دربند تهران

مائده حجازی 18 آذر، 1398
مدت مطالعه :
دربند معروف‌ترین و پرطرفدار ترین ییلاق شمالی ایران، پناهگاه قدیمی تهران‌نشین‌ها از گرمای تابستان‌ها و ترافیک سرسام‌آور همیشگی است. این منطقه‌ی خوش آب و هوا که در بالای مجموعه کاخ‌های سعدآباد قرار دارد با رستوران‌های فراوان و تخت‌های کنار رودخانه‌ی دربند و دکه‌های ترشی‌جات و تنقلات و بساط دود و قلیان، از بهترین تفریح‌های چند ساعته برای یک آخر هفته‌ی به یاد ماندنی است. با اسمارتیز همراه باشید تا با دربند تهران بیشتر آشنا شویم.
بهترین زمان دیدن دربند
دربند در هر فصلی از سال حال و هوای خودش را دارد. بهار دربند بهشت سبزی با صدای رودخانه‌ی پر آب دربند و بوی کباب و منقل‌های گردشگران در فضای این محله  است. تابستان‌ها اما، دربند پناهگاهی می‌شود از گرمای طاقت‌فرسای شهر، ییلاق خوش آب و هوای خنک شمال تهران برای استراحت‌های چند ساعته گردشگران. پاییز هزار رنگ هم دربند را زیباتر از همیشه می‌کند، درختان متنوع این محله با برگریزان‌های رویایی این فصل از سال، خاطره‌ی دربند را در ذهن بازدید کنندگانش جاودانه می‌کند. زمستان‌ها با اینکه سرمای هوا مخصوصا در روزهای برفی، دربند را به یخچالی صعب‌العبور تبدیل می‌کند، اما با کمال تعجب هستند کسانی که این فصل سال را برای خوش‌گذرانی‌های کنار آتش در ساحل رودخانه‌ی دربند انتخاب می‌کنند. در طول سال و هر فصلی باشید، بهتر است بدانید که پنج شنبه‌ها و جمعه ها، دربند مملو از گردشگران خوش ذوق است. پس اگر آخر هفته را برای سر زدن به دربند انتخاب کرده اید توصیه می‌کنیم که صبح زود راه بیفتید تا بتوانید ماشین خود را در جای مناسبی پارک کنید. برای بررسی وضعیت آب و هوای دربند، این صفحه را ببینید.
دربند
نمایی از دربند
آدرس و راه‌های دسترسی به دربند
اگر با ماشین شخصی به سمت دربند می‌روید، از هر جای تهران، بعد از رسیدن به میدان تجریش، به راحتی می‌توانید خیابان فناخسرو را در ضلع شمال شرقی میدان تجریش پیدا کرده و آن را حدود یک و نیم متر تا میدان دربند مستقیم به بالا بروید. بعد از رسیدن به میدان دربند بهتر است به دنبال جای پارک باشید زیرا معمولا بالاتر از میدان به شدت شلوغ است.
اگر با تاکسی قصد رفتن به دربند را دارید به راحتی می‌توانید از هر پایانه‌ای در سطح تهران با تاکسی به پایانه تاکسیرانی تجریش رفته و سپس در ضلع شمال شرقی میدان تجریش، تاکسی‌های دربند را پیدا کرده و با کرایه‌‌ای اقتصادی سوار شوید.
اتوبوس‌های بی‌آر‌تی و همچنین پایانه‌های اتوبوسرانی سراسر تهران نیز به سمت پایانه اتوبوسرانی تجریش حرکت می‌کنند. بعد از پیاده شدن در پایانه اتوبوسرانی تجریش باید از ضلع جنوبی میدان به ضلع شمال شرق رفته و از تاکسی‌های دربند استفاده کنید.
آدرس دربند: آدرس: میدان تجریش، خیابان فناخسرو، میدان دربند
دانستنی‌های قبل از دیدن دربند
1- سال‌هاست که گزینه‌ی اول پایتخت‌نشین‌ها برای میزبانی مهمانانشان، دربند و هوای بی‌مانندش است.
2- این محله‌ی قدیمی در ارتفاع 1700 متری از سطح دریا قرار گرفته است.
3- دربند علاوه بر مکانی تفریحی و خانوادگی، در واقع ایستگاه مبدا کوهنوردان حرفه‌ای و از راه‌های اصلی صعود کوهنوردان به قله‌های رشته‌کوه البرز است.
کوهنوردان در مسیر ایستگاه دربند معمولا از آبشار دوقلو و پناهگاه شیرپلا رد می‌شوند.
4- محله‌ی دربند در کرانه‌ی رودخانه‌ای به همین نام ساخته شده است. رودخانه‌ی دربند که از ارتفاعات توچال سرچشمه می‌گیرد همان رودخانه‌ای است که در سال 1987 باعث ایجاد سیل بزرگ تجریش شد که بازار تجریش را تخریب کرد.
5- رودخانه‌ی دربند از دره‌ی اوسون، دره‌ی آبشار، دره‌ی امامزاده ابراهیم، دره کاک، آب شیردره و دره زون می‌گذرد.
6- دربند اقامتگاه فصلی و شکارگاه برخی از شاهزاده‌های قاجار بوده است مانند شاهزاده شاهزاده الله‌وردی‌میرزا و ابوالملوک کیومرث‌میرزا.
7- این محله در زمان قدیم به مرکز علوم غریبه و خفیه و دعا‌نویسی معروف بوده است. تا جایی که کامران‌میرزا نایب‌السلطنه، پسر سوم ناصرالدین‌شاه نیز سالی یک‌بار برای دعا گرفتن به دربند می‌رفته.
8- علاوه بر این خود ناصرالدین‌شاه قاجار نیز در روز چهارشنبه رمضان 1303 قمری در راه پس‌قلعه و آبشار، از محله‌ی دربند هم گذشته است و در همین محله بوده که مورد سوء قصد فرقه‌ی بابی‌ها قرار گرفته است. فرقه ای که بعد از این سو قصد به همراه سردسته‌ی خود، میرزا حسین‌علی به محله مرغ‌محله دربند گریختند.
9- بعدها در زمان پهلوی، به فرمان رضا‌شاه چندین مهمانخانه و ویلا در محله‌ی دربند ساخته شد و این شروع تبدیل شدن این منطقه‌ی مسکونی ییلاقی به تفرجگاه بود.
10- پل بزرگی نیز بر روی رودخانه‌ی دربند ساخته شد با تندیس کوهنوردی بر روی میدان گاه آن.
11- هتل دیپلمات دربند که سمت چپ رودخانه قرار دارد، تا اواسط دوران محمدرضا شاه محل پذیرایی مهمانان خارجی و تنها هتل آبرومند تهران بوده است.
12- گفته می‌شود حدود 200 سال پیش خانواده‌ای از طالقان به این منطقه‌ی شمالی تهران آمدند و به دلیل آب و هوای خوش آن، در این منطقه ساکن شده و همین شد که کم‌کم دربند به منطقه‌ای مسکونی تبدیل شد و بعدها نیز پای پادشاهان و درباری‌ها به دربند باز شد.
13- مردم بومی دربند در زمان‌های دور به زبان تاتی سخن می‌گفتند که هنوز هم می‌توان نشانه‌هایی از آن را در لهجه‌ی قدیمی‌های روستاهای اطراف دربند مانند پس قلعه دید.
دربند
رودخانه خروشان دربند
راهنمای بازدید از دربند
در مسیر دربند به ترتیب به تفریحات زیر می‌توان دسترسی داشت:

ظهیرالدوله
در مسیر دربند می‌توان به خاطره‌انگیزترین قبرستان تهران سر زد. قبرستان ظهیرالدوله برای عاشقان شعر و ادبیات و هنر و موسیقی حسی نوستالژی و بی‌مانند به همراه دارد. در قبرستان ظهیرالدوله مزار فروغ فرخزاد، ابوالحسن صبا، ایرج میرزا، روح‌الله خالقی و قمرالملوک وزیری و چندین تن دیگر از اصحاب هنر و ادب این سرزمین را می‌توان زیارت کرد. این قبرستان در حال حاضر مورد استفاده قرار نمی‌گیرد و آخرین دفنی که در این مکان انجام شده به سال 51 برمی‌گردد اما هنوز هم در روزهای پنجشنبه صبح برای خانم‌ها و عصر برای آقایان امکان بازدید وجود دارد.

مجسمه کوهنورد
به دربند که برسید اولین چیزی که توجه شما را جلب می‌کند مجسمه غول پیکر کوهنورد است درست در مرکز میدان دربند. جایی که در همه‌ی ساعت‌های روز می‌توان دوربین‌های مردم را که به سمت آن نشانه رفته‌اند یا در حال سلفی گرفتن هستند تماشا کرد. عمر مجسمه کوهنورد حدود 50 سال است. این مجسمه‌ی 3 متری حالا دیگر نماد کوهنوردی در کوه‌های تهران شده است. مجسمه کوهنورد دربند یادبود گروهبان امیر شاه قدمی از نیروهای ویژه‌ی ارتش ایران و استاد چتر کایت و کوهنوردی است که جان کوهنوردان خارجی را نجات داده است. طراح و سازنده‌ی مجسمه کوهنورد استاد رضا لعل‌ریاحی است.

تله سیژ دربند
در نزدیکی مجسمه کوهنورد و میدان دربند راهکار کوهنوردی برای غیر کوهنوردان وجود دارد. با تله سیژ دربند می‌توانید بدون قدم برداشتن تا میان کوه رفته و منظره‌ی کوه‌های البرز را از بالا ببینید. تله سیژ دربند از 40 سال پیش که ساخته شد از هیجان انگیزترین و جذاب‌ترین تفریح‌های دربند محسوب می‌شود.
ساعت کاری تله سیژ دربند:
شنبه تا چهارشنبه ساعت 09:00 تا 12:00
پنج شنبه‌ها و جمعه‌ها و روزهای تعطیل ساعت 06:00 تا 12:00

کوه‌نوردی دربند
تفریح اصلی دربند، پیاده روی و کوهنوردی در این ییلاق خوش آب و هوا است. مسیر پیاده روی دربند از میان کافه‌ها و رستوران‌های سنتی و سفره خانه‌ها و بوفه‌های ترشی‌جات در امتداد رودخانه‌ی دربند می‌گذرد تا رسیدن به ایستگاه کوهنوردی معمولا 3 ساعت طول می‌کشد. اگر مسیر تله سیژ را در پیش بگیرید در میانه‌ی راه به روستای پس قلعه و سپس آبشار دوقلو و پناهگاه شیرپلا می‌رسید و در انتها هم اگر خیلی حرفه ای باشید می‌توانید قله توچال را فتح کنید.
دربند
رستوران دربند
رستوران‌های دربند
امکان ندارد در میان تفریح‌های ایرانیان شکم گردی جایی نداشته باشد. لذت غذا خوردن در هوای خوش دربند چیزی نیست که بتوان به این راحتی از دست داد. دربند مهد رستوران‌های سنتی و کافه‌ها و تخت‌های کنار رودخانه و غرفه‌های ترشی فروشی است که معمولا تا پاسی از شب باز هستند. از معروف‌ترین و بهترین رستوران‌های دربند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
رستوران رست: رستوران مشکل‌پسندها با قیمت‌های بالا و منظره‌ی استثنایی از کوه‌پایه‌ی البرز
رستوران کوهپایه: از قدیمی‌های دربند است با فضایی دلپذیر و صدای آبشار موقع غذا خوردن، قیمت‌های بالا و کیفیت بی‌مانند غذا
رستوران پای کوه: رستورانی دلباز با فضای باز زیبا و قیمت بسیار مناسب و کباب‌های معروف
کافه رستوران میری: همان قهوه‌خانه میری قدیمی‌های دربند با صبحانه‌هایی بی‌ریا در بشقاب‌های استیل و چای و قهوه دمی و مشتری‌هایی دائمی

سورتمه تهران
سورتمه تهران اگرچه در خیابان اصلی دربند نیست اما فاصله‌ی چندانی هم با میدان دربند ندارد. سورتمه تهران از معروف‌ترین و جذاب ترین تفریحات کل تهران است. تفریحی خانوادگی با چندین وسیله‌ی بازی متنوع مانند ماشین برقی، سینما پرواز، زمینه‌های ورزشی مختلف، سافاری وحشت و واگن‌های اصلی سواری سورتمه تهران که مسافت 850 متر را با سرعت هیجان انگیز 40 کیلومتر در ساعت بر روی کو‌ه‌های تهران طی می‌کنند.
ساعت کار سورتمه تهران: از 3 بعد از ظهر تا 11 شب
آدرس سورتمه تهران: دربند، خیابان گلابدره، خیابان الفت، خیابان پندار، خیابان شکیبایی

امامزاده ابراهیم دربند
اگر در مسیر کوهنوردی تا روستای پس قلعه دربند پیش رفتید می‌توانید سری هم به امامزاده ابراهیم دربند بزنید. فضای دنج و آرامش‌بخش امامزاده ابراهیم دربند می‌تواند برای ساعت‌ها شما را به سکوتی عمیق در دل کوهستان دعوت کند.

هتل اوسون دربند
تا به حال به خوابیدن در کوه‌های دربند فکر کرده اید؟ سال‌هاست که هتل اوسون دربند پناهگاهی برای یک شب گذرانی در میانه‌ی راه قله‌ی توچال بوده است. جایی بین زمین و آسمان در سکوتی مطلق و بکر که صبح‌ها با صدای پرندگان و آبشار نزدیک هتل اوسون دربند ترکیب می‌شود.

قصد سفر به تهران را دارید؟ شاید مطلب «جاهای دیدنی تهران» برای شما جذاب باشد.
برچسب مطالب

استاد درست‌نویسی عالم هستم؛ ملکه‌ی سفر بروها و قصه‌نویسان جهانم، این‌جا هم از سفر می‌نویسم و متعلقاتش، باشد که چراغی باشد بر راه مسافری

امتیاز دهید نظری تا کنون ثبت نشده است ۵ / 4.7 30 نفر
نظرتو با ما مطرح کن
نظرات دیگران
اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می‌دهد.