بهترین اقامتگاه‌های بوم‌گردی گیلان

11 دی، 1398
23 فروردین، 1400
مدت مطالعه: 7 دقیقه
اگر در سفر به گیلان دنبال اقامتگاه بوم گردی خوب می‌گردید، جای درستی آمده‌اید. با هم قرار است راجع به بهترین اقامتگاه‌های بوم گردی گیلان حرف بزنیم. انتخاب‌های ما براساس میزان محبوبیت اقامتگاه، امکانات و خدمات و چند ویژگی دیگر است که درباره‌شان بیشتر می‌گوییم.
لیست بهترین اقامتگاه‌های سنتی گیلان
  • اقامتگاه بوم گردی تلارخانه بردبار رشت 
  • اقامتگاه بوم گردی خوش نشین رودبار
  • اقامتگاه بوم گردی لوتکا رشت
  • اقامتگاه بوم گردی پیله بابا رشت
  • اقامتگاه بوم‌گردی حاج علی لاهیجان
  • اقامتگاه بوم گردی گیل خانه

اقامتگاه بوم گردی تلارخانه بردبار رشت

ااقامتگاه بوم‌گردی تلارخانه بردبار رشت از برترین اقامتگاه‌های گیلان است که در سال 1394 تاسیس شده. تلارخانه بردبار در روستای مرزدشت منطقه خمام قرار دارد و در 13 کیلومتر رشت است. از آن طرف هم تا بندر انزلی، 22 کیلومتر فاصله دارد. پس یک جورهایی این اقامتگاه، مابین رشت و بندرانزلی است. اقامتگاه بوم‌گردی تلارخانه بردبار رشت 4 اتاق با دکوراسیونی سنتی و به سبک گیلکی دارد که در محوطه‌ی اقامتگاه، طبقه‌ی همکف و طبقه‌ی اول قرار دارند.
این اتاق‌ها چشم‌اندازشان است که به سمت حیاط اقامتگاه و مناطق سرسبز اطراف است. هر اتاق، اسم بامزه و مشخصی دارد که موقع رزرو می‌توانید از صاحب اقامتگاه بخواهید آن را به شما بدهد: تاق چی چی نی (3 نفره)، کلبه ننه خونه (4 نفره)، اتاق حاج حاجی (4 نفره) و اتاق خوبوسه (4 نفره).
راستی این نکته را هم باید بگوییم که طبقه‌ی اول اقامتگاه چند پله دارد، بنابراین اگر شخص مسن یا کم‌توانی همراه دارید، باید حواس‌تان باشد. به طور کلی سرویس خواب اتاق‌ها کف‌خواب است و یخچال و تلویزیون ندارند. اتاق‌های چی چی نی و کلبه ننه خونه هم حمام و سرویس بهداشتی اختصاصی ندارند. برای همین اگر در این دو اتاق اقامت کنید، باید از سرویس بهداشتی ایرانی و حمام مشترک حیاط استفاده کنید. 
دسترسی به اینترنت در اتاق‌ها، پارکینگ، ممنوعیت ورود حیوانات خانگی و فروشگاه صنایع دستی از امکانات مهم دیگری است که تلارخانه دارد. با این که تلارخانه بردبار، ویژگی‌های خیلی خوبی دارد که همه را طرفدارش کرده اما به نظر ما سرو غذاهای محلی بهترین و مهم‌ترین ویژگی‌اش است. انواع و اقسام غذاهای گیلانی خوشمزه مثل مانند میرزاقاسم، اناربیج، باقالا قاتوق، ترش تره و کباب ترش سرو می‌شود. وقتی که غذا را سفارش دادید، پیشنهاد می‌کنیم که حتما آن را در ایوان تلارخانه بخورید که دید خوبی به اطراف دارد.
ساعت ورود:
از ساعت 14 هر روز
ساعت خروج:
تا ساعت 12 هر روز
آدرس:
گیلان، کیلومتر 20 جاده رشت به بندر انزلی، روستای خمام، کمربندی، میدان ولیعصر، روستای مرزدشت، ابتدای خیابان امام زاده
تلفن تماس:  09112392347

اقامتگاه بوم گردی خوش نشین رودبار 

 اقامتگاه بوم گردی خوش‌نشین رودبار از عالی‌ترین اقامتگاه‌های بوم‌گردی استان گیلان است که در روستای بالابراگور، در 46 کیلومتری شهر رودبار، قرار دارد. این خانه‌ی روستایی در دل طبیعتی سر سبز و به دور از هیاهوی شهری واقع شده است. حتی خطوط اینترنت و موبایل هم در این روستا آنتن‌دهی ندارند.
بنای این اقامتگاه حدود 60 سال قدمت دارد، اما در سال 1396 مرمت و به اقامتگاه بوم‌گردی تبدیل شد. اقامتگاه خوش‌نشین رودبار 4 اتاق دارد. سرویس خواب اقامتگاه به صورت کف‌خواب است. در ضمن، این اتاق‌های یخچال و تلویزیون هم ندارند. اتاق‌های اقامتگاه حمام و سرویس بهداشتی اختصاصی ندارند، اما حمام و سرویس بهداشتی ایرانی و فرنگی به صورت عمومی در اقامتگاه قرار دارد.در قسمت ورودی طبقاتِ این اقامتگاه چند پله وجود دارد، بنابراین اگر شخص مسن یا کم‌توان همراه دارید، مراقب باشید. 
در این اقامتگاه، غذا هم سرو می‌شود، فقط باید غذای موردنظرتان را از 24 ساعت قبل سفارش دهید. صبحانه هم در اتاق سرو می‌شود. پرسنل مسلط به زبان انگلیسی، هماهنگ‌کننده‌ی تور، پارکینگ روباز با ظرفیت 8 خودرو و ممنوعیت ورود حیوانات خانگی به داخل اقامتگاه از امکانات اقامتگاه خوش‌نشین رودبار است.
ساعت ورود:
از ساعت 14 هر روز
ساعت خروج:
تا ساعت 12 هر روز
آدرس:
گیلان، 46 کیلومتری شمال رودبار، بخش بلوکات، روستای بالابراگور

اقامتگاه بوم گردی لوتکا رشت

اقامتگاه بوم‌گردی لوتکا رشت در روستای سرخشکی و در دل باغی بزرگ قرار دارد. این اقامتگاه شامل 2 خانه است و در مجموع 5 اتاق دارد. هر 5 اتاق حمام و سرویس بهداشتی اختصاصی دارند که خارج از ساختمان واقع شده است. چشم‌انداز این اتاق‌ها به سوی باغی سرسبز است.
اتاق‌های شماره 1 و 2 در خانه‌ی اول قرار دارند. خانه‌ی دوم - که خانه‎‌ای دو طبقه و نوساز است،- خانه ارجینی نام دارد. سه اتاق دیگر در این خانه قرار دارند. اتاق شماره 3 بالکنی رو به باغ دارد. بالکن این اتاق پشه‌بند دارد و اگر دوست داشته باشید، می‌توانید در آن بخوابید. این اقامتگاه بوم‌گردی آشپزخانه‌ هم دارد. سرویس خواب اقامتگاه به صورت کف‌خواب است، سیستم گرمایشی آن بخاری برقی و بخاری نفتی است و سیستم سرمایشی‌اش پنکه.
در این اقامتگاه، انواع غذاهای محلی، مانند فسنجان، ماهی و کباب ترش، سرو می‌شود. در ضمن، با اقامت در این اقامتگاه، اصلاً نگران خرید سوغاتی نباشد، چراکه فروشگاه صنایع دستی هم دارد. اقامتگاه پارکینگ اختصاصی دارد. قیمت اتاق‌های در ایام پیک سال متفاوت از ایام غیرپیک سال است.
ساعت ورود:
از ساعت 14 هر روز
ساعت خروج:
تا ساعت 12 هر روز
آدرس:
استان گیلان، رشت، روستای سرخشکی

اقامتگاه بوم گردی پیله بابا رشت

اقامتگاه بوم‌گردی پیله بابا در روستای کچا شهرستان رشت قرار دارد. برای رسیدن به بابا پیله 700 متر جاده‌ی خاکی پیش رو دارید. این اقامتگاه دو طبقه، 6 اتاق دارد و در دل منطقه‌ای جنگلی و سرسبز قرار دارد. طراحی این اقامتگاه به صورت سنتی است.
اتاق‌های اقامتگاه سرویس بهداشتی اختصاصی ندارند، بلکه در هر طبقه یک حمام و یک سرویس بهداشتی عمومی وجود دارد. سیستم گرمایشی اقامتگاه بخاری گازی و هیزم است و سیستم سرمایشی آن پنکه است. این اقامتگاه آشپزخانه‌ی مشترکی هم دارد. این اقامتگاه پارکینگ اختصاصی هم دارد.
ساعت ورود:
از ساعت 14 هر روز
ساعت خروج:
تا ساعت 12 هر روز
آدرس:
استان گیلان، شهرستان رشت، روستای کچا

اقامتگاه بوم‌گردی حاج علی لاهیجان

اقامتگاه بوم‌گردی حاج علی لاهیجان در روستای کماچال آستانه اشرفیه قرار دارد و از قدیمی‌ترین خانه‌های روستایی این منطقه است. اقامتگاه حاج علی در سال 1225 ساخته و در سال 1392، بازسازی شد. اقامتگاه حاج علی 4 اتاق دارد که در 2 طبقه جای گرفته‌اند.
چشم‌انداز اتاق‌ها به سوی طبیعتِ زیبای شیطان کوه، بام سبز لاهیجان و مزارع سرسبز است. در این اقامتگاه، انواع غذاهای محلی خوشمزه، مثل فسنجان، باقلا قاتق، میرزا قاسمی و ماهی، سرو می‌شود.
سیستم گرمایشی اتاق به صورت بخاری گازی و بخاری هیزمی است و سیستم سرمایشی آن به صورت اسپیلت و پنکه. اتاق‌های این اقامتگاه بوم‌گردی سرویس بهداشتی و حمام اختصاصی ندارند و سرویس بهداشتی و حمام آن به صورت مشترک است. این اقامتگاه پارکینگ بدون سقف هم دارد.
ساعت ورود:
از ساعت 14 هر روز
ساعت خروج:
تا ساعت 12 هر روز
آدرس:
استان گیلان، آستانه اشرفیه، کماچال پایین محله

اقامتگاه بوم گردی گیل‌خانه

اقامتگاه بوم‌گردی گیل‌خانه در دل باغ بزرگی در روستای گیلوا دشتان قرار دارد و شبیه به خانه‌های روستایی است. این اقامتگاه بومگردی 4 اتاق، در طبقه بالا، و یک سوئیت اختصاصی در طبقه هم‌کف دارد. همه‌ی واحدهای اقامتی بالکن‌هایی با چشم‌انداز باغی سرسبز دارند. سرویس خواب واحدهای اقامتی به صورت کف‌خواب هستند. طبقه‌ی بالا سرویس بهداشتی و حمام مشترک دارد، اما طبقه‌ی هم‌کف حمام و سرویس بهداشتی مختص به خودش را دارد.
سیستم گرمایشی اقامتگاه به صورت بخاری گازی و بخاری نفتی است و سیستم سرمایشی آن پنکه. اقامتگاه یک یخچال هم دارد که به‌صورت عمومی استفاده می‌شود. اما سوئیت آشپزخانه اختصاصی دارد. اما اگر اتاق‌های اقامتگاه را برای اقامت انتخاب کرده‌اید، باز هم نیازی نیست نگرانی غذا و آشپزی باشد، چرا که در این اقامتگاه انواع غذاهای محلی، مثل ترشه تره، مرغ ترش، میرزاقاسمی، باقالی پلو و فسنجان، سرو می‌شود.
پرسنل مسلط به زبان انگلیسی، تور بازارگردی و لیدر بومی از امکانات اقامتگاه بوم‌گردی گیل‌خانه هستند.
ساعت ورود:
از ساعت 14 هر روز
ساعت خروج:
تا ساعت 12 هر روز
آدرس:
گیلان، شهر کوچصفهان، 7.5 کیلومتر به سمت لشت نشا، روستای گیلوا دشتان، خیابان وحدت، پلاک
موقعیت(ها)

پروین سهیلی هستم. ادبیات انگلیسی خوندم و برای نشریات ترجمه می‌کنم و می‌نویسم. سفر کردن رو هم به اندازه نوشتن دوست دارم و به نظرم، دیدنی‌های ایران و جهان آنقدر جذاب هستند که بتوان ساعت‌ها درموردشون نوشت و همواره لذت برد.

امتیاز دهید نظری تا کنون ثبت نشده است
نظرتو با ما مطرح کن
نظرات دیگران
اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می‌دهد.