پارک ملت تهران

سینا یوسفی 28 بهمن، 1398
مدت مطالعه :
پارک ملت را حتی اگر ساکن تهران نباشید، از برنامه‌های صبحگاهی تلویزیون دیده‌اید. اکثر برنامه‌های صبحگاهی سیما در این پارک ضبط می‌شوند. پارک ملت، بوستانی بزرگ و سرسبز است که از قدیمی‌ترین بوستان‌های شهر تهران نیز به شمار می‌آید. اگر برای شما هم جذاب است که در مورد امکانات و جذابیت‌های پارک ملت تهران بیشتر بدانید، ادامه مطلب را در اسمارتیز از دست ندهید.
تاریخچه پارک ملت تهران
ساخت و تاسیس پارک ملت تهران به سال 1345 بازمی‌گردد. ساخت پارک ملت در زمان محمدرضا شاه پهلوی و به درخواست فرح پهلوی انجام شد. در ابتدا نام پارک، بوستان شاهنشاهی بود که پس از پیروزی انقلاب نام آن تغییر کرد. وسعت پارک ملت به حدود 34 هکتار می‌رسد که در در نوع خود جالب توجه است. زمینی به این مساحت در شمال تهران، با آن همه برج و ساختمان‌های نوساز هنوز هم تفاوتی منحصر به فرد را در دید بازدید کنندگان ایجاد می‌کند. ساخت پارک ملت در دو فاز به انجام رسید؛ فاز اول در سال 1347 به اتمام رسید و در نهایت فاز دوم، سال 1353 تکمیل شد.
پارک ملت امروزی، از شرق به خیابان ولیعصر، از جنوب به بزرگراه نیایش، از غرب به مجموعه ورزشی انقلاب و از شمال به ساختمان مرکزی صدا و سیما محدود شده که فضایی بزرگ را شامل می‌شود. در این مجموعه تفریحی، به غیر از جنگل‌کاری‌ها و فضای سبز پرتراکم، مسیرهایی برای پیاده‌روی و ورزش، وسایل ورزشی متناسب سنین مختلف، دریاچه مصنوعی، پردیس سینمایی چند منظوره، رستوران و کافی‌شاپ‌های مختلف و متنوعی وجود دارد که آماده پذیرایی از شما در تمامی ساعات شبانه روز هستند. در ورودی پارک می‌توانید مسیرهای پیاده‌رو، مجسمه‌های هنری و آبنمای پله‌ای را مشاهده کنید که با تندیس مشاهیر ایران تزیین شده است. دو مجسمه معروف امیرکبیر و مادر نیز در همین پارک قرار دارد.
بهترین زمان رفتن به پارک ملت تهران
بهترین زمان رفتن به پارک ملت تهران را شما تعیین می‌کنید. صبح‌ها می‌توانید از هوای پاک و سالم پارک لذت ببرید، از خلوتی و آرامش پارک استفاده کنید، ورزش کنید و صبحانه‌ای کامل را در کافه‌های پارک ملت میل کنید. تا ظهر، بر شلوغی پارک افزوده می‌شود و گاهاً پارک محل استراحت کارمندان یا همراهان بیماران بیمارستان شهید رجایی می‌شود. ناهار را هم می‌توانید میهمان رستوران‌های اطراف دریاچه باشید. بهترین زمان برای گردش در اطراف دریاچه و راه رفتن روی پل فلزی آن را همین ساعت شامل می‌شود. با آمدن غروب آفتاب، شلوغ‌ترین زمان پارک شروع می‌شود. از سالمندان بازنشسته در حال صحبت گرفته تا گروه‌های کوچک و بزرگ نوجوانان و جوانان، همه را می‌توانید در پارک مشاهده کنید. بیشترین رونق رستوران‌ها و کافه‌های نزدیک دریاچه و حتی اطراف پارک ملت به همین ساعات بازمی‌گردد.
برای فصول مختلف نیز همین تفاوت را می‌توانید مشاهده کنید. فصل بهار و تابستان بهترین زمان برای پیاده‌روی و گردش در پارک ملت تهران است. آب و هوای خنک و معتدل شمال تهران، گردش روزانه را برای شما دلپذیر می‌کند. همچنین این امتیاز را دارید که شکوفه زدن درختان و سبز شدن آن‌ها را به تماشا بنشینید. در فصول پاییز و زمستان نیز اگرچه سردی هوا فرصت گردش را از همه افراد می‌گیرد اما باز هم زیبایی‌هایی منحصر به فرد در پارک انتظار شما را می‌کشد. باران و برف در مسیرهای پیاده‌روی، درختان بی برگ و باغچه‌های پوشیده از برف، با کمی نوشیدنی گرم از کافه کنار دریاچه می‌تواند رنگ و بویی تازه پیدا کند. سعی کنید از محیط لذت ببرید، نه فقط یافتن بهترین زمان. بهترین زمان بازدید از پارک همین ساعاتی‌ست که در آن قرار دارید.
فضای سبز پارک ملت
فضای سبز پارک ملت
راه‌های دسترسی به پارک ملت تهران
آدرس: منطقه 3 تهران، خیابان ولیعصر، جنب بزرگراه نیایش، پارک ملت
در رفتن به پارک ملت تهران دستتان بازتر از همیشه است. می‌توانید از تمام 4 گزینه اتوبوس شهری، تاکسی درون شهری، مترو و خودروی شخصی استفاده کنید. اتوبوس‌های خط 7، مستقیماً شما را به ورودی پارک می‌برد. برای استفاده از تاکسی‌های درون شهری نیز می‌توانید از مسیر شمال در میدان ونک سوار تاکسی‌های خط تجریش شده و جلوی درب پارک ملت پیاده شوید. در استفاده از مترو تهران برای رسید به پارک کمی مشکل خواهید داشت اما این هم می‌تواند یکی از گزینه‌های شما در رفتن به پارک ملت باشد. نزدیک‌ترین ایستگاه‌های به پارک، ایستگاه‌های جهاد، شریعتی، قیطریه، میرداماد و تجریش است که بهتر است در تجریش از مترو پیاده شوید و بعد با تاکسی‌های درون شهری به سمت پارک حرکت کنید. برای استفاده از خودروی شخصی نیز همان مسیر سرراست خیابان ولیعصر را طی کنید تا به پارک برسید. برای پارک خودروی خود به غیر از کوچه‌های اطراف می‌توانید از پارکینگ پردیس ملت استفاده کنید.
هزینه‌ی ورودی و ساعات دسترسی
برای وارد شدن به پارک ملت تهران هزینه‌ای پرداخت نخواهید کرد و می‌توانید در تمامی 24 ساعت شبانه روز به پارک ملت بروید. البته در استفاده از امکانات جانبی پارک مانند پردیس سینمایی و کافه و رستوران‌های اطراف دریاچه باید هزینه‌های خود را بپردازید. در استفاده از امکانات همگانی و عمومی ورزشی نیز آزاد هستید و لازم به پرداخت هزینه‌ای نخواهید داشت. اگرچه در تمامی ساعات شبانه روز می‌توانید وارد پارک شوید اما بهتر است استفاده از امکانات جانبی پارک را از دست ندهید و برنامه خود را به گونه‌ای تنظیم کنید که بتوانید دیگر فضاهای دیدنی پارک مانند مجسمه‌ها، آبنمای پله‌ای، باغ وحش، سینمای چهاربعدی، قطار دودی و فضای بازی کودکان را ببینید.
نمایی از دریاچه مصنوعی پارک ملت
نمایی از دریاچه مصنوعی پارک ملت
دانستی‌هایی در مورد پارک ملت تهران
  • پارک ملت تهران اگرچه تنها تفریحگاه و پارک شمال تهران نیست، اما قطعا در بین محبوب‌ترین‌ها و قدیمی‌ترین پارک‌های تهران قرار می‌گیرد.
  • پارک ملت در بین 10 پارک برتر تهران از نظر وسعت، جذابیت، امکانات و قدمت قرار دارد.
  • امکانات ورزشی نسبتاً کامل پارک ملت باعث شده که جدای از تفریح و گردش، شاهد مکان خوبی برای تندرستی جسمی باشیم.
  •  گروه‌هایی از مردم عادی همه روزه برای ورزش به پارک ملت می‌آیند که می‌توانید با آن‌ها در ورزش همراه شوید.
  •  پردیس چند منظوره ملت با داشتن چندین سالن سینما، کافه، گالری و فروشگاه محصولات فرهنگی از برترین پردیس‌های فعال در سطح شهر است.
راهنمای رفتن به پارک ملت تهران
پارک ملت تهران محلی برای خاطره‌سازی چند نسل است. پارک ملت میزبان شادی‌ها، غم‌ها، آشتی‌ها، جدایی‌ها، درد و دل‌های بیماران، نشاط صبحگاهی ورزشکاران، کلافگی دانشجویان و آرامش سالمندان بوده است. چنین فضایی را دیگر نمی‌توان تنها یک پارک و بوستان ساده نامید. پارک ملت حالا کمی به خانه شباهت دارد. این پارک خانه دوم تمام کسانی‌ست که برای رفع روزمرگی‌های خود به آن پناه می‌برند. پارک ملت خانه دوم تمامی حیواناتی‌ست که در باغ وحش آن زندگی می‌کنند. سعی کنید زیبایی‌های پارک ملت را تنها به درختان و فضای سبز آن محدود نکنید و پارک را با تمام موجودیت‌های آن ببینید.
از نکاتی که هنگام رفتن به پارک ملت تهران باید به آن توجه کنید، زمان است. پارک ملت علاوه بر وسعت بالا، قابلیت‌های زیادی را هم برای گذران وقت دارد. می‌توانید ساعت‌ها در پردیس سینمایی آن فیلم ببینید، دقایق زیادی را در میان پیاده‌روهای گردش کنید و زمان زیادی را صرف دیدن و غذا دادن به پرنده‌های کنار دریاچه بگذرانید. دل کندن از تمامی این جذابیت‌ها می‌تواند سخت باشد، به همین دلیل بهتر است که برای رفتن به پارک ملت از قبل برنامه‌ای مفصل بریزید.
هنگام بازدید از پارک سعی کنید به تمیزی و پاکی مناظر احترام بگذارید. زباله‌های خود را در سطل آشغال بریزید. در هر جایی سیگار نکشید و حتما یقین کنید که قبل از انداختن ته سیگار به درون سطل زباله، آن را کاملاً خاموش کرده‌اید. برای پهن کردن زیرانداز و نشستن، جایی غیر از چمن‌ها را انتخاب کنید. حتما نایلونی برای جمع‌آوری زباله‌های احتمالی به همراه خود داشته باشید. برای ورزش و بازی‌های دونفره نیز می‌توانید بین مسیر این کار را بکنید ولی یادتان باشد مزاحم افراد دیگر در پارک نشوید. روی درختان یادگاری ننویسید و سعی کنید با آن‌ها مهربان باشید. در بازدید از باغ وحش پارک ملت نیز به هیچ وجه به حیوانات چهارپا و وحشی غذا ندهید. تنها مجاز به دانه دادن به پرنده‌ها هستید. از لمس کردن و دست زدن به حیوانات نیز پرهیز کنید و آن‌ها را آزار ندهید. از پارک لذت ببرید و سعی کنید تا حد امکان خوش بگذرانید.
برچسب مطالب

اگر برای خیلی از افراد خواندن و نوشتن در همان دوران مدرسه به اتمام رسید، برای من اما تا همین حالا ادامه دارد. یکی از لذت‌های من در زندگی نوشتن است و این کار را 7 سال است که به طور مداوم انجام می‌دهم. همان مسیری که از نوشتن روزنگاری‌ها شروع شد، حالا به تخصص و راهی برای گذران اوقات بیکاری تبدیل شده است.

امتیاز دهید نظری تا کنون ثبت نشده است ۵ / 4.7 30 نفر
نظرتو با ما مطرح کن
نظرات دیگران
اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می‌دهد.