در سفرهای هوایی چه چیزهایی با خودمان ببریم؟

شیما تیموری 20 دی، 1396
مدت مطالعه :

“چی ببرم‌ها و چی نبرم‌ها” در سفرهای هوایی موضوعی جدی‌‌ست. وقتی پای بار مجاز هوایی به میان می‌آید، مسافران سوال‌های منحصر به فرد و خاصی دارند که جواب‌هایش همیشه در قوانین بار مجاز نیست. مثلا “می‌تونم توی هواپیما با خودم سبزی قورمه ببرم؟” سوالی کاملا متداول بین ما ایرانی‌هاست. شما چه سوال چالشی دارید؟

در ادامه لیستی از سوال‌‌ها و جواب‌های متداول افراد در شبکه‌های اجتماعی، فوروم‌های مهاجرت و مسافرت را برای شما گردآوری کرده‌ایم. شما هم اگر سوالی دارید در قسمت نظرات از ما بپرسید. خوشحال می‌شویم کمک‌تان کنیم.

چطور چمدانم را وزن کنم؟

قبل از رفتن به فرودگاه و جلوگیری از اتلاف وقت، چمدان‌تان را وزن کنید تا مجبور نباشید هزینه‌ی اضافه بار بدهید. برای این‌کار سه راه دارید:

1- از ترازوی خانگی استفاده کنید

2- از فروشنده‌ی سوپرمارکت محل زندگی‌تان بخواهید چمدان را وزن کند

3- ترازوی دیجیتالی چمدان بخرید.

این ترازوها کوچک هستند و به دستگیره‌ی ساک و چمدان شما متصل می‌شوند. فقط کافیست همزمان که ترازو به دستگیره وصل است، چمدان را بلند کنید تا نمایشگر ترازو وزن بار را نشان دهد.

ترازوی دیجیتال چمدانساده‌ترین راه برای خرید ترازوی دیجیتالی چمدانی سر زدن به فروشگاه‌های آنلاین است.

اندازه‌ی چمدان در داخل هواپیما چقدر باید باشد؟

ساک و چمدانی که در داخل کابین هواپیما می‌توانید ببرید با نام Carry-on Items یا Cabin Baggage شناخته می‌شود. ابعاد چمدان باید در اندازه‌ای باشد که به راحتی در محفظه‌ی بالای سر مسافر در هواپیما قرار گیرد. البته ایرلاین‌های مختلف، استاندارهای متفاوتی برای بار کابین دارند که بهتر است به وبسایت آن‌ها سری بزنید. اما معمولا ابعاد چمدان به شرح زیر است و در مجموع نباید از 115 سانتی‌متر تجاوز کند:

عرض چمدان: 45 سانتی‌متر، طول چمدان: 56 سانتی‌متر، ارتفاع چمدان: 25 سانتی‌متر.

اشیای ممنوعه در کابین هواپیما چه چیزهایی هستند؟

بردن اشیای زیر به داخل کابین هواپیما ممنوع است و برای انتقال آن‌ها باید از انبار هواپیما استفاده کرد:

 وسایل بُرنده: تیزبُر، یخ خردکن، ساطور، تیغ اصلاح، شمشیر و چاقو‌ها.

 وسایل ورزشی: دستکش‌های بیسبال، وزنه، چوب‌های گلف، چوب اسکی، باتوم و چوب بیلیارد.

 سلاح‌های گرم: مهمات، تفنگ بادی، سلاح، منورانداز، تفنگ، اسلحه‌ی کپی‌شده، اسلحه‌های ساچمه‌ای و قسمت‌های تشکیل‌دهنده‌ی اسلحه.

 وسایل سنگین: تبر، سیخونک دام، چکش، مته، اره و وسایلی با درازای 7 اینچ و بیشتر.

 وسایل دفاع شخصی: باتوم، چماق، پنجه بوکس، شوریکن، باتوم پاسبان و جنگ‌افزار

بردن کیف لپ‌تاپ به داخل هواپیما ممنوع است؟

کیف لپ‌تاپ جزو Carry-On است و بردنش به داخل کابین هواپیما اشکالی ندارد. حتی افراد از آن به عنوان ترفندی برای تقسیم وزن بار استفاده می‌کنید و قسمتی از وسایل خود را در آن می‌گذارند.

بردن مایعات داخل هواپیما ممنوع است؟

ممنوع نیست اما باید آن‌ها را با بطری در کیسه‌های مخصوص زیپ‌دار بگذارید. حداکثر وزن بطری‌ها 100 سی‌سی باید باشد و هر فرد فقط می‌تواند یک کیسه داشته باشد. شیر مادر، مواد شیمیایی و دارویی مشمول این قانون نمی‌شوند. این موارد باید در مرکز بازرسی امنیتی مورد بررسی قرار بگیرند. همچنین بردن مایعات اسیدی خوراکی مثل سرکه و آبلیمو به داخل کابین هواپیما ممنوع است.

اسمارتیز برای اخذ ویزای بیش از 10 کشور اقدام می‌کند. برای آگاهی از شرایط اخذ ویزای هر کشور، روی لینک آن کلیک کنید.

قرار دادن اشیای فلزی مثل قاشق و چنگال در کوله‌پشتی مشکلی دارد؟ 

به طور کلی اگر اشیای فلزی تیز و برنده ندارید، می‌توانید آن‌ها را در کوله‌پشتی خود بگذارید و به داخل کابین ببرید. اما قبل از پرواز و در گیت امنیتی از شما می‌خواهند تا اشیای فلزی و زیورآلات را جداگانه در سبدی بگذارید تا اسکن شوند.

همراه داشتن سبزیجات و آجیل در هواپیما ممنوع است؟

کشورهای خارجی قوانین سخت‌گیرانه‌ای برای حفاظت از سلامت حریم کشاورزی کشورشان دارند. مثلا کانادا یا چین اجازه‌ی ورود حبوبات و تخم گیاهان را نمی‌دهند. این کار برای جلوگیری از ورود آفات کشاورزی است. حتی بردن خرمای هسته‌دار هم ممنوع است. به طور کلی مواد غذایی و سبزیجات تازه یا به قول فرنگی‌ها Fresh ممنوع است، اما بردن سبزیجات خشک‌شده، خشکبار، آجیل و زعفران مانعی ندارد. اگر زعفران زیادی با خودتان می‌برید، بگویید برای سوغاتی است و چانه بزنید.

بردن ادوات موسیقی در سفرهای هوایی ممنوع است؟

جواب این سوال منفی است. شما می‌توانید هر نوع سازی را در سفر هوایی با خود ببرید. در صورتی که اندازه‌ی قاب ساز شما (Hard Case) از 120 سانتی‌متر کمتر باشد، می‌توانید آن را با خود به داخل کابین ببرید. در غیر این صورت باید آن را به قسمت بار تحویل بدهید. البته محض اطمینان روی ساز خود برچسب Fragile را نصب کنید و داخل آن را با نایلن‌های حباب‌دار بپوشانید تا صدمه‌ای نبیند.

تعداد چمدان مهم است یا مجموع وزن؟

مجموع وزن بار شما در سفرهای هوایی اهمیت دارد. به طور مثال اگر 4 تا ساک و چمدان دارید که مجموع وزن آن‌ها بیشتر از 30 کیلوگرم نیست، هیچ مانعی برای بردنشان به داخل هواپیما ندارید. اما اگر تنها یک چمدان داشته باشید که بالاتر از 30 کیلوگرم وزن داشته باشد، مشمول پرداخت جریمه‌ی اضافه بار می‌شوید.

وزن بار مجاز در قسمت انبار هواپیما یا Checked Baggage چقدر است؟

در مطلبی جداگانه و به صورت مفصل به این سوال پاسخ داده‌ایم. اما به طور کلی وزن مجاز بار در قسمت انبار هواپیما (Checked Baggage) در پروازهای داخلی 20 کیلوگرم، در پروازهای خارجی 30 کیلوگرم برای هر نفر و برای نوزادان 10 کیلوگرم در نظر گرفته شده است. مقدارهای عنوان شده برای شرکت‌های هواپیمایی و مسیرهای هوایی متفاوت است.

وزن بار مجاز در داخل کابین هواپیما یا Cabin Baggage چقدر است؟

به کلیه‌ی وسایلی که مسافر همراه خود به داخل کابین هواپیما می‌برد، Cabin Baggage گفته می‌شود. وزن بار مجاز این بخش بین 5 تا 8 کیلوگرم با توجه به ایرلاین‌ها و مسیرهای هوایی متفاوت است. بنابراین قانون یکسانی در این زمینه وجود ندارد. هرچند که معمولا وزن 7 کیلوگرم به مسافران توصیه می‌شود.

جریمه‌ی اضافه بار چقدر است؟

اگر مسافری علاوه بر مقدار بار مجانی و مجازی که ایرلاین برایش در نظر گرفته بار بیشتری داشته باشد، باید مبلغی به عنوان اضافه بار برحسب کیلوگرم بپردازد. این مبلغ براساس مقررات مبدا مسافرت و پرواز های داخلی و بین المللی متغیر است. مقررات دقیق مربوط به وزن و حجم بار مجاز را روی بلیط هواپیما یا سایت هر ایرلاین بخوانید.

فریت بار مسافری چیست؟

اگر قصد مهاجرت یا مسافرت طولانی مدت دارید و وسایل زیادی باید با خودتان ببرید از فریت بار استفاده کنید. فریت بار مسافری یعنی خلاص شدن از شر جریمه‌ی اضافه بار. فریت، ماهیت تجاری ندارد و نوعی بار خصوصی است. این نوع بار هوایی از طریق گمرک فرودگاه‌ها، به صورت غیرهمراه و با صدور بارنامه‌ی هوایی با هزینه‌ی بسیار کمتر نسبت به اضافه بار همراه مسافر به مقصد ارسال می‌شود. دفاتر شرکت‌های فریت بار در بیشتر فرودگاه‌های ایران وجود دارند و شما می‌توانید با مراجعه به آن‌ها، بار خود تحویل بدهید.

آیا ایرلاین‌ها قوانین جداگانه‌ای برای حمل بار دارند؟

بله. در کنار قوانین استاندارد و کلی حمل بار هوایی که توسط یاتا (IATA) وضع شده، هر ایرلاین شرایط متفاوتی برای حمل بار مسافران دارد. بهترین راه برای اطلاع از شرایط مراجعه به وبسایت شرکت‌های هوایی است. مثلا در بیشتر ایرلاین‌های اروپایی وزن بار کمتری (23 کیلوگرم) در نظر گرفته شده که با ایرلاین‌های آمریکایی یا آسیایی متفاوت است.حتی بعضی از شرکت‌های هوایی مثل IranAir برای مشتریان خود کارت وفاداری هدیه می‌دهند که شامل اضافه بار بیشتر بدون پرداخت هزینه‌ای است.

حمل بار در کلاس‌های پروازی (اکونومی، بیزینس و فرست کلاس) متفاوت است؟

پاسخ این سوال هم مثبت است. با توجه به نوع کلاس پروازی، مقدار بار مجاز تفاوت دارد. مثلا در قسمت اکونومی تا 30 کیلوگرم بار مجاز دارید که این اندازه در بیزینس کلاس به 40 کیلوگرم و در فرست کلاس به 50 کیلوگرم می‌رسد.

اگر چمدانم در هواپیما گم شد چکار کنم؟

به محض اطلاع از گم شدن چمدان و بار خود در فرودگاه مقصد، فرم گزارش بی‌نظمی در خصوص اموال (Property Irregularity Report:PIR) را پر کنید. همچنین بهتر است یک برگه کپی هم از آن داشته باشید. اگر یکی از اعضای شرکت هواپیمایی از شما خواست تا صبر کنید و فرم را پر نکنید، به او گوش ندهید. تحت هر شرایطی فرم را پر کنید. اطلاعاتی مثل ارزش تقریبی لوازم موجود در چمدان، فرودگاه مبدا و مقصد، شماره‌ی پرواز، آدرس محل اقامت در کشور مقصد، تلفن تماس و شماره پاسپورت در این برگه وجود دارد. این نکته را هم در نظر داشته باشید که ثبت فرم PIR به خودی خود مطالبه‌ی خسارت نیست، بلکه شما باید تا 7 روز و به صورت کتبی فرم درخواست خسارت را پرکنید.

هزینه‌ی غرامت و خسارت گم شدن بار چقدر است؟

گم شدن چمدان در پرواز به طور معمول در سفرهای خارجی برای چمدان‌های 20 کیلوگرمی، به ازای هر یک کیلوگرم حداکثر 20 دلار است. در مسیرهای اروپایی این مبلغ به 400 دلار و در ایالات آمریکا با توجه به مسافت، 640 دلار است. البته در بلیط‌های فرست کلاس و بیزینس کلاس، مبلغ خسارت بیشتری داده می‌شود. با این حال قوانین هر ایرلاین در این زمینه متفاوت است.

ارائه‌ی نسخه‌ی پزشکی برای داروها الزامی است؟

قوانین همه‌ی کشورها در زمینه‌ی ورود داروی همراه مسافران یکسان نیست. بعضی کشورها حتی استامینوفن کدئین را مشمول مقررات مواد مخدر می‌دانند و برای آن مجازات در نظر می‌گیرند. از آن طرف در کشورهای دیگر چنین قانونی وجود ندارد. بهترین کاری که می‌توانید انجام دهید اطلاع از لیست داروهای ممنوعه در کشور مقصد است. اما در کل به شما توصیه می‌کنیم که نسخه‌ی پزشک داشته باشید تا مشکلی برای‌تان پیش نیاید.
نکته‌ی دیگر در این بخش، قرار ندادن دارو در بخش بار دستی یا همان Cabin Baggage است.

می‌توانم لوازم آرایشی‌ام را داخل هواپیما ببرم؟

بر اساس قانون شماره‌ی «1-1-3» هواپیمایی، بردن بیشتر مایعات، ائروسل و ژل‌ها به داخل هواپیما قانونی هستند، فقط به شرطی که در مخزن‌های 100 گرمی یا کم‌تر قرار گیرند. تمام مخزن‌ها باید در یک کیسه‌ی تمیز، یک لیتری، پلاستیکی و زیپ‌دار قرار داده شوند و هر مسافر اجازه‌ی حمل فقط یک کیسه‌ حامل مخزن مایعات را دارد. این قانون برای مایعاتی است که در کیف‌های دستی و همراه حمل می‌شوند. اما برای بارهای تحویل داده شده به انبار هواپیما چنین محدودیتی نیست.
لوازم آرایشی که براساس قانون شماره‌ی «1-1-3» باید بسته‌بندی شوند و کمتر از 100 گرم باشند شامل ریمل، کرم صورت و لوسین، ژل مو و شامپو و ادکلن است. در صورتی که مقدار این وسایل از 100 گرم بیشتر باشد باید به انبار هواپیما منتقل شوند.

فرم Customs declaration چیست؟

زمانی که در هواپیما هستید و به مقصد نزدیک شدید، خدمه‌ی هواپیما فرمی به نام Customs declaration به شما می‌دهند. در این فرم شما باید کلیه‌ی وسایلی را که همراه خود دارید در فرم بنویسید. بازرس فرودگاه مقصد براساس فرم شما، چمدان را بررسی می‌کند. به این کار در اصطلاح سفرهای هوایی دیکلر کردن می‌گویند. یادتان باشد که حتما هر وسیله‌ای دارید در فرم بنویسید یا اگر افسر از شما پرسید، دروغ نگویید. در صورت پنهان‌کاری سهوی یا عمدی، شما باید جریمه پرداخت کنید.

آیا در فرودگاه بحث کپی رایت مطرح است؟

قانون کپی رایت سی‌دی و فایل‌های دانلود شده در لپ‌تاپ شما به هیچ‌وجه برای بازرسان فرودگاهی مهم نیست. پس اگر در لپ‌تاپ یا گوشی خود فیلم یا برنامه‌ای دارید که دانلود شده نگران نباشید. این موارد برای مامورین فرودگاه مهم نیست.

امکان دارد مامورین فرودگاه چمدان من را نگردند؟

اگر خوش‌شانس باشید، چرا که نه. بعضی وقت‌ها مامورین فرودگاهی چمدان شما را نمی‌گردند. اما توصیه می‌کنیم براساس شانس، هر وسیله‌ی ممنوعه‌ای را با خود نبرید.

می‌توانم بسته‌های گوشت یخ‌زده با خودم ببرم؟

خیر. علاوه بر اینکه ممکنه در فرودگاه مبدا برای شما مشکلی پیش بیاد، در فرودگاه مقصد هم ممکن است مشمول جریمه شوید. البته باز هم می‌گوییم همه چیز بستگی به شانس شما دارد.

چطور باید با افسر فرودگاه که وسایلم را بررسی می‌کند، رفتار کنم؟

آرامش خود را حفظ کنید، کاملا راحت باشید و هر سوالی که از شما پرسید صادقانه جواب بدهید. وقتی این‌طوری رفتار کنید، ممکن است افسر فرودگاه هم چمدان شما را نگردد.

می‌توانم با خودم میوه‌ی تازه در داخل هواپیما ببرم؟

این کار ممنوع است و اگر خدمه‌ی پروازی هم به شما میوه بدهند و تصمیم بگیرید در مقصد آن را نوش جان کنید، باید بگوییم سخت در اشتباهید. همان‌طور که قبلا گفتیم ورود هرگونه تخم گیاهان و میوه‌ها که قابل کاشت باشد، ممنوع است و میوه‌های تازه هم از قائده مستثنی نیست، حتی موز.

میزان بار مجاز طلا چقدر است و آیا می‌توانم زیورآلاتم را با خودم ببرم؟

قبل از کنترل فرودگاه در قسمت بازرسی بدنی باید تمام لوازم فلزی از جمله طلا را داخل سبد بگذارید. همچنین اگر ارزش لوازم همراه شما توسط دستگاه چک شود و از حدی بیشتر باشد، ممکن است از شما بپرسند که چرا این لوازم را می‌برید. بهتر است بگویید برای استفاده‌ی شخصی‌ست.

[تعداد: 105    میانگین: 2.7/5]
برچسب مطالب
شیما تیموری

ایندیاناجونز از بچگی برام جذاب بود. برای همین رفتم سراغ باستان‌شناسی و تا فوق لیسانس ادامه‌ش دادم. از طرف دیگه سفر هم چیزی نیست که بتونم ازش دست بکشم؛ دوسش دارم. اصلا با سفر می‌تونی خودتو به چالش بکشی و اون قدرت پنهون درونتو بیاری بیرون. حیوانات، موسیقی، تکنولوژی، سریال و کتاب هم در لیست دوست‌داشتنی‌های منه و بدون اونا زندگیم یکنواخت و روتینه. من شیما هستم، الان و به وقت محلی 29 سالمه :)

امتیاز دهید 80 دیدگاه
نظرتو با ما مطرح کن
نظرات دیگران
آرزو

سلام خیلیییی ممنون میشم اگه جواب سوالم رو بدید چون خیلی فکرم رو مشغول کرده
من کلی زیورآلات بدلی دارم که از طلاهام بیشتر دوستشون دارم و شنیدم انور هم خیلی گرونه این چیزا
می‌خواستم بدونم ممکنه در چمدان بار )checked ) با خودم ببرم؟ چون فلزی هست باعث میشه چمدونم رو بگردن؟
و اینکه طلا تا 150 گرم میشه برد, من بعضی بدلیجاتم طلایی رنگه این مشکل ساز نمیشه که بگن از کجا معلوم طلا نیست؟؟

آرزو
سلام خیلیییی ممنون میشم اگه جواب سوالم رو بدید چون خیلی فکرم رو مشغول کرده
من کلی زیورآلات بدلی دارم که از طلاهام بیشتر دوستشون دارم و شنیدم انور هم خیلی گرونه این چیزا
می‌خواستم بدونم ممکنه در چمدان بار )checked ) با خودم ببرم؟ چون فلزی هست باعث میشه چمدونم رو بگردن؟
و اینکه طلا تا 150 گرم میشه برد, من بعضی بدلیجاتم طلایی رنگه این مشکل ساز نمیشه که بگن از کجا معلوم طلا نیست؟؟
شیما تیموری

سلام بله چمدون‌ها از دستگاه X-Rays رد می‌شه اما مشکلی برای زیورآلات بدلی پیش نمیاد. برای استفاده معمول مشکلی پیش نمیاد اما مثلا اگه یه چمدون پر از بدلیجات داشته باشید، خب مشخصا مشکوکه. در ارتباط با رنگ بدلیجات که طلایی‌رنگه، باز هم مشکلی پیش نمیاد.

مینا مدنی

آیا میتوان دستگاه بازی ps4 را داخل هواپیما ببریم؟

مینا مدنی
آیا میتوان دستگاه بازی ps4 را داخل هواپیما ببریم؟
شیما تیموری

سلام این سوال شما بستگی به ایرلاینی داره که باهاش سفر می‌کنید اما طبق قانون کلی هواپیمایی، بردن کنسول‌های بازی به داخل هواپیما یا کابین که با نام carry on شناخته می‌شه، مشکلی نداره. بنابراین می‌تونین کنسول بازی ps4 رو ببرید. تنها نکته‌ای که در این زمینه باید توجه کنید اینه که از قبل، سیم شارژر، دسته بازی و حتی CD بازی‌هارو هم جداگونه بذارین که موقع بررسی مامور گیت، معطل نشید.

سمیه

سلام وقت بخیر من در حال حاضر روسیه هستم و زمانی که برمیگردم به ایران قصد دارم گلدان کوچیکی که دارم را با خودم ببرم ایران. ممکنه که اجازه حمل گل از طریق هواپیما را به من ندن؟
با تشکر

سمیه
سلام وقت بخیر من در حال حاضر روسیه هستم و زمانی که برمیگردم به ایران قصد دارم گلدان کوچیکی که دارم را با خودم ببرم ایران. ممکنه که اجازه حمل گل از طریق هواپیما را به من ندن؟
با تشکر
شیما تیموری

سلام وقت شما هم بخیر ممنونم در صورتی که گلدون‌تون آنتیک و خیلی قدیمی نباشه، مشکلی پیش نمیاد. بسته به اندازه‌اش می‌تونین اونو در carry on bags یا checked bags بذارین. با این حال یه راه دیگه برای مطمئن شدن اینه که به وبسایت ایرلاینی که باهاش پرواز دارید برید و توی قسمت قوانین حمل بار، به جواب سوال‌تون برسید. :)

حمید

سلام.حمل چاقو با تیغه 9 سانت در چمدان بار از امریکا به ایران ممنوع است یا خیر؟در فرودگاههای خارج و داخل ممنوعه یا خیر؟یک دونه واسه سوغات

حمید
سلام.حمل چاقو با تیغه 9 سانت در چمدان بار از امریکا به ایران ممنوع است یا خیر؟در فرودگاههای خارج و داخل ممنوعه یا خیر؟یک دونه واسه سوغات
شیما تیموری

دوست عزیز سلام براساس قوانین بار مجاز هوایی، بردن اشیای تیز و برنده به داخل کابین ممنوعه و شما باید از قسمت بار هواپیما یا Checked Baggage استفاده کنین. حداقل اندازه برای اشیای تیز، 7 اینچه که می‌شه 17.78 سانتی‌متره. برای این‌که مطمئن‌تر باشید بهتره که از وبسایت airline پروازی‌تون چک کنین یا از خودشون بپرسید. به هر حال ممکنه که قوانین هر ایرلاین با ایرلاین دیگه‌ای متفاوت باشه.

مل

سلام
من تازه باشگامو شروع کردم و یه مسافرت کاری برام پیش اومده چون مدت زمانش طولانیه مجبورم بشته ی مکمل پروتیئین رو با خودم ببرم ایا مشکلی پیش میاد تو فرودگاه های داخلی؟

مل
سلام
من تازه باشگامو شروع کردم و یه مسافرت کاری برام پیش اومده چون مدت زمانش طولانیه مجبورم بشته ی مکمل پروتیئین رو با خودم ببرم ایا مشکلی پیش میاد تو فرودگاه های داخلی؟
شیما تیموری

سلام تا جایی که ما مطلع هستیم، بردن بسته پروتئینی در قسمت بار هواپیما اشکالی نداره. با این حال برای محکم‌کاری می‌تونین از شرکت هواپیمایی که بلیط‌تونو ازش گرفتید، بپرسید.

آرش

سلام.من حدودا قصد دارم 20 کیلو زعفران با خودم ببرم عمان.در فرودگاخ مسقط مشکلی ندارم. فقط هراس دارم که در فرودگاه ایران به مشکل بخورم.آیا این کار شدنیست؟

آرش
سلام.من حدودا قصد دارم 20 کیلو زعفران با خودم ببرم عمان.در فرودگاخ مسقط مشکلی ندارم. فقط هراس دارم که در فرودگاه ایران به مشکل بخورم.آیا این کار شدنیست؟
شیما تیموری

سلام روزتون بخیر بهتره که جواب این سوال‌تونو دقیقا براساس مقررات گمرکی مربوط به کالای همراه مسافر بگم: بر این اساس، خروج انواع خشکبار به همراه مسافر، به مقداری که جنبه تجاری نداشته باشد ،‌بلامانع است. حداکثر مقدار مجاز پسته برای خروج به ازای هر گذرنامه 10 کیلوگرم و زعفران به ازای هر گذرنامه 100 گرم می باشد. همراهان نمی‌توانند زعفران یا پسته حتی به مقدار مجاز همراه داشته باشند. بنابراین بردن زعفران، از 100 گرم بیشتر، منع قانونی داره و شما نمی‌تونین 20 کیلوگرم زعفران رو از ایران خارج کنید. مگر اینکه تاجر باشید و از راه تجارت به این کار اقدام کنین که اون هم شرایط خودشو داره.

مصطفی

سلام.
میخواستم بدونم در سفر به عراق برای زیارت عتبات عالیات امکان داره عرقیجات مثل عرق نعنا درچمدان داشته باشیم مثلا 500 سی سی یا نیم لیتر...درقسمت بار یا داخل کابین

مصطفی
سلام.
میخواستم بدونم در سفر به عراق برای زیارت عتبات عالیات امکان داره عرقیجات مثل عرق نعنا درچمدان داشته باشیم مثلا 500 سی سی یا نیم لیتر...درقسمت بار یا داخل کابین
شیما تیموری

سلام :) بر اساس ابلاغیه سازمان هواپیمایی کشوری در زمینه بار ممنوعه مسافر، عرقیات سنتی به هیچ عنوان مشمول ممنوعیت انتقال هوایی و بار همراه مسافر نیستند. بهتره که وسیله‌هاتونو به بار هواپیما تحویل بدید.

دانیال

سلام. پدر بنده اعتیاد به تریاک داره و میخواد بره کیش با هواپیما. آیا میتونه تو ساکش اندازه 10گرم تریاک که خیالی هم کوچیک میشه و میشه مخفی کردش را مخفی کنه؟

دانیال
سلام. پدر بنده اعتیاد به تریاک داره و میخواد بره کیش با هواپیما. آیا میتونه تو ساکش اندازه 10گرم تریاک که خیالی هم کوچیک میشه و میشه مخفی کردش را مخفی کنه؟
شیما تیموری

سلام وقتتون بخیر :) به هیچ‌وجه بردن یا جاساز کردن مواد مخدر در بار هوایی رو پیشنهاد نمی‌دیم و متاسفانه در این زمینه اطلاعاتی هم نداریم که به شما کمک کنیم. با این حال تنها قانونی که با موقعیت شما سازگاره، ماده 4 قانون حمل و نقل مواد مخدره که دقیقشو براتون می‌ذارم: در ماده 4 مجموعه قوانین مجازات حمل و نقل مواد مخدر اومده که هرکس بنگ، چرس، Weed یا علف، تریاک، شیره، سوخته و تفاله‌ی تریاک را صادر، وارد، ارسال یا حمل کند، مشمول مجازاته. حالا این مقدار اگه از یک تا پنجاه گرم باشه تا چهار میلیون ریال جریمه‌ی نقدی و پنجاه ضربه شلاق داره.

اشکان

سلام ?
یه سوال داشتم ... من چهار تا چاقو دارم و خیلی خیلی برام ارزشمند هستن .. و قراره که من بزودی به آمریکا برم و در آنجا زندگی کنم . ولی فکر بد نکنیدا . من کلا فقط یک بار چاقو دستم گرفتم اونم موقعی بود که با خانوادهم به جنگل رفته بودیم ..
فقط می خواستم بدونم که من اگه بخوام چاقو هامو توی چمدونم بزارم ، بعدا توی فرودگاه برام مشکلی پیش میاد یا نه

لطفا جوابمو بدید ... خیلی ممنون ?

اشکان
سلام ?
یه سوال داشتم ... من چهار تا چاقو دارم و خیلی خیلی برام ارزشمند هستن .. و قراره که من بزودی به آمریکا برم و در آنجا زندگی کنم . ولی فکر بد نکنیدا . من کلا فقط یک بار چاقو دستم گرفتم اونم موقعی بود که با خانوادهم به جنگل رفته بودیم ..
فقط می خواستم بدونم که من اگه بخوام چاقو هامو توی چمدونم بزارم ، بعدا توی فرودگاه برام مشکلی پیش میاد یا نه

لطفا جوابمو بدید ... خیلی ممنون ?
شیما تیموری

سلام :) براساس قوانین بار مجاز هوایی، بردن اشیای تیز و برنده به داخل کابین ممنوعه و شما باید از قسمت بار هواپیما یا Checked Baggage استفاده کنین. حداقل اندازه برای اشیای تیز، 7 اینچه که می‌شه 17.78 سانتی‌متره. برای این‌که مطمئن‌تر باشید بهتره که از وبسایت airline پروازی‌تون چک کنین یا از خودشون بپرسید. به هر حال ممکنه که قوانین هر ایرلاین با ایرلاین دیگه‌ای متفاوت باشه. اندازه چاقو و اشیای تیز و برنده باید 7 اینچ باشه، یعنی 17.78 سانتیمتر. این اشیارو باید توی قسمت بار هواپیما بذارین که مشکلی هم نداره. اما با این حال باید از شرکت هواپیمایی یا ایرلاین هم بپرسید ببینید قوانین خاصی در این زمینه دارند یا نه. چون هر ایرلاین توی بعضی موارد مثل اندازه بار هوایی قوانین جداگونه خودشو داره.

مائده

سلام خسته نباشید، من دخترم کوچیکه و هرجا میرم از غذایی که خودم درست میکنم باید براش ببرم، امکانش هست خورشت یا گوشت فریز شده با هواپیما از تهران به کیش ببرم؟

مائده
سلام خسته نباشید، من دخترم کوچیکه و هرجا میرم از غذایی که خودم درست میکنم باید براش ببرم، امکانش هست خورشت یا گوشت فریز شده با هواپیما از تهران به کیش ببرم؟
شیما تیموری

سلام وقتتون بخیر :) بله می‌تونین از قسمت بار هواپیما استفاده کنید و خورش یا گوشت فریزشده رو با قسمت بار ببرین. اون قسمتی که اشاره کردم گوشت یا سبزیجات رو نمیشه برد، برای پروازهای خارجی صدق میکنه که خلاف قوانین کشاورزی کشورشونه.

هانیه

با سلام خدمت شما،مطالب بسیار مفید و کاربردی بودند،ممنونم.سوال بنده اینه که گذاشتن یک شاخه آلوئه ورا و یک شیشه ی ترشی ای که آب (سرکه)کمی داره در چمدان ممنوع هست؟ خرما چطور؟ و سوال بعدی اینکه اگر ساز قابل حمل رو با خودمون ببریم توی کابین دیگه کنار اون میتونیم کیف دستی یا یه کیف دیگه هم همراه ساز ببریم یا خیر؟
ممنونم

هانیه
با سلام خدمت شما،مطالب بسیار مفید و کاربردی بودند،ممنونم.سوال بنده اینه که گذاشتن یک شاخه آلوئه ورا و یک شیشه ی ترشی ای که آب (سرکه)کمی داره در چمدان ممنوع هست؟ خرما چطور؟ و سوال بعدی اینکه اگر ساز قابل حمل رو با خودمون ببریم توی کابین دیگه کنار اون میتونیم کیف دستی یا یه کیف دیگه هم همراه ساز ببریم یا خیر؟
ممنونم
شیما تیموری

سلام هانیه :) وقتت بخیر :) مرسی که نظرتو برامون گذاشتی. خوشحالم این مطلب برات، مفید و کاربردی بوده. جواب سوالت بستگی به این داره که قراره به سفر خارجی بری یا نه؟ چون توی سفر داخلی قوانین پروازی متفاوت از سفر خارجیه. مثلا خرما یا کلا هر دانه و میوه‌ای که هسته داره و امکان رشد و تکثیرش هست، براساس قوانین کشاورزی هر کشوری، ورودش ممنوعه چون ممکنه باعث آفات گیاهی بشه. به ترتیب سوالایی که پرسیدی، منم جوابارو برات می‌نویسم: 1- آلوئه ورا: توی سفر داخلی، مشکلی نداره که توی بار هواپیما باشه. با این حال بهتره که زنگ بزنی به شرکت هوایی که قراره باهاش سفر کنی و ازشون بپرسی. اینطوری خیالت راحت‌تره. اما در سفر خارجی ممنوعه. چون گیاه محسوب می‌شه و تو تا بخوای به مامورین فرودگاه ثابت کنی که هیچ مشکلی نداره، کلی از وقتت می‌ره و آخر قضیه به احتمال زیاد، آلوئه ورا دور ریخته می‌شه. 2- ترشی: توی سفر داخلی مشکلی نداره، خیلی‌هارو دیدم که ترشی یا آبغوره رو توی ظرف پلاستیکی ریختن و در بار هواپیما گذاشتن. فقط خوب بسته‌بندیش کن. فقط حواست باشه که ظرف پلاستیکی باشه نه شیشه‌ای و توی کیف یا چمدون باشه. چون موقع بازرسی، اگه ظرف رو در کارتن گذاشته باشید، مامور بازرسی، کارتن رو باز می‌کنه و کل بسته‌بندیت از بین میره. توی سفر خارجی اما از اونجایی که سرکه، اسیدیه و مواد اسیدی، جز ممنوعات پروازه با مشکل مواجه می‌شید. با این حال بعضی‌ها خیلی شانس دارن و بهشون گیر ندادن. 3- ساز: کلا بردن سازهای موسیقی به داخل هواپیما که تا 120 سانتی‌متر اندازه داشته باشن، مشکلی نداره. از طرف دیگه شما باید، مقدار بار مجازتون رو هم چک کنید که برای هر ایرلاین و هواپیما چقدره، بعضی‌ها 23 کیلوگرم هستند و بعضی‌ها 30 کیلوگرم. اینو باید از ایرلاین بپرسید یا برگه‌ی بلیط‌تون. یه نکته‌ی دیگه هم اینه که قسمت بار داخل بعضی از هواپیماها خیلی کوچیکن و وقتی که سازتونو می‌ذارید داخلش، دیگه جای چمدون یا ساک دیگه‌ای نیست، برای همین بعضی جاها من دیدم که حتی برای سازشون، صندلی خریدن. خلاصه که کیف دستی‌تون باید خیلی کوچیک باشه و کمتر از 7 کیلوگرم. فقط موقع بردن سازتون، یادتون باشه که علاوه بر Hard Case (که طبیعتا خودتون بهتر می‌دونین اینو)، سیم‌های سازتون رو شل کنین (Detune) البته اگه سازتون زهی باشه و در آخر هرچی لباس کوچیک مثل جوراب و اینا دارید، دور سازتون بچینید که آسیب نبینه یا تکون نخوره. اگرم خیلی بابت این موضوع نگرانین، یه روز قبل‌تر شرکت هواپیمایی که باهاش قراره سفر کنید رو در جریان بذارید و ازشون بپرسید.

هانیه

با سلام و ممنونم از مطالب مفیدتون
برای ایرلاین مثل ترکیش خرید بار اضافه ممکنه یا حتما باید فریت بشه ؟
ممنونم

هانیه
با سلام و ممنونم از مطالب مفیدتون
برای ایرلاین مثل ترکیش خرید بار اضافه ممکنه یا حتما باید فریت بشه ؟
ممنونم
شیما تیموری

سلام، مرسی :)

خرید اضافه بار برای ترکیش ممکنه، اما نهایت تا 20 کیلوگرم و البته هم به صرفه نیست به خاطر قیمتش.

حسین

سلام قراره واسم از کربلا ساطور بیارن آیا شدنی هست اگه هست که بگم بخرن واسم اگرم نه که هیچ
داخل خود کابین نبرن بذارن داخل چمدان که بره انبار بازم نمیشه آیا

حسین
سلام قراره واسم از کربلا ساطور بیارن آیا شدنی هست اگه هست که بگم بخرن واسم اگرم نه که هیچ
داخل خود کابین نبرن بذارن داخل چمدان که بره انبار بازم نمیشه آیا
شیما تیموری

سلام :) از اونجایی که ساطور جز سلاح سرد و اشیای ممنوعه در قسمت کابین هواپیما محسوب می‌شه، طبیعتا نمیشه ساطور رو در کابین هواپیما گذاشت و برای انتقالشون باید از بار هواپیما استفاده کرد. این کار مستلزم یه سری کاغذبازی در فرودگاه هستش که باید فرمش پر بشه. با فرودگاه کربلا باید تماس گرفته بشه و از اونا راجع به قوانینش بپرسید.

بهزاد

سلام
من میخوام موقعه برگشت از سر برای اعضا خانواده به عنوان سوغاتی موبایل بیارم, ایا مشکلی داره من سه تا گوشی پلمپ همراهم باشه؟
اگر مشکل داره چه راهی برای اوردنشون پیشنهاد میدین؟

بهزاد
سلام
من میخوام موقعه برگشت از سر برای اعضا خانواده به عنوان سوغاتی موبایل بیارم, ایا مشکلی داره من سه تا گوشی پلمپ همراهم باشه؟
اگر مشکل داره چه راهی برای اوردنشون پیشنهاد میدین؟
شیما تیموری

سلام تا چند سال پیش، این کاری که شما قصد انجامشو دارید، مشکلی نداشت و گمرک هم قوانین سخت گیرانه‌ای نداشت اما از سال 1396، گمرک اطلاعیه جدیدی صادر کرد که در اون میگه که هر مسافری که وارد کشور می‌شه، فقط حق آوردن یک دستگاه گوشی همراه داره و حتما باید اونو در بدو ورودش به فرودگاه اطلاع بده. گمرک هم با دریافت حقوق گمرکی، دو برابر سود بازرگانی و عوارض متعلقه اجازه ورود تلفن همراه رو میده. اگه این کارو انجام ندید، گوشی رجیستر نمیشه و طبیعتا در ایران کار نمی‌کنه. متن کامل این اطلاعیه رو براتون می‌ذارم: «گمرک ایران اعلام کرد با رعایت مقررات مسافری و لحاظ کردن شرایط غیرتجاری صرفا یک دستگاه تلفن همراه، با دریافت حقوق گمرکی و دو برابر سود بازرگانی و عوارض متعلقه که در مجموع 16 درصد شامل 6درصد بعلاوه یک درصد عوارض هلال احمر و 9 درصد مالیات بر ارزش افزوده است، مراتب اظهار ذی‌نفع را در بخش مسافری سامانه جامع گمرکی از طریق گزینه ثبت اطلاعات وارد می کند. سپس از آیکون مقابل هر رکورد ثبت شده نسبت به درج اطلاعات شناسه ‌IMEI و مبالغ عوارض مربوطه اقدام می‌کند. در صورت عدم اظهار تلفن همراه و عدم پرداخت حقوق ورودی و درج نشدن این موارد در سامانه مذکور در هنگام ورود به کشور امکان رجیستری تلفن همراه وجود نخواهد داشت و مسئولیت آن با مسافر است.» --- بنابراین آوردن 3 تا گوشی رو به هیچ وجه توصیه نمی‌کنم، چون در گمرک با مشکل مواجه می‌شید.

Abolfazl

سلام من میخواهم لب تابی را در خارج از کشور بخرم برای اوردن ان ایا به جعبه ی لب تاب گیر میدهند ؟
باید چه چیز را رعایت کنم .
با تشکر

Abolfazl
سلام من میخواهم لب تابی را در خارج از کشور بخرم برای اوردن ان ایا به جعبه ی لب تاب گیر میدهند ؟
باید چه چیز را رعایت کنم .
با تشکر
شیما تیموری

سلام... تا جایی که اطلاع دارم، یه لپ تاپ اشکالی نداره و خیلی‌ها این کار رو انجام دادن فقط بهتره که جعبه‌شو با خودتون نیارید. راه حل دیگه‌ای به ذهنم نمیرسه :)

محسن

سلام مرسی از مطلب مفیدتون
میخواستم بدونم من قراره از امریکا برام یه لبتاب بفرستن به اروپا و کسی که قراره بیاره یکی از دوستان دوره و میخواد داخل بار بزاره و اصلا با خودش داخل کابین نمیاره احتمالا گیر نمیدن که چرا وسط بار گذاشتین یا چرا داخل کابین نمیارین یا حالا موضوع های دیگه ای پیش رو بیارن...؟

محسن
سلام مرسی از مطلب مفیدتون
میخواستم بدونم من قراره از امریکا برام یه لبتاب بفرستن به اروپا و کسی که قراره بیاره یکی از دوستان دوره و میخواد داخل بار بزاره و اصلا با خودش داخل کابین نمیاره احتمالا گیر نمیدن که چرا وسط بار گذاشتین یا چرا داخل کابین نمیارین یا حالا موضوع های دیگه ای پیش رو بیارن...؟
شیما تیموری

سلام، ممنونم از شما :) آوردن لپ تاپ به ایران (یک دستگاه) ایرادی نداره فقط بهتره که از جعبه بیرونش بیارید و به دوستتون بگید که با خودش ببره داخل کابین. چون اگه لپ تاپ داخل بار باشه و از اونجایی که کارکنان باربری توی جابجایی بار و گذاشتنش داخل هواپیما خیلی بی‌دقت هستند، احتمال اینکه بار شما (لپ تاپ) آسیب ببینه خیلی زیاده. اگر هم آسیب ببینه و شما اعتراض کنین، امکانش زیاده که دوست شما رو مقصر بدونن و بگن که چرا وسیله‌ی شکستنی رو داخل چمدونت و لابلای لباس‌ها گذاشتی.

نیما

سلام وممنون از مطالبتون، میخواستم بدونم بردن گوشت نمک سود یا دودی شده ماهی (ماهی دودی خودمون) و یا تخم نمک سود شده ماهی ( اشپل ماهی) و همچنین باقالی خشک شده ( پاچه باقالا برای باقالی قاتوق) به کانادا ممنوع هست؟ 2 مورد اول فکر نکنم جزو محصولات گوشتی fresh محصوب بشن مورد آخر هم اگر خشک شده باشه مشکل نداره؟ یکی از آشناها از من خواسته که دارم میرم اینا رو ببرم برای دخترش. ایرلاین هم لوفتهانزا هست. پیشاپیش ممنونم از پاسختون.

نیما
سلام وممنون از مطالبتون، میخواستم بدونم بردن گوشت نمک سود یا دودی شده ماهی (ماهی دودی خودمون) و یا تخم نمک سود شده ماهی ( اشپل ماهی) و همچنین باقالی خشک شده ( پاچه باقالا برای باقالی قاتوق) به کانادا ممنوع هست؟ 2 مورد اول فکر نکنم جزو محصولات گوشتی fresh محصوب بشن مورد آخر هم اگر خشک شده باشه مشکل نداره؟ یکی از آشناها از من خواسته که دارم میرم اینا رو ببرم برای دخترش. ایرلاین هم لوفتهانزا هست. پیشاپیش ممنونم از پاسختون.
شیما تیموری

سلام، مرسی از شما :) مورد شما چقدر سخت شد :( تا اونجایی که من اطلاع دارم و از همکارام در بخش ارتباط با مشتری پرسیدم، این سوال شما بستگی خیلی زیادی به قوانین ایرلاین لوفتانزا، قوانین کانادا و چند مقصده بودن مسیرتون داره. پس بهتره که به ایرلاین لوفتانزا ایمیل بدید یا باهاشون تماس بگیرید و از جزئیات قانون حمل بار مطلع بشید. کار دیگه‌ای هم که می‌تونین بکنین اینه که از اونجایی که بلیط هواپیماتونو گرفتید بخواین که براتون پیگیری کنن. درباره سبزی خشک هم حق با شماست، هیچ اشکالی نداره که با خودتون سبزی خشک به کانادا ببرید. فقط یه چیز خیلی مهم رو بهتون بگم: کانادا از کشورهای خیلی سخت‌گیر نسبت به سیاست‌های کشاورزیش هست. بنابراین موقعی که برگه Customs declaration رو دارین پر می‌کنین حتما صادق باشید و به همه سوال ها با دقت جواب بدید. هرچیزی که دارید رو اعلام کنین. چون اگه چیزی رو از قلم بندازین، متاسفانه عواقب بدی داره.

مریم

سلام به همراه مسافر میخاستیم 3 بوکس سیگار به لندن بفرستیم که از ایرلاین ترکیش تراتزیت میشه ایا ترکیه و لندن قانونی برای این نوع بار دارد ؟

مریم
سلام به همراه مسافر میخاستیم 3 بوکس سیگار به لندن بفرستیم که از ایرلاین ترکیش تراتزیت میشه ایا ترکیه و لندن قانونی برای این نوع بار دارد ؟
شیما تیموری

سلام راجع به قوانین حمل سیگار توی قوانین ترکیش ایرلاین براتون نگاه کردم و عینا متن انگلیسیشو براتون میارم: tobacco products (for travelers aged 18 and over): 600 cigarettes and 100 cigarillos (not exceeding 3 grams each) and 50 cigars and 250 grams of tobacco (with 200 cigarette papers) and 250 grams of pipe tobacco یعنی اینکه برای افراد بالای 18 سال، 600 نخ سیگار مجازه. حالا باید ببینید هر باکس سیگار چندتا داره. اما قوانین بار برای لندن فرق داره و 200 نخ سیگار برای هر فرد هستش. توی این وبسایت راجع بهش نوشته.

Sahar

سلام ممنون بابت اطلاعاتی که دادین. من استانبول زندگی میکنم و قصد دارم مقداری ترشی و سبزی قورمه و کرفس و لپه با خودم بیارم استانبول. میتونم اینارو تو چمدان بذارم و بره قسمت بار هواپیما؟

Sahar
سلام ممنون بابت اطلاعاتی که دادین. من استانبول زندگی میکنم و قصد دارم مقداری ترشی و سبزی قورمه و کرفس و لپه با خودم بیارم استانبول. میتونم اینارو تو چمدان بذارم و بره قسمت بار هواپیما؟
شیما تیموری

سلام توصیه من اینه که قوانین ایرلاینی که باهاش به استانبول پرواز دارید رو بخونین. اما در کل توی سفرهای خارجی اجازه بردن مایعات اسیدی رو ندارید. از اونجایی که ترشی مایع اسیدی داره بهتره که سرکه‌شو خالی کنید و کمتر از 20ml بذارید بمونه. بعدش هم ظرفتونو پلاستیکی انتخاب کنید که اگر چمدونتون تکون خورد، نشکنه و لوازم داخل چمدونتون خراب نشه. درباره کرفتس و لپه و سبزی قورمه هم باید بگم که اونم به ایرلاین بستگی داره. بعضی ها خوش شانسن و میبرن بعضی ها هم نه. حتی بعضی ها این مواد رو با خودشون میبرن داخل کابین و هیچ اتفاقی هم نمیفته. خلاصه که همه چی بستگی به شانستون داره.

حنیف

سلام خسته نباشید امکان بردن ویپ در هواپیما هست؟

حنیف
سلام خسته نباشید امکان بردن ویپ در هواپیما هست؟
شیما تیموری

عجب سوالی پرسیدید. خیلی جدید بود و کاملا به دردبخور. خلاصه که مرسی :) جواب سوالتون بستگی به ایرلاین و فرودگاه داره که می‌تونین ویپ (Vape) رو ببرید داخل هواپیما یا در قسمت بار بذارید. اما در کل تا جایی که من جستجو کردم، شما می‌تونین ویپ رو با خودتون در قسمت carry-on ببرید. پس در قسمت checked baggage نمیتونین ویپ رو ببرید. اما چندتا چیز رو یادتون باشه: اول از همه: هیچ‌وقت سعی نکنید Vape رو از دید آفیسر فرودگاه پنهون کنید. اونو توی یه بسته‌بندی کاملا واضح قرار بدید، باطری‌شو دربیارید و تمیزش کنید. دوم: قوانین ایرلاین مربوط به ویپ رو بخونید. مثلا بعضی ایرلاین‌ها میگن مسافرها می‌تونن ویپ رو داخل هواپیما و در قسمت مخصوص smoking بکشن و بعضی ایرلاین‌ها می‌گن نه. سوم: از اونجایی که ویپ، مایع داره و بردن اندازه‌ای از مایعات هم به داخل هواپیما ممنوعه باید به اندازه مایع داخل vape توجه کنید. قوانین هوایی میگه که حجم مایع نباید از 3.4 اونس (100ml) بیشتر باشه. چهارم: هیچوقت ویپ رو داخل هواپیما شارژ یا روشن نکنین. پنجم: همیشه قوانین ایرلاین مربوطه رو در سایت‌شون بخونین: (rules about flying with a vaping device) بازم سوالی داشتید حتما بپرسید.

کورش

سلام .میتوانم کفش اسکیت را داخل هواپیما ببرم .ممنون میشم جواب بدید.

کورش
سلام .میتوانم کفش اسکیت را داخل هواپیما ببرم .ممنون میشم جواب بدید.
شیما تیموری

سلام این سوال بستگی به ایرلاین پروازیتون داره. اما تا اونجایی که من براتون گشتم، قانونی برای کفش اسکیت در قوانین پروازی ایرانی ندیدم. با این حال به نظرم میشه کفش اسکیت رو برد داخل هواپیما. فقط باید ابعاد کفشتون جوری باشه که در چمدانی 50*70 سانتیمتری جا بشه.

Mahdiyar

سلام خسته نباشید
اگر ویپ را داخل چمدان بگزاریم و وارد قسمت شود مشکلی پیش نمیاد
پرواز های داخلی

Mahdiyar
سلام خسته نباشید
اگر ویپ را داخل چمدان بگزاریم و وارد قسمت شود مشکلی پیش نمیاد
پرواز های داخلی
شیما تیموری

سلام من متوجه نشدم که سوال پرسیدید یا اینکه اطلاعاتتونو برامون به اشتراک گذاشتید :(

شیما تیموری

سلام من متوجه نشدم که سوال پرسیدید یا اینکه اطلاعاتتونو برامون به اشتراک گذاشتید :(

شیما تیموری
سلام من متوجه نشدم که سوال پرسیدید یا اینکه اطلاعاتتونو برامون به اشتراک گذاشتید :(
مهدیار

سلام خسته نباشید
سوالی بود

مهدیار

سلام خسته نباشید
سوالی بود

مهدیار
سلام خسته نباشید
سوالی بود
شیما تیموری

سلام، مرسی :) اتفاقا یه نفر دیگه هم همین سوال شمارو پرسید. جواب رو دوباره براتون می‌ذارم: تا جایی که من جستجو کردم، شما می‌تونین ویپ رو با خودتون در قسمت carry-on ببرید. پس در قسمت checked baggage نمیتونین ویپ رو ببرید. اما چندتا چیز رو یادتون باشه: اول از همه: هیچ‌وقت سعی نکنید Vape رو از دید آفیسر فرودگاه پنهون کنید. اونو توی یه بسته‌بندی کاملا واضح قرار بدید، باطری‌شو دربیارید و تمیزش کنید. دوم: قوانین ایرلاین مربوط به ویپ رو بخونید. مثلا بعضی ایرلاین‌ها میگن مسافرها می‌تونن ویپ رو داخل هواپیما و در قسمت مخصوص smoking بکشن و بعضی ایرلاین‌ها می‌گن نه. سوم: از اونجایی که ویپ، مایع داره و بردن اندازه‌ای از مایعات هم به داخل هواپیما ممنوعه باید به اندازه مایع داخل vape توجه کنید. قوانین هوایی میگه که حجم مایع نباید از 3.4 اونس (100ml) بیشتر باشه. چهارم: هیچوقت ویپ رو داخل هواپیما شارژ یا روشن نکنین. پنجم: همیشه قوانین ایرلاین مربوطه رو در سایت‌شون بخونین، با این عبارت جوابای خوبی نصیبتون میشه: rules about flying with a vaping device بازم سوالی داشتید ازم بپرسید.

M

سلام
برای بردن شراب با پرواز داخلی، اگه تحویل بار ش بدیم و توی چمدون باشه، موقع اسکن کردن و این چیزها ممکنه که بفهمن؟ چون قاعدتاً در هر حال نباید توی ایران آزاد باشه حمل ش

M
سلام
برای بردن شراب با پرواز داخلی، اگه تحویل بار ش بدیم و توی چمدون باشه، موقع اسکن کردن و این چیزها ممکنه که بفهمن؟ چون قاعدتاً در هر حال نباید توی ایران آزاد باشه حمل ش
شیما تیموری

سلام بله دوست عزیز در ایران حمل مشروبات الکلی آزاد نیست، جرمه و مشکل‌ساز. بنابراین به هیچ‌وجه این کار رو نکنین.

م

سلام. امکان بردن باکس سیگار توی ساک دستی یا قسمت بار برای پرواز داخلی وجود داره؟

م
سلام. امکان بردن باکس سیگار توی ساک دستی یا قسمت بار برای پرواز داخلی وجود داره؟
شیما تیموری

سلام... تا جایی که ما مطلعیم، بردن یک باکس سیگار در پرواز داخلی موردی نداره. با این حال اگه می‌خواین مطمئن بشید می‌تونین از ایرلاینی که بلیطتونو گرفتید بپرسید یا اینکه از فرودگاه مهرآباد یا هر فرودگاهی که پروازتون از اونجاست.

monir

سلام اطلاعاتتون عالی بود ممنونم
میخواستم سوال کنم آبغوره هم حکم مایعات اسیدی رو داره در پرواز های خارجی؟؟من مقداری آبغوره میخوام با خودم به عمان ببرم میشه داد قسمت بار؟؟

monir
سلام اطلاعاتتون عالی بود ممنونم
میخواستم سوال کنم آبغوره هم حکم مایعات اسیدی رو داره در پرواز های خارجی؟؟من مقداری آبغوره میخوام با خودم به عمان ببرم میشه داد قسمت بار؟؟
شیما تیموری

سلام، مرسی :) تا جایی که من میدونم و در قوانین بار مجاز هوایی نوشته شده، آبغوره جز مایعات اسیدیه و نمیشه بردش.

Ali

سلام من میخواستم یک شاخه از درخت توت منزلمان در ایران ببرم و به سوئد بیاورم و در حیاط منزلمان بکارم. ایا به نظر شما این مشکلی دارد؟

Ali
سلام من میخواستم یک شاخه از درخت توت منزلمان در ایران ببرم و به سوئد بیاورم و در حیاط منزلمان بکارم. ایا به نظر شما این مشکلی دارد؟
شیما تیموری

سلام... تا جایی که من مطلعم، بردن شاخه درخت توت هم مثل بردن دانه‌های گیاهی ممنوعه. چون کشورهای خارجی قوانین سخت‌گیرانه‌ای برای محافظت از وضعیت کشاورزیشون دارند.

شیما تیموری

سلام... تا جایی که من مطلعم، بردن شاخه درخت توت هم مثل بردن دانه‌های گیاهی ممنوعه. چون کشورهای خارجی قوانین سخت‌گیرانه‌ای برای محافظت از وضعیت کشاورزیشون دارند.

شیما تیموری
سلام... تا جایی که من مطلعم، بردن شاخه درخت توت هم مثل بردن دانه‌های گیاهی ممنوعه. چون کشورهای خارجی قوانین سخت‌گیرانه‌ای برای محافظت از وضعیت کشاورزیشون دارند.
Alireza

من میخوام پ*ا*س*و*ر بیارم با خودم آیا انتظامات فرودگاه ازم میگیرن و جریمه هم میکنن

Alireza

من میخوام پ*ا*س*و*ر بیارم با خودم آیا انتظامات فرودگاه ازم میگیرن و جریمه هم میکنن

Alireza
من میخوام پ*ا*س*و*ر بیارم با خودم آیا انتظامات فرودگاه ازم میگیرن و جریمه هم میکنن
شیما تیموری

تا جایی که میدونم مشکلی نداره. جریمه ای هم در کار نیست.

عرفان

با سلام
ممنون میشم بهم بگین بردن ریسیور از ایران به خارج از کشور ممنوعیت دارد یاخیر ؟

عرفان
با سلام
ممنون میشم بهم بگین بردن ریسیور از ایران به خارج از کشور ممنوعیت دارد یاخیر ؟
شیما تیموری

همراه داشتن رسیور جرم تلقی میشه. پس بردنش با هواپیما هم جرمه و ممنوعیت داره.

وحید

سلام خدمت خانم تیموری و ممنون از این که اینقدر دقیق و با حوصله جواب سوالات رو دادید.
من هم چند تا سوال داشتم که ممنون میشم راهنمایی کنید
من خودم سنگاپور هستم ولی خانمم و دختر سه ساله ام قراره به زودی انشالله با پرواز عمان ایر بیان اینجا.
1- حداکثر وزن چمدان کودک همانند بزرگسال حساب میشه درسته؟ یعنی همون 30 کیلو؟
2- اینجا حبوبات خیلی گرونه. اما تو سایت مرجع مواد غذایی سنگاپور نوشته سبزیجات به مقدار معقول اجازه ورود داده میشه. شما تجربه یا اطلاعی دارید که مثلا چقدر معقوله؟ مثلا 1 کیلو از هر حبوبات (لوبیا، نخود، عدس، لپه) و 1 کیلو مغز آجیل (روی هم حدود 10 کیلو برای دو نفرشون) مشکلی داره؟
https://www.sfa.gov.sg/food-import-export/bringing-food-for-personal-use
3- کلی لباس خریدیم که قراره بیاریم اما شنیدم که میگن لباس های نو نباید با اتیکت و بسته بندی باشه، همچین حرفی درسته؟
4- موادی مثل کشک جابجایی هواییش مشکلی نداره؟ چون معلوم نیست که داخلش چیه و اصلا ممکنه خارجی ها ندونن کشک چی هست.
5- قانون در مورد ورود مواد ناشناس یا بیشتر از حد مجاز به کشورها چی میگه، مثلا فرض کنید همین کشک رو بازرس فرودگاه گیر بده، یا بگه حبوباتت زیاده، حکمش چیه؟ مثلا اون ماده رو توقیف می کنند و تمام؟ یا این که عواقب قانونی ممکنه داشته باشه؟

وحید
سلام خدمت خانم تیموری و ممنون از این که اینقدر دقیق و با حوصله جواب سوالات رو دادید.
من هم چند تا سوال داشتم که ممنون میشم راهنمایی کنید
من خودم سنگاپور هستم ولی خانمم و دختر سه ساله ام قراره به زودی انشالله با پرواز عمان ایر بیان اینجا.
1- حداکثر وزن چمدان کودک همانند بزرگسال حساب میشه درسته؟ یعنی همون 30 کیلو؟
2- اینجا حبوبات خیلی گرونه. اما تو سایت مرجع مواد غذایی سنگاپور نوشته سبزیجات به مقدار معقول اجازه ورود داده میشه. شما تجربه یا اطلاعی دارید که مثلا چقدر معقوله؟ مثلا 1 کیلو از هر حبوبات (لوبیا، نخود، عدس، لپه) و 1 کیلو مغز آجیل (روی هم حدود 10 کیلو برای دو نفرشون) مشکلی داره؟
https://www.sfa.gov.sg/food-import-export/bringing-food-for-personal-use
3- کلی لباس خریدیم که قراره بیاریم اما شنیدم که میگن لباس های نو نباید با اتیکت و بسته بندی باشه، همچین حرفی درسته؟
4- موادی مثل کشک جابجایی هواییش مشکلی نداره؟ چون معلوم نیست که داخلش چیه و اصلا ممکنه خارجی ها ندونن کشک چی هست.
5- قانون در مورد ورود مواد ناشناس یا بیشتر از حد مجاز به کشورها چی میگه، مثلا فرض کنید همین کشک رو بازرس فرودگاه گیر بده، یا بگه حبوباتت زیاده، حکمش چیه؟ مثلا اون ماده رو توقیف می کنند و تمام؟ یا این که عواقب قانونی ممکنه داشته باشه؟
شیما تیموری

سلام :) خوشحال میشم که به بقیه توی این مورد کمک کنم، مرسی :) 1- همونطور که خودتون گفتین، حداکثر وزن چمدان در پرواز عمان ایر برای بچه‌ها و بزرگسالان 30 کیلوگرم هستش و هیچ فرقی نداره. فقط برای نوزادان این قانون عوض میشه و حداکثر وزن چمدان به 10 کیلوگرم میرسه. 2- متاسفانه جواب این سوال رو نمیدونم. اما تنها چیزی که به ذهنم رسید اینه که declare کنید چیزایی که با خودتون دارید. فقط یه نکته ای که متوجه شدم اینه که باری که برای حبوبات میخواین داشته باشید باید اندازه یه ساک دستی باشه. 3- به نظرم بهتره برای پیدا کردن جواب، این لینک رو باز کنین و مطلبشو بخونین. https://www.customs.gov.sg/individuals/going-through-customs/arrival/duty-free-concession-and-gst-relief 4 و 5- تا جایی که من توی قوانین گمرکی سنگاپور خوندم، چیزی تحت عنوان کشک وجود نداشت. با این حال به نظرم بهتره که از فرودگاه سنگاپور این موضوع رو پیگیری کنید. فقط یادتون باشه که فرمی که توی هواپیما به شما میدن که باید اطلاعات مربوط به بار و چمدان رو بنویسید پر کنید. اینطوری اگه افسر خواست بار شما رو بازرسی کنه مشکلی پیش نمیاد چون شما از قبل همه چیزو اعلام کردید.

Sarina

سلام می خواستم بدونم بردن هدست به داخل کابین در پرواز خارجی ایا امکان پذیره؟

Sarina
سلام می خواستم بدونم بردن هدست به داخل کابین در پرواز خارجی ایا امکان پذیره؟
شیما تیموری

سلام بله موردی نداره، میتونی ببری :)

شیما تیموری

سلام :) خوشحال میشم که به بقیه توی این مورد کمک کنم، مرسی :) 1- همونطور که خودتون گفتین، حداکثر وزن چمدان در پرواز عمان ایر برای بچه‌ها و بزرگسالان 30 کیلوگرم هستش و هیچ فرقی نداره. فقط برای نوزادان این قانون عوض میشه و حداکثر وزن چمدان به 10 کیلوگرم میرسه. 2- متاسفانه جواب این سوال رو نمیدونم. اما تنها چیزی که به ذهنم رسید اینه که declare کنید چیزایی که با خودتون دارید. فقط یه نکته ای که متوجه شدم اینه که باری که برای حبوبات میخواین داشته باشید باید اندازه یه ساک دستی باشه. 3- به نظرم بهتره برای پیدا کردن جواب، این لینک رو باز کنین و مطلبشو بخونین. https://www.customs.gov.sg/individuals/going-through-customs/arrival/duty-free-concession-and-gst-relief 4 و 5- تا جایی که من توی قوانین گمرکی سنگاپور خوندم، چیزی تحت عنوان کشک وجود نداشت. با این حال به نظرم بهتره که از فرودگاه سنگاپور این موضوع رو پیگیری کنید. فقط یادتون باشه که فرمی که توی هواپیما به شما میدن که باید اطلاعات مربوط به بار و چمدان رو بنویسید پر کنید. اینطوری اگه افسر خواست بار شما رو بازرسی کنه مشکلی پیش نمیاد چون شما از قبل همه چیزو اعلام کردید.

شیما تیموری
سلام :) خوشحال میشم که به بقیه توی این مورد کمک کنم، مرسی :) 1- همونطور که خودتون گفتین، حداکثر وزن چمدان در پرواز عمان ایر برای بچه‌ها و بزرگسالان 30 کیلوگرم هستش و هیچ فرقی نداره. فقط برای نوزادان این قانون عوض میشه و حداکثر وزن چمدان به 10 کیلوگرم میرسه. 2- متاسفانه جواب این سوال رو نمیدونم. اما تنها چیزی که به ذهنم رسید اینه که declare کنید چیزایی که با خودتون دارید. فقط یه نکته ای که متوجه شدم اینه که باری که برای حبوبات میخواین داشته باشید باید اندازه یه ساک دستی باشه. 3- به نظرم بهتره برای پیدا کردن جواب، این لینک رو باز کنین و مطلبشو بخونین. https://www.customs.gov.sg/individuals/going-through-customs/arrival/duty-free-concession-and-gst-relief 4 و 5- تا جایی که من توی قوانین گمرکی سنگاپور خوندم، چیزی تحت عنوان کشک وجود نداشت. با این حال به نظرم بهتره که از فرودگاه سنگاپور این موضوع رو پیگیری کنید. فقط یادتون باشه که فرمی که توی هواپیما به شما میدن که باید اطلاعات مربوط به بار و چمدان رو بنویسید پر کنید. اینطوری اگه افسر خواست بار شما رو بازرسی کنه مشکلی پیش نمیاد چون شما از قبل همه چیزو اعلام کردید.
وحید

بسیار بسیار ممنون

روحی

سلام- من می خوام با هواپیما به کیش برم و به خاطر بیماری که دارم با خودم یه پلاستیک فریزر دارو همه جا می برم ایا دارو هم جز موارد ممنوعه هست ؟یا گوشم مشکل داره و قبل حمام باید با پنبه و وازلین گوشک پر کنم بردن پنیه و وازلین هم ممنوع هست ؟ اسپری خوش بو کننده چی ؟ موارد ممنوعه رو میشه تو قسمت بار هواپیما گذاشت؟ممنونم

روحی
سلام- من می خوام با هواپیما به کیش برم و به خاطر بیماری که دارم با خودم یه پلاستیک فریزر دارو همه جا می برم ایا دارو هم جز موارد ممنوعه هست ؟یا گوشم مشکل داره و قبل حمام باید با پنبه و وازلین گوشک پر کنم بردن پنیه و وازلین هم ممنوع هست ؟ اسپری خوش بو کننده چی ؟ موارد ممنوعه رو میشه تو قسمت بار هواپیما گذاشت؟ممنونم
شیما تیموری

سلام برای داروهاتون نسخه داشته باشید، هیچ مشکلی بوجود نمیاد. اگرم نداشتید، باز هم مشکلی نیست. کلا در پروازهای داخلی قوانین کمتر سختگیرانه است. برای پنبه و وازلین هم مشکلی نیست. میتونید با خودتون ببرید :)

معصوم

مطلب خیلی جذابی بود.
تبلیغ اخذ ویزا بصورت ناگهانی وسط متن دلچسب نبود.

اسمارتیز :معصوم عزیز خیلی ممنون که به سایت ما سر زدید و مطلب رو خوندید. به زودی تغییراتی توی این صفحهات ایجاد می‌شه و بهبود پیدا می‌کنه
Fateme

سلام
وسایل آرایشی مثل لاک و شامپو و ریمل و میشه تو چمدونی که میزاریم تو انبار بزاریم یا اونجا هم محدودیت داره؟

اسمارتیز :
برای بردن مایعات تا 100 گرم مثل کرم صورت، لوسیون، ژل مو و شامپو، ادکلن و عطر به داخل کابین و همراه خودتون (کیف دستی) مانعی وجود نداره. اگه از این مقدار بیشتر شد باید اونو به بار تحویل بدید. فقط شامپو یا لوسیون را باید به خوبی مهر و موم کنین که داخل ساک یا چمدونتون نریزه.
ریمیل هم اشکالی نداره، اونو هم میتونین با خودتون ببرید داخل هواپیما به شرطی که کمتر از 100 میل باشه. اگه بیشتر بود باید به بار هواپیما انتقالش بدید
رضا

سلام من میخوام برم قطر میتونم با خودم کشمش و کنجد ببرم

اسمارتیز :سلام. قوانین ایرلاینی که میخواین باهاش سفر کنین رو چک کنین. ازشون بپرسید. با این حال در حالت کلی بردن آجیل و کشمش اشکالی نداره.
حمید

با سلام می خواستم ببینم تا چه میزان می توان نگین سنگهای قیمتی با خود ببرد به عنوان مثال نگین فیروزه . با تشکر از شما

اسمارتیز :
سنگ فیروزه یا سنگ آمیتیس تا ارزش 80 دلار نیاز به مجوز خاصی نداره، اگر هم تراش خورده نباشه اشکالی نداره، معاف از تعرفه گمرکی هم است. اگر بخواین بیشتر از 80 دلار ببرید فرآیند خودشو داره که باید کارت بازرگانی داشته باشید و حق گمرکی رو هم پرداخت کنین.
Abolfazl

با سلام
آیا میتونم زعفران به میزان سه کیلو برای اقوام با خودم از طریق فرودگاه ببرم !؟

اسمارتیز :سلام. اگه منظورتون برای پرواز خارجی هستش که باید بگم دارنده هر گذرنامه فقط میتونه 100 گرم با خودش زعفران ببره و نه بیشتر. 3 کیلوگرم زعفران به عنوان استفاده تجاری حساب میشه!
ملینا

salam aya age man meghdar 200 geram zaferon ro ba khodam toe parvaz dakheli bebaram aya geit bazresi gir mide va mige chamedono baz kon?

اسمارتیز :سلام، تا جایی که میدونم ممنوعیتی برای بردن زعفران در پروازهای داخلی برای 200 گرم نیست. تنها قانونی که برای بردن زعفران در هواپیما هستش مربوط به سفرهای خارجیه که هر گذرنامه فقط میتونه 100 گرم با خودش از کشور ببره.
Dbr

سلام و خسته نباشین... ممنون از مطالب مفیدتون....
یه سوال داشتم که لطفا اگر ممکنه حتما جواب بدین.
من یه سفر به انتالیا با پرواز ترک دارم. میخوام با خودم سیگار و فندک معمولی ببرم....
ایا فندک رو میتونم تو ساک دستیم بذارم و ببرم داخل هواپیما؟ اگر نه میشه داخل چمدون گذاشت؟
و سوال دومم، من خیلی کمتر از مقدار مجاز سیگار میخوام همراهم ببرم‌‌‌‌. یعنی دو بسته که میشه 40 نخ. ایا باید تو فرودگاه مقصد اعلام کنم سیگار همراهمه؟
لطفاااا جواب بدین چون خانواده همراهمه نمیخوام مشکل ساز شه

اسمارتیز :
سلام، مرسی از شما :) چه خوب که براتون مفید بوده.
پروازتون برای کدوم شرکت هواپیمایی ترکیه‌ای هست؟ بهترین راه اینه که به وبسایت ایرلاینی که ازش بلیط گرفتید سر بزنین و قوانین بار مجاز هواییشو بخونین.
با این حال IATA ترکیه گفته که هر فرد بالای 18 سال می‌تونه 600 نخ سیگار و 100 نخ سیگاریلو (همونی که توتون رو می‌ریزن داخل ورق سیگار) با خودش به هواپیما ببره که وزن هرکدوم نباید از 3 گرم تجاوز کنه. از اون طرف هم 250 گرم تنباکو و 50 نخ سیگار پیچی یا همون سیگار برگ میتونین با خودتون ببری
شهاب

سلام بردن هلی شات (کوادکوپتر) برای سفرهای داخلی یا خارجی ایراد داره؟ استفاده از وسایل فیلمبرداری مثل رونین s چی؟ خیلی متشکرم

اسمارتیز :شما میتونین درون یا کوادکوپتر رو بذارید داخل Checked Luggage اما اینو بدونین که وضعیت قرار دادن لوازم در قسمت بار هواپیما چطوریه. شکستگی و خراب شدن از چیزاییه که ممکنه اتفاق بیفته. با این حال میتونین اونو با باطری داخلش بذارید در بار هواپیما. اما نمیتونین باطری اضافه رو بذارید و اونو باید با خودتون به داخل کابین ببرید. این مورد هم به این خاطره که توی قوانین هوایی گفته شده که باطری های لیتیومی نمیتونن توی بار باشن و باید در قسمت Carry on بمونن.
با این حال توصیه میکنم یه کیف خوب براش بگیرید که
مهشاد

سلام و وقت بخیر،ممنون از راهنمایی هاتون.من میخوام برم چین مسافرت ،وقت برکشته ممکنه چند تکه وسایل برقی مثل همزن ابمیوه گیری و... با خودم بیارم که واسه جهاز میخوام؟

اسمارتیز :
سلام :) مرسی، خواهش می‌کنم. سفر خوبی به چین داشته باشید.
ببینین بستگی به ایرلاینتون داره که اینارو تا چه سایزی میتونین با خودتون وارد هواپیما کنین، اما کلا میتونین این کار رو بکنین. اگه به انگلیسی سرچ کنین کلی آدم رو میبینین که سوال مشابه شما رو دارن و همه جواب گرفتن که بله میشه این وسایل رو در قسمت checked هواپیما گذاشت. فقط حتما برگه های خرید این وسایل رو با خودتون داشته باشید.
سعید

سلام... سوالی داشتم که ممنون می‌شم در صورت پاسختون... آیا برای آوردن یک دستگاه پی‌اس4 از آمریکا به ایران توسط مسافر، هزینه‌ای (بابت گمرک یا...) دریافت می‌کنند؟ و اینکه آیا به نظرتون به لحاظ اقتصادی این کار می‌صرفه یا از همین‌جا خریدن به صرفه‌تره؟

اسمارتیز :
سلام، سوالتون به ایرلاینی که از آمریکا می‌خواین باهاش بیاین بستگی داره، اما به طور کلی وقتی راجع به این موضوع سرچ کنین متوجه میشین که طبق قانون کلی هواپیمایی، بردن کنسول‌های بازی به داخل هواپیما یا کابین که با نام carry on شناخته می‌شه، مشکلی نداره. بنابراین می‌تونین کنسول بازی ps4 رو ببرید. تنها نکته‌ای که در این زمینه باید توجه