برنامه‌ی سفر به تبریز، اردبیل، ماسوله و رشت

5 اسفند، 1398
25 اسفند، 1398
4 روزه
پاییز
شهرگردی
اردلان فروتن
در برنامه سفر به تبریز، سرعین، اردبیل، گردنه حیران، آستارا، ماسوله، رشت و انزلی می‌خواهیم روح خود را با طبیعت سازگار کنیم و جسم‌مان را با آب‌گرم و آب چشمه درمان کنیم، پس این یک سفر روحانی‌ست که با آش دوغ تکمیل می‌شود. با برنامه سفر به تبریز، سرعین، اردبیل، گردنه حیران، آستارا، ماسوله، رشت و انزلی با اسمارتیز همراه باشید.
روز 1
سرعین و آش دوغ خوشمزه
سفر به تبریز سفر به دیار سردار ملی و سالار ملی یعنی ستارخان و باقرخان است. مشروطه‌خواهانی که جلوی ظلم و ستم ایستادند تا تبریز به دست دشمنان‌شان نیفتد. برای رسیدن به شهر ستارخان، قطارها و اتوبوس‌ها با هیجان پیش می‌روند تا شهریار برای‌شان حیدربابا بخواند. شما هم می‌توانید سوار یکی از این وسایل نقلیه شوید و با نوای شاعران و مشروطه‌خواهان همراه شوید. برای گردش در تبریز می‌توانید به مطالب برنامه سفر تبریز، جلفا، اشتبین، کلیبر، اهر و بستان آباد یا برنامه سفر به قزوین، زنجان، تخت سلیمان، نقده، ارومیه و تبریز مراجعه کنید چون در این برنامه سفرها گفتیم کدام جاهای دیدنی تبریز را بگردید. اما اگر شما الان در تبریز هستید و دیگر به صورت کامل این شهر را گشتید، در برنامه سفر به تبریز، سرعین، اردبیل، گردنه حیران، آستارا، ماسوله، رشت و انزلی بیایید کمی متفاوت باشیم و به سمت سرعین برویم. برای رفتن به سرعین باید به سمت بستان‌آباد برویم و از آن‌جا بزرگ‌راه بستان‌آباد-سراب را در پیش بگیریم و سپس به سمت سرعین حرکت کنیم. اولین چیزی که از سرعین در نظرتان می‌آید چشمه‌های آب‌گرم و آش دوغ است. پس باید سری به چشمه‌های آب‌گرم خوب این منطقه زد. مجتمع آب‌گرم سبلان از بزرگ‌ترین مجتمع‌های آب‌گرم این منطقه است که خدمات خوبی به گردشگران ارائه می‌دهد. دو استخر برای بانوان و یک استخر برای مردان، به همراه استخر کودکان سونا خشک و بخار از امکاناتی هستند که می‌توانند دردهای مفصلی، روماتیسم، اسپاسم عضلانی و بیماری‌های پوستی را درمان کنند.
پزشک و فیزیوتراپ نیز در این مجموعه وجود دارد تا هیچ نگرانی نداشته باشید. 1 الی 2 ساعت را در این مجتمع بمانید. مجتمع سبلان هر روز از 8 صبح تا 12 شب باز است و برای هر نفر 22 هزار تومان قیمت دارد. دیگر مجتمعی که می‌توانید در برنامه سفر به تبریز، سرعین، اردبیل، گردنه حیران، آستارا، ماسوله، رشت و انزلی به آن سر بزنید آب‌گرم پِهنلو (ارشاد) است. آب‌گرم پِهنلو از آب چشمه‌ای با همین نام پر می‌شود برای دردهای مفاصل و ماهیچه‌ای استفاده می‌شود. بعد از یک فرآیند درمانی با آب‌گرم، آش دوغ که معروف‌ترین غذای سرعین است بسیار می‌چسبد. تقریبا هر کجا که باشید یک نفر در حال فروش آش دوغ است. پس نگران این نباشید که به کجا بروید تا آش دوغ پیدا کنید. یک آش دوغ بخورید تا بدنتان گرم شود. اگر دوست داشتید می‌توانید چرخی در شهر سرعین و روستاهای اطراف بزنید و از روستاهای شایق و آتشگاه دیدن کنید. آتشگاه حدود 10 کیلومتری شمال سرعین قرار دارد و به دلیل آتشگاه و تپه‌های باستانی‌اش معروف شده است. شایق نیز در 7 کیلومتری غرب سرعین قرار گرفته است. روستای شایق طبیعت زبیا و بکری دارد و در مسیر رسیدن به پیست اسکی آلوارس و روستای آلوارس قرار دارد. به همین دلیل کسانی که به پیست اسکی آلوارس می‌روند از این روستا هم دیدن می‌کنند.
اگر هم به این روستاها نرفتید به سمت اردبیل حرکت کنید چون امشب را باید در اردبیل بمانیم و از غذاهای سنتی و معروف این شهر زیبا امتحان کنیم. شاید کباب بهترین گزینه باشد. سراغ کباب حاج مالک را بگیرید که با گوشت تازه و کشتار روز کباب را درست می‌کند یا به کبابی حاجی قربان بروید که از قدیمی‌هاست و کیفیت خوبی هم دارد. برای اقامت در اردبیل هتل پدرام قیمت ارزانی دارد اما اگر هتل بهتری می‌خواهید هتل سبلان انتخاب خوبی است.
اقامتگاه‌های این منطقه
 • هتل پدرام
 • هتل سبلان
کافه‌ها و رستوران‌های این منطقه
 • کباب حاج مالک
 • کبابی حاجی قربان

نگاره 1 از 3
نگاره 2 از 3
نگاره 3 از 3
روز 2
استان گیلان و زیبایی‌هایش
اگر دیشب در هتل سبلان اقامت داشتید پس فاصله‌ی بسیار کمی تا بقعه شیخ صفی‌الدین اردبیلی دارید و می‌توانید پیاده هم به این جای دیدنی اردبیل بروید. در برنامه سفر به تبریز، سرعین، اردبیل، گردنه حیران، آستارا، ماسوله، رشت و انزلی کلی جای دیدنی وجود دارد که باید به آن‌ها سر بزنیم، پس آماده باشید. شماره 64 آثار ثبت شده ملی بر روی مزار شیخ صفی‌الدین اردبیلی ساخته شد. شاهان صفوی هر کدام بنا یا تزئیناتی به احترام شیخ صفی به این بنا اضافه کردند تا بنای باشکوه امروزی به‌دست بیاید. نقوش مقرنس‌کاری، منبت‌کاری، نقاشی‌ها و طاق‌های طلاکاری شده هر کدام عظمت هنر و معماری ایرانی را به رخ جهان می‌کشند.
می‌گویند قالی اردبیل که از معروف‌ترین و شناخته‌شده‌ترین قالی‌های جهان است که امروزه در موزه آلبرت و ویکتوریا انگلیس نگه‌داری می‌شود، زمانی در بقعه شیخ صفی بوده است. پس حداقل 1 الی 2 ساعت را به بازدید از این خانقاه اختصاص دهید. مسجد جامع اردبیل هم تنها 10 دقیقه رانندگی با شما فاصله دارد. البته چیز زیادی از مسجد جامع اردبیل نمانده است و فقط گنبد و ایوانش وجود دارد. این مسجد به دوره سلجوقی بازمی‌گردد اما مانند مسجدهای آن دوره ساخته نشده و از چهار ایوان خبری نیست. به این مکان جمعه مسجد هم می‌گویند.
اردلان فروتن

به مسجد جامع اردبیل، جمعه مسجد هم می‌گویند.


در برنامه سفر به تبریز، سرعین، اردبیل، گردنه حیران، آستارا، ماسوله، رشت و انزلی به سمت استان گیلان حرکت می‌کنیم تا به گردنه حیران برسیم. گردنه حیران زیبا در جاده اردبیل-آستارا قرار دارد و از طرفی کوه‌های پوشیده از درختان را می‌بینید و در طرف دیگر دره‌ای که ابر آن را فرا گرفته است. آش دوغ، چای آتشی، عسل تازه و خوشمزه از جذابیت‌های کنار جاده است که حتما باید از آن‌ها امتحان کنیم. آش دوغ دیگری را در گردنه حیران و در طبیعت بکرش بخورید.
بعد از خوردن آش دوغ و چای و خرید عسل، راه خود را به سمت آستارا ادامه دهید تا به این شهر مرزی برسید. می‌توانید به ساحل آستارا بروید و لحظاتی را در کنار دریا بگذرانید. دیگر نوبتی هم باشد نوبت خرید سوغاتی در بازار ساحلی آستارا است. در این بازار ساحلی بزرگ که به آن بازار روسی هم می‌گفتند و از مراکز خرید در آستارا است، همه‌چیز با قیمت ارزان پیدا می‌شود. بیشتر بازار به لوازم و پوشاک زنانه اختصاص داده شده است اما همانطور که گفتیم از شیر مرغ تا جان آدمیزاد هم اینجا پیدا می‌شود. قیمت‌ اجناس معمولا کمتر از قیمت شهرهای بزرگ است، به همین علت شلوغی بازار و هجوم مردم برای خرید شاید اذیت‌تان کند. مدت زمان چرخیدن در این بازار بسیار متفاوت است، از 2 ساعت تا 4 الی 5 ساعت در نظر بگیرید. فست‌فودها و رستوران‌های بسیاری هم در بازار وجود دارد که می‌توانید در آن‌ها غذا بخرید و لب ساحل بخورید، البته مراقب طبیعت باشید و آشغال‌های خود را در سطل آشغال بیاندازید. برای اقامت هم می‌توانید از افراد محلی ویلا یا سوییت اجاره کنید یا از سایت‌های رزرو اقامتگاه‌ و خانه استفاده کنید.
اقامتگاه‌های این منطقه
 • ویلا
 • سوییت افراد محلی
کافه‌ها و رستوران‌های این منطقه
 • رستوران‌ها و غذاخوری‎های گردنه حیران
 • رستوران و فست‌فودهای بازار آستارا

نگاره 1 از 3
نگاره 2 از 3
نگاره 3 از 3
روز 3
ماسوله گل سرسبد روستاهای پلکانی
در روز سوم صبحانه رو بخورید و به سمت ماسوله حرکت کنید. این راه حدود 3 ساعت و 30 دقیقه طول می‌کشد و در مسیر مناظر دیدنی خواهید دید که مختص استان گیلان است و فقط گیلان می‌تواند این را به شما پیشکش کند. ماسوله گل سرسبد روستاهای پلکانی ایران است و زیبایی‌هایش هر گردشگری را جذب می‌کند. بودن در ماسوله زیبا حس جالبی دارد، زیبایی ساختمان‌ها، در طبیعت و باران‌هایی که نم نم می‌زنند. یادتان باشد که ماسوله پله زیاد دارد و این پله‌های متعدد در نهایت شما را خسته خواهد کرد. به بازار ماسوله بروید و از خوردنی‌ها و سوغاتی‌های این خطه بخرید. اگر می‌خواهید در ماسوله بیشتر بمانید، مطلب جاهای دیدنی ماسوله را بخوانید تا بدانید باید از کجاها دیدن کنید.
بعد از گشت‌وگذار در ماسوله مسیرتان را به سمت رشت ادامه دهید. حدود 1 ساعت و 30 دقیقه از ماسوله تا رشت فاصله است. میدان شهرداری از جاهای دیدنی رشت است که انتظارتان را می‌کشد. اما قبل از میدان شهرداری می‌توانید به رستوران حاج حسین در میدان زرجوب، جنب پل آهنی بروید. در حاج حسین کباب‌های خوشمزه محلی را در کنار کته قالبی بخورید. خب دیگر وقت رفتن به میدان شهرداری است. این میدان باصفای رشتی‌ها که خیلی از اینفلوئنسرهای اینستاگرامی عاشقش هستند و عکس‌ها و فیلم‌های زیادی از آن در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک می‌گذارند. پیاده‌روی بر روی پیاده‌روهای سنگ‌فرشش و خرید از مغازه‌های اطراف را فراموش نکنید. برای اطلاعات بیشتر می‌تونید برنامه سفر رشت را بخوانید که کامل درباره رشت در آن توضیح دادیم. اما در برنامه سفر به تبریز، سرعین، اردبیل، گردنه حیران، آستارا، ماسوله، رشت و انزلی مقصد بعدی ما بندر انزلی است. حالا شما دو انتخاب دارید؛ اولی اقامت در رشت و گردش بیشتر، دوم رفتن به انزلی و استراحت در این شهر و آماده شدن برای انزلی‌گردی فردا.
کافه‌ها و رستوران‌های این منطقه
 • رستوران حاج حسین
 • رستوران‌های بازار رشت

نگاره 1 از 3
نگاره 2 از 3
نگاره 3 از 3
روز 4
قایق سواری در تالاب انزلی
با فرض این‌که دیشب را در بندر انزلی اقامت داشتید امروز باید به تالاب انزلی بروید. درست است تالاب در فصل‌های بهار و تابستان، زیبایی بی‌نظیری دارد اما پاییزش را هم از دست ندهید. در تالاب قایق‌سواری کنید. قیمت قایق‌سواری در تالاب بستگی به جاهای دیدنی و زمانی است که در تالاب می‌گذرانید. اما از 30 هزار تومان به بالا رویش حساب کنید. قایق‌سواری و بازدید از تالاب حدود 1 الی 2 ساعت طول می‌کشد. پس از قایق‌سواری می‌توانید به سمت دیگر جاهای دیدنی بندر انزلی یعنی بلوار ساحلی و موج‌شکن انزلی بروید. در بلوار ساحلی و در کنار دریای خزر پیاده‌روی کنید و چای گرمی بنوشید و به تماشای کشتی‌هایی که می‌روند و می‌آیند بنشینید. موج شکن هم در بلوار ساحلی‌ست و برای آسیب ندیدن کشتی‌ها ساخته شده است. عکس‌های زیادی اینجا بگیرید. این بخش از برنامه سفر و زمانی که برای پیاده‌روی و چرخیدن در بلوار ساحلی می‌کنید کاملا به خودتان بستگی دارد. نکته جالب درباره بندر انزلی و مردم پرشورش عشق آن‌ها به فوتبال و تیم ملوان انزلی‌ست. هر کجا در هر کافه و رستورانی بروید شاید نمادی از این تیم و مرحوم سیروس قایقران ببینید. آن‌ها تیمشان را در هر شرایطی حمایت می‌کنند و روحیه بالای خود را به گردشگران هم منتقل می‌کنند. برنامه سفر به تبریز، سرعین، اردبیل، گردنه حیران، آستارا، ماسوله، رشت و انزلی در همین‌جا به پایان می‌رسد و تنها این برگ‌‌های آلبوم زندگی است که با عکس‌ها و خاطرات پر می‌شوند.
نگاره 1 از 3
نگاره 2 از 3
نگاره 3 از 3
پیش از سفر به این ‌نکات توجه کنید:
 • این برنامه سفر را «اردلان فروتن» پیشنهاد داده است. درباره اردلان فروتن بیشتر بدانید.
 • تمام اقامتگاه‌ها، رستوران‌ها و لیدرهای محلی پیشنهادی هستند و شما می‌توانید با توجه به زمان سفرتان و علایق‌تان سایر اقامتگاه‌ها، مسیرهای سفر، رستوران‌ها و ... را انتخاب کنید.
 • تجربه شما از سفر می‌تواند راهنما یا انگیره‌ای برای سفر دیگران باشد. خوشحال می‌شویم اگر تجربه‌تان را از سفر (در قالب سفرنامه، عکس، ویدئو یا فایل صوتی) برای ما بفرستید.
نقشه
امیرحسین سربیشه

از گذاشتن پست تو فروم‌ها شروع کردم. 12 سالم بود که در دوره‌های خبرنگاری یونیسف یاد گرفتم چگونه بنویسم. بعد تو مجله‌های مختلف شروع به کار کردم و دست سرنوشت من رو به اینجا رسوند. در کنار نوشتن، همیشه از دیدن فیلم لذت می‌بردم، به همین دلیل شروع کردم زیرنویس زدن و شدم AmirDW.

امتیاز دهید 1 دیدگاه
نظرتو با ما مطرح کن
نظرات دیگران
سینا آقایی
23 آذر، 1398

به نظرم استفاده از اعراب گاهی لازمه
پَهنلو یا پِهنلو؟????

پاسخ اسمارتیز :ممنون از نظرتون. درسته اصلاح خواهد شد =)