برنامه‌ی سفر به کویر ریگ زرین

نهال ظاهری 20 مهر، 1398
مدت مطالعه :
پاییز طلایی از راه رسیده و مقاصد کویری در انتظار کشف شدن هستند! کویر مصر، مرنجاب یا ورزنه آنقدر طی این سال‌ها معروف شده‌اند که شاید برای بسیاری از شما مقصدی تکراری به حساب آیند. اگر به دنبال مقصد کویری هستید که کمتر شناخته شده و بکرتر باشد، در برنامه سفر به کویر زیگ زرین با اسمارتیز همراه باشید تا یک سفر بی‌نظیر را تجربه کنید.
روز اول
برای شروع سفر، به سمت یزد حرکت کنید. می‌توانید شب سوار قطار شوید تا صبح زود به یزد برسید، اگر هم با ماشین خودتان سفر می‌کنید انتخاب ساعت حرکت با خودتان است اما بهتر است برای این‌که روز یزد را از دست ندهید تا ظهر به آن‌جا رسیده باشید.
یزد
سفر به کویر ریگ زرین؛ این شهر خشتی از این منظره بسیار خواستنی است!
 حالا که به این شهر زیبا رسیدید، وقت آن است که پرسه‌زدن در کوچه‌ پس کوچه‌های خشتی آن را تجربه کنید. بازدید خود را از میدان امیرچخماق شروع کنید، پیاده به سمت میدان ساعت حرکت کنید و وارد خیابان مسجد جامع شوید. از کنار مسجد جامع کوچه‌ی باریکی شما را به فهادان خواهد رساند. فهادان لذت لمس همه‌ی آن چیزی است که از یزد انتظار دارید. بوی خشت، سکوت و آرامش خانه‌های خشتی با بادگیرهای نازنینشان شما را به دنیای دیگری می‌برد. بعد از دیدن خانه‌های تاریخی و موزه‌های این محله به "خانه هنر یزد" بروید، روی پشت بامش بنشینید و با دیدن شهر یزد با بافت تاریخی‌اش حافظه‌ی بصری‌تان را لبریز از آرامش کنید!
بازدید از مسجد جامع با نورهای آبی بی‌نظیرش و میدان امیرچخماق با نورپردازی مسحورکننده‌اش می‌تواند برنامه‌ای برای سپری کردن شب در این شهر زیبا باشد. بازدید از باغ دولت آباد و آتشکده‌ی زرتشتیان هم اگر وقت داشتید می‌توانید در این برنامه بگنجانید. شب را در یکی از هتل‌های سنتی یزد یا یک اقامتگاه بومگردی اقامت کنید تا لذت یزدگری‌تان تکمیل شود.
روز دوم
احتمالا صبح روز دوم سفر را با چشم گشودن در یک خانه‌ی خشتی آغاز خواهید کرد. صبحانه را در میان سکوت شهر خشتی میل کنید و آماده‌ی حرکت به سمت مقصد بعدی شوید. اگرچه وداع با این شهر زیبا کار آسانی نیست، اما وقت خداحافظی فرا رسیده. پس، پیش به سوی مغستان! مغستان حدودا 150 کیلومتر با یزد فاصله دارد، اما قرار نیست تمام راه را بدون توقف طی کنید. ما برای شما چند پیشنهاد جذاب داریم؛ ابتدا به سمت اردکان حرکت کنید. اردکان فاصله‌ی زیادی با یزد ندارد و برای رسیدن به آن حدودا 1ساعت در راه خواهید بود، اما اردکان مقصد نهایی ما نیست. مقصد ما زیارتگاه چک‌چک در 45 کیلومتری شرق اردکان است. زیارتگاه چک‌چک در نزدیکی اردکان واقع شده و برای رسیدن به آن باید خود را برای بالا رفتن از یک مسیر نسبتا سخت آماده کنید! این زیارتگاه عجیب که در دل کوه کنده شده مکانی مقدس برای زرتشتیان به شمار می‌رود و هر ساله میزبان تعداد زیادی بازدیدکننده می‌باشد.
زیارتگاه چک چک
سفر به کویر ریگ زرین؛ برای بازدید از این زیارتگاه عجیب باید مسیر تقریبا سختی را بروید و پله‌های زیادی در انتظارتان است.
این زیارتگاه میزبان مراسم‌های به‌خصوص زرتشتیان در خرداد و مهرماه می‌باشد، اما در تمام فصول سال برای عموم قابل بازدید است. چکیدن قطرات آب از سقف و دیواره‌های این زیارتگاهِ غارمانند، موجب شده تا نام آن هم تداعی‌گر این بارش قطرات باشد! بازدید از این زیارتگاه به دلیل موقعیت ویژه‌ی مکانی‌اش، افسانه‌ها و رازهای پیدایشش و آشنایی با آیین زرتشتیان می‌تواند جذاب باشد.

“بلیط ورودی این زیارتگاه برای ایرانی‌ها 2000 تومان و برای توریست‌های خارجی 10000 تومان است. یادتان باشد باید بدون کفش وارد چک‌چک شوید و سر خود را نیز بپوشانید. ”


بعد از بازدید 2-3 ساعته از چک‌چک و کمی استراحت به سمت خرانق سفرتان را ادامه دهید. بعد از طی کردن حدودا 73کیلومتر به روستای تاریخی خرانق خواهید رسید. خرانق روستایی تاریخی و با بافتی بسیار متفاوت است. در مقابل قلعه‌ی این روستا، کاروانسرایی احیا و بازسازی شده که مقصد بعدی بین‌راهی ماست. این کاروانسرای تاریخی، یادگاری از دوره‌ی صفویان به شمار می‌رود و در فهرست آثار ملی هم به ثبت رسیده است. پیشنهاد ما این است که ناهار را در رستوران این کاروانسرا که حالا به عنوان یک هتل سنتی از مسافران پذیرایی می‌کند، میل کنید.
کاروانسرای خرانق
سفر به کویر ریگ زرین؛ اگر پایتان را در تیمچه روی زمین بکوبید، اکوی صدای آن را در قسمت گنبدی آن خواهید شنید.
 بعد از صرف ناهار و کمی گشت در خرانق راهتان را به سمت مغستان ادامه دهید. مغستان تقریبا 90 کیلومتر با خرانق فاصله دارد و می‌توانید تا قبل از غروب به آن‌جا برسید.مغستان روستای کوچکی است که هم می‌توانید در آن کمپ کنید و هم مهمان خانه‌های باصفای ساکنان محلی آن شوید.
روز سوم
بهتر است شب قبل خیلی زود خوابیده باشید تا بتوانید صبح زود بیدار شوید و به تماشای طلوع آفتاب طلایی بر تپه‌های بلند ریگ‌زرین بنشینید. پس باید بسیار سحرخیز باشید و قبل از طلوع آفتاب به سمت کویر راه بیفتید. با راهنمایی افراد محلی وارد جاده‌ی منتهی کویر شوید، قسمتی از مسیر را با ماشین می‌توان طی کرد اما باید مراقب رانندگی در کویر باشید. بعد از تمام شدن جاده باید مسیری 1-2 کیلومتری را پیاده ادامه دهید. از تپه‌ها بالا بروید و از منظره‌ی بی‌نظیر طلوع آفتاب لذت ببرید. کمی شن‌بازی کنید، روی شن‌ها قدم بزنید و سعی کنید تا ساعت  9 به پایین برگردید.
کویر ریگ زرین
سفر به کویر ریگ زرین؛ ریگ زرین به دلیل بکر بودنش، حس و حال بسیار متفاوتی با سایر کویرهای شناخته‌شده دارد.
بعد از این تجدید دیدار با کویر، به سمت میبد حرکت کنید. حدودا 163 کیلومتر راه پیش رو خواهید داشت تا به میبد برسید. آنچه در میبد انتظارتان را می‌کشد، قلعه‌ای تاریخی است که از پرقدمت‌ترین ارگ‌های حکومتی جهان به شمار می‌رود: نارین قلعه! بازدید از این قلعه‌ی تاریخی که قدمتش به قبل از دوره‌ی ساسانیان بازمی‌گردد از خاطرات به یادماندنی سفرتان خواهد شد.
نارین قلعه
نارین قلعه؛ ارگ حکومتی که قدمتش به قبل از ساسانیان بازمی‌گردد!
بعد از این بازدید 1 الی 2 ساعته، به سمت عقدا حرکت کنید. عقدا کمتر از 50 کیلومتر با میبد فاصله دارد، پس برای رسیدن به آن زمان زیادی در راه نخواهید بود. عقدا شهری است که نمی‌شود به دیدن تنها یک جاذبه‌اش اکتفا کرد، بلکه باید یک گشت حسابی در کوچه پس کوچه‌هایش زد و معماری آن را بلاواسطه لمس کرد. در این گشت‌وگذار یادتان باشد به مسجد جامع عقدا هم سری بزنید. ناهار را در عقدا میل نمایید و خودتان را برای رفتن به مقصد بعدی آماده کنید.
بعد از عقداگردی و صرف ناهار، به سمت اکوکمپ کویری متین آباد حرکت کنید. متین آباد حدودا 236 کیلومتر با عقدا فاصله دارد، پس اگر به موقع راه بیفتید، تا قبل از غروب به آنجا خواهید رسید. متین آباد، یک اکوکمپ کویری است که با هدف گردشگری طراحی و ساخته شده تا همه‌ی آنچه که برای لذت بردن از کویر نیاز دارید را برایتان فراهم کند. شب‌نشینی دور آتش، رصد ستارگان، رستوران با مواد غذایی کاملا ارگانیک، کافی‌شاپ، پیاده‌روی در کویر همراه با راهنما و دوچرخه‌سواری در مسیرهای مشخص شده تنها بخشی از امکانات متین آباد می‌باشد که در "سفر به متین آباد" می‌توانید به صورت کامل‌تر مطالعه کنید. برای اقامت در متین آباد هم گزینه‌های مختلفی پیش رو دارید؛ اتاق‌های سنتی، کلبه و چادر از جمله انتخاب‌های پیش روی شما خواهد بود که هر یک جذابیت خاص خود را دارد.
روز چهارم
صبح روز چهارم را می‌توانید به تفریحاتی بپردازید که تنها در طول روز قابل اجرا هستند. شترسواری، دوچرخه‌سواری، آفرود، دلیجان‌سواری و شن‌بازی در رمل‌های طلایی کویر، همه از تفریحاتی هستند که در طول روز امکان‌ تجربه‌ی آن‌ها را دارید.
شترسواری
سفر به کویر ریگ زرین؛ شترسواری، تنها یکی از تفریحات کمپ کویری متین‌آباد است!
برای صرف ناهار دو انتخاب پیش رو دارید؛ یا می‌توانید ناهار را در متین آباد نوش جان کنید یا اینکه به سمت کاشان حرکت کنید و ناهار را در بافت تاریخی کاشان میل نمایید. شاید این صرف نهار بهانه‌ای باشد تا بازدیدی نیم‌روزه از خانه‌های تاریخی کاشان هم داشته باشید. معماری این خانه‌ها که اکثرا در حوالی خیابان علوی کاشان واقع شدند، به حدی زیباست که روحتان را به پرواز در خواهد آورد. خانه‌ی طباطبایی‌ها، خانه‌ی بروجردی‌ها، خانه‌ی منوچهری‌ها و سرای عامری‌ها تعدادی از این خانه‌های زیباست که می‌توانید از آن‌ها بازدید کنید.
خب، حالا که این برنامه سفر مفصل را در اختیار دارید وقت آن است که آماده‌ی یک ماجراجویی تازه شوید، نه؟


برچسب مطالب

روانشناسی می‌خونم و شیفته‌ی کشف دنیای پدیداری آدم‌هام. عکاسی و نویسندگی پنجره‌هایی هستن که من رو به جهان بیرون وصل می‌کنن. علاقه به طبیعت باعث شد به سمت فعالیت‌های محیط‌زیستی برم و در ادامه به سفر علاقه‌مند بشم. سفر برای من فرصت کشفه و کمکم کرده ابعاد جدیدی از خودم رو بشناسم. کتاب، فیلم و پادکست هم اجزای جدانشدنی زندگی من هستن.

امتیاز دهید نظری تا کنون ثبت نشده است ۵ / 4.7 30 نفر
نظرتو با ما مطرح کن
نظرات دیگران
اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می‌دهد.