برنامه‌ی سفر به دریاچه سیاه رود و دشت لاسم

17 فروردین، 1399
18 فروردین، 1399
3 روزه
تابستان
دوستانه
مرتضی نامور
اهل ماجراجویی در طبیعت هستید؟ پس این برنامه سفر مختص شماست. طبیعت زیبای سیاه رود و دشت لاسم در کوهستان‌های البرز شرقی برنامه‌ای است شما را به وجد خواهد آورد. پس همراه اسمارتیز باشید تا با هم سفری داشته باشیم به دل طبیعت بکر و حسابی خنک شویم!
روز 1
رسیدن به دریاچه سیاه رود
سفر خود را از جاده تهران فیروزکوه آغاز می‌کنیم. برای  صرف صبحانه می‌توانید به رستوران امین آباد را در فیروزکوه نظر داشته باشید. بعد از عبور از تونل‌ها و پل نمرود، به تابلوی دوراهی روستای ارجمند در سمت چپ جاده خواهید رسید. جادهای فرعی از این نقطه جاده فیروزکوه را با عبور از مناطق کوهستانی و دره‌های سرسبز به جاده هراز کمی پایین‌تر از پلور متصل می‌کند. همانند همه جاده‌های کوهستانی و فرعی جاده باریک و پیچ و خم فراوان دارد، بنابراین با احتیاط بیشتری رانندگی کنید. حدودا بعد از 12 کیلومتر با عبور از گردنه به نمای بسیار زیبایی از سد نمرود خواهید رسید. منظره‌ای زیبا که ترکیبی بی‌نظیر از کوه‌های پوشیده از برف و باغات سرسبز در برابر چشمان شما به تصویر می‌کشد.
بعد از عبور از روستای سله بن، جاده فرعی در سمت چپ را می‌توانید در پیش بگیرید تا به حاشیه دیگر دریاچه برسید؛ مکانی فوق‌العاده برای اتراق و کمپینگ. بعد از صرف ناهار و لذت بردن از زیبایی منطقه، جاده آسفالته را به سمت روستاهای بالادستی و روستای ارجمند ادامه دهید. وقتی به سه راهی خواهید رسید، مسیر سمت چپ را به روستای ارجمند در پیش بگیرید. اگر چیزی را از قلم انداخته‌اید، از سوپرمارکت‌های روستا تهیه کنید.
با ادامه جاده به روستای لزور می‌رسید، مسافت دریاچه سد نمرود با لزور حدود 20 کیلومتر است. می‌توانید ماشین را در محل مناسبی پارک کنید. از روستا تا دریاچه جاده خاکی به طول حدودا 15 کیلومتر وجود دارد که برای عبور از آن نیاز به کرایه نیسان یا وانت از روستا دارید. می‌توانید ماشین را از روستا کرایه کنید و یا اگر اهل پیاده‌روی هستید، کوله‌ها را بر پشت بیندازید و مسیر دریاچه را در پیش بگیرید. دریاچه‌ی سیاه رود در دل کوهستان البرز شرقی، در ارتفاع حدود سه هزار متری قرار گرفته و حتی در تابستان هم شب‌های سردی دارد، بنابراین پوشاک و کیسه‌خواب مناسب به همراه داشته باشید. آسمان شب این منطقه بسیار زیبا و دل انگیز است.
اقامتگاه‌های این منطقه
  • خانه‌های محلی روستا
  • کمپ در طبیعت
کافه‌ها و رستوران‌های این منطقه
  • رستوران امین آبادنگاره 1 از 3
نگاره 2 از 3
نگاره 3 از 3
روز 2
بازدید و کمپ در دشت لاسم
پس از صرف صبحانه و لذت بردن از مناظر در اطراف دریاچه پیاده‌روی کنید و از طبیعت زیبای دریاچه لذت ببرید. پس از بازگشت به روستا و سه راهی این‌ بار به سمت راست و روستاهای نجفدر و وزنا مسیر خود را ادامه دهید. بعد ازعبور از گردنه‌ی بسیار بلند حدود (2850 متر) و بازدید از عشایر ساکن در منطقه وارد دشت لاسم خواهید شد. دشتی سرسبز و مرتفع در دامنه شمالی قلل دوبرابر با آب و هوایی مفرح که جایی بسیار مناسب برای کمپ است.
اقامتگاه‌های این منطقه
  • کمپ در دشت لاسم

نگاره 1 از 3
نگاره 2 از 3
نگاره 3 از 3
روز 3
بازدید از روستای پلور
پس از صرف صبحانه و جمع‌آوری کمپ می‌توانید به پیاده‌روی در منطقه بپردازید و از مناظر زیبای اطراف لذت ببرید. فاصله‌ی روستای لاسم تا جاده‌ی هراز و روستای پلور حدود 30 کیلومتر است. پس جاده را به سمت هراز ادامه دهید تا به روستای پلور برسید. پلور با آب‌وهوای ییلاقی‌اش بهاری‌ترین تابستان‌ها را دارد. پس حسابی از این آب‌وهوا استفاده کنید که در تهران دیگر خبری از آن نیست. علاوه بر این می‌توانید به گشت‌گذار در دامنه‌ی دماوند بپردازید و برای ناهار کباب ماهی قزل‌آلا را در دامنه دماوند امتحان کنید. پس از صرف ناهار و بازدید پلور مسیر بازگشت به تهران را درپیش بگیرید.
امیدواریم با استفاده از این برنامه، سفری هیجان‌انگیز به طبیعت بکر استان مازندران تجربه کنید. اگر شما هم تجربه‌ی سفر به این مناطق را دارید، خوشحال می‌شویم عکس‌ها و سفرنامه‌ی‌تان را با اسمارتیز به اشتراک بگذارید.
کافه‌ها و رستوران‌های این منطقه
  • رستوران محلی روستای پلور

نگاره 1 از 3
نگاره 2 از 3
نگاره 3 از 3
پیش از سفر به این ‌نکات توجه کنید:
  • این برنامه سفر را «مرتضی نامور» پیشنهاد داده است. درباره مرتضی نامور بیشتر بدانید.
  • تمام اقامتگاه‌ها، رستوران‌ها و لیدرهای محلی پیشنهادی هستند و شما می‌توانید با توجه به زمان سفرتان و علایق‌تان سایر اقامتگاه‌ها، مسیرهای سفر، رستوران‌ها و ... را انتخاب کنید.
  • تجربه شما از سفر می‌تواند راهنما یا انگیره‌ای برای سفر دیگران باشد. خوشحال می‌شویم اگر تجربه‌تان را از سفر (در قالب سفرنامه، عکس، ویدئو یا فایل صوتی) برای ما بفرستید.
نقشه
موقعیت(ها)
مرتضی نامور

هواشناسی خوندم، از کودکی به طبیعت علاقه داشتم، با ورود به دانشگاه سفر رو جدی‌تر ادامه دادم. علاقه‌مند به رانندگی در جاده‌های بی‌انتهای ایرانم و حدود 5 سال است که وارد حرفه‌ی تورلیدری شدم.

امتیاز دهید 1 دیدگاه ۵ / 2.7 6 نفر
نظرتو با ما مطرح کن
نظرات دیگران
Ali Salahi
11 آذر، 1399

سلام . لطفا از مناظر زیبای آبشار آب مراد در لاسم عکس بگذارید. سپاس