معیارهایی که در انتخاب تور مسافرتی باید به آن دقت کرد

14 دی، 1398
10 دی، 1398
مدت مطالعه :
پابلو نرودا در شعر معروفش می‌گوید: "به آرامی آغاز به مردن می‌کنی، اگر سفر نکنی". کمتر کسی پیدا می‌شود که تأثیر سفر در زندگی را انکار کند. گرفتار شدن در روزمرگی و غرق شدن در ازدحام زندگی ماشینی همان دردی است که تنها دوایش سفر کردن است. بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند با دوستان و خانواده سفر کنند، اما رشد شرکت‌های مسافرتی و ارائه‌ی تورهای گردشگری متنوع موجب شده تا افراد بیشتری به سفرهای گروهی روی بیاورند. اگر شما هم اهل چنین سفرهایی هستید اما نمی‌دانید در انتخاب یک تور مسافرتی به چه نکاتی باید دقت کرد، این قسمت از آکادمی سفر اسمارتیز را از دست ندهید.

“جالب است بدانید اولین تور بزرگ گروهی در  جولای سال 1841 توسط فردی به نام توماس کوک برگزار شد. این سفر که 57 نفر از کارکنان شرکت راه آهن در آن حضور داشتند، از لیچستر شروع و به لاگ بورو ختم شد.”


چرا با تور سفر کنیم؟
مسافرت در قالب تورهای گردشگری محدودیت‌های خاص خود را دارد که قبلا در مطلب «معایب سفر با تور» در مورد آن صحبت کردیم. این نوع سفر ممکن است برای تمام سلیقه‌ها خوشایند نباشد، اما تعداد زیادی از مسافران ترجیح می‌دهند با تورهای مسافرتی به مقصد مورد نظرشان بروند. قبل از پرداختن به نکات انتخاب تور، بیایید کمی در مورد این سبک سفر صحبت کنیم. اینکه چرا آدم‌های مختلف انتخاب می‌کنند با تور سفر کنند و این نوع سفر کردن چه مزایایی دارد؟
سفر با تور
اگر همسفران خوبی داشته باشید، سفر با تورهای مسافرتی حسابی به یادماندنی خواهد شد.
  • با تور سفر کردن، دردسر رانندگی‌های طولانی را از بین می‌برد و شما هم مثل بقیه فرصت لذت بردن از سفر بدون داشتن مسئولیت رانندگی را خواهید داشت.
  • انتخاب اقامتگاه و هماهنگی غذا به عهده‌ی مسئولان تور خواهد بود و شما از این بابت نگرانی ندارید.
  • در بازدید از هر جاذبه‌ی تاریخی یا فرهنگی اطلاعاتی از تورلیدر دریافت می‌کنید که برای به دست آوردن آن به تنهایی باید وقت زیادی صرف کنید.
  • با شرکت در تور مسافرتی با افرادی آشنا می‌شوید که اغلب از نظر سن و علائق شباهت‌ زیادی به شما دارند. همین ویژگی به شما فرصت آشنایی بیشتر با دوستانتان را خواهد داد.
نکاتی که در انتخاب یک تور مناسب باید رعایت کنیم:
حالا که مزایای سفرهای گروهی را با هم مرور کردیم، وقت آن است که به معیارهای انتخاب تور مناسب بپردازیم. تورهای مسافرتی اغلب از طریق آژانس‌های مسافرتی در قالب بسته‌های ویژه ارائه می‌شوند. گاهی اوقات هم پیش می‌آید که تورلیدرها با گرفتن مجوزهای لازم به صورت شخصی اقدام به برگزاری تورهای گردشگری می‌کنند. در هر دو صورت شما باید برای انتخاب تور مناسب به نکاتی دقت کنید که در انتخاب بهتر به شما کمک کند:
1.اعتبار آژانس مسافرتی را بسنجید
اولین قدم برای انتخاب تور مناسب، ارزیابی مرکز برگزارکننده‌ی آن است. اگر با آژانس مسافرتی به سفر می‌روید از ثبت شدن آن در سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری اطمینان حاصل کنید. اگر با سرپرستی یک تورلیدر سفر می‌کنید از او بخواهید کارت رسمی خود را به شما نشان بدهد. گام دوم بررسی سابقه‌ی برگزاری تورهای آن آژانس یا شخص است. برای این منظور به سایت و صفحه‌ی اینستاگرام برگزارکنندگان تور مراجعه کنید تا اطلاعات بیشتری از نحوه‌ی ارائه‌ی خدمات آن‌ها به دست بیاورید.
2.برنامه سفر را با جزییات بخواهید
مشخص بودن برنامه سفر یک تور گردشگری (تور داخلی و تور خارجی) نمادی از رفتار حرفه‌ای آن خواهد بود. بنابراین حتما از مسئول ثبت‌نام تور بخواهید برنامه سفر را با جزییات کامل و به تفکیک روزهای سفر در اختیار شما قرار دهد. این برنامه به تنظیم انتظارات شما از سفر و ارزیابی خدمات تور گردشگری کمک بزرگی می‌کند.
3.خدمات ارائه شده در طول سفر را به دقت بررسی کنید
  • اگر قصد سفر با تور دارید، باید بدانید نوع سرویس حمل‌ونقل شما چیست. اگر اتوبوس دربستی برای تور درنظر گرفته شده نوع اتوبوس و تعداد صندلی‌های آن را چک کنید.
  • اسامی هتل یا اقامتگاه بوم‌گردی که قرار است در آن اقامت داشته باشید را بپرسید و با جستجوی آن در اینترنت از مطابقت داشتن آن اطمینان حاصل کنید. اگر سفر شما به صورت کمپی برگزار می‌شود در مورد تجربه‌ی قبلی تور در زمینه‌ی کمپینگ و امکان در اختیار قرار دادن چادر از مسئول مربوط سوال بفرمایید.
  • تعداد وعده‌های غذایی را چک کنید و از متناسب بودن آن با هزینه‌ی دریافتی در قبال وعده‌ی غذایی اطمینان حاصل کنید.
  • اگر در طول بازدیدها ملزم به پرداخت بلیط ورودی یا هزینه‌ی خدماتی مثل قایق‌سواری دارید، در مورد چگونگی پرداخت آن از مسئولان تور راهنمایی بخواهید.
4.هزینه‌ی خدمات ارائه شده را بپرسید
درست است که اکثر ما به دنبال سفرهای مقرون‌به‌صرفه و تور ارزان هستیم، اما از اسمارتیز می‌شنوید هیچوقت کیفیت را فدای قیمت ارزان نکنید. خوشبختانه وجود تورهای مختلف گردشگری امکان مقایسه‌ی قیمت‌های مختلف را برای مسافران فراهم کرده است. قیمت ارائه شده را با نوع خدمات، میزان مسافت، تعداد روزهای سفر، تعداد وعده‌های غذایی و گشت‌هایی که در نظر گرفته شده مقایسه کنید. علاوه بر این در مورد مجموع هزینه‌ها قبل از اقدام به ثبت‌نام با مسئول برگزاری به توافق نظر نهایی برسید و این امر را به بعد از سفر موکول نکنید.
5.تور فرهنگی-تاریخی می‌خواهید یا طبیعت‌گردی و ماجراجویانه؟
اگر جاذبه‌های تاریخی برای شما اولویت دارد، بهتر است تورهای تاریخی را انتخاب کنید. در این صورت در مورد غنی بودن اطلاعات تورلیدر و سابقه‌ی برگزاری چنین تورهایی در آژانس مورد نظرتان جستجو کنید. اگر اهل ماجراجویی هستید هم بهتر است سراغ مؤسساتی بروید که مجری مستقیم تورهای ماجراجویانه هستند. با انتخاب این مؤسسات می‌توانید از کیفیت برگزاری این نوع تورها اطمینان بیشتری حاصل کنید و به احتمال زیاد همسفران با علائق مشترک بیشتری به حلقه‌ی دوستان سفری‌تان بیافزایید.
6.در مورد درجه‌ی سختی تور سوال کنید
تفاوتی ندارد تور تاریخی-فرهنگی ثبت‌نام کرده باشید یا طبیعت‌گردی؛ در هر صورت در مورد توانایی‌های لازم برای شرکت در چنین توری باید سوال کنید. در واقع باید بپرسید که آیا شرکت در تور نیازمند توانایی جسمانی خاصی است؟ آیا نیاز به پیاده‌روی‌های طولانی دارد؟ آیا مسیر فرسایشی را باید طی کنید؟ یا اینکه درجه حرارت مقصد سفر چقدر است و احتمال بارش وجود دارد؟
7.در تورهای طبیعت‌گردی در مورد امکان حضور راهنمای محلی سوال کنید
هیچکس بهتر از افراد محلی نمی‌تواند اطلاعات دست اول در مورد مقصد به شما بدهد. علاوه بر این، راهنمایان محلی تسلط کاملی بر مسیرها دارند و می‌توانند به درستی شما را به مقصد برسانند. بنابراین امکان حضور راهنمای محلی را با برگزارکنندگان تور در میان بگذارید و در برنامه‌های طبیعت‌گردی این معیار را از قلم نیندازید.
8.اول بخوانید، بعد امضا کنید
اگر از طریق آژانس‌های مسافرتی اقدام به ثبت‌نام در تور مسافرتی کرده‌اید، باید متن توافق‌نامه شرکت در تور را با دقت بخوانید و بعد آن را امضا کنید. به خصوص اگر تور انتخابی شما تور خارجی باشد و هزینه‌های زیادی برای آن متقبل شده‌اید.
9. از بیمه مسافرتی اطمینان حاصل کنید
تمامی آژانس‌های مسافرتی و برگزارکنندگان تورهای گردشگری موظف به بیمه کردن مسافران خود هستند. اگر قصد سفر با تور دارید، حتما در مورد بیمه سوال کنید.
10.شرایط و هزینه‌های انصراف از تور را در نظر بگیرید
حتما برای شما هم پیش آمده که از هفته‌ها قبل برای شرکت در توری ثبت‌نام کرده‌اید، اما به دلایل مختلف از شرکت در آن منصرف شدید و یا برنامه‌های‌تان تغییر کرده است. برای جلوگیری از متضرر شدن حتما قبل از ثبت‌نام شرایط انصراف را بررسی کنید. آژانس‌های گردشگری ملزم هستند قواعد روشنی برای انصراف مسافران در نظر بگیرند و آن را از قبل به مسافر اعلام کنند. تعیین بازه‌ی زمانی مشخص برای انصراف یا درصد هزینه‌ای که با توجه به زمان انصراف از مبلغ پرداختی شما کسر می‌شود قوانین مشخصی دارد که باید آن را مد نظر قرار دهید.

بعد از بررسی تمام نکات گفته شده و استفاده از کمک کسانی که قبلا تجربه‌ی چنین سفری را داشتند، تور مورد نظر خود را انتخاب کنید. امیدواریم با رعایت این معیارها انتخاب مناسب‌تری برای سفرهای خود داشته باشید. اگر شما هم اهل سفر هستید و با تور سفر کرده‌اید، خوشحال می‌شویم برای اسمارتیز از تجربه‌ی خود بنویسید.

برچسب(ها)

روانشناسی می‌خونم و شیفته‌ی کشف دنیای پدیداری آدم‌هام. عکاسی و نویسندگی پنجره‌هایی هستن که من رو به جهان بیرون وصل می‌کنن. علاقه به طبیعت باعث شد به سمت فعالیت‌های محیط‌زیستی برم و در ادامه به سفر علاقه‌مند بشم. سفر برای من فرصت کشفه و کمکم کرده ابعاد جدیدی از خودم رو بشناسم. کتاب، فیلم و پادکست هم اجزای جدانشدنی زندگی من هستن.

امتیاز دهید نظری تا کنون ثبت نشده است ۵ / 4.5 33 نفر
نظرتو با ما مطرح کن
نظرات دیگران
اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می‌دهد.