• اینستاگرام اسمارتیز
  • ویزاکار

کوه بوجه خمین

9 تیر، 1399
9 تیر، 1399
مدت مطالعه :
زیبایی‌های شهر خمین تمامی ندارد. غارهای عجیب و تودرتو، دشت‌های پر از گل و رودخانه‌ای که از وسط شهر می‌گذرد، تنها برخی از جاذبه‌های این شهر است. خمین آنقدر دیدنی‌های متنوعی دارد که به تنهایی می‌تواند بار صنعت گردشگری استان مرکزی را به دوش بکشد. در مطالب قبل سعی کردیم شما چند مورد از جاذبه‌های اطراف این شهر مانند سنگ نگاره های تیمره، غار آزادخان و یخچال نیمور آشنا کنیم. این بار قصد داریم به سراغ یکی از جاذبه‌های درون شهر برویم. جایی که نقطه آغاز و پایان روشنایی روز را به مردم شهر اعلام می‌کند. کوه بوجه همان نقطه‌ای است که تیغ آفتاب هر روز در هنگام طلوع از آن بر می‌خیزد و در هنگام غروب نیز نوک قله آن آخرین نقطه روشن شهر است.

کوه بوجه نماد امیدی است که از میانه دشت خمین سر بر آورده و هر روز نوید آمدن خورشید را به مردم این شهر می‌دهد. وجود این کوه و دشت‌های اطرافش باعث شده یک مجموعه تفریحی طبیعی در شهر خمین پدید آید. این مجموعه سال‌هاست که مقصد مردم محلی و گردشگرانی است که به دنبال تکه‌ای از خورشید بر فراز قله کوه بوجه می‌گردند. با اسمارتیز همراه باشید تا با این جای دیدنی خمین بیشتر آشنا شوید.
بهترین زمان سفر به کوه بوجه
شهر خمین در میان دشتی احاطه شده از کوه قرار گرفته شده است. این اقلیم باعث شده آّب و هوای خمین نزدیک به آب و هوای مدیترانه‌ای باشد. هرچند زمستان‌های خمین سرد است. اما سرمای آن سوزنده نیست. با توجه به این نوع آب و هوا، بهترین زمانی که می‌توانید برای سفر به خمین و دیدن کوه بوجه انتخاب کنید، ماه اردیبهشت یا ماه شهریور است. در این ماه‌ها خمین آب و هوای مطبوعی دارد. هم چنین اگر در اردیبهشت برای بازدید از کوه بوجه برنامه ریزی کنید، دهکده گل محلات نیز انتظار شما را می‌کشد. اوایل اردیبهشت زمان برگذاری جشنواره گل محلات است. 
برای سفر تابستانه به خمین بهتر است شهریور را انتخاب کنید. زیرا تابستان‌های خمین گرم و کمی طاقت فرساست. اما ماه شهریور این هوا با بادهای پاییزی خنک همراه می‌شود و هوایی بسیار دلپذیر به ارمغان می‌آورد.
آدرس و راه‌های دسترسی به کوه بوجه
آدرس: استان مرکزی، شهر خمین، بولوار شهید بهشتی شرقی، مجموعه تفریحی بوجه
کوه بوجه در مجموعه تفریحی با همین نام واقع شده است. این مجموعه تفریحی داخل شهر است. از این رو برای دسترسی به کوه بوجه نیاز به خارج شدن از شهر ندارید. برای اینکه از مرکز شهر به سمت کوه بوجه بروید، چند راه پیش رو دارید که در ادامه آن‌ها را به شما معرفی می‌کنیم.
بولوار شهید بهشتی شرقی: برای رفتن به کوه بوجه بهترین راه بولوار شهید بهشتی شرقی است. زیرا خیابان‌ها و میدان اصلی شهر به راحتی به این بولوار دسترسی دارند. کافی است از هر نقطه‌ای از شهر خود را به بولوار پاسداران، بولوار جانبازان و یا میدان انقلاب بی اندازید. این مبدأ شما را به بولوار شهید بهشتی می‌رسانند. در این بولوار از میدان ورزش که گذر کردید، پس از 400 متر به خیابان کوه بوجه خواهید رسید. پارک تفریحی بوجه در میانه همین خیابان واقع شده است.
بولوار آیت الله صدوقی: اگر در ساعات شلوغ شهر تصمیم دارید به کوه بوجه بروید، بهتر است از بولوار آیت الله صدوقی مسیر را ادامه دهید. در این مسیر از بولوارهای اصلی شهر خود را به بولوار پاسداران برسانید. در این بولوار حدود 300 متر مانده به میدان مدرس به بولوار آیت الله صدوقی خواهید رسید. این بولوار را تا میدان شهدا ادامه دهید. از این میدان وارد بولوار معلم شوید و به سمت میدان معلم بروید. از این میدان وارد مسیر پارک تفریحی بوجه شوید.
هزینه بلیط و ساعات دسترسی
هزینه بلیط: کوه بوجه در انتهای پارک تفریحی بوجه قرار دارد. برای ورود به این پارک نیازی به پرداخت هزینه ورودی نیست.
ساعات دسترسی: پارک تفریحی بوجه به صورت 24 ساعته در دسترس بازدیدکنندگان است.
پارک تفریحی کوه بوجه
پارک تفریحی کوه بوجه محل مناسبی برای گذراندن اوقات فراغت در کنار خانواده است.
دانستنی‌های قبل از دیدن کوه بوجه
شهر خمین سرشار از جاذبه‌های تاریخی و طبیعی است که به صنعت گردشگری استان مرکزی جان بخشیده است. این جاذبه‌ها آنقدر زیاد هستند که نمی‌توان همه آن‌ها را در قالب یک مقاله معرفی کرد. دستکندها و شهرهای زیرزمینی، موزه‌های تاریخی، سنگ نگاره‌ها، قلعه‌های تاریخی و... همگی از آثاری هستند که سال‌هاست در دل خمین آرام گرفته‌اند.
علاوه بر این بازمانده‌های تاریخی، طبیعت نیز میراث ارزشمندی برای خمین به ارمغان آورده است. مهم‌ترین آن نیز چشمه‌های آب گرم و رود خمین است که باعث آبادی این شهر شده‌اند. کوه بوجه تنها بخش کوچکی از زیبایی‌های شهر خمین را به تصویر می‌کشد.
نام بوجه به معنای از بین برنده سیاهی یا تیغ آفتاب است. دلیل این نام گذاری این است که هر روز اولین تلالو نور خورشید از بالای این کوه بر شهر می‌تابد. کوه بوجه به بوجه سلطان نیز مشهور است.
دشت خمین که در اطراف کوه بوجه قرار دارد، پوشش گیاهی متنوعی دارد. گل‌های زیبا و تابی مانند لاله واژگون، لاله سرخ و زرد، گل حسرت، کلاغک، گل ماهور، خواجه باشی، زنبق کوهی و... برخی از گل‌هایی است در پای کوه بوجه می‌توان یافت.
دلیل جذابیت کوه بوجه تک بودن آن در میان دشتی پر از گل است. در اطراف این کوه تا کیلومترها هیچ کوهی وجود ندارد. به همین دلیل کوه بوجه به نمادی برای شهر خمین تبدیل شده است.
در مجموعه تفریحی بوجه امکانات تفریحی متنوعی وجود دارد. شما می‌توانید همراه خانواده خود برای یک پیک‌نیک نیم روزه به این پارک بروید. در این پارک چند وسیله شهر بازی، پلکان برای بالا رفتن از کوه و مکان‌هایی مخصوص نشستن تعبیه شده است.
کوه بوجه مقصد بسیار خوبی برای گروه‌های کوهنوردی است. به همین دلیل در روزهای تعطیل و جمعه‌ها گروه‌های کوهنوردی زیادی می‌بینید که به سمت قله کوه می‌روند. این کوه مکان مناسبی برای تمرین کوهنوردی است.
راهنمای بازدید از کوه بوجه
برای سفر به شهر خمین بهانه‌های زیادی پیش روی خود دارید، اولین بهانه نیز دیدن هلند ایران یعنی دهکده گل محلات است. بهانه دیگر چشمه‌های شفا بخش آب گرم خمین است که روح آدم را جلا می‌دهند. این بهانه‌ها بی شمارند و اگر بخواهیم آن‌ها را نام ببریم فقط باید یک مقاله را به معرفی آن‌ها اختصاص دهیم. کوه بوجه نمادی از این شهر سرشار از آبادی است. پس بد نیست در سفر خود به خمین نماد این شهر را نیز از نزدیک ببینید.
از آنجا که کوه بوجه بین مردم شهر محبوبیت زیادی دارد و اکثر مردم سعی دارند در هنگام غروب آفتاب خود را به بالای کوه برسانند، اطراف این کوه پلکان‌هایی را گذاشته‌اند. با وجود این پلکان همه علاقه مندان می‌توانند برای دیدن آخرین تیغه آفتاب در روز خود را به بالای کوه بوجه برسانند.
برای دیدن کوه بوجه بهتر است وسایل مورد نیاز برای پیک‌نیک نیم روزی را با خود به همراه داشته باشید. حیف است تا پایه کوه بروید و در دشت‌های زیبای اطرافش دمی استراحت نکنید. مخصوصاً اگر هوا آفتابی باشد.
برای کوهنوردی روی کوه بوجه بهتر است با خود یک کفش ورزشی راحت به همراه داشته باشید. هرچند از پلکان اطراف کوه می‌توانید استفاده کنید، ولی کوهنوردی نیز لذت خودش را دارد.
کوه بوجه از گلپایگان و الیگودرز نیز راه دسترسی دارد. فاصله این دو شهر تا کوه بوجه حدود نیم ساعت تا 45 دقیقه است. بنابراین اگر این دو شهر مبدأ حرکت شما به سمت خمین هستند، می‌توانید در مسیر خود نیز از این کوه زیبا دیدن کنید.
مجموعه تفریحی که در اطراف کوه بوجه پدید آمده امکان تفریح برای هر سنی را فراهم کرده است. شما می‌توانید همراه با خانواده خود یک کمپ نیم روزی در این مکان بزنید و از امکانات مجموعه تفریحی بوجه و آب و هوای مطلوب و دلپذیر آن لذت ببرید.

قصد سفر به خمین را دارید؟ مطلب «جاهای دیدنی خمین» را از دست ندهید.
برچسب(ها)
موقعیت(ها)

از وقتی یادم میاد خوندن همه چیو دوست داشتم از سر در مغازه ها تا مطالب وبسایت های مختلف. ترجمه چیزایی که میخوندم رو از دوران دانشجویی شروع کردم. از ترجمه مطالب دیگران رسیدم به نوشتن مطالب خودم توی سایت های مختلف و انقدر از این کار لذت میبرم که اصلا نفهمیدم چجوری بیشتر از هزار تا مطلب تو دو سال گذشته نوشتم. هنوز در حال یادگیریم و دوست دارم چیزای جدیدو امتحان کنم.

امتیاز دهید نظری تا کنون ثبت نشده است
نظرتو با ما مطرح کن
نظرات دیگران
اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می‌دهد.