برنامه سفر به ایروان

گشت 1 روزه

5 فروردین، 1399
5 فروردین، 1399
1 روزه
بهار
شهرگردی
اسمارتیز
قصد سفر به ایروان را دارید و به دنبال یک برنامه‌ی سفر به ایروان می‌گردید تا بدانید در سفرتان، باید کدام جاهای دیدنی ایروان را ببینید؟ اگر جواب‌تان به این سوالات مثبت است، جای درستی آمده‌اید. در این مطلب، چند جای دیدنی ایروان به همراه اطلاعات هر جای دیدنی مثل ساعات و روزهای بازدید، قیمت بلیط ورودی و راه دسترسی به آن‌جا، برای سفر 1 روزه به این شهر معرفی شده‌اند. با اسمارتیز همراه باشید.
روز 1
گشت در ایروان
1. کاسکاد ایروان | Yerevan Cascade
این مکان که به هزار پله ایروان معروف است، مجموعه‌ای از یک راه پله بزرگ و موزه است. راه‌پله 302 متر ارتفاع و 572 پله دارد و 7 آسانسور بین راه پله‌ها طراحی شده. کاسکاد (آبشارهای کوچک) منطقه مرکزی شهر (کنترون) را به پارک پیروزی و محله یادبودها متصل می‌کند و شامل آب‌نماها، فضاهای سبز، باغ مجسمه‌ و نمایشگاه‌های دیدنی است. موزه هنری کافسجیان در آن قرار دارد و به خاطر چشم‌اندازهای زیبایش به کوه آرارات و شهر ایروان مشهور است. ساخت آن از سال 1971 شروع و در سال 2009 تکمیل شده. بهتر است صبح اول وقت یا موقع غروب از این مکان دیدن کنید.
ساعات و روزهای بازدید: همه روزه 24 ساعته
گالری آسانسور: همه روزه از 8 تا 20
گالری‌های نمایشگاهی، فروشگاه موزه و مرکز بازدید کنندگان: جمعه، شنبه و یکشنبه از 10 تا 20
بلیت ورودی: رایگان
گالری همکف، فروشگاه موزه، گالری خانجیان، گالری ساسونتسی داوید، کاخ کریستال زاواروفسکی: رایگان
گالری‌های نمایشگاهی: 1000 درام
سرویس حمل و نقل عمومی: ایستگاه اتوبوس Kaskad
2. ماتِناداران | Matenadaran
موزه دست‌نویس‌های باستانی از موزه‌های مهم ارمنستان است که بیش از 20000 نسخه خطی تاریخی با موضوعات مختلف به زبان ارمنی و دیگر زبان‌ها از جمله فارسی در آن نگهداری می‌شود. بنای قدیمی موزه در سال 1959 توسط مارک گریکوریان ساخته شده و جلوی ورودی آن مجسمه‌ای از مسروپ ماشتوتس (Mesrop Mashtots) مبدع الفبای ارمنی قرار دارد.
عمده نسخ خطی در معرض نمایش مذهبی و مربوط به انجیل هستند اما اسنادی در تمام زمینه‌ها به‌خصوص ریاضیات و پزشکی هم از دیدنی‌های موزه هستند و قدیمی‌ترین دست نوشته موجود در موزه متعلق به قرن 5 م. است. آثار این موزه در میراث مستند جهانی یونسکو ثبت شده است.
ساعات و روزهای بازدید: همه روز هفته از آپریل تا اکتبر به جز دوشنبه‌ها از 10 تا 17
گیشه فروش بلیت تا 16:30 باز است.
بلیت ورودی: 1500 درام
بازدید با راهنمای انگلیسی زبان برای گروه‌های 1 تا 10 نفر:3000 درام
بازدید با راهنمای انگلیسی زبان برای گروه‌های بیش از 10 نفر: 5000 درام
عکاسی و فیلمبرداری (بدون فلاش):2500 درام
سرویس حمل و نقل عمومی: ایستگاه اتوبوس France Square
3. ورنیساژ | Vernissage
ورنیساژ بازار روباز معروفی به طول 350 متر است که در امتداد خیابان‌های آرام و بوزند قرار دارد و مکان بسیار خوبی برای گشت و گذار و خرید صنایع دستی و سوغاتی است. تاریخچه شکل‌گیری آن به دهه 80 میلادی برمی گردد که هنرمندان ارمنی شروع به نمایش آثارشان در این مکان کردند، در طی 40 سال اخیر توسعه یافته و امروزه بازار بزرگی است که از ایستگاه مترو میدان جمهوری تا مجسمه وارتان مامیکونیان امتداد میابد. بهترین زمان برای بازدید از این بازار رنگارنگ و دیدنی آخر هفته است و یادتان باشد که قیمت‌ها جای چونه زدن هم دارند.
ساعات و روزهای بازدید: همه روز هفته از 7 تا 18
بلیت ورودی: رایگان
سرویس حمل و نقل عمومی: ایستگاه اتوبوس Vardan Mamikonyan
4. میدان جمهوری | Republic Square
میدان جمهوری (لنین سابق) میدان مرکزی و قلب شهر ایروان است که 5 خیابان اصلی شهر به آن منتهی می‌شوند و موزه‌های ملی و بناهای دولتی مهمی پیرامون آن قرار دارد. توسط معمار معروف ارمنی الکساندر تامانیان طراحی شده و ساخت آن از سال 1926 م. آغاز و در سال 1977 م. به پایان رسید.
این میدان بیضی شکل، در سال‌های اخیر همچنین به محلی برای برگزاری کنسرت‌ها و اجرای موسیقی زنده تبدیل شده است. آب‌نماهای موزیکال، رستوران‌ها، کافه‌ها و فروشگاه‌های اطراف آن از دیگر جذابیت‌های گردش در این میدان است. روزها بیشتر برای بازدید از موزه‌ها و لذت بردن از معماری ساختمان‌های اطراف مناسب است و شب‌ها برای دیدن برنامه رقص نور و موزیک و فواره در میدان که از بهار تا پاییز هر شب بین ساعت 21 تا 23 برگزار می‌شود، زمان مناسبی است.
ساعات و روزهای بازدید: همه روز هفته 24 ساعته
بلیت ورودی: رایگان
سرویس حمل و نقل عمومی: ایستگاه اتوبوس Republic Square – ایستگاه مترو Republic Square
5. کلیسای اچمیادزین | Etchmiadzin Cathedral
این کلیسای جامع که در قرن 4 م. ساخته شده مانند واتیکان ارمنستان است و از آن به‌عنوان قدیمی‌ترین کلیسای جامع دنیا یاد می‌شود. در فاصله 10 کیلومتری از ایروان در اِچمیادزین با نام رسمی واغارشاپات قرار دارد و توسط گریگور مقدس (روشنگر) از نخستین رهبران دینی ارمنی پایه گذاری شده. این مجموعه بزرگ شامل چندین کلیسا، موزه، کتابخانه، برج ناقوس و ... می‌شود. در گنجینه موزه‌‌‌ی کلیسای جامع یادگاری‌های مقدس مربوط به زمان مصلوب شدن حضرت مسیح، اشیایی متعلق به یحیی بن زکریا و بخشی از کشتی نوح به نمایش گذاشته شده‌اند. این کلیسا در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده و در حال حاضر کلیسای اصلی (مادر) در دست بازسازی است و امکان بازدید از آن وجود ندارد.
ساعات و روزهای بازدید:
کلیسای مادر: همه روزه از 7 تا 20
موزه‌ها همه روز هفته به جز دوشنبه‌ها
موزه کلیسای جامع:10:30 تا 17 – یکشنبه‌ها:13:30 تا 17
موزه روبن سواک: 10:30 تا 17
موزه خزانه داری: 13:30 تا 16:45
تعمیرگاه:10 تا 18
بلیت ورودی: بلیت هر کدام از موزه‌ها 1500 درام
سرویس حمل و نقل عمومی: ایستگاه اتوبوس Vagharshapat Central Bus Station
6. کلیسای گایانه قدیس | Saint Gayane Church
گایانه سرپرست گروهی از راهبه‌ها بود که در قرن 3 م. به دستور تیرداد سوم پادشاه ارمنستان کشته شدند. او بعدها به یکی از قدیسان کلیسای ارمنی تبدیل شد و این کلیسا در قرن 7 م. در محل کشته شدن او در واغارشاپات ساخته شد.
بنای کلیسا از سه باسیلیکا با یک گنبد مرکزی تشکیل شده و یکی از بناهای بی‌نظیر معماری یادمانی ارمنی است. این کلیسا در سال 2000 توسط سازمان یونسکو در فهرست میراث جهانی قرار گرفت.
ساعات و روزهای بازدید: 8 تا 19
بلیت ورودی: رایگان
سرویس حمل و نقل عمومی: ایستگاه اتوبوس Vagharshapat Central Bus Station
کافه‌ها و رستوران‌های این منطقه
  • کافه رستوران دیالوگ
  • رستوران Lavash
  • رستوران Sherep

نگاره 1 از 3
نگاره 2 از 3
نگاره 3 از 3
پیش از سفر به این ‌نکات توجه کنید:
  • این برنامه سفر را «اسمارتیز» پیشنهاد داده است. درباره اسمارتیز بیشتر بدانید.
  • تمام اقامتگاه‌ها، رستوران‌ها و لیدرهای محلی پیشنهادی هستند و شما می‌توانید با توجه به زمان سفرتان و علایق‌تان سایر اقامتگاه‌ها، مسیرهای سفر، رستوران‌ها و ... را انتخاب کنید.
  • تجربه شما از سفر می‌تواند راهنما یا انگیره‌ای برای سفر دیگران باشد. خوشحال می‌شویم اگر تجربه‌تان را از سفر (در قالب سفرنامه، عکس، ویدئو یا فایل صوتی) برای ما بفرستید.
نقشه
ماریه نوری

معماری خوندم، همیشه دنبال بهانه ای برای خندیدن و شاد بودن می گردم.عاشق سفر کردن، عکاسی و سینمام.

امتیاز دهید نظری تا کنون ثبت نشده است
نظرتو با ما مطرح کن
نظرات دیگران
اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می‌دهد.