم، این منطقه به اندازه‌ای مکان‌های دیدنی دارد که سفر به جنوب سریلانکا به عنوان یک مسافرت کوچک و خاطره‌انگیز پیشنهاد می‌شود. منطقه «تنگالی» نسبت به «گالی» خلوت‌تر است و سواحل دنج و رویایی دارد. از طرف دیگر در مناطق «رکاوا» (Rekawa)، «ماوالا» (Mawalla) و «کاهاندامودرا» (Kahandamodera) با طبیعتی بکر و دست نخورده طرف هستیم که به سواحل مرجانی کم‌عمق و زیبا آراسته شده است.
در «مول‌کیویگالا» (Mulkirigala)، معبدی قدیمی قرار دارد و غارهای زیبا و هیجان‌انگیزی را در این ناحیه شاهد هستیم. از طرف دیگر پارک ملی اوداوالاوی نیز با این منطقه فاصله چندانی ندارد و با چند ساعت رانندگی می‌توانید خودتان را مهمان بازدید از این پارک زیبا و دیدنی کنید.  در این بین همان‌گونه که اشاره کردیم، «گالی» منطقه‌ای شلوغ‌تر نسبت به «تنگالی» به حساب می‌آید و این منطقه به رستوران‌های محلی و عرضه خوراکی‌های خوشمزه معروف است. در این ناحیه قلعه‌ای قدیمی قرار دارد که تاریخ ساخت آن به سده هفدهم میلادی باز می‌گردد و این قلعه در فهرست مکان‌های باستانی یونسکو قرار دارد. از طرف دیگر نفوذ فرهنگ بریتانیایی و آلمانی در دوران استعمار باعث شده تا در «گالی» با کلیسا‌ها و اماکن دیدنی طرف باشیم که از تأثیر نفوذ فرهنگ بیگانه در این منطقه حکایت دارد. خوشبختانه منطقه «گالی» نیز فاصله چندانی با ساحل ندارد و علاقه‌مندان موج‌سواری و مشاهده نهنگ‌های زیبا به راحتی می‌توانند به تفریحات موردعلاقه خود مشغول شوند.
میمونی در جنگل سریلانکا
حیات وحش دست‌نخورده سریلانکا
برنج و نارگیلِ این منطقه شهرت جهانی دارد و به لحاظ حیات‌وحش نیز در زمان گشت‌و‌گذار در این طبیعت سرسبز، چشم شما به جمال طاووس‌، حواصیل‌، میمون، مارمولک‌های بزرگ و بسیاری جانوران دیدنی دیگر روشن خواهد شد. ویژگی‌های «گالی» به همین‌جا ختم نمی‌شود و این منطقه به لحاظ ادویه‌جات نیز حرف‌های زیادی برای گفتن دارد و به تولید دارچین مرغوب و باکیفیت معروف است.
نمایی زیبا از طبیعت سریلانکا
طلوع خورشید از پشت کوه‌های سریلانکا
برنامه سفر ساحلی سریلانکا
یک برنامه سفر 10 تا 14 روزه مخصوص خط ساحلی سریلانکا که گذری از پارک ملی گال اویا خواهید داشت و در کنار بازدید از کندی، فرصتی برای گشت و گذار در سواحل شرقی سریلانکا پیدا می‌کنید.
مسیر: کندی، «هیل‌ کانتری» (Hill Country)، «پارک ملی گال اویا» (Gal Oya National Park)، «پاسیکودا» (Passikudah) و «کولکودا» (Kalkudah).
به عنوان آخرین پیشنهاد سفر به سریلانکا، مسیری را انتخاب کردیم که گزینه مناسبی برای علاقه‌مندان سواحل زیبا و طبیعت سرسبز است. از طرف دیگر از آنجایی که بارندگی شدیدی را در فصل بارش در سریلانکا شاهد هستیم، از آنجایی که قسمت‌های شرقی این کشور آب و هوایی خشک‌تر دارد و دریای این نواحی نیز آرام‌تر است. پیشنهاد می‌کنیم پس از رسیدن به کولومبو، سری به کندی بزنید و از مکان‌های دیدنی و باستانی این منطقه دیدن نمایید. سپس روانه پارک ملی گال اویا شوید. این منطقه نسبت به دیگر مناطق دیدنی سریلانکا، جهانگرد کمتری دارد و به همین دلیل نیز با طبیعت بکر و دست نخورده‌ای در آن طرف هستیم. در نهایت نیز عازم «پاسیکودا» (Passikudah) شوید و سفر خود به سریلانکا را با بازدید از سواحل زیبای این منطقه به پایان برسانید.
خلیجی زیبا در سریلانکا
طبیعت زیبای سریلانکا
همان‌گونه که وعده داده بودیم، برنامه‌های متنوعی را از سفر به سریلانکا با شما درمیان گذاشتیم، در پایان پیشنهاد می‌کنیم اگر شما هم از علاقه‌مندان مسافرت به کشورهای جنوب آسیا هستید و اطلاعات جالبی از سفر به سریلانکا یا دیگر کشورهای این ناحیه دارید، این اطلاعات سودمند را در قسمت نظرات با ما و دیگر خواننده‌ها به اشتراک بگذارید.

قصد سفر به سریلانکا را دارید؟ مطلب جاهای دیدنی سریلانکا را از دست ندهید.
برچسب(ها)
موقعیت(ها)
امتیاز دهید نظری تا کنون ثبت نشده است ۵ / 3 5 نفر
نظرتو با ما مطرح کن
نظرات دیگران
اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می‌دهد.