سفر زمینی به ترکیه

احمد شریفی 5 تیر، 1398
مدت مطالعه :

سفر زمینی به ترکیه سفری است که جذابیت‌های زیادی دارد و کسانی که تصمیم می‌گیرند زمینی به ترکیه سفر کنند، دلایلی مختلفی دارند؛ لذت بردن از مناظر زیبای مسیر زمینی ترکیه، کم کردن هزینه سفر و تجربه سفر ارزان به ترکیه، دیدن شهرهای دیگر ترکیه به جز شهرهای معروف مثل استانبول و آنتالیا، از این دلایل هستند. در این مطلب چگونگی سفر زمینی به ترکیه با قطار، سفر زمینی به ترکیه با ماشین شخصی، سفر زمینی به ترکیه با اتوبوس، هزینه سفر زمینی به استانبول، فاصله زمینی تهران تا استانبول و دیگر شهرهای ترکیه و دیگر اطلاعات لازم برای سفر زمینی به ترکیه را توضیح می‌دهیم.

سفر به ترکیه با ماشین شخصی

سفر به ترکیه با ماشین شخصی جذابیت‌هایی دارد که بعضی از مسافران برای سفر به استانبول، وان و دیگر شهرهای ترکیه، این وسیله نقلیه را انتخاب می‌کنند؛ در صورت سفر به استانبول با ماشین شخصی، می‌توانید در هر نقطه از مسیر، توقف کنید و از مناظر لذت ببرید. در ضمن می‌توانید در هر شهری که دوست داشتید چند روز اقامت کنید و برخلاف سفر به ترکیه با اتوبوس و قطار، می‌توانید چند مقصد داشته باشید. برای آشنایی با بهترین هتل‌های استانبول و رزرو بهترین هتل استانبول، مطلب بهترین هتل‌های استانبول برای اقامت در ترکیه را بخوانید.

سفر زمینی به ترکیه

سفر به ترکیه با ماشین شخصی البته چالش‌هایی هم دارد؛ مسیر سفر زمینی به استانبول نسبتا طولانی است و بهتر است در مسیر چند نفر رانندگی کنند. برای سفر به خارج از کشور با خودرو شخصی، مدارک و پیش نیازهایی لازم دارید که در ادامه آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

کاپوتاژ خودرو: کاپوتاژ مجوز حمل و نقل کالا از یک کشور به کشور دیگر است و برای سفر به خارج از کشور با خودرو شخصی، باید برگه کاپوتاژ خودرو دریافت کنید. برای گرفتن برگه کاپوتاژ خودرو باید به اداره گمرک شهر خود مراجعه کنید. مدارک لازم برای گرفتن برگه کاپوتاژ عبارتنداز: سند مالکیت خودرو، برگه سبز خودرو، کارت خودرو و کارت ملی و شناسنامه.

گواهینامه بین‌المللی: برای رانندگی در بسیاری از کشورهای خارجی نیاز به گواهینامه بین‌المللی دارید. برای گرفتن گواهینامه بین‌المللی باید از طریق کانون جهانگردی و اتومبیل‌رانی جمهوری اسلامی ایران اقدام کنید. طبق اطلاعات سایت کانون جهانگردی و اتومبیل‌رانی، در حال حاضر هزینه گواهینامه بین‌المللی یک‌ساله 119هزار تومان و هزینه گواهینامه بین‌المللی سه‌ساله، 369هزار تومان است.

پلاک بین‌المللی: برای سفر زمینی به استانبول با خودرو شخصی، باید برای ماشین‌تان پلاک بین‌المللی هم بگیرید. این پلاک که با نام پلاک ترانزیت هم شناخته می‌شود، توسط کانون جهانگردی و اتومبیل‌رانی جمهوری اسلامی ایران صادر می‌شود و هزینه آن، 360هزار تومان است.

دفترچه مالکیت بین‌المللی خودرو: دفترچه مالکیت بین‌المللی خودرو دفترچه‌ای است که در آن اطلاعات کامل اسنادی وسیله نقلیه، مالک یا راننده در آن درج شده است. این دفترچه هم توسط کانون جهانگردی و اتومبیل‌رانی صادر می‌شود و مدارک مورد نیاز برای صدور آن، در این صفحه درج شده است. هزینه صدور این دفترچه 110هزار تومان است.

علامت CD و IR: این علامت‌ها برای شناسایی خودرو در کشورهای خارجی کاربرد دارند و توسط کانون جهانگردی و اتومبیل‌رانی صادر می‌شوند. هزینه صدور این علامت‌ها 4800 تومان است.

نکته: قیمت بنزین در ترکیه بالاست و در صورت سفر به ترکیه با خودرو شخصی، برای صرفه‌جویی در هزینه‌ها می‌توانید با باک پر وارد خاک ترکیه شوید.

مرزهای زمینی ایران و ترکیه

برای سفر زمینی به ترکیه سه مرز وجود دارد که می‌توانید یکی از آن‌ها را برای سفر انتخاب کنید.

مرز بازرگان

بسیاری از سفرهای زمینی به ترکیه از طریق مرز بازرگان انجام می‌شود و این مرز 24ساعته فعال است. فاصله تبریز تا مرز بازرگان 290 کیلومتر است و برای رسیدن به مرز بازرگان از تبریز، باید از شهرهای صوفیان، مرند و ماکو عبور کنید. نام مرز بازرگان از طرف کشور ترکیه گوربولاغ است و بعد از گذشتن از مرز، اولین شهری که به آن می‌رسید، دغو بایزید است.

مرز بازرگان

در ادامه فاصله زمینی تهران تا استانبول را آورده‌ایم:
فاصله تهران تا تبریز: 630 کیلومتر
فاصله تبریز تا مرز بازرگان: 290 کیلومتر
فاصله مرز بازرگان تا استانبول: حدود 1540 کیلومتر
– فاصله مرز بازرگان تا دوغوبایزید: 39 کیلومتر
– فاصله دوغوبایزید تا آغری: 93 کیلومتر
– فاصله آغری تا ارزروم: 182 کیلومتر
– فاصله ارزروم تا ارزنجان: 188 کیلومتر
– فاصله ارزنجان تا آماسیا: 367 کیلومتر
– فاصله آماسیا تا توسیا: 184 کیلومتر
– فاصله توسیا تا بولو: 231 کیلومتر
– فاصله بولو تا ازمیت: 160 کیلومتر
– فاصله ازمیت تا استانبول: 103 کیلومتر

برای سفر زمینی از مرز بازرگان تا استانبول، می‌توانید جاده‌های دیگری را هم انتخاب کنید اما مسیری که در بالا آورده شده است، کوتاه‌ترین مسیر است.

مرز رازی

مسافرانی که قصد دارند شهر وان ترکیه را ببینند، معمولا مرز رازی را برای سفر زمینی به ترکیه انتخاب می‌کنند چون‌که رازی نزدیک‌ترین مرز به شهر وان است. برای رسیدن به مرز رازی باید به شهر خوی بروید؛ فاصله تبریز تا خوی 160 کیلومتر و فاصله خوی تا وان ترکیه 168 کیلومتر است. کیفیت جاده خوی به وان در مقایسه با جاده بازرگان کمتر است و در این جاده باید با احتیاط بیشتری حرکت کنید.

برای سفر زمینی از وان به استانبول، می‌توانید با عبور از ارچیش، پاتنوس و توتک، به کوپروکو در استان ارزروم ترکیه بروید و ادامه‌ی مسیر را مانند مسیر زمینی ترکیه از مرز بازرگان طی کنید. در صورت انتخاب این مسیر، فاصله وان تا استانبول 1606 کیلومتر است.

ساعات فعالیت مرز رازی از 9 تا 17 به وقت ایران است و در صورت حرکت از ترکیه به سمت ایران، باید به اختلاف ساعت 1 ساعت و 30 دقیقه‌ای زمان رسمی ایران و ترکیه توجه داشته باشید.

مرز سرو

سرو دیگر زمینی ایران و ترکیه است که به صورت 24ساعته فعال است. شهر سرو در 50 کیلومتری ارومیه قرار دارد و فاصله ارومیه تا وان ترکیه از طریق این مرز، 289 کیلومتر است. در صورتی که این مرز را برای سفر زمینی به استانبول انتخاب کنید، فاصله ارومیه تا استانبول در صورت عبور از وان، 1847 کیلومتر خواهد بود. البته می‌توانید از وان به سمت ارچیش نروید و به جای آن مسیر تاتوان را در پیش بگیرید و از آن‌جا به سمت استانبول بروید؛ در این صورت می‌توانید از آنکارا هم عبور کنید.

نقشه سفر زمینی به استانبول از مسیرهایی که در بالا گفته شد، در زیر آورده شده است.

سفر به ترکیه با اتوبوس

سفر زمینی به استانبول، مسیری طولانی دارد و رانندگی در این مسیر ممکن است برای بعضی از افراد خسته‌کننده باشد؛ این افراد برای سفر زمینی به استانبول می‌توانند اتوبوس را انتخاب کنند. اتوبوس‌های تهران استانبول از دو پایانه غرب و بیهقی (آرژانتین) حرکت می‌کنند. اتوبوس‌های تبریز استانبول هم از پایانه تبریز حرکت می‌کنند؛ البته بیشتر اتوبوس‌های تبریز استانبول همان اتوبوس‌های تهران هستند که در شهر تبریز هم توقف می‌کنند و مسافرانی که بلیط دارند را سوار می‌کنند.

بیشتر شرکت‌های مسافربری و رانندگان، مرز بازرگان را برای سفر زمینی به استانبول انتخاب می‌کنند چون طول این مسیر کوتاه‌تر است و وضعیت جاده‌ی آن در مقایسه با سایر مسیرها بهتر است.

قیمت بلیط اتوبوس تهران استانبول در حال حاضر، 300هزار تومان تا 360هزار تومان است. برای آگاهی از قیمت بلیط اتوبوس استانبول تهران و خرید آن، باید از استانبول اقدام کنید.

سفر به ترکیه با قطار

قطار دیگر وسیله‌ی نقلیه برای سفر زمینی به ترکیه است. برای سفر به ترکیه با قطار باید توجه داشته باشید چیزی به نام قطار تهران استانبول مستقیم وجود ندارد و بخشی از مسیر تهران استانبول با قطار، آبی است. برای سفر زمینی به استانبول با قطار، می‌توانید بلیط قطار تهران تبریز و سپس بلیط قطار تبریز وان را بخرید. در وان با کشتی یا اتوبوس، به تاتوان بروید و بعد از آن با قطار به آنکارا و استانبول بروید.

سفر به استانبول با قطار حدود 70 ساعت طول می‌کشد که حدود 5 ساعت آن (از وان تاتوان) در اتوبوس یا کشتی می‌گذرد.

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]
برچسب مطالب
احمد شریفی

برق و ICT خوندم. وبلاگ‌نویسی رو دوست دارم و خوندن وبلاگ هم جزو علائقمه. به صورت خیلی آماتور کوهنوردی می‌کنم و مسابقات بسکتبال NBA رو هم دنبال می‌کنم. مثل خیلی از مردم موسیقی گوش می‌دم و فیلم می‌بینم. تکنولوژی، کتاب و پادکست هم برام جذابه.

امتیاز دهید نظری تا کنون ثبت نشده است
نظرتو با ما مطرح کن
نظرات دیگران
اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می‌دهد.