در سفر با هواپیما چقدر می‌توانم بار مجاز داشته باشم؟

شیما تیموری 20 آذر، 1396
مدت مطالعه :

“بار مجاز چقدره؟” یکی از اولین سوال‌هایی که پیش از سفر هوایی از خودتان، دوستان و آژانس‌های هواپیمایی می‌پرسید. قوانین بار مجاز در سفرهای هوایی داخلی و خارجی به صورت استاندارد و کلی تعریف شده است اما با این حال هر ایرلاین قوانین مخصوص به خودش را دارد.

بار مجاز چیست؟

بار مجاز پرواز، همان میزان بار معمول و استانداردی است که هر مسافر مجاز به حمل آن در سفر پروازی است. این قانون در کنار مجموعه قوانین پروازی دیگر توسط انجمن بین‌المللی حمل و نقل هوایی یاتا (IATA) ایجاد شد. این انجمن بعد از سال 1945م. و  جنگ جهانی دوم تصمیم گرفت با وضع قوانین جدید پروازی مشکلات سیستم حمل و نقل هوایی را کاهش دهد.

بار مجاز در سفرهای هواییاین نکته‌ی کاربردی برای چمدان: از نگهداری برچسب‌های قبلی پرواز روی چمدان‌تان اجتناب کنید و اسم و فامیل خود را در برگه‌ای روی چمدان بچسبانید.

برای اطلاع از میزان بار مجاز به بلیط هواپیمای خود نگاه کنید که با عنوان Baggage Weight ذکر شده است. البته اگر بیشتر از اندازه‌ی استاندارد، بار داشته باشید باید براساس قوانین ایرلاین به صورت جداگانه پول هزینه‌ی اضافه بار بپردازید.

کیف دستی و چمدان شما؛ دو بار مجزا در سفر هوایی

شرکت‌های هواپیمایی برای هر مسافر دو نوع بار در نظر گرفته‌اند:
Carry-On Items: وسایلی که مسافر می‌تواند داخل هواپیما یا اصطلاحا کابین ببرد: کیف پول، گذرنامه، کارت شناسایی، بلیط هواپیما، چتر یا عصا، وسایل الکترونیکی مثل لپ‌تاپ و دوربین، مجله و غذای نوزاد همراه. محل قرارگیری این وسایل بالای صندلی هر فرد است که ابعادی حدودا 70 در 50 سانتی‌متری است.

بار مجاز مسافرمیزان بار مجاز در داخل کابین هواپیما با توجه به قوانین ایرلاین‌های مختلف از 5 تا 8 کیلوگرم متغیر است.

Check In Baggage: بار مجاز مسافر در قالب چمدان و ساک، برچسب خورده و وزن شده در قسمت انبار هواپیما. میزان بار این قسمت از 23 تا 50 کیلوگرم براساس مسیر هوایی، شرکت هواپیمایی و کلاس پروازی متفاوت است.

بار مجاز در سفرهای خارجی چقدر است؟

در سفرهای خارجی و داخلی قوانین بار مجاز هر ایرلاینی متفاوت با دیگری است. همچنین نوع کلاس پروازی (اکونومی، بیزینس و فرست کلاس) نقش مهمی در این تفاوت دارند.

ایرلاین‌های مشهور (ایران ایر، ایرلاین ماهان، امارات ایرلاین، قطر ایرویز، ایرلاین الاتحاد، ترکیش ایرلاین، تای ایرویز (Thai Airways) و عمان ایر) که از فرودگاه امام خمینی تهران برای مسیرهای آسیایی و اروپایی پرواز دارند به ترتیب زیر برای کلاس‌های پروازی بار مجاز تعیین کرده‌اند:

◊ بلیط اکونومی (Economy): بار مجاز 30 کیلوگرمی (فقط یک چمدان)

◊ بلیط بیزینس (Business): بار مجاز 40 کیلوگرمی (تا دو چمدان)

◊ بلیط فرست کلاس (First Class): بار مجاز 50 کیلوگرمی (تا دو چمدان)

این مقدار بار در پرواز به کشورهای قاره‌ی آمریکا تغییر می‌کند که به شرح زیر است:

بلیط اکونومی: دو چمدان 23 کیلوگرمی (جمعا 46 کیلوگرم)

بلیط‌های بیزینس و فرست کلاس: دو چمدان 32 کیلوگرمی (جمعا 64 کیلوگرم)

بار مجاز کمتر از 30 کیلوگرم

بعضی از ایرلاین‌های اروپایی بار مجاز کمتر از 30 کیلوگرم دارند. ایرلاین‌های ایر فرانس (Air France)، لوفتانزا (Lufthansa)، بریتیش ایرویز (British Airways)، آل ایتالیا (Alitalia)، آسترین (Austrian)، اوکراین ایر (Ukraine Air) و KLM Royal Dutch Airlines از این دسته‌اند.

◊ بلیط اکونومی (Economy): بار مجاز 23 کیلوگرم (یک چمدان)

◊ بلیط بیزینس (Business): بار مجاز 23 کیلوگرم (دو چمدان)

◊ بلیط فرست کلاس (First Class): بار مجاز دو چمدان با وزن هرکدام 23 کیلوگرم

بار مجاز کودکان و نوزادان در پروازهای خارجی
مقدار بار مجاز رایگان برای کودکان زیر 2 سال (INF) در مسیرهای داخلی و خارجی 10 کیلوگرم به همراه یک کالسکه‌ی تاشو و برای کودکان بالای 2 سال 30 کیلوگرم است.

بار مجاز برای معلولین و افراد ناتوان
مسافران ناتوان و معلولان نیز می‌توانند علاوه بر بار مجاز، یک صندلی چرخدار معمولی (بدون باطری) با هر وسیله‌ی دیگری که برای حرکت به آن نیاز دارند را حداکثر تا وزن 20 کیلوگرم همراه داشته باشند.

[تعداد: 17    میانگین: 2.6/5]
برچسب مطالب
شیما تیموری

ایندیاناجونز از بچگی برام جذاب بود. برای همین رفتم سراغ باستان‌شناسی و تا فوق لیسانس ادامه‌ش دادم. از طرف دیگه سفر هم چیزی نیست که بتونم ازش دست بکشم؛ دوسش دارم. اصلا با سفر می‌تونی خودتو به چالش بکشی و اون قدرت پنهون درونتو بیاری بیرون. حیوانات، موسیقی، تکنولوژی، سریال و کتاب هم در لیست دوست‌داشتنی‌های منه و بدون اونا زندگیم یکنواخت و روتینه. من شیما هستم، الان و به وقت محلی 29 سالمه :)

امتیاز دهید نظری تا کنون ثبت نشده است
نظرتو با ما مطرح کن
نظرات دیگران
اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می‌دهد.